با ده تمرین ساده ذهن خود را تقویت کنید

با ده تمرین ساده ذهن خود را تقویت کنید

هر یک از این تمرینات برای سنجش جنبه های مختلفی از عملکرد شناختی طراحی شده است. اگر این تمرینات را چند بار در هفته انجام دهید شاهد بهبود تدریجی در سلامت ذهن خود خواهید بود.

۱- حروف الفبا را جمع بزنید

به هر یک از حروف الفبا یک ارزش عددی بدهید (الف=۱، ب=۲،…، ی=۳۲). بعد از آن سعی کنید کلماتی را پیدا کنید که برای مثال جمع ارزش عددی حروف آن ۴۰ یا هر عدد دیگری باشد.

۲- لیست شماره ها و تماس هایتان را بررسی کنید

اگر به فهرستی از شماره هایتان بدون نام صاحب شماره (مثل ریز مکالمات) دسترسی دارید، تلاش کنید به یاد بیاورید هر یک از آن تماس ها با چه کسی گرفته شده است. اگر همیشه از تلفن همراه خود برای گرفتن تماس استفاده می کنید، به تاریخچه ی تماس های اخیرتان نگاه کنید و سعی کنید به خاطر بیاورید در این تماس های تلفنی با صاحبین شماره ها در مورد چه چیزی صحبت کردید.

۳- با موس کامپیوترتان بازی کنید

با استفاده از تنظیمات سیستم کامپیوترتان، عملکرد کلیک های راست و چپ را در موس جابه جا کنید، یا موس را به طرف دیگر دستگاه وصل و با دست غیر مسلط خود با آن کار کنید.

۴- سعی کنید گذشته را به خاطر بیاورید

تلاش کنید نام معلم ها یا همکلاسی های دوران مدرسه ی خود را به خاطر آورید. ببینید که آیا می توانید جزئیاتی مثل لباسی که به تن داشتند یا ویژگی های رفتاری آن ها را به یاد بیاورید. بار بعد به محل کار قبلی تان یا خیابانی که زمانی در آنجا زندگی می کردید فکر کنید. از اینکه چقدر می توانید به یاد بیاورید تعجب خواهید کرد.

۵- برعکس مطالعه کنید

یک کتاب یا روزنامه را بر عکس نگه دارید. صفحات را از پایین به بالا مطالعه کنید. توجه داشته باشید که به چه میزان تلاش بیشتری برای درک ساختار جملات نیاز دارید.

۶- تسلط خود به کلمات را بسنجید

یکی از حروف الفبا را در نظر بگیرید و کلماتی که با حرف مورد نظر شروع می شوند را در عرض دو دقیقه و تا جایی که می توانید به خاطر بیاورید بنویسید.

۷- زمان سنجی خود را محک بزنید

روی عقربه ی بزرگ ساعت تمرکز کنید یا به اندازه ی یک دقیقه زمان بگیرید. بعد از آن، چشم هایتان را ببندید و ببینید که آیا می توانید بدون داشتن ساعت مدت یک دقیقه را به طور دقیق زمان بگیرید. از اینکه چقدر در سنجش خود اشتباه کرده اید غافلگیر خواهید شد.

۸- مسیرهای جدید را امتحان کنید

رانندگی یا پیاده روی روزانه در یک مسیر تکراری، ذهن شما را وارد حالت عملکرد خودکار می کند. برای آنکه ذهن تان را به فعالیت وادارید مسیرهای جدیدی را امتحان کنید. با این کار مجبور می شوید خیابان ها را در ذهن تان مجسم کنید و به این ترتیب بخش های کورتکس و هیپوکامپ در مغز شما فعال می شوند.

۹- تصاویر را به خاطر بسپارید

به یک عکس نگاه کنید و سعی کنید تمام چیزهایی که در آن وجود دارد را به خاطر بسپارید. حالا عکس را بپوشانید و محتویات عکس را فهرست کنید. بعد از آن، دوباره به عکس نگاه کنید و ببینید که چه تعداد از محتویات عکس را درست نوشته بودید.

۱۰- با چاپستیک غذا بخورید

این تمرین هم مانند جابه جا کردن موس کامپیوتر، شما را وادار می کند سرعت خود را کم کرده و به کاری که انجام می دهید کاملا دقت کنید. جالب آنکه استفاده از چاپستیک (چوب های غذاخوری آسیایی) باعث می شود مزه ی غذا را بسیار بیشتر متوجه شوید.

منبع: rd
بدون نظر

ورود