۱۴ ابزار جاسوسی باورنکردنی سرویس های اطلاعاتی قبل از دوران مدرن

۱۴ ابزار جاسوسی باورنکردنی سرویس های اطلاعاتی قبل از دوران مدرن

همه ما فیلم هایی در مورد جاسوس های دوران جنگ سرد را دیده ایم و اکثراً از علاقمندان فیلم های جیمز باند و کینگزمن هستیم. در این فیلم ها همواره یک متخصص حوزه تکنولوژی وجود دارد که با گجت های فوق العاده خود به شخصیت های اصلی کمک می کند ماموریتشان را با موفقیت به پایان برسانند. اما باید بدانید که جاسوسان و ماموران مخفی در دنیای واقعی نیز حضور دارند. در شهر واشنگتن دی سی یک موزه بین المللی جاسوسی ساخته شده که به دنیای جاسوسان و ابزارهای آن ها تعلق دارد. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با برخی از این ابزارهای جاسوسی باور نکردنی در سراسر دنیا که تاکنون کشف شده اند آشنا کنیم.

۱- دستی با اسلحه

این یک دست مصنوعی است که اسلحه ای در آن کار گذاشته شده است. برای شلیک کردن تنها لازم بود با انگشت، بدن فرد مورد نظر را لمس کنید. این ابزار جاسوسی در موزه اوبرهاوزن در آلمان قرار دارد.

۲- کنده درخت دارای گوش

این وسیله در طاهر تنها یک کنده درخت ساده بنظر می رسد. اما در واقع در درون آن یک ابزار استراق سمع قرار دارد که می تواند ارتباطات رادیویی را ردیابی و کنترل نماید. این وسیه توسط سرویس امنیتی ایالات متحده ساخته شده و در سال های اوایل دهه ۱۹۷۰ در مناطق حاشیه اش شهر مسکو نصب شده بود. لازم به ذکر است که این ابزار با استفاده از پنل های خورشیدی کار می کرد. در نهایت کا گ ب این ابزار جاسوسی را کشف کرده و آن را از بین برد.

۳- سنجاقک جاسوس

یکی دیگر از ابزارهای جاسوسی سازمان سیا این سنجاقک حشره کش است که به یک دوربین مخفی مجهز بود. در دهه ۱۹۷۰ این وسیله، ابزاری بی نقص برای جاسوسی به شمار می رفت و قرار بود سازمان سیا از آن برای استراق سمع مخفیانه استفاده نماید. سیگنال های دستگاه شنود با استفاده از یک آنتن لیزری مخابره می شدند. این سنجاقک یک پروانه هیدرولیک داشت که توسط یک ساعت ساز حرفه ای ساخته شده بود.

۴- مد سازمان سیا

این لباس زیبا که برای جاسوسان زن طراحی شده بود می توانست فیلم برداری کرده و صداهای اطراف را ضبط نماید و البته ظاهر آلامد و زیبایی نیز داشت.

۵- تپانچه رژ لبی

این ابزار کاربردی برای جاسوسان زن و توسط کا گ ب ساخته شده بود. در واقع در داخل این رژ لب یک تفنگ ۴.۵ میلیمتری کار گذاشته شده بود.

۶- قمقمه انفجاری

این قمقمه آب حاوی مواد منفجره بوده و توسط افسران اطلاعاتی ارتش ایالات متحده در بین سال های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ مورد استفاده قرار می گرفت.

۷-دکمه سر دست

این دکمه های سر دست بسیار کوچک نیز توسط کا گ ب ساخته شده و در درون آن ها یک فضای خالی قرار داشت که برای وسایل جاسوسی ریز مورد استفاده قرار می گرفت.

۸- عینک های حاوی سیانور

این عینک حاوی چند قطره سم سیانور بود. از آن زمانی که جاسوس دستگیر شده و نمی خواست شکنجه شده و اطلاعات به بازجویان خود بدهد استفاده می شد.

۹- کفش های جاسوسی

این کفش ها نیز توسط کا گ ب ساخته شده اند. در کف این کفش و در قسمت پاشنه یک فرستنده نصب شده که برای ضبط صدا و گفتگوها مورد استفاده قرار می گرفت. این کفش ها در سال های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ برای تحت نظر داشتن و استراق سمع دیپلمات های آمریکایی توسط سرویس امنیتی رومانی مورد استفاده قرار می گرفت.در واقع دیپلمات ها کفش هایشان را از خارج از کشور سفارش می دادند اما عوامل جاسوسی رومانی این کفش ها را شناسایی کرده و قبل از تحویل به دیپلمات ها در پاشنه آن ها یک فرستنده قرار می دادند. تحقیقات گسترده برای کشف عامل یا ابزار جاسوسی در محل کار و زندگی دیپلمات های آمریکایی به نتیجه نرسید زیرا فرستنده در کفش های خود دیپلمات ها کار گذاشته شده بود.

۱۰- تپانچه دستکشی

این تپانچه دستکشی توسط اداره امنیت امنیتی نیروی دریایی در دوران جنگ سرد مورد استفاده قرار می گرفت. برای پنهان کردن آن از تکه ای پارچه ضخیم و بلند استفاده شده بود. این تپانچه با مشت کردن مسلح می شد.

۱۱- چتر بلغاری

چتری تفنگی برای کشتن یک دگراندیش! این چتر جالب توسط سازمان کا گ ب ساخته شده و به جای گلوله معمولی در آن گلوله ای سمی قرار داده شده بود. از این وسیله برای کشتن گئورگی مارکوف، دگر اندیش سیاسی و نویسنده  بلغاری استفاده شد که در سال ۱۹۷۸ در لندن به قتل رسید. مارکوف از کنار یک ایستگاه اتوبوس می گذشت که ناگهان حس کرد چیزی در پشت ساق پایش فرو رفته است. وقتی اطرافش را نگاه کرد مردی متشخص با یک چتر زیبا را دید. صاحب چتر عذرخواهی کرده و در مسیری نامعلوم به راهخود ادامه داد. گئورگی سه روز بعد درگذشت. وی قبل از مرگ در مورد داستان چتر و مرد چتر به دست با خانواده خود صحبت کرده بود. بعد از مرگ یک کپسول فلزی ریز آغشته به سیانید از ساق پای او بیرون کشیده شد.

۱۲- حلقه برای پنهان کردن ریزنوشته

ریزنوشته یا «microdot» یک سبک نوشتاری خاص و بسیار ریز مختص جاسوسان قدیمی بود که از آن برای رساندن پیام و دادن اطلاعات استفاده می شد. این حلقه توسط کا گ ب ساخته شده و در زیر نگین آن فضای خالی برای پنهان کردن چنین نوشته هایی تعبیه شده است.

۱۳- خودنویس دوربینی

این خودنویس توسط سازمان سیا ساخته شد و در آن یک دوربین بسیار کوچک برای ثبت تصاویر تعبیه شده بود. سازمان سیا در یک فندک و در یک جا کلیدی نیز از همین دوربین های کوچک استفاده کرده بود. این خودنویس برای عکسبرداری از اسناد طبقه بندی شده و سری مورد استفاده قرار می گرفت. در درون این خودکار نیز یک قرص سمی قرار داده شده بود که مامور مخفی در صورت لو رفتن باید آن را خورده و به زندگی خود پایان می داد.

۱۴- ساعت مچی دوربین دار

این ساعت مچی دوربین دار آلمانی متعلق به دوران پس از جنگ جهانی دوم بوده و به فرد اجازه می داد که به بهانه ی چک کردن زمان، عکس برداری انجام دهد. این ساعت توسط کمپانی اشتینک در سال ۱۹۴۹ ساخته شده و به جای استفاده از نگاتیوهای معمول از دیسک های حساس به که یک اینچ قطر داشتند استفاده می شود. البته این دستگاه خود نمی توانست عکس ها را ظاهر کند و خود باید دستی این کار را انجام می دادید. به همین دلیل استفاده از آن با مشکلاتی همراه بود.

ابزارهای جاسوسی جالبی را با هم بررسی کردیم اما شاید سوال شما این باشد که ابزارهای جاسوسی امروزی چگونه اند. برای پاسخ دادن به این سوال باید دستکم ۲۰ سال دیگر صبر داشته باشید!

منبع:
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود