بدون نظر

در این رسانه بارها مطالبی در مورد واقعیات جالب گفته شده است که بسیاری از آن ها علیرغم ساده بودن اما کمتر کسی از ان ها اطلاع داشته است. واقعیات جالب زیادی در این دنیا وجود دارند که هر یک به دلیلی مورد توجه قرار نگرفته اند. این واقعیات چنان ساده و روزمره هستند که در طول روز بارها و بارها با آن ها روبرو می شویم اما این زندگی شلوغ و پر دردسر باعث شده که وقت ایستادن و فکر کردن در مورد آن ها را نداشته باشیم. برای مثال آیا تابحال با خود فکر کرده اید چرا هواپیماها همیشه سفید هستند؟ اگر می خواهید پاسخ این سوال و واقعیات جالب دیگری در مورد دنیای اطرافتان را بدانید با ادامه متن همراه باشید.

واقعیت جالب

۱- عربستان سعودی از استرالیا شتر وارد می کند. شترهای عربی نیز در این کشور به تعداد فراوان یافت می شود اما از آن ها تنها برای سرگرم کردن توریست ها و حمل و نقل استفاده می شود. با این وجود برای قربانی کردن و استفاده از گوشت و شیر شتر معمولاً به سراغ شترهای استرالیایی می روند.

۲- تا سال ۱۸۰۰، حدود ۴۳ درصد از جمعیت جهان قبل از رسیدن به سن ۵ سالگی جان خود را از دست می دادند.

۳- محققان دریافته اند که اسب های آبی و وال ها جد مشترکی داشته اند که در حدود ۵۰ میلیون سال پیش می زیسته است. بنابراین می توان گفت که اسب های آبی و وال ها خویشاوندان دور هستند.

واقعیت جالب

۴- شکلات ریتر اسپورت بعد از این که پوشیدن لباس های دارای جیب های مربع در دهه ۱۹۳۰ رایج شد به صورت مربعی شکل تولید شد. در واقع کمپانی سازنده تصمیم گرفت شکلات هایی تولید کند که در این جیب ها جا شده و له نشوند و وزنی بیشتر از شکلات های معمولی نیز نداشته باشند.

۵- دانه های لوبیای تخم مرغی در گذشته به خاطر این که دارای وزنی یکسان تلقی می شدند به عنوان وزنه مورد استفاده قرار می گرفتند که به آن قیراط، معادل ۲۰۰ میلی گرم، می گفتند. از آن زمان ببعد قیراط به یک واحد اندازه گیری استاندارد و متداول برای توزین سنگ های قیمتی و مروارید تبدیل شد.

واقعیت جالب

۶- در بریتانیای قرن نوزدهم، مصرف روغن ماکاسار که گفته می شد در جلوگیری از طاسی موثر است در میان مردان رواج داشت. برای جلوگیری از آغشته شدن مبلمان به این روغن، زنان خانه دار شروع به پوشاندن قسمت پشتی مبلمان خانه ها با دستمال های خاص کردند. از آن زمان ببعد به آن ها آنتی ماسکار گفته شده و بعدها از آن ها در پشت صندلی های قطارها و هواپیماها استفاده می شود.

۷- اگر شخصی کبد یک خرس قطبی را بخورد احتمال این که بمیرد بسیار زیاد است. کبد خرس قطبی حاوی مقادیر زیادی ویتامین A است که باعث بالا رفتن خطرناک و بیش از حد سطح ویتامین در بدن و ایجاد مسمومیت ویتامینی در فرد خواهد شد.

واقعیت جالب

۸- مطالعات نشان داده است که کودکان لبخندهای زیبای خود را آگاهانه انجام داده و وقتی ببینند که پدر و مادرشان در مقابل به آن ها لبخند می زنند عموداً این خنده ها را تکرار خواهند کرد. آن ها نگاه کردن به لبخند والدینشان را دوست دارند و خیلی زود یاد می گیرند که برای بدست آوردن آن خنده باید خود بخندند.

۹- در وسط سرود ملی یونان یک شعر با ۱۵۸ دوبیتی وجود دارد که تنها ۲ مورد اول خوانده می شوند.

۱۰- علیرم شباهت ظاهری فراوان، خرگوش های صحرایی و خرگوش های معمولی نمی توانند با هم آمیزش کرده و بچه دار شوند. جالب این که تعداد کروموزوم ها در آن ها متفاوت است. خرگوش های معمولی ۲۲ کروموزوم و خرگوش های صحرایی ۲۴ کروموزوم دارند.

واقعیت جالب

۱۱- هواپیماها عمدتاً رنگ سفید دارند زیرا رنگ سفید باعث می شود که هر گونه نقص و مشکلی در هواپیما زودتر و راحتتر پیدا شود؛ برای مثال ترک ها و کثیفی ها. دلیل دوم برای سفید بودن هواپیماها این است که رنگ سفید از گرم شدن بیش از حد هواپیما جلوگیری خواهد کرد. در واقع هر رنگ دیگری باعث می شود که نور خورشید جذب شده و دمای دورن هواپیما بالا برود.

۱۲- در مترو شهر نیویورک از لامپ های غیراستاندارد استفاده می شود تا بدین شکل از دزدیده شدن آن ها جلوگیری شود زیرا این لامپ ها در جای دیگری کاربرد ندارند.

۱۳- حلزون با سرعت بیشتری نسبت به الکترون ها در درون سیم مسی حرکت می کند.

واقعیت جالب

۱۴- بوی ناخوشایند دهان در هنگام صبح به این دلیل است که در طول شب تقریباً هیچ بزاقی در دهان تولید نمی شود. از این رو بعد از چندین ساعت خوابیدن، باکتری های زیادی در دهان جمع شده و تجزیه می شوند که بوی بدن دهان را در پی دارد.

۱۵- در ورودی های ساختمان های بزرگ معمولاً از درهای گردان یا چرخشی استفاده می شود که البته دلیل خاصی دارد. باز ماندن درهای لولایی یا کشویی حتی برای یک مدت کوتاه به خصوص در طول فصول سرد یا گرم سال باعث می شود که دمای درون ساختمان به شدت تغییر کند. استفاده از درهای گردان این مشکل را حل کرده و باعث می شود که دمای درون ساختمان تغییر زیادی نداشته باشد.

واقعیت جالب

۱۶- تیم ملی فوتبال برزیل تنها تیمی است که در تمامی ادوار جام جهانی حضور داشته است و موفق ترین تیم در این عرصه می باشد که توانسته ۵ بار برنده این مسابقات باشد.

۱۷- در دهه ۱۸۳۰، سس کچاپ به عنوان یک دارو برای درمان اسهال، اگزما و رماتیسم به کار برده می شد. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی برای بدن بسیار مفید است اما درمانی برای تمام بیماری ها به شمار نمی آید. امروزه این ماده را به شکل قرص در داروخانه ها می توان یافت.

۲۱ واقعیت روانشناسی جالب در مورد انسان که هر روز نادیده گرفته می شوند

۸ واقعیت علمی جالب اما ناخوشایند که روز شما را خراب خواهند کرد

۲۱ واقعیت جالبی که چهره دیگری از تاریخ را نشان می دهند

۷ واقعیت ناخوشایند در مورد بمب های هسته ای که خواب را از شما خواهد گرفت

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 2.8 / 5. تعداد رای: 11

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود