نگاهی به ۵ ترانه ماندگار تاریخ موسیقی قرن بیستم

نگاهی به ۵ ترانه ماندگار تاریخ موسیقی قرن بیستم

قرن بیستم، قرن فناوری و اوج تعاملات بشر در بیست قرن پس از میلاد مسیح بود. قرنی که انسان توانست دهکده جهانی واقعی را با اتکا به جادوی فناوری و اینترنت، به ارمغان آورده و زمین و آسمان را با تجهیزات غول پیکر هواپیما و فضاپیمایش، به تسخیر خود در آورد.

آخرین قرن هزاره دوم میلادی را باید از منظر هنری نیز، یکی از قرن های تاثیر گذار چند صد سال اخیر دانست که جادوی فناوری توانست، شمار زیادی از ساکنان دهکده جهانی را با قدرت موسیقی و هنرهای دیگر آشنا کند. نه تنها قرن نوزدهم با قرن بیستم، از منظر فناوری و توسعه و پیشرفت بشر، صدها سال متفاوت بود، بلکه نیمه دوم قرن بیستم با نیمه خونین آن، تفاوت های بسیاری از نظر شکل و محتوا داشت و گروه های موسیقی، انقلابی در این عصر به پا کردند.

(مدرن تاکنیگ، از تاثیرگذار ترین گروه های موسیقی قرن بیستم بود)

در نیمه دوم قرن بیستم، شاهد اوج گیری گسترده و فراگیر موسیقی در شکل های مختلف آن از راک اندرول (Rock & Roll)  تا پاپ (pop)  و متال بودیم که زمینه را برای معرفی چهره های سرشناسی به موسیقی جهان فراهم کرد. برخی از گروه های موسیقی تاثیر گذار و شناخته شده جهان، در نیمه دوم قرن بیستم میلادی شکل گرفتند و در این فضا، چهره هایی ظهور کردند که الویس پریسلی، کویین، کوهن و مایکل جکسون، تنها مشتی نمونه خروار هستند.

m13

(مایکل جکسون و الویس پریسلی را معروف ترین آواز خوان های قرن بیستم می دانند)

در همین راستا، گزارش امروز روزیاتو، شما را با ۵ ترانه نوستالژیک نیمه دو قرن بیستم، آشنا می کند. جایی که گروه ایگلز با هتل کالیفرنیا و گروه مدرن تاکینگ با بانوی قشنگ و نازنین، نوستالژیک ترین و به یاد ماندنی ترین ترانه های قرن بیستم را در ذهن و زبان صدها میلیون شهروند این قرن جادویی، جاری و ساری کردند که سالها پس از عرضه آن، همچنان با استقبال عاشقان دنیای استیج مواجه شده است و در کشورمان نیز ترجمه هایی از این ترانه ها منتشر شد.

با ما در این گزارش جالب همراه باشید.

هتل کالیفرنیا و جادوی ایگلز

m9

هتل کالیفرنیا و جادوی ایگلز

بی شک، یکی از به یاد ماندنی ترین ترانه هایی که گوش عاشقان موسیقی در سراسر جهان با آن آشنا شد و در ذهن ها، ده ها سال پس از عرضه آن، همچنان جاودانه و شنیدنی ماند، ترانه هتل کالیفرنیا، اثر گروه موسیقی ایگلز است .

m11

(آلبوم هتل کالیفرنیای ایگلز، از به یاد ماندنی ترین ترانه های قرن بیستم بود)

۷ نفر با نام دان هنلی، گلن فری، جو ولش، تیموتی بی اشمیت، دن فلدر، رندی میسنر و برنی لیدن، به عنوان گیتاریست و کیبورد زن و آواز خوان، گروهی را دهه هفتاد میلادی تشکیل دادند به نام Eagles‌ (عقاب ها) که مجموعه ای در سبک سافت راک بود. این گروه در لس آنجلس تشکیل شد اما یک دهه پس از ظهورش، منحل گردید و در نیمه دو آخرین دهه قرن بیستم، موقتاً احیا شد.

Eagles‌ (عقاب ها)

جادوی ایگلز را در ویدئو زیر مشاهده کنید.

ایگلز را یکی از برترین و موفق ترین گروه های موسیقی تاریخ قرن بیستم و حتی قبل از آن به شمار می آورند. آلبوم THE BESTS که در واقع بهترین های ایگلز هستند، در سال ۱۹۷۶ منتشر شد و یکی از پر فروش ترین آلبوم های تاریخ موسیقی قرن بییستم نام گرفت. ده ها جایزه موسیقی معتبر و راهیابی به تالار مشاهیر راک اند رول، بخشی از کارنامه هنری موفق این گروه بود.

ایگلز

ترانه هتل کالیفرنیا در آلبومی به همین نام، در سال ۱۹۷۶ میلادی عرضه شد که تا به امروز، از ماندگار ترین ترانه های عاشقان موسیقی در سراسر جهان به شمار می رود. گلن فری، گیتارییست و آوازه خوان بخش هایی از این ترانه، اوایل ۲۰۱۶ ، درگذشت.

m10

ترجمه ترانه ماندگار هتل کالیفرنیا

در آزاد راهی تاریک و سوت و کور، خنکای باد لابلای موهایم،

هوا آکنده از بوی تند کالیتاس (نوعی مخدر گیاهی)

در فاصله ای دور پیش رو، نور لرزان چراغی را دیدم

سرم سنگین شد و چشمانم سیاهی رفت

ناگزیر بودم که شب را توقف کنم

آنجا دختری در میانه در ایستاده بود

صدای زنگ ورود به هتل را شنیدم

با خود در این فکر بودم

که این می تواند بهشت باشد یا جهنم باشد

سپس شمعی روشن کرد و راه را بمن نشان داد

پائین راهرو صداهائی بود

فکر می کنم که شنیدم می گفتند:

به هتل کالیفـرنیا خوش آمدی

چه جای دل انگیزی

چه صورت دوست داشتنی ای

اتاقهای زیادی در هتل کالیفرنیا هست

تمام طول سال خواهید یافت

ذهن او بسان توری نازک پیچیده شده ای است، او صاحب این مرسدس است

پسرهای خیلی زیبائی را از آن خود کرده که دوست خطابشان می کند

وه که چگونه در حیاط پایکوبی میکنند، تابستان گرم و دلچسب

بعضی می رقصند که به خاطر بسپارند، بعضی می رقصند که فراموش کنند

سپس پیشخدمت را صدا زدم

لطفاً شراب مرا بیاورید

او گفت که از ۱۹۶۹ آن مشروب را اینجا نداشته ایم

و همچنان آن صدا ها از دور دست فریاد می زنند

در نیمه های شب بیدارت می کنند

تا بشنوی که می گویند

به هتل کالیفرنیــا خوش آمدی

 مدرن تاکینگ: نوستالژی با چری چری لیدی

m8

مدرن تاکینگ

گروه مدرن تاکینگ را باید نوستالژی دهه های پایانی قرن بیستم دانست که خیلی ها را عاشق موسیقی پاپ کرد. گر چه بسیاری، ترانه های مدرن تاکینگ را بر خلاف لئونارد کوهن و حتی کویین، کم محتوا و عوام پسند می دانستند، اما به هر حال، برخی از ترانه های این گروه موسیقی آلمانی، توانست بارها به صدر فروش برترین آلبوم های موسیقی در سالهای گوناگون راه یابد.

m7

(آلبوم برادر لویی (Brother Louie) مدرن تاکنیگ، خیلی ها را عاشق این گروه کرد)

این گروه در فاصله سالهای ۱۹۴ تا ۱۹۸۷ و همچنین ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳، فعالیت های خود را در زمینه تولید آلبوم و برگزاری کنسرت های هیجانی در اقصی نقاط جهان ادامه داد و موسسان آن: توماس آندرس و دیتر بوهلن بودند.

m6

(ترانه You are my heart مدرن تاکنیگ یکی از نوستالژیک های موسیقی اروپا دهه هشتاد )

اجرای برادر لویی مدرن تاکنیگ را در ویدئو زیر مشاهده کنید.

 گروه موسیقی برلین، به طور غیر منتظره ای با ساخت ترانه نوستالژیک تو روح منی تو قلب منی، محبوبیت فراوانی بدست آورد و همان تاثیرگذاری هتل کالیفرنیا ایگلز را در میان پاپ دوستان قرن بیستم میلادی به ارمغان آورد. بیش از ۸۰ میلیون نسخه از این ترانه به فروش رسید.

m3

(تصویر نخستین آلبوم مدرن تاکنیگ در دهه هشتاد قرن بیستم)

ترانه You can If you want مدرن تاکنیگ و ترانه مشهور Cheri Cheri Lady از جمله ترانه های ماندگار مدرن تاکنیگ به شمار می رود که اکنون که بیش از ۳ دهه از تولید آن میگذرد، همچنان به واسطه ریتم و شعر و صدای نوستالژی بوهلن، با استقبال علاقمندان موسیقی در سراسر جهان قرار دارد.

m4

(توماس آندرس و دیتر بوهلن)

گوشه هایی از اجرای زنده ترانه wine the race را در ویدیوی زیر مشاهده کنید.

این گروه، موفق ترین گروه دو نفره موسیقی است که تا قرن بیستم وارد موسیقی آلمان و اروپا گردید و علاوه بر ترانه های بالا، ترانه هایی چون بانوی قشنگ و نازنین، برادر لویی، تو تنها نیستی و آتلانتیس تو را می خواند از جمله تولیدات مطرح مدرن تاکنیگ است.

m2

کتاب ترانه های مدرن تاکنیگ ترجمه مهدی یوسفی و مجید تریان در سال ۱۳۸۷ منتشر شد

مدرن تاکینگ در ایران، از سالهای اول شکل گیری، با استقبال مخاطبان موسیقی پاپ به خصوص موسیقی ملل مواجه شد و حتی ترجمه ترانه های آن به صورت کتاب ، بارها چاپ و منتشر شد.

m1

کتاب ترانه های مدرن تاکنیگ، نوشته توماس اندرس و دیتر بوهلن که توسط سمیه جعفری ترجمه و منتشر شد

توجه خاص مدرن تاکنیگ به مضامین عاشقانه و عاطفی در تولیداتشان و استفاده از نوعی موسیقی لطیف و زیبا که توسط گیتار کلاسیک و کیبورد اجرا می شد، از جمله عوامل اثربخشی ترانه های این گروه دو نفره به شمار می آمد. مقوله ای که سبب شد بین علاقمندان به موسیقی، جایگاه محکمی پیدا کنند.

m5

متن ترانه برادر لویی مدرن تاکنیگ

در اعماق وجودم شعله هایی سوزان زبانه میکشد

در اعماق قلبم امیدی است برای شروع

من در احساسم مرده ام

جهان من رویایی است

من در رویاهایم زنده ام در رویاهایم

تو در قلب منی تو در وجود منی

به هر کجا که روم متجلی اش خواهم کرد

تو در قلب منی تو در وجود منی

تو را همیشه برای خود حفظ خواهم کرد و برای همیشه کنارت خواهم ماند

تو در قلب منی تو در وجود منی

آری احساس میکنم که عشقمان شکوفا می شود

تو در قلب منی تو در وجود منی

این تنها چیزی است که واقعا میدانم

بیا با هم درها را به روی قلبمان ببندیم و به آن معتقد شویم

آسوده بمان. بیا و آتشی در قلبت روشن کن

چراغها را روشن نگاه می دارم

اجازه بده تمام جانت در وجودم آب شود

من در رویاهایم زنده ام در رویاهایم

پینک فلوید با Hey You

m14

Pink Floyd

گروه موسیقی Pink Floyd را باید یکی از معروف ترین گروه های موسیقی دانست که در قرن بیستم میلادی شکل گرفت. برخی تاسیس پینک فلوید را الهامی از جنگ های امریکا در قرن بیستم می دانند. نبرد خونین ویتنام که برگی از تاریخ سیاه نظامی گر آمریکا در شرق آسیا بود، تاثیر زیادی بر فرهنگ و هنر این کشور چند ملیتی گذاشت.

برخی از تاثیرات نبرد ویتنام را می توان در موسیقی معاصر این کشور مشاهده کرد. این نبرد، موسیقی آمریکا را تا حدودی خشن تر، ریتم ها را سریع تر و شعر ها را اعتراضی نمود و همین ها سبب شد تا پینک فلوید، به عنوان گروه راک اعتراضی شکل بگیرد.

ترانه Hey You از جمله برترین و به یادماندنی ترین آهنگ های این گروه است که مضامینی اعتراضی دارد و از ماندگار ترین آثار این گروه به شمار می رود. آهنگی که با صدای جادویی راجرز واترز و گیتار نوازی استادانه دیوید گیلمور، غوغایی در قرن بیستم در میان عاشقان موسیقی به راه انداخت.

m17

(دیوید گیلمور و راجر وارترز، اعضای گروه پینک فلوید)

این گروه، یک موسیقی راک انگلیسی بود که در لندن تاسیس شد و از جمله تاثیرگذار ترین گروه های موسیقی راک انگلیس بود که توانست با موسیقی پراگرسیو و سایدکلیک، اشعار فلسفی با معانی زیبا و عمیق را در قالب آلبوم های گوناگون، وارد دنیای موسیقی کند.

m15

اوج فعالیت آن ها از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۹۴ میلادی بود. راجر واترز و دیوید گیلمور، از تاثیرگذار ترین افراد این گروه بودند. آلبوم های مفهمومی مانند نیمه تاریک ماه، کاش اینجا بودی، جانوران، دیوار و برش نهایی، دهه های پایانی قرن بیستم را به یکی از تاریخی ترین دوران موسیقی قرن بیستم تبدیل کرد.

m16

(ترانه hey you، از جمله ماندگار ترین آثار موسیقی پینک فلوید قرن بیستم بود)

پینک فلوید، در سال ۱۹۹۶ میلادی به تالار مشاهیر راک اند رول آمریکا و در سال ۲۰۰۵ میلادی به تالار مشاهیر موسیقی بریتانیا راه یافت. گفته شده که تا سال ۲۰۱۳ میلادی، بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه از آثار این گروه در سراسر جهان به فروش رفت و به همین خاطر، از نوستالژیک ترین گروه های موسیقی معاصر به شمار می رود.

آلبوم نیمه تاریک ماه را یکی از موفق ترین و پر فروش ترین آلبوم های تاریخ راک می دانند که تا کنون بیش از ۴۰ میلیون نسخه از ان به فروش رفت. پینک فلوید را می توانید در این لینک دنبال کنید.

ترانه زیبا و معروف فیلم دیوار اثر پینک فلوید را در ویدیو زیر مشاهده کنید.

متن ترانه Hey you

آهای! تویی که بیرون در سرما ایستاده ای

تویی که تنها میشی، تویی که پیر میشی، میتونی منو حس کنی

آهای تویی که در راهروها ایستاده ای

با پاهایی که میخارند و لبهای بیرنگ، میتونی منو حس کنی

آهای! تو کمکشان نکن که روشنایی را به خاک سپارند

بی‌ آن که بجنگی تسلیم مشو.

آهای! تویی که آنجا در افکار خودت

آهای تویی که گوش به دیوار گذاشته‌ای

منتظری تا کسی صدایت کند میخواهی مرا لمس کنی؟

آهای تو! کمک میکنی تا سنگ را بر دوش کشم

قلبت را بگشا به خانه‌ می‌آیم

اما این فقط یک رویا بود

همانطور که میبینید دیوار خیلی بلند بود.

هرقدر تلاش میکرد نتوانست رها شود

و کرم‌ها مغزش را خوردند.

آهای تویی که در جاده ایستاده‌ای

همیشه هرکاری که  بگویند انجام میدهی، میتوانی کمکم کنی؟

آهای! تویی که در پشت دیواری

بطری ها را در تالار میشکنی،میتونی کمکم کنی

آهای تو، به من نگو که اصلاً امیدی نیست

با هم می ایستیم، جدا از هم می‌افتیم.

از مدرن تاکنیگ و ایگلز و پینک فلوید، جدا می شویم و به سمت کانادا می رویم. جایی که لئونارد کوهن فقید را با هله لویا و بدرود ماریان، بخشی از تاریخ موسیقی قرن بیستم را به یاد حرفه ای ها و عاشقان موسیقی کلاسیک می آورد. جایی که با صدای سه نسل، تاریخ موسیقی را می توان روایت کرد.

کوهن: صدای سه نسل

لئونارد کهن

لئونارد کهن

لئونارد کهن، یکی از بزرگان موسیقی در قرن بیستم بود که آثارش، چه به صورت ترانه و چه اجرا، بازتاب های گسترده ای در سراسر جهان پیدا کرد و در دهه های مختلف زندگی این شخصیت معروف هنری جهان، نسل های گوناگونی، عاشق ترانه و آواز کاریزماتیک کوهن کانادایی شدند. لئونارد کوهن (انگلیسی: Leonard Cohen، زادهٔ ۲۱ سپتامبر ۱۹۳۴ – مرگ ۷ نوامبر ۲۰۱۶) شاعر، رمان‌نویس و خواننده و ترانه‌سرای یهودی‌تبار کانادایی بود. شهرتش بیشتر به خاطر موسیقی او بود.

کوهن اولین کتاب شعرش را در سال ۱۹۵۶ در مونترال منتشر کرد، اولین رمان او نیز در سال ۱۹۶۳ به کتاب فروشی‌ها آمد. درون مایه شعرهای او دین، سیاست، انزوا، روابط میان فردی و جنسی است. او سال‌هایی را نیز به تمرین ذن بودایی سپری کرد. کوهن در ۱۰ مارس ۲۰۰۸ به عنوان عضو جدید تالار مشاهیر راک اند رول معرفی شد. وی در تاریخ ۷ نوامبر سال ۲۰۱۶ درگذشت و مرگ وی ۱۰ نوامبر اعلام شد.

در گفتاری اختصاصی، به مروری بر آثار این خواننده شهیر و نوستالژیک قرن بیستم پرداختیم. ترانه معروف هله لویای کوهن را در آن گفتار بشنوید. در عصر کوهن، گروهی در اروپا طلوع کرد که یکی از بزرگان موسیقی جهان نام گرفت.

بیتل ها با لالایی زیبا

m18

(جان لنون در گروه بیتلز)

خیلی ها، منچستر انگلستان را با شیاطین سرخ و جهنم اولدترافورد می شناسند که باشگاه منچستر یونایتد انگلستان، با افتخار آفرینی های سر آلکس فرگوسن، آن را جهانی کرد. شهر لیورپول انگلیس را نیز، خیلی ها با یک نام نوستالژیک به یاد دارند:  گروه موسیقی نوستالژیک ‌BEATLES

یکی از تاثیر گذار ترین و معروف ترین گروه های موسیقی جهان را بی شک باید گروه بیتل ها (The Beatles) نامید. بخش زیادی از برترین آهنگ های تاریخ موسیقی در انحصار این گروه قرار دارد. اعضای این گروه را از نوابغ موسیقی معاصر می دانند که با ترانه های زیبایی، قلب های زیادی را محسور کردند.

این گره لیورپولی، شامل شخصیت های مطرحی چون: جان لنون، پل مک کارتنی، جورج هریسون و رینگور استار بود. آنها با فروش ۶۰۰ میلیون نسخه از آثارشان، پر فروش ترین گروه موسیقی تاریخ موسیقی معاصر به شمار می رود.

m19

(بیتلز در قرن بیستم میلادی)

از جمله افرادی که ترانه های بیتلز را پوشش دادند میتوان به: اروسمیث، بی جیز، باب دیلن، جیمی هندریکس اشاره کرد. بیتلز، ۷ جایزه گرمی را تصاحب کرد و بارها در فهرست مجله معروف رولینگ استون قرار گرفتند.

مجله تایم، جان لنون، رهبر بیتلز را در فهرست هشتمین فرد بریتانیایی تاثیر گذار قرن بیستم معرفی کرد.

گروه بیتلز تحت تأثیر خوانندگان متعددی قرار گرفتند که برخی از آنها عبارت‌اند از:

 • الویس پریسلی
 • چاک بری
 • آنها تعدادی از ترانه‌های چاک بری به نام «Roll Over Beethoven» و «Rock and Roll Music» را در بعضی از آلبوم‌هایشان به ضبط رساندند.
 • بی‌بی کینگ راری استورم ادی کاچران، کارل پرکینز برخی از خوانندگان موتاون. آنها برخی از ترانه‌های خود را به طور واضح از روی آهنگ‌های موتاون برت استرانگ کپی می‌کردند از جمله «Money (That’s What I Want)» و ترانه‌های موتاون «Please Mr. Postman».

m20

یکی از ترانه هایش، یک لالایی زیبا و دل انگیز بوده که با ریتمی فوق العاده که حاصل همکاری با ارکتسر سمفونیک لندن است، به اجرا در آمد. ترانه ای که در عین سادگی، خیلی ها را تحت تاثیر قرار داد و جادوی جان لنون با پل مکارتنی به شمار رفت.

اجرای آهنگ زیبای Hey Jude که توسط بیتلز اجرا شد را در زیر مشاهده کنید.

این گفتار، شما را با بخشی از تاریخ موسیقی جهان در قرن بیستم میلادی آشنا کرد که البته در انتخاب ترانه ها و گروه ها، تنها معیار، معروفیت بوده و به واسطه محدودیت گفتار، از ده ها مورد، تنها ۵ خواننده و گروه مطرح انتخاب شد.

به نظر شما، نوستالژیک ترین ترانه قرن بیستم، کدام ترانه بود؟

منبع: BMI ، ALL MUSIC ، BILLBOARD
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴۵ نظر

ورود

 • محمد آبان ۲۲, ۱۳۹۶

  این مقاله شاهکار و بسیار قابل احترام ارزش سایتان را مشخص کرد بسیار سپاسگذارم

  حقیقت غیر این موارد بالا نیست مناسفانه اکثر موسیقی های امروز در غرب عمدتا پوچ گرا ، بی هویت ، سطحی و مملو از ملودی الکترونیک گوش خراش !!! شده اند از رپ تا راک اند رول به همین منوال امروزه انگار رپ برای ثروت مندان و راک برای کودن ها سروده می شود

  • نیما آبان ۲۷, ۱۳۹۶

   ۱) اتفاقا رپ رو فقرای آفریقایی آمریکا ساختند و برای قشر ضعیف جامعه هم میخوندند ، مثل توپاک
   ۲) خیلی ممنون ، شما با این پست به چند صد میلیون آدم توهین کردی

 • محمد آبان ۲۲, ۱۳۹۶

  بنظرم اهنگ A day in the life از بیتلز بهترین اهنگ های تاریخ هستش

 • احمد م آبان ۲۲, ۱۳۹۶

  another brick in the wall – pink floyd

 • الهام آبان ۲۲, ۱۳۹۶

  عالی بود از موسیقی زیاد مطلب بگذارید همه شون خواننده های مورد علاقه ی منند. فقط در چندجا به جای لئونارد کوهن نوشتین ویلیام کوهن

 • کیوان آبان ۲۲, ۱۳۹۶

  عالی…
  من به شخصه با آهنگای مدرن تاکینگ خیلی خاطره دارم! حس خیلی خوبی دارن.
  مرسی برای این مقاله و ترجمه آهنگ های معروف ^_^

 • لینکولن آبان ۲۲, ۱۳۹۶

  من عاشق اهنگ های دهه هفتاد هشتاد هستم

 • علی آبان ۲۶, ۱۳۹۶

  واقعا چرا باید توی این لیست اسم مدرن تاکینگ باشه و اسم کوئین نباشه ؟!

  • D. Stark اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸

   Queen برای من، معنای حقیقی موسیقیه
   و حقیقتا لازم میدونم به Nirvana، Elvis Presley، David Bowie، Scorpions، Radiohead ،The Doors و Pixies هم اشاره کنم
   (The Beatles خوشبختانه ذکر شده بود)

 • پیمان آبان ۲۶, ۱۳۹۶

  آثار پینک فلوید از نظر قدرت وغنای موسیقی چیزی مثل آثار بتهوون و باخ ولی در زمان معاصر است و واقعا یافتن جانشینی برای آنها در حد غیرممکن به نظر می رسد.

 • سعید آبان ۲۷, ۱۳۹۶

  همیشه عاشق مدرن تالکینگ بودم،چ قد بچه بودیم اشتباه میخوندیم،یاماها یاماسو??

 • Amirhossein آبان ۲۷, ۱۳۹۶

  Paint It Back by Rolling Stones
  House Of Rising Sun by The Animals
  The End by The Door
  Where Is My Mind by Pixxies

 • سامی آبان ۲۷, ۱۳۹۶

  یادش بخیر زمانی مدرن تاکینگ برای ابرانیا اسطوره بود
  من که هنوزم عاشقانه اهنگاشو دوست دارم

 • mohsen آبان ۲۷, ۱۳۹۶

  و اما :
  Linkin Park وارد میشود …

  پ.ن: مدرن تاکینگه یککم وزنِ لیست رو آورد پایین ?.

  • نیما آبان ۲۷, ۱۳۹۶

   لبنکین پارک عالیه اما تو قرن بیستم نبودن

 • پژمان آبان ۲۷, ۱۳۹۶

  yesterday بیتلز هم خیلی عالیه و بسیار معروف …
  hay you پینک فلوید هم فوق العاده هست … بسیار زیبا و تاثیر گذار ..

  انگار هر روز که تکنولوژی موسیقی پیشرفته تر میشه ، هنر افت میکنه …. نهایت تکنولوژی استفاده شده در این آهنگ ها ، ظبط روی نوار و معکوس کردن پخش اون و کم و زیاد کردن سرعتش بوده … اما چنان هنری پشت کلام و آهنگ سازی ها بوده که هنوزم جاودانه هستش …
  ولی موسیقی های امروز ، انگار داره روز به روز بد تر و بیخود تر و بیمعنی تر میشه … پاپ هایی که سردمدارشون تیلور سوئیفت و نیکی مناژ و کیتی پری هستند .. یعنی حتی کارهای دیروز شون بهتر از امروزشون و کار امروز شون بهتر از فرداشون هستش ..
  صداسازی های پیشرفته با انواع سینث ها و ماژول ها و نرم افزار ها داریم … daw ها و vst های آنچنانی داریم … اما هنر نداریم … تکنولوژی ضبط ۱۲۸ بیت و صدای فراگیر ۷.۱ داریم ، خفن ترین دی اس پی ها داریم … اما صدای نویز دار و بی کیفیت همین آهنگ ها انگار از صدای با کیفیت این روز ها قشنگ تره ! ….
  موسیقی ایرانم کما بیش همین وضعیت رو داره … شعر ها و آهنگ های قبل انقلاب رو با شعر ها و آهنگ سازی های الان خواننده ها مقایسه کنید … قشنگ میشه فهمید که روند موسیقی دنیا و ایران چی بوده و چی شده … حتی کسانی که هم قبل انقلاب و هم حالا فعال بوده اند ( مثلا گوگش ) به شکل بسیار محسوسی میشه دید که حس و هنر آهنگ ها و شعر ها کم شده.

  • M تیر ۲۶, ۱۳۹۹

   قبول دارم که آلبوم جدید تیلور توی لیریکس هاش افت کرده و آهنگاش تاثیر گذاری قبلشونو ندارن ولی اگه یه نگاهی به متن آهنگ های آلبوم های Red , Speak now , 1989 بندازید کارهای زیبایی توشون پیدا می کنید مثل All too well که عالیه.لطفا با چندتا کار معمولی اسم یه نفرو تو لیستتون وارد نکنید!

  • M تیر ۲۶, ۱۳۹۹

   ممنون بابت اطلاعات خوبتون.تصمیم گرفتم آهنگ های بیتلز رو گوش کنم

 • مریم قلی آبان ۲۷, ۱۳۹۶

  البته جای خالی برادران ارزشی وطنی ، تتلو و ساسی مانکن! در این مقاله به شدت حس میشه.

 • علیرضا آبان ۲۷, ۱۳۹۶

  مگه میشه اسم برترین گروه های موسیقی قرن بیست رو اورد و اسم گروه های آلتر نتیو راکی مثله نیروانا و رادیو هد رو نیوورد؟؟؟؟

  • BKT آبان ۲۷, ۱۳۹۶

   بله چرا نشه؟! گروه هایی که نام بردید گروه های خیلی بزرگی هستند ولی جز ۵ تا اول نیستند! یعنی تاثیر گذاری آنچنانی تو موسیقی قرن نداشتن . گروه هایی تاثیر گذار مثل دیپ پرپل و کویین و رولینگ استونز و بیتل ها و کجا و اینها که شما میگین کجا.

 • محمد آبان ۲۷, ۱۳۹۶

  آثار جاودانه، به یادماندنی و تکرار نشدنی پینک فلوید به حدی هستن که یه لیست کامل رو پوشش میده.
  Comfortably Numb
  High Hopes
  Shine on you crazy diamond
  Brain damage
  و …
  واقعاً شاهکارهاشون timeless هستن

 • Underground آبان ۲۷, ۱۳۹۶

  و جای خالی متالیکا حس میشه

 • عرفان آبان ۲۸, ۱۳۹۶

  ترانه اخر مدرن تاکینگ به اشتباه نوشتین برادر لویی اما اون اهنگ یور مای هارته

 • عرفان آبان ۲۸, ۱۳۹۶

  اما اگه به سبک راک و‌متال هم بریم یع دنیا شاهکار از گروههای ریز و درشت اون دوره درمیاد .. واقعا عجیب بودن مطمئن باشید همین موزیکها در ساخت دنیای امروز ما مستقیم و غیر مستقیم کلی تاثیر دارن

 • زکریا فلاحی اسفند ۲, ۱۳۹۶

  لیست اصلی پرفروشها در رسمی ترین سایت آمریکایی:
  بیتلز ۱ میلیارد نسخه فروش
  الویس پریسلی ۶۰۰ میلیون
  مایکل جکسون ۵۵۰ میلیون
  لدزپلین ۳۰۰میلیون نسخه
  التو جان ۲۵۰ میلیون
  مدونا ۲۵۰ میلیون نسخه
  پینک فلوید ۲۰۰ میلیون نسخه
  سلن دیون ۱۵۰ میلیون نسخه و …

  • Michael فروردین ۲۴, ۱۳۹۸

   برادر شوما رسما یک چیزی زدی و این کامنت رو منتشر کردی بیشترین فروش نسخه مال مایکل جکسون هست با ۷۵۰ میلیون نسخه بعدش بیتلز هست با ۶۰۰ میلیون نسخه بعدش الویس هست با ۴۵۰ میلیون نسخه اون سایت هایی که نوشت ۱ میلیارد و ۸۰۰ و این طور اعداد ها اینا رقم فروش نسخه موسیقی ها به همراه فیلمهاشه که اصلا به صنعت موسیقی مربوط نمیشه اصلیش همین فهرستی هست که من گفتم

 • ممد فروردین ۱, ۱۳۹۷

  اهنگ cant help falling in love از elvis بهترین اهنگ نیم قرن دوم قرن ۲۰ بود

  • Shahin مرداد ۲۶, ۱۳۹۷

   اون که خدای آرامشه

 • علیرضا اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۷

  زیباترین آهنگ تاریخ:کارمینا بورانا اثر کارل ارف

 • Shahin مرداد ۲۶, ۱۳۹۷

  بسیار خوب
  لایک داری ✌

 • محمدرضا شهریور ۶, ۱۳۹۷

  بی شک حماسه کولی از کویین جز سه اهنگ خاطره انگیز نیمه ی دوم قرن بیستم هست. ( در لیست هیچ اشاره ای به نیمه ی اول نشده ! )

  • ایمان بهمن ۱۶, ۱۳۹۷

   پس کویین چی شد؟قطعا ترانه بوهمیان راپسودی بهترینه

   • علی زمانی بهمن ۱۶, ۱۳۹۷

    انشاله درباره کویین هم گفتاری آماده میکنیم

    • علی خرداد ۱۱, ۱۳۹۸

     جیپسی کینگز رو هم باید اضافه کنید به لیست.

     • علی زمانی خرداد ۱۲, ۱۳۹۸

      درباره جیپسی کینگز حتما محتوایی منتشر میکنیم

   • حسین اسفند ۱۷, ۱۳۹۸

    بنظرم bohemian rhapsody توی این لیست و توی هیچ لیست دیگه ای جا نداره،وقتی برای هزارمین بار این آهنگ رو گوش می‌کنی میفهمی ک نمیتونه چیزی بجز یک معجزه باشه،چیزی ک حتی برای خود فردی مرکوری دیگه هیچوقت تکرار نشد

 • mohsen تیر ۴, ۱۳۹۸

  عالی بود خیلی بیشتر از اهنگ گروه ایگلز و پینگ فلوید خوشم اومد می شود اهنگ های گروه کویین هم مغاله بگذارید

 • سهراب آبان ۲۲, ۱۳۹۸

  شما اطلاعاتتون در مورد موزیک غرب کمه .لطفا بگید نظر شما اینه یا سطح درک شما در حد موسیقی ایرانیه .چه سنتی.ایرانی چه پاپ ایرانی.چیزی را تا بررسی زیاد نکرده و پرس و جو نکرده نظر ندید ,لطفا.

 • علی آذر ۱۴, ۱۳۹۸

  هییییی من که عاشق مایکل جکسونم

 • ERFAN اسفند ۲۳, ۱۳۹۸

  آهنگ های کویین هم میتونستن توی این لیست باشن مخصوصا bohemian rhapsody و آهنگ high hopes پینک فلوید هم جاش خالی بود

 • H . D خرداد ۲۳, ۱۳۹۹

  حالا چرا کوئینی نبود که سویم آلبوم پرفروش تمام دوران مال خودشه و بسیاری اهنگ فوق العاده دیگه . بماند

 • امیر آذر ۲۹, ۱۳۹۹

  نام آهنگ مدرن تاکینگ که ترجمه کردید You’re my heart, you’re my soul هست که به اشتباه Brother Louie نوشته شده

 • اریا اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۰

  همین بیتلز و کویین بودند که انقلابی در موسیقی راه انداختن و توپاک و یا بی ای جی هیچ کاری در سنعت موسیقی نکردند بعد یک مش کودن اهنگ های راک را مینویسند بهتر است یکم تحقیق کنی دوست عزیز آقای محمد

 • masoud فروردین ۲۰, ۱۴۰۱

  چه محدودیتی دارید که از مایکل نام نبردید؟
  متاسفم که رسانه دست امثال شماهاست