نشانه های کمبود پروتئین در بدن را بشناسید

نشانه های کمبود پروتئین در بدن را بشناسید

پروتئین نقشی اساسی در عملکرد بدن دارد و کمبود آن باعث بروز مشکلات جدی ای خواهد شد. پژوهشی بیان می کند یک میلیارد نفر در سراسر دنیا از کمبود پروتئین رنج می برند. به ویژه در مناطق مرکزی افریقا و جنوب آسیا، ۳۰ درصد از کودکان دچار کمبود پروتئین هستند.

اما چطور متوجه شویم پروتئین کافی در بدن ما وجود ندارد؟ در ادامه به علائم بروز این مسأله می پردازیم.

۱- میل شدید به خوردن غذا

اگر همیشه احساس گرسنگی می کنید و میل شدیدی به خوردن غذاها و خوراکی های مختلف دارید، ممکن است این مسأله در اثر کمبود پروتئین و بالا بودن کربوهیدرات و قند در رژیم غذایی تان باشد. احتمالا از غذاهای پرکالری ای استفاده می کنید که میزان پروتئین آن ها در مقایسه با مقدار کالری شان کمتر است.

۲- از بین رفتن توده های عضلانی و درد مفاصل

ماهیچه ها بزرگترین ذخایر پروتئین در بدن هستند. ضعف ماهیچه ها، درد و از بین رفتن توده های عضلانی از نشانه های کمبود پروتئین هستند. این مسأله بیشتر در افراد سالخورده شایع است. پروتئین برای رشد و حفظ ماهیچه ها ضروری است.

۳- مشکلات پوست و ناخن

کمبود پروتئین ناخن ها را ضعیف و شکننده می کند و در بعضی موارد خطوطی سفید و نقاطی قهوه ای رنگ روی ناخن به وجود می آورد.

کمبود پروتئین می تواند بر پوست هم اثر بگذارد چرا که پروتئین در بازسازی سلول ها نقش دارد؛ به گونه ای که سلول های جدید تولید و جایگزین سلول های مرده می کند. کمبود پروتئین باعث خشکی، پوسته پوسته شدن و ترک خوردن پوست می شود.

۴- ریزش مو

نود درصد از ساختار تارهای مو از پروتئینی به نام کراتین تشکیل می شود. اگر مواد مغذی به اندازه ی کافی به بدن نرسد، موها نازک و کدر می شوند. علت این مسأله آن است که در این حالت بدن تلاش می کند پروتئین موجود را حفظ کند و دیگر برای موارد غیر ضروری ای مثل رشد موها از پروتئین استفاده نمی کند.

۵- کبد چرب

کبد چرب یکی از شایع ترین علائم کمبود پروتئین است و اگر درمان نشود، می تواند باعث بروز بیماری کبد چرب شود. این بیماری منجر به التهاب، زخم شدن و از کار افتادگی کبد می شود.

۶- بالا رفتن خطر شکستگی استخوان ها

کمبود پروتئین بر استخوان ها هم تأثیر می گذارد. کافی نبودن میزان پروتئین بدن منجر به تضعیف استخوان ها می شود و در نتیجه خطر شکستگی استخوان ها را افزایش می دهد. این مسأله بیشتر به دلیل آن است که وجود پروتئین برای جذب کلسیم ضروری است و به سوخت و ساز استخوان ها کمک می کند.

۷- بی خوابی

اگر خواب نامناسبی دارید یا از بی خوابی رنج می برید، این مسأله احتمالا ناشی از کمبود پروتئین است. پروتئین های موجود در غذاهایی که مصرف می کنیم در تولید اسیدی به نام تریپتوفان نقش دارند. این اسید آمینه باعث خواب آلودگی می شود. به همین دلیل است که برای داشتن خوابی بهتر باید در نزدیکی زمان خواب از مواد غذایی حاوی پروتئین استفاده کنیم.

۸- تضعیف مغز

برخورداری مناسب از پروتئین اهمیت زیادی در حفظ سلامتی مغز دارد. حافظه ی ضعیف و دشواری یادگیری چیزهای جدید از علائم کمبود پروتئین هستند. تحقیقی بیان می کند ما برای داشتن تمرکز به انتقال دهنده های عصبی ای مثل دوپامین، اپینفرین و سراتونین نیاز داریم.

طبق پژوهش ها، روزانه حداقل میزان برخورداری از پروتئین در مورد بزرگسالان، ۵۶ گرم برای مردان و ۴۶ گرم برای زنان است و این میزان در مورد کودکان، بسته به سن آن ها، از ۱۹ تا ۳۴ گرم متغیر است. مقادیر ذکر شده در زمان بارداری و بیماری متفاوت خواهند بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود