۱۱ ترفند کاربردی مطالعه که می توانید در فصل امتحانات بیشترین بهره را از آنها بگیرید

۱۱ ترفند کاربردی مطالعه که می توانید در فصل امتحانات بیشترین بهره را از آنها بگیرید

سال هاست که با فرا رسیدن خرداد ماه، بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان درصدد جدی گرفتن بیشتر دروس خود بر می آیند. اگرچه آشنایی و بهره گرفتن از راهکارهای به خاطر سپردن بهتر مطالب موثر هستند اما بهتر است این حقیقت را نیز به خاطر داشته باشیم، ورود حجم فراوانی از مطالب که باید در فاصله زمانی ۴ ماه و نیم با گذر از حافظه کوتاه مدت، در حافظه طولانی مدت جای می گرفتند، آن هم در طول مدت کوتاه، نظام مغز را با اختلال مواجه می کند.

از این موضوع نیز آگاهی دارید که عواملی چون ضریب هوشی، شرایط محیطی، وضعیت خانوادگی و اقتصادی، نوع تغذیه و شرایط اقلیمی نیز تاثیرات فراوانی در روند یادگیری دارند. با تمام اینها اگر از بهره هوشی متوسطی نیز برخوردار باشید، استفاده از راهکارهای ارائه شده در این نوشته به منظور افزایش یادگیری، برای تان کارآمد خواهند بود. البته این احتمال وجود دارد که تکنیک های برشمرده، برای تمام افراد کارآیی یکسانی نداشته باشند اما شاید برخی از این راهکارها در کنار روش های شخصی که خود آنها را به کار می گیرید، تغییر چشمگیری در روند یادگیری تان به وجود آورد. این تکنیک ها را با هم مرور خواهیم کرد:

۱- از خودکارها یا هایلایترهای رنگی استفاده کنید

1

استفاده از خودکارها یا هایلایترهای رنگی در هنگام مطالعه می تواند در به خاطر سپردن بهتر مطالب به شما کمک کنند.

۲- مطالبی که مطالعه می کنید در تلگرام با دوستان تان به بحث و تبادل بگذارید

2

در تلگرام با دوستان خود برخی از سئوال های درسی را به چالش بکشید. اگر قادر به پاسخگویی به آنها نبودید، به دنبال پاسخ صحیح بگردید. در چنین گفتگوهای آنلاینی از صحبت در مورد حواشی پرهیز کنید.

۳- برای تمرکز بهتر از موسیقی های مناسب استفاده کنید

خصوصا اگر از اختلالاتی چون بیش فعالی رنج می برید، استفاده همزمان از موسیقی های مناسب، به افزایش تمرکزتان منجر خواهد شد.

۴- در فواصل درس خواندن، مکان حضور خود را تغییر دهید

13

اگرچه کتابخانه ها بهترین مکان برای مطالعه به شمار می آیند اما گاهی لازم است به مکان های دیگری چون کافی شاپ رفته و روند مطالعه خود را پیگیری کنید.

۵- صدای خود را در هنگام مطالعه مطالب ضبط کنید که در آینده بتوانید دوباره آنها را بشنوید

5

برخی از دانشجویان بر این باورند، زمانی که صدای ضبط شده خود را می شنوند، مطالب را بهتر به خاطر می سپارند.

۶- گاهی نیز استراحت کنید

مطالعات و پژوهش های فراوان انجام پذیرفته نشان داده، ساعات طولانی درس خواندن، بدون اندکی استراحت کردن، نتیجه معکوسی را به همراه خواهد داشت.

۷- زمانی که استرس دارید، دست از مطالعه بردارید

7

گاهی استرس حاصل از نتیجه آزمون سبب می شود، تمرکز خود را از دست بدهید و نتوانید به خوبی مطالعه کنید. بنابراین بهتر است در چنین زمان هایی دست از مطالعه کردن برداشته و به خود بگویید، این تنها یک آزمون است و جریان را برای خود ساده تر بگیرید.

۸- از راهکارهای بصری کمک بگیرید

8

برای به خاطر سپردن فهرستی از مطالب، از تصاویر کوچک در کنار مطالب استفاده کنید. با انجام این کار، در زمان حضور در آزمون و در مواقعی که ذهن تان کاملا خالی می شود، تصاویر برای به خاطر سپردن مطالب به کمک شما خواهند آمد.

۹- تغذیه مناسب در این دوران را جدی بگیرید

9

برخی از دانش آموزان و دانشجویان بر آن باورند که با غذا خوردن بیش از اندازه احساس خواب آلودگی می کنند. اما زمانی که به جای خوردن غذاهای پرحجم، میوه ها را جایگزین می کنند، احساس بهتری دارند.

۱۰- یادداشت برداری کنید

11

خصوصا در مورد آزمون های کتبی با یادداشت برداری، در هنگام پاسخ دادن به سوالات، پاسخ را بهتر به خاطر خواهید آورد.

۱۱- فراموش نکنید که نمره ای که از آزمون دریافت می کنید، نشانگر تمامی عملکرد شما نخواهد بود

11

چندان هم نگران نمره دریافتی خود نباشید. اگر نمره شما پایین هم باشد، دنیا به پایان خود نخواهد رسید. بنابراین با دیدن نمره خود شوک نشوید.

منبع: buzzfeed
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • کیارش فروردین ۲۷, ۱۳۹۹

    با اهنگ گوش کردن کار غلطیه و اکثر مطالب غلط هستند ولی ممنون بابت زحمات نویسنده