۲۸ نظر

سال ها پیش، زمانی که نخستین بار «سیگار» در بازارهای مختلف دنیا ارائه شد، بسیاری از مردم با اقبال چشمگیر خود به این پدیده، سود سرشاری را عاید شرکت های دخانیات کردند. مردم که پیش تر تنباکو را با شیوه هایی پردردسرتر و کم لذت تر مصرف می کردند، به یک باره با پدیده ای آشنا شدند که هم قیمت ارزان داشت، هم به سادگی تهیه می شد و هم به راحتی مورد استعمال قرار می گرفت.

رواج سیگار به عنوان یک پدیده اجتماعی به قدری سریع بود که فارغ از جنبه های منفی اش، همه به آن گرایش داشتند. برخی آن را مایه خوش تیپی دانستند، برخی دیگر به آن معتاد شدند، برخی دیگر از آن درآمدزایی کردند و عده ای نیز کورکورانه به مصرف آن تمایل پیدا کردند. کار به جایی رسیده بود که قهرمانان و شخصیت های مثبت فیلم ها غالباً تکه ای سیگار بر لب داشتند و با آن دلربایی می کردند.

اما با گذشت زمان و انجام تحقیقات علمی و پزشکی فراوان، رفته رفته آثار زیان بار سیگار کشف گردید و اطلاع رسانی به مردم برای پرهیز از این پدیده اعتیادآور آغاز شد. امروزه شاید دیگر سیگار آن وجهه افسانه ای خود را در بین مردم از دست داده باشد، اما این بدان معنا نیست که مصرف آن کاهش یافته است.

در این بخش، قصد داریم شما را با حقایقی جالب و شگفت انگیز پیرامون سیگار آشنا سازیم که شاید در تغییر دیدگاهتان نسبت به آن مؤثر باشد. با ما همراه باشید:

۱- هر نخ سیگار مساوی است با ۱۱ دقیقه از عمر

cigarette

طبق تحقیقات، استعمال هر نخ سیگار، عمر فرد سیگاری را ۱۱ دقیقه کاهش می دهد. دانشمندان همچنین معتقدند، سن افراد سیگاری در مقایسه با افراد عادی، به طور میانگین ۱۴ سال کمتر است.

۲- مجازند سیگار بکشند اما نمی توانند آن را بخرند!05D9384E0000044D-0-image-m-11_1456358042649

در آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی، مصرف سیگار (برای افراد زیر سن مجاز) هیچ گونه منع قانونی ندارد ولی خرید آن ممنوع است.

۳- غیرسیگاری ها نیز به اندازه سیگاری ها در معرض خطر هستند

boy

اگر خودتان سیگاری نیستید، زیاد به این دلخوش نباشید که از مضرات آن کاملاً مصون هستید. طبق تحقیقات انجام گرفته در کشور آمریکا، آمار مرگ و میر افرادی که به صورت غیر مستقیم در معرض دود سیگار بوده اند، ۵۰ هزار نفر در سال گزارش شده است.

۴- ارتباط هیتلر با سیگار

No-Smoking

نه نه، اشتباه نکنید! هیتلر به هیچ وجه سیگاری یا حامی سیگار نبوده است. برخلاف وجهه خراب هیتلر در زمینه انسان دوستی، باید بدانید که او نخستین فرد در تاریخ بوده که یک جنبش فراگیر ضدسیگار به راه انداخته است (حوالی دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی). جالب است بدانید، دانشمندان نازی، نخستین افرادی بودند که دریافتند سیگار عامل سرطان ریه است.

۵- تسخیر شده توسط شیطان

Rodrigo-de-Jerez

نخستین اروپایی که استعمال سیگار را فرا گرفت، فردی به نام «رودریگو دی خِرِز» بود. او پس از بازگشت به موطن خود، قصد داشت نحوه استعمال سیگار را به سایرین نیز آموزش دهد اما در حین این اقدام خود دستگیر شد. بازداشت کنندگان دی خرز معتقد بودند روح او توسط شیطان تسخیر شده است.

۶- آخرین موجی که سیگار به راه انداخت

Capture

در سال ۱۹۷۰، «نیکسون» رییس جمهور آمریکا، تبلیغات سیگار در تلویزیون این کشور را ممنوع اعلام کرد. با این که تاریخ تصویب این طرح یکم آوریل بود، اما اجرای کامل آن تا ژانویه سال ۱۹۷۱ میسر نشد.

در حالی که قرار بود اجرای قانون منع تبلیغ سیگار از اولین روز سال جدید (۱ ژانویه ۱۹۷۱) کلید بخورد اما به خاطر یک اتفاق خاص رسانه ای این امر با تأخیر مواجه شد. به خاطر پخش زنده یک مسابقه فوتبال آمریکایی فوق العاده مهیج در نخستین روز سال، اجرای قانون منع تبلیغ سیگار یک شبانه روز به تعویق افتاد تا شرکت های دخانیات از این فرصت استثنایی آخرین بهره برداری خود را بکنند.

جالب است که آخرین آگهی سیگار، دقیقاً در آخرین دقیقه روز اول ژانویه (موعد اولتیماتوم) پخش شد تا یک اتفاق خاطره آفرین رقم بخورد. بد نیست بدانید، آگهی مذکور متعلق به شرکت دخانیات «ویرجینا اسلیمز» بود.

۷- طعم سیگار

Cigarette

شاید نفرت انگیز باشد، ولی باید بدانید که عامل طمع دهنده به سیگار، ماده شیمیایی اوره است. محض اطلاع شما باید گفت که این ماده، بخش اعظمی از ادرار انسان را تشکیل می دهد.

۸- قند نهفته در سیگار

cigarette-and-ash-tray

در حالی که ۲۰ درصد از محتویات سیگار را قند تشکیل می دهد، بسیاری از افراد سیگاری مبتلا به دیابت (مرض قند)، از این حقیقت بی اطلاعند. سیگار نه تنها باعث سرطان ریه می گردد، بلکه می تواند احتمال ابتلا به دیابت را افزایش دهد. تازه، این موارد، تنها بخشی از مضرات تاکنون کشف شده سیگار هستند.

۹- سلامت عمومی افراد سیگاری

5080817976_a8f4d0311a_b

دستگاه ایمنی یک فرد سیگاری، در مقایسه با یک فرد عادی، فعالیتی به مراتب بیشتر دارد که این امر موجب کاهش سطح مواد «آنتی اکسیدان» در این افراد می گردد (آنتی اکسیدان ها مواد مغذی موجود در برخی غذاها هستند که می توانند از آسیب و تخریب بدن جلوگیری کنند). علی رغم این حقیقت، باید خاطر نشان کرد که دستگاه ایمنی افراد سیگاری، در مواجهه با حمله ویروس ها به بدن، واکنش پذیری سریعتری نشان می دهد.

۱۰- استعمال سیگار راهی برای اثبات ورود به سن بزرگسالی

Kids-Smoking

متأسفانه، بسیاری از کودکان و نوجوانان بر این باورند که با سیگار کشیدن می توانند به سایرین اثبات کنند بزرگ شده اند. علی رغم وجود قانون محدودیت برای خرید سیگار توسط افراد زیر سن مجاز، بسیاری از خردسالان با تهیه سیگار به صورت غیرقانونی و گاهاً پنهانی، به استعمال آن مبادرت می ورزند.

۱۱- دروازه ای برای اعتیاد به مواد مخدر

smoking

استعمال سیگار (یا بهتر است بگوییم تنباکو)، دروازه ای برای ورود به عرصه استعمال مواد مخدر است. بسیاری از افراد سیگاری، پس از آلوده شدن به سیگار، دیگر با استعمالِ صِرفِ این ماده دُخانی حس اقناع و ارضا پیدا نمی کنند و به سوی مصرف مواد مخدر خطرناک تر گرایش می یابند.

۱۲- حس خوشایندِ پس از مصرف

smoke

آثار پسامصرف سیگار، در افراد مختلف، متفاوت است. برخی از افراد، پس از مصرف سیگار، به حس آرامش می رسند و برخی دیگر مدعی می شوند تمرکز و هوشیاری بیشتر به دست آورده اند. «نیکوتین» موجود در سیگار عامل رضایت بخشی است که باعث می شود مغز انسان احساس کند به آنچه می خواهد رسیده است. به همین خاطر است که بسیاری از افراد سیگاری، به تداوم عادت خود اصرار دارند.

۱۳- رکورد سیگارکشی

Ardi-Rizal

«آردی ریزال»، پسر ۲ ساله اندونزیایی، در سال ۲۰۱۰، رکوردی شگفت انگیز را به نام خود ثبت کرد: مصرف ۴۰ سیگار در یک روز.

۱۴- باران سیگار

4

در سال ۱۹۱۷، در جریان جنگ جهانی اول و در ماجرای تسخیر اورشلیم توسط عثمانی ها، نیروهای بریتانیایی برای غلبه بر رقیب از یک استراتژی بدیع بهره بردند. آنها بر فراز اردوگاه های سربازان عثمانی، به وسیله هواپیما بسته های سیگار پخش کردند؛ اما نه سیگار عادی، بلکه سیگار آغشته به مقادیر زیادی از تریاک. بریتانیایی معتقد بودند، سربازان عثمانی پس از استعمال این سیگارها به قدری نشئه خواهند بود که یارای مبارزه نخواهند داشت. از قضا، اندیشه و ایده آنها مؤثر واقع شد.

۱۵- آمار مصرف سیگار

addict

در هر دقیقه، بیش از ۱۰ میلیون نخ سیگار در سراسر دنیا به فروش می رسد. در هر ۸ ثانیه، یک نفر به علت عوارض ناشی از مصرف سیگار، در گوشه ای از دنیا می میرد. همه این آمار به کنار، باید اذعان کرد که سیگار عامل ابتلا به ۲۵ درصد از سرطان های منجر به فوت است. در بین عوارض و اختلالات قلبی نیز، سیگار نقشی ۴۰ درصدی دارد.

۱۶- توطئه سیگارمحور

lead_960

تاکنون ۱۱ تحقیق علمی منتشر شده که نتایج آنها نشان می دهد مصرف سیگار باعث کاهش بروز «آلزایمر» (بیماری فراموشی) در افراد می گردد. البته سیگاری ها زیاد از این قضیه خوشحال نباشند. ۱۰ سال پس از انتشار این تحقیقات، کشف شد محققانی که اقدام به انتشار این ۱۱ مقاله علمی نموده اند، خود به طرزی غیرقابل انکار با شرکت های تولید دخانیات در ارتباط مستقیم بوده اند!

۱۷- پیشنهاد بی شرمانه و نامعقول

Philip-Morris

در سال ۲۰۰۱، یک کمپانی تولید سیگار موسوم به «فیلیپ موریس»، به دولت جمهوری چک پیشنهاد داد به حمایت از مصرف سیگار روی آورد. با چه هدف؟ افزایش مرگ و میر مردم. چرا؟ چون کاهش جمعیت باعث می شود دولت بتواند سرمایه گذاری بیشتری در حوزه های سلامت عمومی، حقوق بازنشستگی و تأمین مسکن افراد مسن داشته باشد. مطرح شدن این پیشنهاد، با واکنش بسیار منفی اذهان عمومی جمهوری چک مواجه شد تا جایی که کارمندان دولت از صحبت کردن پیرامون این قضیه منع شدند.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3.5 / 5. تعداد رای: 12

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: OhFact
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲۸ نظر

ورود

 • mostafa اردیبهشت 24, 1396

  ۴۰ نخ در روز اونم توسط بچه ۲ ساله واقعا نارحت کننده بود 🙁

  • الیاس دی 30, 1398

   بابا فوتوشاپه و گرنه بچه دوساله نمیتونه آب بخوره!!!

  • مسعود اسفند 14, 1398

   ( ۱۰- استعمال سیگار راهی برای اثبات ورود به سن بزرگسالی )
   این مورد رو خیلی از پسر ها تو سربازی می بینن که افراد ۱۸ و ۱۹ ساله میخوان خودشونو مرد تر جلوه بدهند و سنشون رو بزرگتر کنند

 • Ali خرداد 1, 1396

  (غیرسیگاری ها نیز به اندازه سیگاری ها در معرض خطر هستند.)
  پس منی که سیگار نمیکشم پاشم شروع کنم به سیگار کشیدن دیگه،حداقل سرطانم بگیرم کمتر میسوزم،اش نخورده دهن سوخته هم مصداقم نشه

  • فرهاد دی 30, 1398

   اگر در کنار یک فرد سیگاری بنشینید و دود سیگار بهتون بخوره نترسید هیچ مشکلی براتون پیش نمیاد.

   • کیمیا بهمن 6, 1398

    من از خدامه یکی کنارم سیگار بکشه چون بوی سیگار خیلی باحاله

 • ali خرداد 1, 1396

  متاسفم برای بچه ۲ساله ….. ۴۰ نخ…….متاسفم برای پدرومادر بیخالش

  • masoud خرداد 1, 1396

   سلام دوست عزیز توی کشور خودمون هم کم نیست کودکان معتاد و بی جا و مکان کاشکی ما خودمون رو هم میدیدیم نه فقط بقیه رو …… !

 • alireza آبان 2, 1396

  من با خوندن این موضح خیلی ناراحت شدم و از این پس تصمیم میگیرم دیگه در باره سیگار چیزی نخونم

  • علی شهریور 12, 1397

   بیگ لایک ??

  • مانی دی 30, 1398

   شما ها چه روحیه ضعیفی دارید که از سیگار بیزارید!؟ شما ها اگر از سیگار بدتون میاد از خونه بیرون نرید چون دود اگزوز ماشین خیلی خطرتاک تره.

 • حامد شهریور 23, 1397

  سیگار ادمو نعشه میکنه و این اصلا خوب نیست.

  • الیاس دی 30, 1398

   اتفاقا سیگار خیلی هم خوبه و نعشگی هم خیلی خوبه

 • همزه آذر 15, 1397

  بابا بکش بره،هرچی باشه آرامبخش خوبیه

 • سهیل آذر 16, 1397

  شما که میگین امونیاک در توالت بکار میره و درسیگارهم استفاده میشه بدونید که اونی که در توالت بکار می ره یه قسمت دیگشه و اونی که درسیگاره قسمت دیگش.

 • ShAyAn فروردین 17, 1398

  به نظرم همین که یک نخ سیگلر ۱۱ دقیقه از عمر شما رو ‌کم می کنه از همه ناراحت کننده ار بود و من که سیگاری نیستم خیلی ناراحت شدم از اون هم ناراحت کننده تر کودک ۲ ساله بود که واقعا برای دنیایی که توش گیر کردیم متا سفم و افسوس تشکر

  • مانی دی 29, 1398

   نه بابا فکر کنم الکی خواستن بزرگش کنن که بچه دو ساله سیگار میکشه وگرنه دروغ.

   سیگار بهمن بهترین سیگار جهان

  • الیاس دی 30, 1398

   تو به فکر خودت باش و اگر از بوی سیگار بدت میاد برو تو بیابون تا اذیت نشی سوسول.

 • شاهد دی 30, 1398

  اتفاقا سیگار خیلی هم خوب و باکلاسه و ضررش هم به کسی جز خودمون ربطی نداره و شما اگر از دودش بدتون میاد راه تون رو کج کنید و دور شید،،یا علی

  • علی شهریور 13, 1399

   واقعا متاسفم من خودم بیش از ۵سال میکشم و هر روز احساس بدی دارم و همین امشب تصمیم ب ترک ک این لعنتی گرفتم سیگار جز رو سیاهی چیزی دیگه نداره شمام سیگار میکشی حدقل گمشو یک جا بکش هنوز بچه ای نمیفهمی سیگار ب مورور پاره میکنه آدمو وقتی سینت جر خورد احساس خفکی کردی خانواده حالشون ازت بد شد و مهم تر از این بعد چند وقت تو سیگار نمیکشی سیگار تورو میکشه بخدا ترک بهترین راه ک رسیدم انشالله موفق بشم و عقلی ب تو بده ک تو هم ترک کنی دست از این بک سال بازی ها برداری

   • عرفان دی 26, 1399

    آقا علی به شما ارتباطی نداره برادر من،ما دوست داریم سیگار بکشیم،مشکلیه!؟؟؟!؟

 • وسترن بهمن 1, 1398

  جونم سیگار،عشقم سیگار،زندگیم سیگار،رفیقم سیگار اصلا من با سیگار حال میکنم.

 • شروین بهمن 6, 1398

  سیگار خیلی هم خوبه و چیزی باکلاسیه و همه ادم معروفا مثل استیو مک کویین جیمز دین و جان وین هم سیگار می کشیدن و اگرم خطر داشته باشه بایدبگم که چه بکشی و چه نکشی اخرش می میری پس سیگار بکش که با آرامش بمیری.

 • ساسان فروردین 20, 1399

  من که طرفدار سیگار هستم و سیگار خیلی جذابه و به مرد ابهت میده.،درضمن آرامبخش خیلی موثری است.

 • پرهام دی 26, 1399

  پرچم رفقای با معرفت سیگاری بالاست.خخخخ

 • پیمان دی 26, 1399

  من همیشه سیگار میکشم و اصلا قصد ترک ندارم.

 • بابک اسفند 13, 1399

  سیگار محبوب ترین و با ارزش ترین محصول جهان است و من همیشه سیکار میکشم.

 • گروهبان اردیبهشت 29, 1400

  سیگار وینستون قرمر عالیه.