۱۴ نظر
ranimania

از زمانی که اولین انسان از سنگ برای کوبیدن به جمجمه ی انسانی دیگر استفاده کرد، بشر همواره به دنبال تولید سلاح های جدیدتر و موثرتر بوده است. بدین ترتیب با گذشت زمان ، بر مرگبار بودن سلاح های ساخت بشر افزوده شده و سیستم های دفاعی پیشرفتهتر و کارآمدتری به وجود آمده اند. سال هاست که استفاده از تکنولوژی های آینده نگرانه در ساخت سلاح های پیشرفته مورد توجه قرار گرفته و تکنولوژی های عجیب و غریب بسیار بیشتری نیز در راه است که سلاح های استفاده شده در فیلم های علمی تخیلی را به واقعیت تبدیل خواهند کرد.

در ادامه قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از این تکنولوژی های پیشرفته و آینده نگرانه در حوزه ی ساخت جنگ افزار و سیستم های دفاعی آشنا کنیم.

۱۰- استتار تطبیق پذیر

از زمان نمایش فیلم «غارتگر» (Predator) با بازی آرنولد شوارتزنگر در سال ۱۹۸۷  سازندگان جنگ افزار و متخصصان نظامی به یک سیستم استتار مشابه آن چه که در این فیلم نشان داده شد فکر می کردند که بتوانند با استفاده از آن افراد و خودروهای جنگی را از دید دشمن پنهان کنند. شرکت ساخت تسلیحات نظامی و فضایی BAE Systems تکنولوژی را اختراع کرده است که می تواند اتفاقات فیلم «غارتگر» را به واقعیت تبدیل کند. این تکنولوژی جدید سیستم ADAPTIV نامگذاری شده است.

سیستم ADAPTIV از طرح های شش ضلعی برای پوشاندن سطح خارجی خودروهای جنگی استفاده می کند. این واحدهای پیشرفته، گرما و سرمای خود را با توجه به دمای محیط اطراف تنظیم می کنند تا عملکرد سنسورهای حرارتی رادارهای دشمن را خنثی کرده و همچنین برای گمراه کردن نیروهای دشمن تصاویر حرارتی خودروهای دیگر یا حتی حیوانات و مناظر طبیعی دیگر را شبیه سازی کنند. این تکنولوژی باعث می شود که شیء مورد نظر به سرعت با محیط اطرافش ترکیب شده و با سیستم های تشخیص گرمایی مادون قرمز نتوان حضور آن را کشف کرد. بدین ترتیب شیء مورد بحث به نحوی نامرئی خواهد شد.

این طرح های شش ضلعی حتی می توانند با نشان دادن علائم گرمایی خاص از قبیل الگوها، شکل ها و یا حروف، نیروها و خودروهای جنگی خودی را از نیروهای دشمن متمایز کنند.

۹- ربات های قاتل

با توسعه سیستم های مدرن جنگ زمینی موسوم به «سیستم رباتیک نظامی پیشرفته ماژولار» (Modular Advanced Armed Robotic System (MAARS)) دیگر تنها آسمان در قبضه ی جنگ افزارهای بدون سرنشین نخواهد بود.سیستم MAARS یک خودروی کوچک زنجیری است که سلاح های متعددی در آن قرار می گیرد. این جنگ افزار رباتیک به سنسورهای تشخیص دهنده ی حرکت، دوربین های دید در روز و شب، سیستم کشف آتش دشمن و قابلیت های فراوان دیگر مجهز است که آن را به یک ماشین کشتار همه کاره تبدیل خواهد کرد.

«شوالیه سیاه» (Black Knight) تانکی کوچک و شبیه سیستم MAARS  است که یک ربات قاتل به شمار می آید. این زره پوش کوچک همه کاره تمامی قابلیت های یک تانک معمولی را دارد اما کاملاً اتوماتیک عمل کرده و نیازی به حضور خدمه ندارد. این موضوع قدرت مانور این تانک کوچک را افزایش داده و تلفات انسانی را نیز کاهش می دهد.

۸- تفنگ های هوشمند

10406393_707913965955851_211613357820337366_n.0-w700

تلاش برای توسعه ی تفنگ های کامپیوتری به مدت ۲۰ سال بی نتیجه بوده است. سیستم های کامپیوتری بزرگ و باتری های سنگین توسعه ی این اسلحه ها را غیرممکن ساخته اند اما این مشکلات با وجود مایل مَیکر (Mile Maker) دیگر رفع شده است.

مایل مَیکر یک تفنگ هوشمند مجهز به سیستم کامپیوتری است که مکان دقیق اصابت گلوله را مشخص می کند. این تفنگ فوق العاده برای چنین تشخیص دقیقی، برخلاف دید یک تک تیر انداز ، سرعت باد، دما و دیگر داده های جوی را مورد تحلیل قرار می دهد. این سیستم هوشمند کار تک تیرانداز را بسیار آسان تر کرده و امکان تیراندازی های دقیق بیشتری در کمترین زمان را برای وی ممکن می سازد.

این پیشرفت جالب به سربازان معمولی نیز اجازه می دهد که بدون طی کردن دوره های تخصصی تک تیراندازی بتوانند تقریباً ۷۰ درصد از تیراندازی هایشان را به مسافت های بالای یک مایل برسانند که برای هر تک تیراندازی یک رکورد عالی به شمار می آید.. همچنین می توان یک دستگاه بی سیم را به این تفنگ متصل کرده تا تصاویر ویدیویی مشاهدات آن را به طور مستقیم در اختیار فرماندهان و پرسنل پشتیبانی قرار دهد.

۷- سیستم اسلحه ی لیزری

معمولا این سلاح ها را «سلاح های لیزری» می نامند اما وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا با نام سلاح های «انرژی هدایت شده» از آن ها یاد می کند. این سیستم های جنگ افزاری جدید در میدان نبرد آزمایش شده و همانطور که می توانید حدس بزنید تفنگ های لیزری هستند که توانایی انهدام موشک ها، هواپیماهای بدون سرنشین و حتی غرق کردن کشتی ها را نیز دارند.

تفنگ LaWs یک لیزر ۳۰ کیلوواتی است که اخیراً بر روی ناو یو اس اس پونس (USS Ponce) نصب شده تا کارآیی اش در آب مورد بررسی قرار گیرد. طراحان این تفنگ لیزری اهداف بزرگی در سر دارند و امیدوارند که بعد از تکمیل نهایی پروژه، آن را جانشین تمامی سلاح های دید مستقیم در ارتش کنند. با ادامه پیدا کردن پیشرفت ها در این زمینه و کوچکتر شدن و کاربردی تر شدن این اسلحه می توان آن را روی هواپیماها نیز نصب کرد. همچنین این سلاح قابلیت این را دارد که در صورت تکمیل نهایی جایگزین انواع موشک ها شود.

در کمال ناباوری هزینه ی هر شلیک این اسلحه تنها کمی بیش از نیم دلار (۰٫۵۹ دلار) است و علاوه بر دقت و قدرت بالا در مقایسه با دیگر سلاح های متداول بسیار کم هزینه تر خواهد بود.

۶- لیزر الکترون آزاد

در حالی که نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا سخت به دنبال عملیاتی کردن تفنگ لیزری LaWs  است، محققان آزمایشگاه جفرسون در ویرجینیا به سختی تلاش دارند که این سلاح نوپا را در مراحل اولیه ی تولید از میدان به در کنند. پروژه ی لیزر الکترون آزاد (Free Electron Laser) در نظر دارد نوع جدیدی از سلاح های پرتاب کننده ی هدایت شده ی انرژی را تولید کند که قدرت رسیدن به امواجی با قدرت یک مگاوات را داشته باشند. این انرژی بدین معنا خواهد بود که اشعه ی چنین اسلحه ای قادر است یک صفحه ی فولادی به قطر ۵٫۵ متر را در یک ثانیه ذوب کند.

این اسلحه که با اغماض «اشعه ی مرگبار آینده ی نیروی دریایی» نام گرفته است کارکرد متفاوتی از تفنگ لیزری LaWs و دیگر سیستم های لیزری متداول دارد. سلاح مرگبار فوق همزمان با طول موج های مختلفی کار کرده که با تزریق الکترون های آزاد به نوک اسلحه امکان وقوع انفجارهای عظیم را فراهم خواهد کرد. محققان این پروژه تاکنون به قدرت ۵۰۰ کیلوولت رسیده اند که دستیابی آن ها به یک سلاح با قدرت مگاواتی را در آینده ای نه چندان دور ممکن می سازد.

۵- تفنگ متوقف کننده ی پرسنل و واکنش تحریکی

maxresdefault-w700

از زمانی که اولین فیلم «پیشتازان فضا» (Star Trek) بر پرده ی سینماها ظاهر شد تکنیسین های نظامی به فکر تولید اسلحه ای شبیه تفنگ فَیسر (phaser) که در این فیلم به نمایش درآمد افتادند. این آرزو با تولید اسلحه ی PHASR از هر زمان دیگری به واقعیت نزدیک تر بنظر می رسد. اسلحه ی مذکور با نام کامل “Personnel Halting and Stimulation Response Rifle” نه برای کشتن افراد دشمن بلکه برای از کار انداختن و بی هوش کردن آن ها طراحی شده است.

این اسلحه ی بدون گلوله می تواند از طریق امواج غیرمرگبار دو لیزر خود که با طول موج های متفاوتی کار می کنند نفرات دشمن را موقتاً کور کرده و در حالت بیهوشی فرو ببرد. تفنگ فوق قدرت و دقت بالایی داشته و قربانی را برای مدتی کاملاً از کار می اندازد. اسلحه ی PHASR  همچنین به یک سیستم لیزری ثانویه نیز مجهز است که با خاصیت مسافت یابی خود باعث می شود که دارنده ی سلاح بتواند در مسافت های کوتاه یا بلند نیروهای دشمن را زمینگیر کند بدون آن که به بینایی خود آسیبی برساند.

۴- توپ ریلی EM

حتی با توسعه ی سلاح های پرتاب کننده ی انرژی هدایت شونده با قدرت بالا مانند LaWS و لیزر الکترون آزاد نیز نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا از ساخت سلاح های دارای گلوله های فلزی غافل نشده و یک توپ ریلی الکترومغناطیسی با سرعت ۸ ماخ تولید کرده است.

این توپ ریلی از هیچ پیشرانه ای برای شلیک گلوله برخوردار نیست. به جای نیروی پیشرانه ی متداول، این توپ غول پیکر  از دسته ای آهنربا بین دو ریل رسانا برای شلیک کردن گلوله به سمت هدف استفاده می کند. این قابلیت باعث می شود که گلوله ی توپ ریلی با سرعتی مافوق تصور به سمت هدف شلیک گردد. گلوله های این توپ اهداف موجود در فاصله ی ۱۸۰ کیلومتری را با سرعتی بالغ بر ۱۰٫۰۰۰ کیلومتر در ساعت مورد اصابت قرار خواهند داد.

۳- سیستم نمایش دهنده ی متحرک لیزری با انرژی بالا

ارتش ایالات متحده آمریکا خود نیز در این قافله عقب نمانده و در حال توسعه ی یک سیستم شلیک انرژی هدایت شونده است. سیستم نمایش دهنده ی متحرک لیزری با انرژی بالا (The High Energy Laser Mobile Demonstrator (HEL MD)) یک اسلحه ی لیزری مخرب با قدرت ۱۰ کیلووات بوده که بر روی یک وسیله ی نقلیه ی تاکتیکی سوار می شود. این سیستم قابلیت رهگیری، هدف گیری و شلیک به اهداف سریعی مانند خمپاره، راکت و هواپیماهای بدون سرنشین را با دقت بسیار بالایی داراست.

از آن جایی که این سیستم بر روی یک وسیله ی نقلیه سوار شده و می تواند منبع انرژی خود را حمل کند در نتیجه قادر خواهد بود شلیک های بیشتری با دقت بالا و هزینه ی کمتر نسبت به دیگر سلاح های لیزری موجود در ارتش ایالات متحده آمریکا داشته باشد. قرار است قدرت و اندازه ی این اسلحه ی لیزری بهبود پیدا کرده و قدرت آن در آینده به ۱۰۰ کیلووات برسد.

۲- تفنگ دارای قابلیت گریز از مرکز

9-7-w700

تفنگ دارای قابلیت گریز از مرکز (centrifugal gun) نیز مانند توپ ریلی EM نیروی پیشرانه نداشته و نوع جدیدی از سلاح های گرم را به میدان های نبرد خواهد آورد. از آن جا که توپ ریلی غول پیکر EM اندازه ی بزرگی داشته و توان الکتریکی مغناطیسی بالایی را برای شلیک می طلبد تنها می توان از آن در کشتی های جنگی استفاده کرد. اما تفنگ گریز از مرکز قصد دارد با اندازه ای کوچک تر جای این توپ غول پیکر را در میدان نبرد بگیرد.

این اسلحه که “DREAD” (به معنای وحشت) نیز نامیده می شود از طریق چرخاندن یک صفحه با سرعت بالا باعث می شود که نیروی گریز از مرکز قابل توجهی در این صفحه ایجاد شده و در نهایت همین نیرو گلوله را به سمت هدف پرتاب می کند. تفنگ گریز از مرکز در هر دقیقه ۱۲۰٫۰۰۰ گلوله ی با کالیبر ۳۰ و ۵۰ میلی متری را با سرعت ۲٫۶۰۰ متر در دقیقه شلیک خواهد کرد. از آن جا که این اسلحه پیشرانه ندارد، هیچ گونه عقب نشینی ضربه ای و یا شعله پوشی نداشته و جایگزین مناسبی برای مسلسل های خودکاری که روی خودروهای زرهی نصب می شوند به شمار می آید.

۱- حشرات روباتیک

Robotic-Beetle-w700

آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (Defense Advanced Research Project Agency (DARPA)) سخت در تلاش است تا پیچیدگی ها و ریزه کاری های دنیای الکترونیک مدرن را با قابلیت های سودمند حشرات در هم ترکیب کند. سیستم حشره ی هیبریدی مایکرو- الکترونیکی- مکانیکی (Hybrid Insect Micro-Electro-Mechanical System (HI MEMS)) درست مانند یک حشره ی طبیعی است که دارای مدارهای متنوع الکترونیکی بوده و جریانات الکترونیکی خاص می تواند ماهیچه های آن ها را تحریک کرده و آن ها را به جاسوسانی که از طریق جی پی اس کنترل می شوند تبدیل کند.

از این ربات ها می توان به عنوان حشراتی واقعی در ماموریت های نظارتی در سراسر جهان استفاده کرد. این مدارهای الکترونیکی قبل از دوران دگردیسی در بدن این حشرات جاسازی می شود تا بافت های داخلی بدن حشره اطراف و دور آن ها رشد کنند. همچنین این تکنولوژی امکان قرار دادن یک یا چند سنسور مانند میکروفون یا دوربین را در بدن این حشرات میسر می سازد. آزمایشات اولیه در این حوزه بسیار موفقیت آمیز بوده و حشرات زنده و بالغی با مدارهای الکترونیکی پیشرفته در داخل بدنشان تولید شده اند.

ranimania
منبع: listverse
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۴ نظر

ورود

 • amir آوریل 29, 2017

  دهنت سرویس آمریکا

 • A2016 آوریل 29, 2017

  لامصب این آمریکا چ چیزایی داره😯به قولamir دهنت سرویس آمریکا

 • انوش جولای 25, 2017

  اتفاقا من چند وقت پيش يه خواب ديدم كه توش به كمك موجوداتي ريز و موجود در هوا صداي انسان ها شنود و ضبط ميشد . البته نه همه ي انسان هاي دنيا ، صرفا افراد بايد انتخاب ميشدن .
  مردم خواب ميبينن مام خواب ميبينيم /:

 • سامان نوامبر 27, 2017

  بدبخت شدیم
  مارو با انواع و اقسام این سلاح هاشون نابود میکنند
  بیچاره شدیم رفت

 • لینک کوتاه آوریل 25, 2018

  ممنونم بسیار عالی بود
  موفق باشيد لينک کوتاه

 • JAVAD می 7, 2018

  مرگ بر آمریکا خخخخخ
  بابا این آمریکایی ها نبودن که ما الان غار نشین بودیم. دمشون گرم تلاش میکنن به هدفشونم میرسن . حالا برید دعا کنید که بینمون جنگ شرو نشه که دهنمونو سرویس میکنه دیگه فهمیده اینا هم بکارمون نمیاد با این سلاح هاشون.

 • بهمن می 26, 2018

  زمان جنگ عراق هم بیشترین تجهیزات داشتند ولی آخرش چی شد هیچ غلطی نمیتونن بکنند چون خدا با ماست و پشت مومنین و متقین هیچ غلطی نمیتونن بکنند بابا اینها اگر بگیر باشن صلاح هسته ای ام دارند ولی به ایران نمیخورن اگه بخورن جر میخورن اونموقع ما تازه موشک درست حسابی نداشتیم حزب الله نداشتیم. پهباد نداشتیم خیلی از تجهیزات نداشتیم ولی نیروی مردمی داشتیم الان داریم هرچه آید خوش آید آمریکای ها از این ادا ها زیاد دارن چند پهباد تو ایران جا گذاشتند لعنت بر شیطان و پشتیبان شیطان اسرائیل آمریکا جنایتکار

  • و د اکتبر 18, 2018

   برو خجالت بکش حرف مفت بسته دیگه بسته دیگه فقط یه جمله رو شما یاد گرفتید اونم هیچی غلطی نمیتونه بکنه خو شما که میتوانید چرا هیچ غلطی نمی کنید!!؟

  • باری می 2, 2019

   چرت نگو. اونا فوت کنن باد مارو برده.
   با فشار یک کلید: گوگل، اینترنت، موبایل تمام شبکه های بانکی ما و تلفنها و غیره قطع میشه و کشور کاملا فلج میشه. نیروگاههای برق ما آلمانی با فشار یه کلید از طریق امواج ماهواره کلا خاموش میشیم.
   اونا حمله نمیکنن و به اون حد لج نرسیدن چون ایران داره همچنان باج میده و همچنان پول ها از ایران خارج میشه. کشورهای قدرتمند و بخور بخور، خرتر و احمقتر از ماها و آخوندا رو از کجا پیدا کنن که کشور رو با خرافات، اینهمه عقب انداختن و دارن میچاپن؟ امریکا رژیم رو عوض کنه که چی بشه؟
   که شاه جدیدی بیاد ما رو به پیشرفت برسونه تا رو دست امریکا پاشیم؟ برو یکمی حقوق بخون پسرجان. دنیا دست ۵ کشور قدرتمند و دارای حق وتو هست و اونها با سیاست دنیارو دارن میچاپن و جلو میبرن. بمب اتم دارن و حق وتو.
   آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس و چین.
   صلاح دونستن شاه رو برداشتن. صلاح دونستن جنگ ایران و عراق در همون حد بمونه فقط دو تاکشور ویران بشن و اسلحه بخرن از قدرتها، صلاح دونستن اینقدر اقتصادمون فلج بشه تا اونها پیشرفت کنن. جنگ ایران و عراق رو طراحی کردن تا تمام سلاح هایی که شاه خریده بود تمام شه و رو بشه. ما بازنده ایم و اونها برنده. ما کیفیت زندگیمون پایینه داغونه فقط شعار میدیم خودمونو توی یه گوشه افسرده کردیم و شعار میدیم و حرص میخوریم اونا دارن از زندگی لذت میبرن.
   کاستیهای جامعه و غیره رو نگاه کن؟ از کجا میاد؟ از همین عقاید و خرافات. اونا پیشرفت میکنن و ما تنزّل. تا می میخوای خودتو گول بزنی پسرجان

 • سامان نوامبر 29, 2018

  یعنی چون امریکا به ایران حمله نمیکنه پس ترسیده اگ اینطورباشه چون ایران ب فلسطین حمله نمیکنه ترسیده چون ایران ب امارات دومیلیونی حمله نمیکنه ترسیده تا کی میخاین شعورتون درهمین سطح بمونه خدا با ماست چیه تو جنگ این همه شهید دا دیم اینا حساب نیست؟ تو برو با چوب با کسی ک تفنگ دستشه دعوا کن بعد همش بگو خدا با ماست بعد ببین میتونی بزنیش یانه!عاقل بشین دیگ بجای این حرفای احمقانه سعی کنیم پیشرفت کنیم اقتصادو قوی کنیم تجهیزات نظامی بسازیم نه اینکه موشکهای چینی یا هواپیماهای ۵۰ سال پیشو بیاریم رنگ دمشو عوض کنیم و یه اسم عربی روش بذاریم سعی کنیم بیکاری حل بشه ک جوانا بتونن ازدواج کنن اگ ایننطور پیش بره ایران دراینده نیروی جوانش انقدر کمه نمیتونه هیچکاری کنه یکم بزرگ بشین دیگ هرچی تو اخبار میشنوین باور نکنید

 • رز ژانویه 7, 2019

  همین شما الاغا هستین ۴۰ ساله مملکت رو به نکبت کشونیدن…افکارتون رو واسه خودتون نگه دارین…البته بیشتر شبیه استفراغ هست تا فکر

 • باری می 2, 2019

  اونا فوت کنن باد مارو برده.
  با فشار یک کلید: گوگل، اینترنت، موبایل تمام شبکه های بانکی ما و تلفنها و غیره قطع میشه و کشور کاملا فلج میشه. نیروگاههای برق ما آلمانی با فشار یه کلید از طریق امواج ماهواره کلا خاموش میشیم.
  اونا حمله نمیکنن و به اون حد لج نرسیدن چون ایران داره همچنان باج میده و همچنان پول ها از ایران خارج میشه. کشورهای قدرتمند و بخور بخور، خرتر و احمقتر از ماها و آخوندا رو از کجا پیدا کنن که کشور رو با خرافات، اینهمه عقب انداختن و دارن میچاپن؟ امریکا رژیم رو عوض کنه که چی بشه؟
  که شاه جدیدی بیاد ما رو به پیشرفت برسونه تا رو دست امریکا پاشیم؟ برو یکمی حقوق بخون پسرجان. دنیا دست ۵ کشور قدرتمند و دارای حق وتو هست و اونها با سیاست دنیارو دارن میچاپن و جلو میبرن. بمب اتم دارن و حق وتو.
  آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس و چین.
  صلاح دونستن شاه رو برداشتن. صلاح دونستن جنگ ایران و عراق در همون حد بمونه فقط دو تاکشور ویران بشن و اسلحه بخرن از قدرتها، صلاح دونستن اینقدر اقتصادمون فلج بشه تا اونها پیشرفت کنن. جنگ ایران و عراق رو طراحی کردن تا تمام سلاح هایی که شاه خریده بود تمام شه و رو بشه. ما بازنده ایم و اونها برنده. ما کیفیت زندگیمون پایینه داغونه فقط شعار میدیم خودمونو توی یه گوشه افسرده کردیم و شعار میدیم و حرص میخوریم اونا دارن از زندگی لذت میبرن.
  کاستیهای جامعه و غیره رو نگاه کن؟ از کجا میاد؟ از همین عقاید و خرافات. اونا پیشرفت میکنن و ما تنزّل. تا می میخوای خودتو گول بزنی پسرجان