۱۶ واقعیت جالب در مورد مراکش که شاید نمی‌دانستید

۱۶ واقعیت جالب در مورد مراکش که شاید نمی‌دانستید

فیلم زیبای کازابلانکای مایکل کورتیز با بازی‌های خیره‌کننده‌ی هامفری بوگارت و اینگرید برگمن را دیده‌اید؟ این عاشقانه آمریکایی با اینکه تماما در کالیفرنیا و لس‌آنجلس فیلم‌برداری شده اما هسته اصلی داستانش در کازابلانکا و یک کافه شبانه رقم می‌خورد؛ بزرگ‌ترین شهر کشور مراکش.

کازابلانکا در کنار اقیانوس اطلس بنا نهاده شده است و یکی از بزرگترین بنادر مصنوعی در جهان و دومین بندر بزرگ آفریقای شمالی بشمار می‌رود. از نظر جمعیت و اقتصاد هم در کشور مراکش بسیار حائز اهمیت است.

کشور مراکش که با نام مغرب هم شناخته می‌شود در شمال غربی قاره افریقا واقع شده است. گفتنی است که نام بین‌المللی پادشاهی مغرب مراکو است و یکی از سه کشور جهان (اسپانیا و فرانسه) است که همزمان با اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه همسایه است.

واقعیت‌های جالبی در مورد این کشور دیدنی وجود دارد که گوشه‌ای از آنها را در ادامه برایتان نقل کرده‌ایم. برای کسب آگاهی در مورد آنها از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای مطلب همراهمان باشید.

محافظت در برابر خورشید

شهروندان «شهر قرمز» برای محافظت از سر و صورت خود در برابر آفتاب باید در تمام طول سال، حتی زمستان‌ها از سرپوش و ضدآفتاب استفاده کنند.

البته بد نیست یادآوری کنیم که دین رسمی کشور اسلام است و مردم مراکش همواره تلاش نموده‌اند در گذر زمان به سنت‌های مذهبی ـ ملی خود حتی در پوشیدن لباس سنتی خود، پایبند باشند.

سفر به مراکش می‌تواند به‌مثابه سفر به اروپا تلقی شود

فاصله مرزی مراکش با قاره اروپا فقط ۱۳ کیلومتر است. این کشور در دورترین قسمت شمال غربی قاره آفریقا واقع شده‌است. از شمال به دریای مدیترانه و از غرب به اقیانوس اطلس منتهی می‌شود.

اسپانیا دو شهر سبته و ملیلا که مشرف بر دریای مدیترانه هستند و مرز زمینی با اسپانیا دارند را سرزمین‌های اسپانیایی می‌داند.

هرگز به غذاهای گوشتی نه نگویید

در این نقطه از جهان، دست رد زدن به سینه غذاهای گوشتی که برایتان سرو می‌شود نوعی بی‌احترامی محسوب می‌شود. همچنین مراکشی‌ها معتقدند که غذا را باید حتما با دست راست میل کنید. آنها با دست چپ غذا خوردن را بی‌ادبی می‌دانند.

نوشیدنی مرسوم مراکش «چای ویسکی» است

یکی از رایج‌ترین نوشیدنی‌های ملی این کشور آفریقایی چای ویسکی است که در اغلب کافه‌ها، رستوران‌ها و مهمان‌ها سرو می‌شود.

به شوخی به شیر آب «سرور» می‌گویند

شاید برایتان بسیار عجیب باشد که بدانید مراکشی‌ها به شوخی به آب لوله‌کشی «شیر آب سرور» (Sidi Robinet) می‌گویند. آب بیشتر مناطق کشور قابل شرب است.

کشت و فروش ماری‌جوانا قانونی است

یکی از منابع اصلی درآمد شهروندان مراکشی، کشت و برداشت حشیش و ماری‌جواناست. بسیاری از خانواده‌ها از این طریق کسب درآمد می‌کنند.

نام فیلم کازابلانکا از بزرگ‌ترین شهر مراکش گرفته شده است

کازابلانکا یکی از برترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ محسوب می‌شود که نامش از بزرگ‌ترین شهر و مهم‌ترین بندر کشور مراکش به عاریت گرفته شده است. این فیلم در سال ۱۹۴۲ میلادی جایزه بهترین فیلم آکادمی را دریافت کرد.

اولاد پیغمبر در این کشور سید نامیده می‌شوند

سید، مولا یا لالا به کسانی گفته می‌شود که از طرف پدر به پیامبر اسلام می‌رسند.

در مراکش «کبد »نماد عشق  است!

برعکس همه جهان، مراکشی‌ها به جای قلب، کبد را نماد عشق می‌دانند.

پول چرک کف دست است!

یکی از عبارت‌هایی که مراکشی‌ها برای پول به کار می‌برند، «چرک کف دست» است.

حمام خصوصی کم است

در مراکش شمار محدودی از شهروندان حمام خصوصی دارند. اما از آنجا که دین اصلی مردم اسلام است و مردم باید همیشه غسل کرده و تمیز باشند، حمام‌های عمومی بسیاری در سراسر کشور وجود دارد که همانند فارسی «حمام» نامیده می‌شوند. حمام‌های زنانه و مردانه از هم جداست.

غذای ملی مراکش کوس‌کوس است

غذای ملی مراکش کوسکوس است که سیکسو یا بلغور عربی هم نامیده می‌شود. این غذا در ایتالیا نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است و اغلب به‌صورت بخارپز تهیه می‌شود. کوس‌کوس را اغلب همراه با گوشت یا خورش سبزیجات سرو می‌کنند.

فوتبال ورزش محبوب مراکشی‌هاست

در این کشور مردم به‌شدت عاشق فوتبال هستند و تیم ملی آنها «شیرهای اطلس» نام دارند.

سفرنامه‌نویسی از دیرباز در مراکش وجود داشته است

ابن بطوطه یکی از جهانگردان معروف مراکشی بود که در طول ۳۰ سال حدود ۱۲۰ هزار کیلومتر را پیمود و از بیش از ۴۴ کشور جهان دیدن نمود. او را یکی از بزرگ‌ترین سیاحان تاریخ بشری می‌دانند که سفرنامه‌های خود را مکتوب و مستند کرده است. ابن بطوطه در قرون وسطا می‌زیسته است.

شهر تاریخی و زنده فاس در مراکش قرار دارد

فاس سومین شهر بزرگ مراکش است که به همراه چند شهر دیگر به «شهرهای شاهانه» معروفند. فاس از شهرهای فرهنگی اسلامی بوده است و دارای ۷۰۰ مسجد و ۴۰۳ کاخ و سازه قدیمی است.

منبع: ohfact
بدون نظر

ورود