با معنا و مفهوم نام برخی از برندهای بسیار معروف جهان آشنا شوید

با معنا و مفهوم نام برخی از برندهای بسیار معروف جهان آشنا شوید

ممکن است شما در طول روز با برندهای معروف بسیاری سروکار داشته باشید، از مارک تی شرت و کفش ورزشی که می پوشید تا تنقلاتی که می خورید و فروشگاه هایی که برای خرید به آن ها مراجعه می کنید یا حتی رستورانی که بعد از خرید با دوستانتان در آن جا شام می خورید. سراسر زندگی افراد در همه ی ابعاد آن با دنیای مد، برند و مارک های مشهور در ارتباط است.

تمامی این برندها جزئی از زندگی روزمره ما شده اند و نام آن ها بر کالاهای اساسی که ما هر روزه مصرف می کنیم نقش بسته است. اما آیا تا بحال با خود در مورد معنای این برندها فکر کرده اید؟ به نتیجه ای نرسیده اید؟ در ادامه در این راه به شما کمک خواهیم کرد. با ادامه ی مطلب همراه باشید.

موسس اصلی کمپانی پپسی کَیلب دیویس برادهام (Caleb Davis Bradham) نام داشت که در ابتدا به شغل پزشکی علاقه نشان می داد اما مشکلات خانوادگی باعث شد که دانشکده ی پزشکی را رها کرده و به داروسازی روی بیاورد. اولین اختراع او با نام «نوشیدنی برَد» (Brad’s Drink) از ترکیب شکر، آب،کارامل، روغن لیمو و جوز هندی ساخته شده بود. سه سال بعد برادهام اسم نوشیدنی خود را به «پپسی کولا» (Pepsi-Cola) که از واژه ی «dyspepsia» به معنای «عدم هضم غذا» گرفته شده بود تغییر داد.

mcdonalds-is-named-after-two-brothers-who-ran-a-burger-restaurant-w700

ریموند کروک،موسس مک دونالدز، زمانی که با برادران مک دونالد آشنا شد فروشنده ی دستگاه های تولید میلک شَیک بود. در ان زمان دیک و مک مک دونالد یک ساندویچ فروشی در سن برناردینو ایالت کالیفرنیا داشتند. برادران مک دونالد یکی از دستگاه های مالتی میکسر ساخت کروک را خریداری کرده و کروک آن قدر تحت تاثیر ساندویچ فروشی بزرگ این دو برادر قرار گرفت که شروع به تبلیغ برای آن ها نمود. سال ها بعد وی حق استفاده از اسم مک دونالدز را خریداری کرد.

google-owes-its-name-to-a-typo-w700

تصمیم گیری در مورد اسم برند «گوگل» در دانشگاه استنفورد شکل گرفت. لَری پیج، موسس شرکت گوگل، قصد داشت یک وبسایت با قابلیت نمایه سازی داده های وسیع با دیگر دوستان و همکلاسی هایش تاسیس کند. زمانی که کار به مرحله ی انتخاب اسم سایت رسید یکی از پیشنهادات واژه ی «googolplex» به معنای عدد ۱ به اضافه ی ۱۰ به توان ۱۰۰ عدد صفر در مقابل آن بود. نام «Google» زمانی شنیده شد که یکی از دانشجویان در تلفظ واژه ی «Googolplex» دچار اشتباه شد. در نهایت همین تلفظ اشتباه به عنوان اسم سایت انتخاب گردید.

adidas-isnt-an-acronym-for-all-day-i-dream-about-soccer-w700

اگر شما نیز مانند ما فکر می کردید که اسم برند آدیداس از سرواژه های عبارت «All Day I Dream About Soccer» گرفته شده است کاملا در اشتباه هستید. اسم این غول دنیای ورزش از نام موسس اش، آدولف داسلر (Adolf Dassler)، گرفته شده است که بعد از پایان جنگ جهانی دوم به ساخت کفش های ورزشی روی آورد. اسم آدیداس از ترکیب لقب او «Adi» و سه حرف اول اسم فامیلی او گرفته شده است.

a-genie-whispered-rolex-in-the-founders-ear-w700

هانس ویلسدورف، موسس کمپانی رولکس، می خواست اسمی را برای ساعت های خود انتخاب کند که بتوان در همه ی زبان ها آن را ادا کرد. وی در این باره چنین گفته است: ” من به هزاران روش حروف الفبا را با هم ترکیب کردم. این کار باعث شد اسم های فراوانی داشته باشم اما هیچ کدام از آن ها مناسب به نظر نمی رسید. یک روز صبح که سوار یک کالسکه در شهر لندن بودم یک جن در گوشم گفت «رولکس»”.

AAEAAQAAAAAAAAaaAAAAJGYzNGNhYjU2LTFjZjMtNDMwNy04N2NlLTVmNDgzYTRlNjUzZg-w700

آمانسیو اورتگا موسس کمپانی و برند مشهور «Zara» در ابتدا اسم کمپانی خود را از فیلمی در سال ۱۹۶۴ با عنوان «زوربای یونانی» (Zorba the Greek) گرفت اما این اسم دوام چندانی نداشت. اولین فروشگاه این برند که در سال ۱۹۷۵ در شهر لاکرونیا در اسپانیا افتتاح شد چندین ساختمان پایین تر از یک کافه به نام «Zorba» قرار داشت. اورتگا از قبل برای حک کردن نام برند خود بر سر در فروشگاه خود اقدام کرده بود که در این اثنا صاحب کافه مذکور به او گفت که انتخاب چنین اسمی باعث سردرگمی مشتریان خواهد شد. در نهایت اورتگا پس از تغییر آرایش حروف به واژه ی «Zara» رسید که از آن زمان تاکنون به یکی از برندهای مشهور در صنعت مد و لباس تبدیل شده است.

ikea-isnt-actually-a-swedish-word-w700

اگر فکر می کردید که واژه ی «IKEA» سوئدی است کاملاً در اشتباه هستید. اینگوار کامپردا، موسس این برند، این واژه را از ترکیب حروف اول اسم کوچک و اسم فامیل خود به اضافه ی دو حرف اول مزرعه و روستایی که دوران کودکی خود را در آن جا سپری کرده (به ترتیب Elmtaryd و Agunnaryd) انتخاب نموده است.

starbucks-is-named-after-a-character-in-moby-dick-w700

گوردون بَوکر از موسسان برند «استارباکس» در یکی از مصاحبه های خود داستان انتخاب اسم این کمپانی را بیان کرده است. در ابتدا آن ها کلمات بسیاری که با دو حرف «st» شروع می شد را مورد بررسی قرار دادند زیرا بر این باور بودند که چنین واژه هایی قدرت خاصی دارند. وی در این باره چنین می گوید: ” ناگهان یکی با نقشه ای قدیمی از معادن «Cascades » و «Mount Rainier» پیدا شد که در آن اسم یک شهر قدیمی با نام «Starbo» ذکر شده بود. به محض این که من اسم این شهر را روی نقشه دیدم به یاد اولین دوست ملویل [با نام Starbuck] در کتاب موبی دیک افتادم”.

nike-is-the-greek-goddess-of-victory-w700

نایکی اسم الهه ی یونانی پیروزی است.

amazon-was-named-after-the-worlds-biggest-river-w700

زمانی که کمپانی آمازون در سال ۱۹۹۵ تاسیس شد، جف بزوس ایده های متفاوتی در باره ی اسم شرکت خود داشت. بزوس در صدد بود که اسم کتابفروشی آنلاین خود را «Cadabra» بگذارد اما اولین وکیل حقوقی این شرکت، تاد تاربرت، او را متقاعد کرد که این اسم شباهت بسیاری با واژه ی «Cadaver» (به معنای جنازه و جسد) دارد. علاوه بر این بزوس اعتراف کرده که علاقه ی زیادی به واژه ی «Relentless» (به معنای خستگی ناپذیر) داشته است به طوری که اگر امروز آدرس اینترنتی «Relentless.com» را جستجو کنید به سایت کمپانی آمازون ارجاع داده خواهید شد. در نهایت جف بزوس نام «آمازون» که بزرگترین رودخانه در جهان است را برای کمپانی خود انتخاب کرد و تصویری از این رودخانه را در اولین لوگوی کمپانی آمازون قرار داد.

verizon-stems-from-the-latin-word-veritas-meaning-truth-w700

این برند تجاری محصول ترکیبی دو شرکت بین المللی در حوزه ی ارتباطات با نام های «Bell Atlantic» و «GTE» بوده و واژه ی (Verizon) از ترکیب واژه ی لاتین «Veritas» به معنای «حقیقت» و واژه ی «horizon» به معنای «افق» تشکیل شده که در کل به معنای آینده نگر بودن این کمپانی است.

منبع: thisisinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود