آیا می دانید بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی در بدن شما می افتد؟

آیا می دانید بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی در بدن شما می افتد؟

این که کشیدن سیگار تاثیری بسیار منفی و خطرناک بر روی سلامتی انسان دارد چیزی نیست که بر کسی پوشیده باشد. اما علی رغم دانستن اثرات مخرب تنباکو، بسیاری از افراد همچنان به کشیدن سیگار ادامه می دهند. در بسیاری از کشورهای جهان، سیگار کشیدن اصلی ترین عامل بیماری ها و مرگ و میرهای قابل پیشگیری در میان بزرگسالان شناخته شده است و بر اساس ادعای مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها هر ساله بیش از ۲۰ درصد مرگ و میرها در ایالات متحده رابطه مستقیمی با سیگار کشیدن دارند. ترک کردن این عادت مرگبار به هیچ عنوان ساده نیست به همین دلیل بسیاری از افراد همچنان به سیگار کشیدن ادامه می دهند.

اما اگر بدانید که حتی در ۲۰ دقیقه اول ترک کردن سیگار چه تغییرات خوبی در بدن ایجاد می شود شاید برای کنار گذاشتن این عادت رفتاری نامطلوب بیش از پیش ترغیب شوید. در ادامه اتفاقاتی که به ترتیب و در طول زمان در اثر ترک سیگار در بدن شما رخ می دهد را به شما خواهیم گفت.

۱- بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه

۲۰ دقیقه پس از آخرین سیگاری که دود می کنید ضربان قلب رفته رفته به حالت عادی خود باز می گردد. در این صورت نبض و حس بیشتری را در دست ها و پاهایتان حس خواهید کرد زیرا فشار خون نیز رفته رفته کاهش پیدا می کند و سیستم گردش خون در شرایط بهتری نسبت به گذشته قرار می گیرد.

۲- بعد از ۸ تا ۱۲ ساعت

سیگار کشیدن باعث افزایش مقدار مونوکسید کربن در ریه ها می شود که در صورت بالا بودن مقدار حتی می تواند مرگ فرد را در پی داشته باشد. در حدود ۱۲ ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار، بدن رفته رفته خود را از حجم اضافی و مرگبار مونوکسید کربن پاک می کند و متعاقب آن میزان اکسیژن در بدن و خون بالا می رود. حتی در همین مدت زمان کوتاه نیز تنفس شما بسیار بهتر از قبل خواهد بود.

۳- بعد از ۲۴ ساعت

کاهش فشار خون ۲۴ ساعت پس از دود کردن آخرین سیگار به این معنا خواهد بود که احتمال بیماری های قلبی در شما به شدت کاهش خواهد یافت. بالا رفتن سطح اکسیژن در خون نیز به معنای این است که فعالیت فیزیکی ساده مانند راه رفتن و از پله ها بالا رفتن نیز برای شما آسان تر خواهد شد.

۴- بعد از دو روز

سیگار کشیدن باعث می شود که عصب هایی که در زمینه ی بویایی و چشایی فعالیت دارند کارکرد معمول و مناسب خود را نداشته باشند. بعد از ۴۸ ساعت این اعصاب بهبود یافته و بو کشیدن و چشیدن مزه ها برای شما راحتتر و موثرتر خواهد بود.

۵- بعد از سه روز

در روز سوم از حجم کار ریه های شما کم خواهد شد و بدین ترتیب شما به راحتی نفس های عمیق تری خواهید کشید. با کاهش مقدار نیکوتین در بدن شما با عوارضی روبرو خواهید شد که به دلیل پایین آمدن مقدار نیکوتین و نیاز به آن در بدن ایجاد می شود؛ عوارضی مانند تغییر رفتار، سر درد های شدید و تمایل شدید به کشیدن سیگار.

۶- بعد از یک ماه

یک ماه پس از ترک سیگار ریه های شما شروع به درمان خود کرده و ظرفیت هوای آن ها افزایش خواهد یافت. بدین ترتیب شما کمتر سرفه کرده و دیگر تنگی نفس های طولانی و مکرر شما را آزرده نخواهد کرد. بدین ترتیب در صورت فعالیت های فیزیکی، توان شما بیشتر شده و گردش خون مناسب باعث می شود که سختی چندانی در انجام حرکات ورزشی نداشته باشید.

۷- بعد از ۳ تا ۹ ماه

ساختارهای ریز مو مانند درون ریه ها که به ریه در مبارزه با عوامل بیماری زا کمک می کنند در ماه نهم پس از ترک سیگار به طور کامل بازسازی می شوند و بدین ترتیب احساس می کنید انرژی بیشتری دارید.

۸- بعد از یک سال

وقتی یک سال را بدون مصرف سیگار گذراندید، احتمال بیماری های قلبی در شما نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت و با گذشت زمان کمتر و کمتر خواهد شد. همچنین شاهد نتایج مفید ترک سیگار در پوست خود خواهید بود. بهبود سیستم گردش خون بدین معناست که پوست کلاژن بیشتری تولید کرده که این امر خود از بیشتر شدن چین و چروک جلوگیری کرده و باعث می شود که پوست نرم تری داشته باشید.

۹- بعد از ۳ تا ۵ سال

در این مدت خطر ابتلا به سکته قلبی به دلیل لخته شدن خون در رگ ها یا تنگ شدن رگ های خونی بیش از پیش کاهش می یابد. با گذشت زمان رگ های خونی بازتر شده و زردی دندان ها و انگشتان دیگر از بین خواهند رفت.

۱۰- بعد از ۱۰ تا ۱۵ سال

۱۰ تا ۱۵ سال پس از ترک سیگار احتمال ابتلا به سرطان حلق، پانکراس و ریه بیش از ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت. اگر سرطان رخ دهد نیز احتمال این که بتوانید آن را شکست دهید بسیار بیشتر از شخصی است که هنوز سیگار می کشد.

۱۱- بعد از ۱۵ تا ۲۰ سال

سطح بالای سلامت قلب، کاهش خطر سرطان و مرگ در انتظار کسانی خواهد بود که بیش از ۱۵ سال از آخرین سیگاری که دود کرده اند می گذرد. بعد از این مدت امکان ابتلا به دیابت نیز کاهش یافته و امید شما به زندگی بسیار بیشتر خواهد شد. البته ترک سیگار فواید بسیار دیگری نیز دارد که فراتر از سلامت جسمی و روحی خواهند بود.

منبع: shared
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۹ نظر

ورود

 • Vahid آذر ۲۷, ۱۳۹۶

  فوایدش یعنی انقدره با حساب یه مدت سیگاری بشیم بعد ترکش کنیم ?

 • arash آذر ۲۹, ۱۳۹۶

  ترک تدریجی سیگار خوب است.ترک ناگهانی در مدت کوتاه باعث تشنج می شود که شخص را چندین سال درگیر میکند.کاملا این موضوع اثبات شده ودر ضمن تجربه شخصی اینجانب است.

  • فرهاد فروردین ۲۰, ۱۳۹۹

   من که عاشق سیگار هستم و سیگار به مرد جذابیت و ابهت میده.

 • محسن آذر ۳۰, ۱۳۹۶

  من ۱۰ سال تقریبا سیگار کشیدم ـ ترک کردنش بیشتر ذهنی تا جسمی ـ البته یه هفته اول یکم اذیت میکنه مثل سرفه کردن تعریق یا کسل شدن ولی بیشتر شبیه اینه که یه عادت بدو عوض کنی مثل وسواس … کاش فواید سیگارو هم میزاشتین هر چند مقطعی … مثل افزایش تمرکز .

 • عرفان آذر ۳۰, ۱۳۹۶

  نیکوتین یه نوع مخدره که مثل بقیه مخدرها اعصاب مرکزی رو درگیر میکنه پس نباید اون رو ناگهانی از بدن گرفت چون بافت مغز به شدت تحت تاثیر این ماده هست و از نظر شیمیایی تغییراتی کرده برای اینکه به حالت عادی برگرده باید کم کم از نیکوتین دریافتی کم بشه تا مغز به تدریج بتونه خودش رو با شرایط جدید وفق بده و آسیبی بهش نرسه ..

 • ارمین بهمن ۱۶, ۱۳۹۷

  سلام دوستان منم مثل شما هر روز با خودم کلنجار میرفتم تا از کشیدن سیگار راحت بشم ۱۳ سال سیگار کشیدم بقول سیگاریها کون به کون روشن میکردم وابستگی شدید داشم ولی اگر واقعا میخواین ترک کنید دو تا نصیحت بهتون میکنم ۱ هر وقت ترک کردید وکرم سیگار افتاد تو مخت باید دو سه دقیقه رو تحمل کنی ویک لیوان اب بخور دوم از ادمهای سیگاری دوری کن منم الان ۶ ماهه سیگارو ترک کردم هیم دوستای سیگاری تو مخت میرن که همین دو روزه جو گیر شدی ولی من روشونو کم کردم به امید موفقیت همه دوستان

 • ولی اسفند ۱۴, ۱۳۹۸

  در کشور ما مشروب را حرام کردند که بجا. ولی آثار زیانبار سیگار دها برابر بیشتر از سیگار میباشد و هیچ فتوایی در مورد حرام بودن سیگار نمیدهند!؟پس کو اون دید عقلانی و منطقی کسی جوابی دارد برای اینمورد و برای این مردم خرافی

  • مهرزاد فروردین ۲۰, ۱۳۹۹

   اتفاقا سیگار خیلی خوبه و آرامش بخش است ولی مشروب نجسه و اون از سیگار بد تره.

 • ایمان فروردین ۲۰, ۱۳۹۹

  سیگار خیلی خوبه و من میکشم چون دوست دارم،،،درضمن چه بکشی و نکشی می میری