آنچه درباره «بانک مرکزی ایران» باید بدانید

پاسخ به ۳۰ سوال متداول از ارز مسافرتی تا جواهرات ملی

آنچه درباره «بانک مرکزی ایران» باید بدانید

نوسانات ارز و تراژدی صرافی ها و موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز در سال های اخیر سبب شده تا حجم مراجعه به سایت بانک مرکزی افزایش یابد. در سایت بانک مرکزی، شما می توانید به فهرست صرافی های مجاز، لیزینگ های مجاز، شعب مجاز بانک ها و هم چنین اطلاعات موسسات مالی و اعتباری مجوز دار را در سراسر کشور مشاهده کنید. جدید ترین  اطلاعیه های بانک مرکزی درباره یکسان سازی نرخ ارز و هم چنین موضوعات مربوط به ارز دانشجویی و مسافری هم در  سایت بانک مرکزی در دسترس است. در گزارش امروز روزیاتو، شما را با ۳۰ سوال متداول درباره بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آشنا می کنیم.

با ما همراه باشید.

 اهداف و مسئولیت­های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران چیست؟

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مسئول تنظیم و اجرای سیاست پولی و اعتباری، براساس سیاست کلی اقتصادی کشور، می­باشد. هدف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز حفظ ارزش پول، موازنه پرداخت­ها، تسهیل مبادلات بازرگانی و کمک به رشد اقتصادی کشور است. جهت مشاهده اطلاعات بیشتر، به صفحه بانک مرکزی مراجعه کنید.

 وظایف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران چیست؟

طبق قانون پولی و بانکی مهم­ترین وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول داخلی یا کنترل تورم است. به طور کلی، اصلی­ترین وظایف بانک مرکزی عبارتند از نشر اسکناس، بانکداری دولت، بانکداری بانک­ها، مدیریت ذخایر خارجی کشور واعمال سیاست پولی. جهت اطلاعات بیشتر به صفحه تاریخچه و وظایف مراجعه نمایید.

 آیا سرمایه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران متعلق به دولت است؟

بله

رئیس کل و اعضای هیات عامل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران چگونه تعیین و منصوب می شوند؟

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد رئیس جمهور و بعد از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، با حکم رئیس جمهور منصوب می­شود. قائم مقام ریاست کل و دبیرکل به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی ایران و پس از تایید مجمع عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با حکم رئیس جمهور منصوب می­شوند و معاونین بانک از طرف رئیس کل منصوب می­گردند.

چرا هر کشوری به بانک مرکزی نیاز دارد؟

زیرا بانک مرکزی با اجرای سیاست پولی و اعتباری، ‌شرایط مساعد برای پیشرفت اقتصادی کشور را فراهم می­کند و در اجرای برنامه­های مختلف اعم از برنامه­های تثبیت و توسعه اقتصادی، پیشتیبان دولت می­باشد.

آیا می­توان حسابی در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح کرد و یا تسهیلاتی اخذ نمود؟

خیر، زیرا بانک مرکزی بانکدار دولت و مرجع سیاستگذار پولی و اقتصادی کشور است و به اشخاص خصوصی و غیردولتی خدمات بانکی ارائه نمی­کند.

 آیا بانک مرکزی در شهرستان­ها یا مراکز استان­ها و یا خارج از کشور شعبه یا دفتر نمایندگی دارد؟

در شرایط کنونی خیر، ولی در قانون پولی و بانکی کشور (مصوب ۱۸ تیر ۱۳۵۱) این اختیار به بانک مرکزی داده شده است که در هر محل لازم بداند شعبه تاسیس نماید و یا به هریک از بانک­های کشور نمایندگی بدهد

 آیا می­توان شکایت از بانک­های دیگر را نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد؟ چگونه؟

بله، با نامه به اداره نظارت بر بانکها، ثبت در سامانه پاسخگویی به شکایات و ارتباط مردمی یا از طریق تلفن نظرسنجی روابط عمومی به شماره ۲۹۹۵۴۸۵۵.

 آیا می­توان به کتابخانه بانک مرکزی مراجعه کرد؟

بله. استفاده از کتابخانه بانک با هماهنگی برای عموم علاقمندان آزاد است.

ساعات کار بانک مرکزی چیست؟

ساعات کار رسمی بانک برای کارکنان همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح الی ۱۶ و برای مراجعه کنندگان همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۵:۳۰ می­باشد.

 چگونه می­توان در بانک مرکزی استخدام شد؟

با آزمون ورودی که زمان آن از طریق جراید کثیرالانتشار و وب سایت بانک (cbi.ir) به اطلاع عموم می­رسد.

نحوه تعویض اسکناس­ های کهنه یا پاره چگونه است؟

تمامی شعب بانک ها در تهران و سایر شهرستان ها موظف به تعویض اسکناس ها و ایران چک های فرسوده می باشند، علاوه براین باجه ای نیز به همین منظور در ساختمان فردوسی بانک در تهران اختصاص یافته است.

نحوه تعویض اسکناس های ناقص چگونه است؟

در سراسر کشور شعب منتخب بانک ملی بر اساس دستورالعمل صادره در این خصوص وظیفه ارزیابی اسکناس و ایران چک های ناقص و پرداخت معادل ریالی را به عهده دارند. علاوه بر این باجه ای نیز به همین منظور در ساختمان فردوسی بانک مرکزی اختصاص یافته است.

چگونه می­توان سکه طلای بانکی خریداری کرد؟

از طریق صرافی‌هایی که مجوز رسمی از بانک دارند.

 آیا بانک، آلبوم سکه و اسکناس می­فروشد؟

اداره نشر اسکناس و خزانه بانک ، آلبوم اسکناس‌های رایج کشور را به متقاضیان عرضه می‌نماید.

چگونه می­توان به اطلاعاتی در خصوص ویژگی­های امنیتی اسکناس­ها دسترسی پیدا کرد؟ ‌به عبارت دیگر چگونه می­توان از تقلبی بودن یک اسکناس آگاه شد؟

با مراجعه به صفحه مشخصات امنیتی اسکناس‌ها در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک میتوان آگاهی لازم در ارتباط با مشخصات امنیتی اسکناس‌ها را کسب نمود.

چگونه می­توان از مجاز بودن یک صرّافی مطمئن شد؟

با مراجعه به صفحه بانک ها و موسسات اعتباری مجاز در وب سایت بانک به نشانی  CBI.IR.

اسکناس و مسکوک توسط چه واحدی طراحی، چاپ یا ضرب می­شود؟

توسط سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک پس از اخذ مجوز از مقامات ذیربط.

خزانه جواهرات ملی چیست؟

مجموعه ای بی نظیر از گران بهاترین جواهرات ملی است که طی قرون و اعصار مختلف فراهم آمده و گویای بخشی از تاریخ پرفراز ونشیب ملت ایران است . این مجموعه نمایانگر ذوق و سلیقه صنعتگران و هنرمندان ایرانی است که از سال ۱۳۳۹ هجری  شمسی و با تاسیس CENTRAL BANK ایران، این مجموعه به بانک سپرده شده و اکنون نیز در صیانت این بانک است. تا کنون رهبران و پادشاهان متعددی از جمله ملکه انگلیس از آن بازدید کرده اند.

آیا می­توان از خزانه جواهرات ملی بازدید کرد؟ چگونه؟

بله با تهیه بلیط در همان مکان شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴ الی ۱۷ بازدید برای عموم آزاد است (به استثنا افراد زیر ۱۲ سال). مکان خزانه جواهرات ملی در شهر تهران خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول قرار دارد.

چگونه به بازدید خزانه جواهرات ملی برویم؟

از خط ۱ مترو تهران استفاده کرده و در ایستگاه فردوسی یا امام خمینی توقف کنید.

معرفی اشیاء در خزانه جواهرات ملی چگونه است؟

اشیاء خزانه جواهرات توسط راهنما و یا کتابچه مصور خزانه به بازدیدکنندگان معرفی می­شود.

آیا خزانه جواهرات مترجم دارد؟ به چه زبان­ هایی؟

بله، علاوه بر راهنمای فارسی زبان، مترجمانی به زبان­ های انگلیسی، فرانسه و روسی در خزانه حضور دارند. کتابچه مصور راهنما نیز به زبان های فارسی، انگلیسی، آلمانی، فرانسه، ژاپنی و عربی قابل خرید می­باشد.

آیا می­توان به صورت گروهی مثلا در قالب گروه­های دانش ­آموزی، دانشجویی، گردشگری و غیره از خزانه جواهرات ملی بازدید کرد؟

بله با هماهنگی قبلی (البته افراد زیر ۱۲ سال اجازه ورود ندارند).

 آیا می­توان از اشیاء خزانه جواهرات ملی تصویربرداری کرد؟

خیر، لیکن علاقه­ مندان می­توانند علاوه بر خرید کتابچه ­های مصور و مجموعه کارت پستال ­های موجود در خزانه، تصاویر برخی از اشیاء خزانه را از طریق صفحه خزانه جواهرات ملی در وب سایت بانک مرکزی ملاحظه نمایند.

ورود و خروج ارز توسط هر مسافر به صورت اسکناس تا چه میزان مجاز است؟

تا سقف ده هزار یورو و یا معادل آن به سایر ارزهای دیگر.

ورود ارز به صورت اسکناس برای بیش از سقف تعیین شده چگونه است؟

برای ورود ارز‏/ اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام مجموعاً به مبلغ بیش از سقف تعیین شده، مسافر می‌بایست در مبادی ورودی نسبت به اظهار ارز‏/ اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه خود (به صورت کتبی یا شفاهی) به گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام و اطلاعات موردنیاز را به‌ صورت سیستمی از طریق درگاه گمرک ج.ا.ا ثبت نماید. ضمناً مسافر می‌تواند قبل از ورود به کشور از طریق درگاه مزبور، ارز‏/ اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام همراه خود را به‌صورت سیستمی اظهار نماید.

خروج ارز به صورت اسکناس برای بیش از سقف تعیین شده چگونه است؟

خروج ارز‏/ اسناد بانکی و اوراق بهادار بی‌نام اظهارشده مجموعاً مازاد بر مبلغ ده هزار (۱۰.۰۰۰) یورو یا معادل آن به سایر ارزها به ازاء هر مسافر به خارج از کشور، منوط به ارائه رسید چاپی حاوی کد رهگیری صادره از سوی باجه بانک ملی ایران و تا سقف مبلغ مندرج در رسید مزبور به گمرک ج.ا.ا خواهد بود.

ورود و خروج ریال توسط هر مسافر تا چه میزان مجاز است؟

میزان ورود و خروج ریال توسط هر مسافر حداکثرتا مبلغ ۵.۰۰۰.۰۰۰ (پنج میلیون) ریال مجاز است.

 چگونه می­توان از سایر مقررات ارزی ابلاغی مطلع شد؟

از طریق مراجعه به صفحه “مقررات ارزی ” در وب سایت بانک مرکزی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دارای چه نشریاتی می­باشد؟

خلاصه تحولات اقتصادی کشور، گزارش اقتصادی و ترازنامه، مجله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نماگرهای اقتصادی، گزیده آمارهای اقتصادی به زبان­های فارسی و انگلیسی، حسابهای ملی ایران، حسابهای ملی ایران براساس استانداردهای بین ­المللی SNA، جدول داده و ستاده اقتصاد ایران، مجله تازه ­های اقتصاد، پیام بانک، مجله علمی و تخصصی روند و جدول جریان وجوه.

چگونه می ­توان نشریات بانک مرکزی را تهیه نمود؟

از سه طریق: ۱- رجوع به صفحه انتشارات وب سایت ۲- از طریق مراجعه به کتابخانه بانک مرکزی ۳- از طریق مراجعه مستقیم به ادارات تولید کننده فرآورده­ های انتشاراتی.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود