با مراحل پخت و خواص درمانی «سمنو» آشنا شوید

با مراحل پخت و خواص درمانی «سمنو» آشنا شوید

سمنو، یک خوراکی خوشمزه است که از سفره هفت سین تا خوراک روزمره، ایرانیان از آن استفاده کرده و به عنوان بخشی  از آداب  و رسوم گیلانی ها هم  به شمار می رود. پخت سمنو، همواره آداب و رسوم خاص خود را دارد و گزارش امروز سرویس گردشگری روزیاتو، نگاهی دارد به مراسم سمنوپزان در روستا اسطلخ جان از توابع رودبار گیلان سرسبز. آنچه که باید بدانیم آن است که پخت سمنو کارِ یکی، دو روزه نیست و از چندین روز قبل مقدمات آن را بانوان خوش ذوق و هنرمند روستا فراهم میکنند. برای تهیه سمنو باید جوانه گندم تهیه شود؛ جوانه ای که سرشار از ویتامین B است و یکی از مواد ضد سرطان به شمار می رود. با این حال، این رسم، دیگر آن رنگ و لعاب گذشته را ندارد اما هنوز هم در برخی نقاط ایران ردپایی از آن به چشم می خورد. با ما همراه باشید.

جوانه گندم را باید چند روز پیش از تهیه سمنو آماده کرد که درتصویر بالا، دو سینی بزرگ جوانه گندم آماده شده است

جوانه ها باید برای پخت سمنو آماده شود. در تصویر زیر، زنان با لباس های محلی رنگارنگ گیلانی ها، جوانه های گندم را در ظرف های بزرگ می ریزند.

پس از آن، جوانه ها به خوبی شسته می شود که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

شستشوی جوانه های گندم در فرآیند پختن سمنو

پس از  شستن جوانه های گندم، می بایست این جوانه ها به خوبی کوبیده و له شود تا برای پختن آماده شود.

کوبیدن جوانه ها

در مرحله بعدی آب و جوانه را از صافی رد می کنند تا جوانه ها کاملا له شوند. در روش صنعتی این کار را با دستگاه هایی شبیه مخلوط کن انجام می دهند.

جوانه ها باید به قدری کوبیده شود تا شیره آن ها خارج شود.

بانوان در این کار، همه کارها را باید خودشان انجام دهند. حتی جمع کردن هیزم برای روشن کردن آتش دیگ سمنوپزان.

پس از آماده سازی جوانه های گندم و آماده کردن هیزم ها، آرد دیگ سمنوپزان آماده می شود.

یکی دیگر از موادی که در تهیه سمنو به کار می رود آرد است که حتما باید سبوس دار باشد.

آرزوی بخت سپید برای دختران و پسران در هنگام الک کردن آرد مراسم سمنوپزان انجام می شود.

آرد سبوس دار با شیره گندم مخلوط می شود تا بتوان پخت را آغاز کرد.

در پخت سمنو باید حسابی مراقب بود تا مبادا این خوراکی ته بگیرد. به همین علت بانوان به هم زدن مشغول می شوند و برخی نیز نیت های شان را در این هنگام بر زبان می آورند.

پس از مدتی مخلوط آرد و شیره رنگ عوض می کند.

پس از ساعت ها تلاش، سمنو آماده می شود.

خواص سمنو

سمنو را از عصاره جوانه گندم تازه و آرد کامل گندم تهیه مى کنند. سمنو خوشمزه وشیرین است و این در حالى است که به آن هیچ نوع ماده شیرین کننده اضافه نمى کنند. علت شیرینى آن ترکیب عصاره جوانه گندم با آرد کامل است که طعم شیرین به آن مى دهد. مواد و ویتامین هاى موجود در گندم و جوانه آن ارزش غذایى فراوانى دارد.

سمنو به سلامت افراد و پیشگیرى از پاره اى از بیماریها کمک مى کند. جدول زیر به بررسى مواد مفید آرد و عصاره و مقایسه آن با آرد تصفیه شده نشان مى پردازد.سمنو داراى ویتامین هاى K-E-A و گروه ویتامین هاى B12,B8, B5, B3, B1 و مواد مهم دیگر مانند: فسفر، کرومیوم، روى، سلنیوم، آهن و مس است.

سمنو غذای بسیار مقوی

سمنو مغذى و انرژى زا است و بویژه براى ورزشکاران پرورش اندام بسیار مفید است. سمنو داروى طول عمر و آرامش اعصاب است. سمنو شیر افزا است از این رو هم براى مادران شیرده و هم به علت مقوى بودن براى زنان باردار بسیار مفید است. از دیگر موارد مفید درمانى سمنو مى توان به اثرات شفابخش آن در درمان سوءهاضمه، نازایى، سختى زایمان، سنگ کیسه صفرا و اختلال صفرا، پادرد، کندى ضربان قلب، ریزش مو، لاغرى، یبوست، واریس، قندخون و دیابت، رشد قد، بى خوابى عصبى، احتلام، تصلب شرائین و کلسترول، ضعف حافظه، بیماران دوره نقاهت، S.M، بهت زدگى اشاره کرد.

هم چنین،  سمنو برای پرکارى تیروئید، اسکیزوفرنیا، سایکوز، فسفات در ادرار، خون ادرارى، ترمیم زخم ها، فلج مغزى، مقاومت در برابر عفونت، بهبودى زخم هاى قرنیه، بیمارى رینود، اکرودینى، کولى باسیلوز، برى برى، شارکو، هوابلعى، مخملک، کوریزاى مزمن، پیستوریازیس، ورم دستگاه تناسلى، تب برفکى، ورم میزراه، سرگیجه هاى منى پر، کم خونى هیپوکروم، آرتروز، ورم زبان همراه بار، آرتریت پا و شبیکه، پارکینسون، عوراض یائسگى مفید است.

با این حال، بیماری هایی چون: پورپورا، اسپرو، اسکروفولوس، هپاتیت، یرقان، یرقان نوزادى، کمک به ترمیم شکستگى استخوان و عقیم بودن، توسط سمنو قابل درمان بوده و به عنوان غذا و کمک درمانى مفید و مؤثر است. سمنو عمه لیلا برای تهرانی ها شهرت زیادی دارد. اگر در شهر و دیار شما هم روش خاصی در پخت سمنو دارید، از طریق کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی به ما اطلاع دهید. آیین سنتی سمنوپزان در قم و لاهیجان هم برگزار می شود.

منبع: صدا و سیما ، ایرنا ،
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود