تغییرات جدید طرح جریمه غیبت سربازی و معافیت های ۹۷

جزییات جدید طرح بخشودگی جریمه خدمت سربازان متاهل

تغییرات جدید طرح جریمه غیبت سربازی و معافیت های ۹۷

سربازی، مساله شمار یک جوانان مشمول است که بدون در اختیار داشتن کارت پایان خدمت، از بسیاری از مزایا محروم هستند. آخرین تغییرات مهم خرید خدمت سربازی و جزییات طرح بخشودگی سربازان غایب در سال ۹۷ توسط رییس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان اخیرا منتشر شد و دو تغییر مهم در طرح جریمه غیبت سربازی اعلام گردید. سردار کمالی، چهره آشنای امور سربازان نیروهای مسلح کشورمان امروز ۱۹ فروردین اعلام کرد که ۷۰ درصد تخفیف در طرح جریمه غیبت سربازی در اختیار فرزندان ذکور خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی قرار می گیرد. هم چنین، میزان جریمه غیبت سربازی سال ۹۷  همانند سال ۹۶ محاسبه می شود و به ازای تاهل و هر فرزند مشمولان سربازی غایب، ۵ درصد تخفیف اضافه می شود.

گفتنی است، ۵ درصد از درآمد حاصل از جریمه غیبت سربازی جهت آموزش سربازان به سازمان فنی و حرفه‌ای اختصاص می‌یابد. قرار است شیوه‌نامه اجرایی جریمه مشمولان غایب در سال ۹۷ تا آخر فروردین‌ از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ابلاغ خواهد شد.

 جزییات ثبت نام در طرح جریمه غیبت سربازی

با توجه به ابلاغ قانون بودجه از سوی دولت، تا آخر فروردین‌ماه ۹۷ شیوه‌نامه اجرایی جریمه مشمولان غایب از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ابلاغ خواهد شد. کماکان دو روش نقدی و اقساطی برای پرداخت جریمه قابل اجراست؛ در روش اول، فرد می‌تواند جریمه را به صورت نقدی پرداخت کرده و تقاضای کارت معافیت کند.

پرداخت اقساطی جریمه مشمولان غایب نیز در دستورکار است؛ در این روش باید مبلغ جریمه تا پایان سال ۹۷ تسویه شود و به طور معمول بعد از پرداخت یک‌سوم مبلغ جریمه، مشمول غایب می‌تواند تقاضای صدور کارت معافیت کند.

گفتنی است، مبلغ جریمه غیبت سربازی در سال ۹۷ همانند مبلغ جریمه در سال ۹۶ است.سربازانی که سال ۹۶ واجد شرایط بوده و اقدام نکردند، امسال بر مبلغ جریمه‌شان ۱۰ درصد افزوده می‌شود.

فراخوان مشمولان زیر دیپلم

سازمان وظیفه عمومی ناجا تمامی مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم که برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم فروردین ماه سال ۹۷ دریافت کرده‌اند را به خدمت سربازی فراخواند. سازمان وظیفه عمومی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تمامی مشمولان کاردانی، دیپلم و زیردیپلم متولد ۱۳۵۵ تا پایان فروردین ماه ۱۳۷۹ که برگ آماده به خدمت به تاریخ نوزدهم فروردین ماه سال ۹۷ دریافت کرده‌اند، باید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس+۱۰)، برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش را دریافت و برابر اطلاعات مندرج در آن اقدام کنند.

در این اطلاعیه آمده است، مشمولان ساکن تهران بزرگ باید ساعت ۶ صبح روز یکشنبه مورخ نوزدهم فروردین ماه ۱۳۹۷ و مشمولان ساکن سایر استان‌ها نیز ساعت ۷ صبح تاریخ ذکر شده در محل و مراکزی که در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزش نیرو‌های مسلح اعلام شده، حضور یابند تا به خدمت دوره ضرورت اعزام شوند.

گفتنی است، عدم حضور به موقع در زمان و محل‌های تعیین شده، غیبت محسوب شده و برابر ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، محرومیت‌های اجتماعی را برای آنان در بر خواهد داشت. شایان ذکر است؛ تمامی مشمولان مذکور می‌توانند با مراجعه به پایگاه فرهنگی سرباز به این نشانی یا سایت پلیس مراجعه کرده  و مدارک و وسایل مورد نیاز برای ارائه به مراکز آموزش را رویت و در موعد اعزام همراه داشته باشند.

سهمیه ۲۰ هزار نفری کسری سربازی  در سال ۹۷

کسر خدمت‌های جدید سربازی بحث داغ حوزه سربازی در سال گذشته بود که سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان با درنظر گرفتن سهیمه‌ای ۲۰ هزارنفری برای هرسال به مرحله اجرا درآمد، سهمیه‌ای که توقعات بسیاری از متقاضیان را برآورده نکرد. نیمه دوم سال گذشته بود که سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان مجلس و ستادکل نیروهای مسلح در مورد نحوه اعطای کسرخدمت‌های ناشی از ایثارگری، رزمندگی و آزادگی به توافق رسیده و تصمیم برآن شد تا در هرسال ۲۰ هزارنفر دارای بیشترین امتیاز از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

با توجه به تعداد افراد واجد شرایط و سهمیه ۲۰هزارنفری عملا حداقل در سال نخست اجرای این طرح، تنها افرادی که والدینشان ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی و آزادگی یا ۲۹ و ۲۸ درصد ایثارگری داشته باشند امکان بهره‌مندی از این تسهیلات را پیدا کردند و دیگران یا باید به سربازی می‌رفتند یا اینکه اگر وارد غیبت از سربازی نمی‌شدند می‌بایست در انتظار سال آینده بمانند تا شاید جزو سهمیه ۲۰ هزار نفری قرار بگیرند، در این میان البته مشمولانی که والدینشان ۲۷ و ۲۶ ماه سابقه رزمندگی و آزادگی یا ۲۶ و ۲۷ درصد جانبازی دارند، بیشتر پیگیر این مساله هستند.

متقاضیان ابتدا باید توجه داشته باشند که مهلت استفاده از کسر خدمت‌های ایثارگری برای امسال نیز وجود دارد و اعطای کسرخدمت به افراد دارای ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی، آزادگی و ۲۸ و ۲۹ درصد ایثارگری تا سقف ۲۰ هزار نفر در سال ۹۷ نیز به قوت خود باقی است و متقاضیان می‌توانند امسال هم برای بهره مندی از این کسر خدمت به نیروهای مسلح مراجعه کنند.

هر گونه  سوالی درباره کسری خدمت و بخشودگی روزهای غیبت سربازان مشمول را می توانید از سایت Vazifeh.ir جویا شوید. راهنمای جامع قوانین معافیت از  سربازی و هم چنین جزییات خواندنی امریه سربازی  و تحصیل در حین سربازی، سربازان عزیز مشمول را در این مسیر یاری می کند.

دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • Sina فروردین ۲۴, ۱۳۹۷

    باید چن سال غیبت داشته باشی تا بتونی جریمه شو نقدی پرداخت کنی معافی بگیری؟

    • علی زمانی فروردین ۲۴, ۱۳۹۷

      اطلاعات به روز شده را از روابط عمومی سازمان وظیفه عمومی ناجا یا ستاد کل نیروهای مسلح استعلام کنید