گالری گردی هفتگی: از «تفکر مستند» تا «زنمردگی»

گشتی در برنامه های این هفته نگارخانه های پایتخت

گالری گردی هفتگی: از «تفکر مستند» تا «زنمردگی»

گالری گردی، بخشی از ظرفیت های گردشگری شهری به خصوص در کلانشهر دودآلود این روزهای پایتخت ۲۳۲ ساله ایران است که فرصت های هیجان انگیزی را برای دیدار با هنرمندان جوان و پیشکسوت در اختیار هنرمندان و نگارخانه گردها قرار می دهد. اگر دوست دارید با جدید ترین آثار هنرمندان تهرانی در حوزه: نقاشی، نقاشیخط، مجسمه سازی، چیدمان، طراحی، گرافیک، عکاسی و خوشنویسی آشنا شوید، با گالری گردی این هفته روزیاتو همراه ما باشید.

گالری ۷ ثمر

گالری ۷ ثمر با نمایشگاه عکس های هوایی میوه فرزاد امامی از ۲۲ دی ماه تا ۲۷ دی ماه، میزبان عاشقان عکاسی در تهران است.

فرزاد امامی عکاسی
از عکس های فرزاد امامی در گالری ۷ ثمر تهران

گالری افرند

از ۲۲ دی تا ۱۰ بهمن ماه سال جاری، نگارخانه افرند تهران میزبان آثار نقاشی هنرمندانی چون: آنتوان سوریوگین ،آرمان استپانیان ،مریم زندی ،امید شلمانی ،نازلی عباس‌پور ،کامران عدل ،سمیرا علیخانزاده ،مریم فیروزی ،مجید کورنگ‌بهشتی ،آقا رضا عکاسباشی ،آتیلا پسیانی ،مژگان پارسا مقام است. در بیانیه نمایشگاه آمده است:

تفکر مستند
پوستر نمایشگاه تفکر مستند در گالری افراد تهران که توسط آرمن استپانیان جمع آوری شده است

آنچه که از تعریف استناد تصویری بر می آید، گذر زمان نه واقعیتی تلخ و پوچ است ونه سرخوشی و بلاهت.مستند تصویری تنها به درک زمان و مکانِ لحظه ثبت و روابط میان آن اشاره دارد. و اما با خوانشی متفاوت ، دوربین به بی سمت ترین شکل ممکن از تعریف دوباره تاریخ سر باز میزند و در جهت آشنایی زدایی از سوژه ،نشانه می رود. به سوی طول وعرض روزمرگی آدمیان که تاملی برآن وهیچ دغدغه ای درجهت برهم زدن قوانین روزمره خود ندارند. و این همان نقطه ای است که در قاب تصویر عکاس با به هم ریختن نظام روزمره زمانه ، و در جهت نگرشی نو و معاصر، تصویر مستند “نوع دیگر می تواند باشد ” راخلق میکند و شاهدی می شود برای آیندگان…

نگارخانه اتبین

تروما از کلن نام نمایشگاه نقاشی های اکبر یادگاری است که از ۲۲ دی لغایت ۳ بهمن ماه سال جاری در نگارخاه اتبین تهران میزبان گالری گردی های زمستانی تهرانی ها است.

نگارخانه اتبین تهران گالری گردی
اکبر یادگاری در نگارخانه اتبین تهران

نگارخانه شکوه

۲۲ دی تا ۲۷ دی، نگارخانه شکوه تهران میزبان نمایشگاه نقاشی گروهی هنرمندان تهرانی با نام های: فریبا اختراعی ،آزیتا اصغری ،هلیا باقری ،دریا رضایی ،عطیه رمضانی ،مریم سلیمیان ،شقایق شیرازی ،هما فارسی‌پور ،فرانک مقدم ،نگار مطهری ،رزیتا میری است. اگر عاشق نقاشی هستید گالری شکوه را تا چند روز دیگر در نظر داشته باشید. 

نگارخانه شکوه
پنجمین نمایشگاه آثار نقاشی گروهی آتلیه بی تا محبتی در نگارخانه شکوه تهران

آرت هاب آریانا

بی نقطه سر خط، عنوان نمایشگاه آثار نقاشی خط علی شجاع و نسرین هادیان است که از ۲۲ دی تا ۱ بهمن میزبان عاشقان هنر نقاشیخط خواهد بود. آثار نقاشیخط در سال های اخیر با استقبال گسترده کلکسیون داران ایرانی و خارجی گالری  گرد در پایتخت مواجه شده است و فرصت خوبی برای سرمایه گذاری عاشقان اقتصاد هنر است.

آرت هاب آریانا
پوستر نمایشگاه نقاشیخط با عنوان بی نقطه سر خط

نگارخانه ایده پارسی

از ۲۲ دی تا ۲۷ دی ماه میتوانید به نگارخانه  ایده پارسی بروید. جایی برای تماشای نمایشگاه گروهی نقاشیخط در تهران. در بیانیه نمایشگاه آمده است:

در کارنامه ی هنر خوشنویسی،تنوع آثار و تفاوت نگرش هنرمندان منحصر به امروز نیست. چنانچه شکل و تصویری که نتیجه ی ترکیب حروف و کلمات بوده،حاصل کار برخی از هنرمندان این سرزمین است در اواخر قرن نهم. شاید پژوهشگر و محققی این تفاوت نگرش را،شیوه ی تفننی تلقی کند که در عرصه ی هنر خوشنویسی اتفاق افتاده اما صرفنظر از چنین دریافتی ، این نگرش متفاوت زمینه را برای تحولات بعدی فراهم کرده است و از جمله ، ریشه های نقاشیخط را نیز باید در ارتباط با همین تحولات تاریخی بررسی کرد.

خوشنویسی خط نگاران گالری تهران
پوستر نمایشگاه گروهی نقاشیخط با نام خط نگاران در خیابان شریعتی تهران

بر این اساس ، آنچه به عنوان گرایشهای نوین و دستاورد معاصران در قلمرو هنر خوشنویسی می شناسیم ، از جهتی ریشه دار است و شایسته ی پژوهش . اما اگر خاستگاه امروزی این تحولات مورد نظر باشد باید از دهه ی سی و بطور ویژه دهه ی چهل نام ببریم که با آن فضای فرهنگی و هنری متمایز ، در این موضوع قابل استناد است. در این میان نقاشیخط از ابتدا تا امروز همواره از اقبال عمومی خوبی برخوردار بوده و تجربه های هنرمندان و ارائه دیدگاههای متفاوت بر گسترده ی پیشین به آن وسعت بخشیده است.

بعلاوه فعالیت هنری بانوان در چهار دهه ی اخیر ، ثمربخش بوده است . مخصوصا پس از دهه ی پنجاه ، بانوان هنرمند پا به پای مردان به فعالیتهای هنری پرداخته اند و در فضای آکادمیک و دانشگاهی نیز سعی و سهمی در خور دارند و دستاوردهای آنان همواره قابل استناد و نقد و بررسی بوده است . این موقعیت ممتاز محصول فرایند تاریخی و اوضاع و احوال اجتماعی است که خوشبختانه آثار ارزشمند آن در آفاق فرهنگ و هنر این مرز و بوم کم نیست و کارنامه ی فرهنگی برخی از بانوان هنرمند پربار و درخشان و موجب افتخار است.

دیدار از این نمایشگاه جالب را توصیه میکنیم.

نگارخانه دارگون

نگارخانه دارگون تهران از ۲۲ دی ماه تا ۳ بهمن ماه پذیرای بازدید عاشقان نقاشی در تهران است که نمایشگاه نقاشی با عنوان دیو گاوپای و دانای دینی را به تماشا خواهند نشست. مینوش حقیقی درباره این گالری گفته است:

نگارخانه تهران مینوش حقیقی
از تابلوهای به نمایش در امده در نگارخانه دارگون تهران

انسان در ساختار زندگی مستغرق می شود آنگاه این آغازی است برای فراموشی وجودش در جهان، تنها حوادثی که بر مبنای غیرمنتظره تعریف شده اند، گاه گاهی ما را از این فراموشی بیرون میکشند.انسان معاصر در حصار تنگناهای اجتماعی و ساختارهای متناهی قرار گرفته است.بازیابی معنای خودتنها با نیروی اندیشه است که بیدار می شود.این در حالی است که ما در عصر آگاهی و اندیشه زندگی میکنیم، آرمان های انسانی در پرتو حقیقت، انسان را به مثابه موجودی تعالی یافته، فارغ از قید و بندهای اجتماعی به وجود اصلی خود نزدیک می کند.

چرا که حقیقت فراسوی ارزش های خود ساخته، در خودآگاه انسان معنا میابد و این واقعیت که اندیشه انسان فراتر از زمانه خویش حرکت می کند با زبان بی بدیل تصویر صورتی از معنا به خود میگیرد.

نگارخانه آس

عاشقان عکس و چیدمان تا ۴ بهمن فرصت دارند تا از آثاری که سارا ساسانی در نگارخانه آس با عنوان زنمردگی به نمایش گذاشته است دیدن کنند.

هنر چیدمان
پوستر نمایشگاه زنمردگی تهران

نگارخانه ژینوس تهران

آخرین برنامه گالری برای هفته آخر دی ماه ۹۶، برنامه ای است که تا ۲۸ دی ماه در نگارخانه ژینوس تهران در معرض دید عاشقان گالری گردی تهران قرار دارد. در این نمایشگاه، آثار هنرمندانی چون: زهرا نوایی ،الهام برادران ،سعید میرزایی ،نیر عابدی ،الهام احمدی ،خدیجه رجبی ،مهرنوش خالدی ،مینا هاشمی ،سمانه سرکشیکیان ،آزاده اوتادی ،مهسا حقیقت ،ندا شعاعی ،علی امینی ،الهام پورخانی ،معصومه محمدی ،الهه صفویه ،سمیه ولیان ،حاجر محمدی ،مریم رئیسی ،لیلا چوپانی ،سید طیبه موسوی ،آرزو اکرمی ،مریم فتحی ،مریم قنبری ،مونا نعمتیان ،طناز عدلی ،نگار جمشیدی‌نژاد ،مرضیه ازگلی ،آزاده سوری به نمایش در امده است. 

نگارخانه ژینوس
پوستر نمایشگاه گروهی دیدگان که توسط علی امینی گردآوری شده است و در نگارخانه ژینوس پایتخت در معرض دید عاشقان گالری گردی قرار دارد

در گالری گردی زمستانی  خود، تصاویر گرفته شده را از طریق کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کرده تا به اطلاع دیگر مخاطبان نگارخانه گرد تهرانی برسانیم. توجه داشته باشید که برنامه های خانه هنرمندان تهران با ۷ گالری فعال در خیابان ایرانشهر تهران، هر روز میزبان عاشقان گالری گردی در پاتوق هنرمندان پایتخت است.

منبع: ایسنا
دیجیاتو
بدون نظر

ورود