ماجرای دیوار برلین چه بود؟ مانعی که ۲۷ سال پایتخت آلمان را دچار دودستگی کرد

ماجرای دیوار برلین چه بود؟ مانعی که ۲۷ سال پایتخت آلمان را دچار دودستگی کرد

دیوار برلین، پایتخت امروزی کشور آلمان را از ۳ آگوست ۱۹۶۱ تا ۹ نوامبر ۱۹۸۹ به مدت تقریبی ۲۷ سال و به مدت دقیق ۱۰.۳۱۶ روز به دو بخش شرقی و غربی تبدیل کرد. فرو ریختن این دیوار سهم بزرگی در انقلاب های گسترده در کشورهای بلوک کمونیستی شرق اروپا داشته و بنیانی شد برای پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱. هر روزی که از فروپاشی این دیوار می گذرد، غرب و شرق شهر برلین متحدتر و نزدیک تر شده و خود را بیش از پیش به عنوان یک پایتخت متحد و مهم اروپایی نشان می دهد. این روزها دیگر به سختی می توان نشانه و میراثی از این دیوار در شهر برلین یافت اما تاریخ این دیوار را فراموش نمی کند. در این مطلب قصد داریم شما را در قالب تصاویر با تاریخ ۲۷ ساله این دیوار اشنا کنیم.

اگر چه شهر برلین از زمان پایان جنگ جهانی دوم بین آلمان شرقی و غربی تقسیم شده بود اما دیوار بین این دو بخش تا سال ۱۹۶۱ ساخته نشد. در واقع زمانی که فرار از قسمت شرقی کمونیست به قسمت غربی کاپیتالیست افزایش یافت مقامات آلمان شرقی و شوروی به فکر کشیدن دیوار برلین افتادند.

دیوار برلین

سربازان آلمان شرقی مدت کوتاهی پس از ساخت دیوار برلین در حال افزودن به ارتفاع آن

دیوار برلین در واقع دو دیوار موازی بود که گروهی از نگهبانان؛ دیده بان ها و سیم های خاردار در فضای خالی بین این دو قرار می گرفت. این فضای خالی «خط مرک» نامیده می شد.

دیوار برلین

زوجی اهل آلمان شرقی در آوریل سال ۱۹۶۱ که از عبورشان از دیوار برلین جلوگیری شده است به خانه خود باز می گردند.

دیوار برلین در کنار پل یا دروازه براندنبورگ ساخته شده بود که خود نماد آلمان پیش از اتحاد بود. این دروازه در واقع بخشی از دیوار شهر بود که در سال های دهه ۱۷۰۰ ساخته شد.

دیوار برلین

دروازه براندنبورگ در نوامبر ۱۹۶۱

امروزه خیابانی شلوغ در محلی که زمانی دیوار برلین ساخته شده بود قرار دارد و در جایی که قبلا «خط مرگ» نامیده می شد نیز ساختمان های مسکونی متعددی ساخته شده است.

منطقه نزدیک دروازه براندنبورگ در سال ۲۰۱۴

دیوار برلین دیرزمانی بخش هایی از شهر برلین را از هم جدا کرده بود که امروزه از شلوغ ترین مکان های شهر به شمار می آیند. در عکس زیر می توانید دیوار برلین را را در کنار منطقه پرترافیک میدان پوتسدامر پلتس در سال ۱۹۶۲ ببینید.

دیوار برلین

دیوار برلین که از میدان پوتسدامر پلتس در سال ۱۹۶۲ می گذرد.

دیوار برلین

امروزه میدان مذکور یک منطقه تجاری بسیار مهم در شهر برلین به شمار می رود.

علیرغم نام مخوفی که این دیوار داشت اما دیوار برلین ارتفاع زیادی نداشت. در بسیاری از مناطق این دیوار تنها نزدیک به ۳.۵ متر طول داشت و ساکنان دو طرف می توانستند به راحتی ساختمان های طرف مقابل را ببینند.

دیوار برلین

بچه ای در حال بازی در کنار دیوار برلین در سال ۱۹۸۱

در عکس زیر می توانید نمای امروزی تصویر قبل را تماشا کنید. ساختمان های دو عکس را با هم مقایسه کنید تا متوجه شباهت های این دو تصویر شوید.

محل سابق دیوار در منطقه کروزبرگ در سال ۲۰۱۴

در حالی که این دیوار دو بخش غربی و شرقی شهر برلین را از هم جدا می ساخت اما تنها کمی بیش از ۴۳ کیلومتر طول داشت و قسمتی اضافی به طول ۱۶۰ کیلومتر نیز شهر برلین را احاطه کرده بود. در واقع باید بدانید که برلین غربی به طور کامل توسط آلمان شرقی محاصره شده بود. نکته جالبی که شاید بسیاری نمی دانند این است که اصولاً پس از پایان جنگ جهانی دوم و خودداری شوروی از پایان اشغال آلمان، عملاً این کشور به دو بخش شرقی در تصرف نیروهای شوروی و قسمت غربی در تملک نیروهای آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی قرار گرفت. بدین ترتیب آلمان به دو کشور مجزا تقسیم شد اما شهر برلین به طور کامل در قسمت شرقی کشور قرار داشت. با این وجود این شهر نیز به دو قسمت تقسیم شده و بخش شرقی و غربی آن از طریق دیوار برلین از هم جدا شدند هرچند تمام شهر به طور کلی در قسمت آلمان شرقی قرار داشت.

دیوار برلین

دیوار برلین در سال ۱۹۷۳ در خیابان برنور اشتراس. روی دیوار نوشته شده است:” دیوار باید فرو بریزد”.

دیوار برلین

امروزه در همان محل یادبودی برای دیوار برلین ساخته شده است.

عکسی دیگر که در زیر می بینید دیوار برلین در خیابان برنور اشتراس و تجیهزات دفاعی و موانعی که در منطقه بین این دو دیوار تعبیه شده را نشان می دهد.

دیوار برلین

دیوار خیابان برنور اشتراس در سال ۱۹۸۰

امروزه خیابان برنور اشتراس یک خیابان بزرگ است که در طول آن یک خط تراموا کشیده شده است.

دیوار برلین

خیابان برنور اشتراس در سال ۲۰۱۴

با توجه به این که شاهراه بزرگی مانند برنور اشتراوس در موازات دیوار برلین قرار داشت افراد بسیاری سعی می کردند که از روی این دیوار به طرف دیگر بروند. اگر چه بیش از ۱۰۰ نفر در تلاش برای عبور کردن از این دیوار کشته شدند اما بیش از ۵.۰۰۰ نفر نیز به شکل معجزه آسایی موفق به عبور از زیر و روی این دیوار و رساندن خود به طرف مقابل شدند.

دیوار برلین

پلیس های آلمان شرقی در کنار دیوار برلین در خیابان برنور اشتراس، سپتامبر ۱۹۶۱

دیوار برلین

خیابان برنور اشتراس که در عکس قبل دیدید امروزه منطقه ای بسیار آرام است.

تعدادی از روسای جمهور ایالات متحده از دیوار برلین دیدن کردند که آخرین آن ها رونالد ریگان بود. در عکس زیر ریجارد نیکسون را در حال تماشا از روی دیوار برلین در ایست و بازرسی هاینریش هاینه اشتراس می بینید.

دیوار برلین

ریجارد نیکسون در حال بازدید از دیوار برلین در سال ۱۹۶۹

دیوار برلین

نمای امروزی منطقه تصویر قبلی که به یک محله مسکونی تبدیل شده است.

دیوار برلین

دیوار برلین در قسمتی دیگر از ایست بازرسی هاینریش هاینه اشتراس بسیار کوتاه ساخته شده بود که از قد این کودکان در سال ۱۹۶۸ تنها چند سانتیمتر بلندتر است.

امروزه همان محله تقریباً قابل تشخیص نیست به غیر از ساختمان هایی که در قسمت چپ تصویر دیده می شوند.

دیوار برلین

محله سباستین اشتراس در نزدیکی هاینریش هاینه اشتراس در سال ۲۰۱۴

اولین رییس جمهور ایالات متحده که از دیوار برلین بازدید کرد جان اف کندی بود. در تصویر زیر می توانید او را در ایست بازرسی مشهور چارلی در مرکز برلین در سال ۱۹۶۳ ببینید.

دیوار برلین

جان اف کندی در حال بازدید از ایستگاه پلیس چارلی

امروزه آن محل یکی از جاذبه های گردشگری اصلی قسمت غربی برلین است که دیر زمانی کمونیست های را از کاپیتالیست ها جدا می کرد اما اکنون در قبضه رستوران مک دونالد و فروشگاه های بزرگ است.

دیوار برلین

ایست و بازرسی چارلی در سال ۲۰۱۴

وقتی که دیوار در نهایت در سال ۱۹۸۹ فرو ریخت در واقع این اتفاق در نتیجه یک اشتباه رخ داد. یکی از افسران کمیته اجرایی حزب کمونیست در آلمان شرقی، زودتر از موعد مقرر محدویت های مربوط به عبور و مرور بین دو منطقه شرقی و غربی برلین را برداشت و وقتی که دروازهای دیوار باز شدند دیگر کسی نتوانست آن ها را ببندد.

دیوار برلین

شهروندی آلمانی در حال تخریب دیوار برلین در برابر چشمان سربازان

امروزه قسمتی از دیوار در برخی از نقاط شهر برلین به عنوان یادبودی از روزگار تلخ گذشته و همچنین نشانه پیروزی اتحاد مردم باقی مانده است

دیوار برلین

هر ساله در ۹ نوامبر فرو ریختن دیوار برلین در این شهر جشن گرفته می شود.

تصاویری از خرابی های شهر برلین پس از پایان جنگ جهانی دوم

مراسم افتتاحیه المپیک سال ۱۹۳۶ برلین با حضور هیتلر [تماشا کنید]

۱۸ تصویر خیره کننده که فرو ریختن دیوار برلین را از زاویه ای دیگر به تصویر می کشند

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • امیر بهمن ۲۸, ۱۳۹۶

    یکی از بهترین مطالبتون بود. ممنون