ایلان ماسک؛ نگاهی به سبک زندگی و سرگرمی‌های یک مخترع، نوآور و مهندس

ایلان ماسک؛ نگاهی به سبک زندگی و سرگرمی‌های یک مخترع، نوآور و مهندس

ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت‌های تسلا و اسپیس‌اکس دارای سرمایه خالصی به ارزش ۲۱.۵ میلیارد دلار است. این در حالیست که او از حداقل درآمد سالانه ۵۶ هزار دلاری خود از کمپانی تسلاچشم‌پوشی کرده است.

ایلان ماسک را شاید بتوان ثروتمندترین مخترع سفینه‌های فضایی دانست. مدیر عامل ۴۶ ساله تسلا و اسپیس‌اکس و بنیان‌گذار OpenAI گفته او تا زمانی که بشر قادر به عبور از مرزهای کره خاکی نباشد و نتواند در کره مریخ ساکن شود، خوشحال و راضی نخواهد بود.

این شخصیت شناخته‌شده‌ی جهان با سرمایه خالص حدود ۲۱.۵ میلیار دلاری هرگز از شرکت خودش یعنی تسلا حقوق دریافت نمی‌کند. در ۵ شنبه هفته گذشته تسلا اعلام کرد که این کمپانی تا ۱۰ سال آینده هیچ مبلغی مبنی بر حقوق، پاداش یا سهام به ماسک ارائه نخواهد کرد – تا زمانی که ارزش بازار کمپانی تسلا به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.

هر زمان که ارزش شرکت موردبحث به این مبلغ برسد، ماسک به‌طور بالقوه قادر است جایگاه جف بزوس، مدیرعامل شرکت آمازون را به‌عنوان ثروتمندترین مرد جهان از آن خود کند.

ایلان ماسک علاوه بر کارآفرینی‌ها و اختراعات ارزشمند خود به عنوان یک «معتاد به کار» هم شناخته می‌شود که هرگز درآمدش را صرف تفریحات و سفرهای گران‌قیمت نمی‌کند. در عوض، این کارآفرین موفق تقریبا همه وقت خود را در ادارات و کارخانه‌های تحت مالکیتش سپری می‌کند و در انتهای روز هم به یکی از ۴ عمارت بزرگ خود در شهر لس‌آنجلس رفته و به استراحت می‌پردازد.

ایلان ماسک، پدر پنج پسر، (یک دوقلو و یک سه قلو) است و به عنوان یکی از ده شخصیت تأثیرگذار جهان شناخته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این شخصیت موفق و کارآفرین از شما دعوت می‌کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

ایلان ماسک در آفریقای جنوبی متولد شده و رشد کرده است. او به صورت خودآموز کدنویسی را آموخت. هنگامی که ۱۲ سال داشت، منبع کدنویسی بازی ویدئویی که شخصا توسعه داده بود را به مبلغ ۵۰۰ دلار فروخت.

ایلان ماسک

پیش از تولد ۱۸ سالگی، ماسک به کشور کانادا مهاجرت کرد و برای تامین هزینه‌های زندگی خود به هر کاری می‌پرداخت. از جمله می‌توان به خرد کردن دانه، شکستن هیزم و حتی تمیز کردن دیگ‌های بخار در کارخانه اشاره کرد که برای این مشاغل ساعتی ۱۸ دلار حقوق دریافت می‌کرد –  در سال ۱۹۸۹ میلادی رقم قابل توجهی بشمار می‌رفته است.

حقوق ساعتی او به ۱۴ دلار برای هر ساعت کاهش یافت زیرا در کنار برادرش به کارآموزی در بانک «نوا اسکوتیا» مشغول شده بود و در آنجا توانست با پشتکار و خلاقیت خود مدیرعامل ارشد را تحت تاثیر قرار دهد.

ایلان ماسک

هنگامی که در سال ۱۹۹۰ میلادی وارد دانشگاه کویینز شد، ماسک شروع به فروختن قطعات کامپیوتری یا پی‌سی به دیگر دانشجویان کرد. او در این رابطه گفته: «من باید چیزی می‌ساختم که با نیاز آنها همخوانی داشته باشد، مثل کنسول بازی یا پردازش‌گر ساده لغت که قیمتی پایین‌تر از نمونه‌های موجود در بازار داشته باشد.»

ایلان ماسک

در عرض دو سال، ماسک به دانشگاه پنسیلوانیا منتقل شد و بورسیه تحصیلی دریافت کرد. برای تامین دیگر هزینه‌های تحصیل و زندگی، ماسک و یکی از دوستانش خانه خود را در آخر هفته به بار تبدیل کرده بودند و از هر نفر ۵ دلار ورودی می‌گرفتند. به این ترتیب می‌توانستند کرایه یک ماه خانه را در عرض یک شب بدست بیاورند.

ایلان ماسک

ایلان ماسک با مدرک کارشناسی فیزیک و کارشناسی اقتصاد از وارتون اسکول، روانه استنفورد شد تا مدرک PhD خود را از این دانشگاه دریافت کند. در خلال تحصیل به همراه برادرش مشغول راه‌اندازی یک‌ استارتاپ اینترنتی شدند. آنها با همکاری هم Zip2 یک نرم‌افزار راهنمای شهری برای روزنامه بود را با سرمایه ۲۸ هزار دلاری که از پدرشان دریافت کرده بودند راه‌اندازی کردند.

۴ سال بعد، در سال ۱۹۹۹ میلادی این دو برادر Zip2 را با قیمت ۳۰۷ میلیون دلار فروختند. سهم ایلان ۲۲ میلیون دلار بود. او این پول را بعلاوه‌ی مبلغی دیگر برای راه‌اندازی یک سرویس خدمات بانکی آنلاین به نام X.com سرمایه‌گذاری کرد. این شرکت خیلی زود با رقیب خود یکی شده و مشترکا کمپانی PayPal را متولد کردند. ایلان ماسک سهام‌دار اصلی پی‌پال بود. در سال ۲۰۰۲، پی‌پال را خریداری کرد و ایلان ماسک با ثروت ۱۸۰ میلیون دلاری خود از آنجا رفت.

ایلان ماسک

این پایان بلندپروازی‌های ماسک نبود. او علاقه‌مندی جدیدی در زمینه کشف کهکشان‌های پیدا کرده بود. از این‌رو، شرکت‌ اسپیس‌اکس را تاسیس کرد. چند سال بعد، این کارآفرین موفق جهان، شرکت تولیدکننده ماشین‌های برقی تسلا و سپس SolarCity، تامین‌کننده سیستم‌های انرژی خورشیدی را بنیان نهاد. موفقیت این کمپانی‌ها باعث شد تا ماسک خیلی سریع به باشگاه ثروتمندان میلیارد دلاری راه پیدا کند. اما خیلی زود از آنجا بیرون گذاشته شد.

در اواخر سال ۲۰۰۸ میلادی، او از همسر اول خود جدا شد و این مساله به سرمایه او لطمه‌ای جدی وارد کرد. یک سال بعد، ماسک گفت: «نقدینگی او تمام شده است» او با قرض گرفتن از دیگران سعی در سراپا نگه داشتن شرکت‌های خود داشت. اما هنگامی که تسلا در سال ۲۰۱۰ میلادی در بازار سهام معرفی شد، آینده ماسک روشن شد. در سال ۲۰۱۲ میلادی، نام ایلان ماسک برای اولین در فهرست ثروتمندان جهان مجله‌ی فوربس مشاهده شد. در آن سال، سرمایه خالص ایلان ماسک ۲ میلیارد دلار برآورد شده بود.

ایلان ماسک

بیش از ۵ سال بعد، ماسک توانست ۲۰.۴ میلیارد دلار کسب کند.

ماسک در محله Bel-Air در لس‌آنجلس املاکی به ارزش بیش از ۷۰ میلیون دلار دارد. او پنجمین و آخرین خانه خود را با قیمت ۲۴ میلیون دلار خریداری کرد.

او خرید ملک در این منطقه را از سال ۲۰۱۲ میلادی آغاز کرد. اولین عمارت با وسعت ۶ هزار و ۸۰۰ متر مربع با قیمت ۱۷ میلیون دلار خریداری شد. این خانه یک کتابخانه دو طبقه، سینمای خانگی و باشگاه دارد.

ایلان ماسک

به عنوان یکی از خودروسازان برتر جهان، جای تعجب ندارد که ماسک علاقه خاصی به ماشین داشته باشد. در سال ۲۰۱۳ میلادی، او ۹۲۰ هزار دلار در مزایده‌ای در Lotus Esprit پرداخت تا ماشین زیردریایی که در فیلم جیمز باند استفاده شده بود را خریداری کند. بعلاوه‌ی رانندگی با ماشین‌های تسلا، او دو ماشین با سوخت گازی دیگر نیز دارد: فورد مدل T و جگوار سری  E-Type رودستر.

ایلان ماسک با داشتن سرمایه هنگفت، اهل ولخرجی‌های کلان و بی‌حساب و کتاب نیست. در سال ۲۰۱۵ میلادی او پس از ۱۲ سال، ۲ هفته به مرخصی رفت. گفته می‌شود ماسک حدود ۸۰ تا ۹۰ ساعت در هفته کار می‌کند.

با تمامی این تفاسیر، ماسک برای ۵ فرزند خود وقت کافی می‌گذارد. او خودش می‌گوید من یک پدر نمونه هستم. نیمی از هفته بچه‌ها پیش من هستند و هر وقت بیرون از شهر می‌روم آنها را نیز با خود می‌برم. بر اساس توئیت سال ۲۰۱۴ این مرد موفق و ۵ پسرش یک سفر کمپینگ سالانه با هم دارند.

ایلان ماسک

در سال ۲۰۱۲ میلادی، ماسک تعهد Giving Pledge را امضا کرد تا بیشتر سرمایه خود را اهدا کند. او علاوه بر انجام کارهای بشردوستانه، برای بهبود محیط زیست و آینده زمین نیز اقداماتی صورت داده است. از جمله می‌توان به هدیه ۱۰ میلیون دلاری خود به موسسه آینده زندگی اشاره کرد که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند.

ایلان ماسک

در انتهای هر روز، این مولتی‌میلیاردر از سرگرمی‌های معمولی همچون گوش کردن به موسیقی، بازی‌های ویدئویی و مطالعه کتاب لذت می‌برد. زندگی ایلان ماسک کاملا معمولی است او وقتش را با فرزندان و دوستانش سپری می‌کند و گاهی توئیت‌های خنده‌دار می‌نوسید. اما بیشتر زمان زندگی این کارآفرین و مخترع به کار کردن سپری می‌شود.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۵ نظر

ورود

 • Hooman l بهمن ۲۶, ۱۳۹۶

  سلام ، اطلاعاتی مفیدی رو به اشتراک گذاشتید. ممنون
  واسم خیلی عجیبه که قبل از من کسی واسه این مطلب نظر نگذاشته!
  یعنی همه آقای ماسک رو می شناسن و این مقاله رو نمی خونن؟ یا اینکه فکر می کنن ایشون ارزش وقت گذاشتن رو نداره؟

  • saeed بهمن ۲۷, ۱۳۹۶

   خب دوسته عزیز ربطی به ارزش گذاشتن ماسک نداره. ایشون تو حوزه خودرو و تکنولوژی شناخته شده هستن. و اینکه کسی میخونه قرار نیس کامنت بزاره اینجا.

   • Hooman l بهمن ۲۹, ۱۳۹۶

    خوشحالم که نظرم باعث فعالیت شما شد! هر چند مخالفید.
    دلگیری بنده از این بابت هست که مطلب مرتبط با رژیم غذایی Emma Watson باعث برانگیختگی جوانان شده و پست مرتبط با آقای ماسک خالی از هرگونه نظر…

  • محمد بهمن ۲۷, ۱۳۹۶

   چرا میخونیم و دوستش داریم اقای ماسک رو. ولی خسته ایم خسته خخخ
   تشکر بابت مطلب

 • مازیار مهر ۲۷, ۱۳۹۸

  به همین دلیل است که افراد زیادی موفق نمیشوند، زمانیکه انسان های موفق برات جذاب نباشند قطعا تو هم موفق نخواهی شد!