این باورهای نادرست در مورد چپ دست ها را فراموش کنید

این باورهای نادرست در مورد چپ دست ها را فراموش کنید

تنها ۱۰ درصد از جمعیت دنیا را افراد چپ دست تشکیل می دهند. افسانه های زیادی درباره ی تفاوت میان راست دست ها و چپ دست ها نقل شده است، اما اغلب آن ها بر پایه ی شایعه هستند و لازم است تحقیقات بیشتری در مورد آن ها انجام شود. در اینجا به تعدادی از رایج ترین تصورات نادرست در مورد چپ دست ها و حقایقی درباره ی آن ها می پردازیم.

باور غلط: چپ دست ها افراد خلاق تری هستند

همه ی افراد فوق خلاق ویژگی های مشترکی دارند، اما چپ دست بودن یکی از آن ها نیست. ارتباط میان چپ دست بودن و خلاقیت افسانه ای قدیمی است که در حقیقت تنها یک باور نادرست است. طی تحقیقی در سال ۱۹۹۵، مردان چپ دست در مقوله ی حل مسأله تفکر خلاقانه تری داشتند؛ با این حال، در میان زنان راست دست و چپ دست تفاوتی در شیوه ی تفکر آن ها وجود نداشت. محققان می گویند هنگامی که موفقیت های حقیقتا خلاقانه ی زندگی شخصی را بررسی می کنیم، مدرکی قوی در مورد وجود ارتباطی با چپ دست بودن آن ها وجود ندارد.

باور غلط: چپ دست ها گزینه های محتمل تری برای رهبری هستند

شش نفر از دوازده رئیس جمهور امریکا چپ دست بوده اند، اما این چیزی جز یک نکته ی بی اهمیت نیست و ویژگی ای برای این شغل محسوب نمی شود. شواهد علمی قوی ای وجود ندارد که ثابت کند دست غالب شخص ارتباطی با توانایی های رهبری او دارد. مبنای تصور وجود ارتباط میان مقوله ی رهبری و دست غالب، تا حدودی رجوع به شخصیت های تاریخی است. تصور آن بوده که حتما نکات مشترکی میان افراد منتخب و موفق وجود دارد و یکی از این نکات دست غالب آن ها است.

باور غلط: چپ دست ها افراد باهوش تری هستند

این عقیده وجود دارد که چپ دست ها افراد باهوش تری هستند اما این تصور اشتباه است. هر کسی می تواند فرد باهوشی باشد. طی پژوهشی در دهه ی۷۰ میلادی که در آن بیش از ۷ هزار کودک دانش آموز مورد بررسی قرار گرفتند، هیچ تفاوتی در توانایی ذهنی چپ دست ها و راست دست ها مشاهده نشد. با این حال، ممکن است شیوه ی فکر کردن در افراد چپ دست متفاوت باشد. دنیای ما متناسب با ویژگی چپ دست ها نیست و بسیاری از ابزارها مثل قیچی و دیگر وسایل روزمره برای افراد راست دست طراحی می شوند. به همین دلیل، چپ دست ها باید تفکر انعطاف پذیری داشته و به دنبال راهی برای استفاده از این وسایل باشند.

باور غلط: چپ دست ها افراد درون گرایی هستند

باور اشتباه دیگری که وجود دارد این است که تعداد افراد درون گرا در میان چپ دست ها بیشتر از راست دست ها است. اما در تحقیق جدیدی که در سال ۲۰۱۳ در نیوزلند انجام شد در هیچ یک از پنج تست شخصیتی انجام شده تفاوتی میان راست دست ها و چپ دست ها مشاهده نشد. حتی اگر این تصور درست بود، حقیقت آن است که افراد درون گرا توانایی های پنهانی دارند که در افراد برون گرا وجود ندارد. این کلیشه که چپ دست ها به دلیل درون گرایی از نظر ذهنی یا اخلاقی در درجه ی پایین تری قرار دارند حقیقت ندارد.

باور غلط: چپ دست ها از نیم کره ی راست مغز خود استفاده می کنند

از آنجایی که اغلب افراد راست دست از نیم کره ی چپ مغز خود برای پردازش زبان استفاده می کنند، آیا این قطعاً به معنای آن است که چپ دست ها با نیم کره ی راست مغز خود فکر می کنند؟ لزوما خیر. طبق تحقیقات، ۹۸ درصد از راست دست ها از نیم کره ی چپ مغز خود استفاده می کنند و ۷۰ درصد از چپ دست ها هم همینگونه هستند. در اغلب موارد، چپ دست ها تفاوت برجسته ای با افراد راست دست ندارند. شکی نیست که شیوه ی استفاده از نیم کره های مغز در افراد چپ دست معکوس نیست. تفاوتی ندارد راست دست هستید یا چپ دستید؛ هر کسی می تواند با انجام تمرینات ذهنی هر دو نیم کره ی مغز خود را تقویت کند.

حقیقت: احتمال بروز اختلالات خواب در چپ دست ها بیشتر است

طی پژوهش مختصری که در آن حرکات ریتمیک اندام های افراد راست دست و چپ دست در حین خواب مورد بررسی قرار گرفت، محققان مشاهده کردند ۹۴ درصد از چپ دست ها دچار حرکات اندامی بودند (مسأله ای که می تواند نشانه ای از اختلال حرکات دوره ای اندام ها باشد) در حالی ۶۹ درصد از افراد راست دست دچار این حالت بودند.

حقیقت: احتمال بروز اختلالات روانی جدی در چپ دست ها بیشتر است

طبق تحقیقات، در میان افرادی که از بیماری های روانی رنج می برند، احتمال چپ دست بودن افراد مبتلا به اختلالات روان پریشانه مثل اسکیزوفرنی بیشتر از احتمال چپ دست بودن افراد مبتلا به اختلالات خلقی مثل افسردگی یا اختلال دوقطبی است. در این تحقیق، پژوهشگران گروه کوچکی از بیماران یک کلینیک روانپزشکی مخصوص درمان های سرپایی را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند ۴۰ درصد از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی یا اختلال اسکیزوافکتیو را چپ دست ها تشکیل می دادند. محققان به ویژه به دنبال یافتن ارتباطی میان ویژگی های روان پریشی (مثل توهم یا هذیان) و دست غالب افراد هستند. آن ها معتقدند جواب این مسأله احتمالا در بخشی از مغز نهفته است که چپ دست ها از آن بیشتر استفاده می کنند. محققان می گویند یافتن شاخصه های بیولوژیک مانند این می تواند به آن ها امکان شناسایی و متمایز کردن زودهنگام اختلالات روانی را دهد و شاید روزی باعث به وجود آمدن شیوه های درمانی مؤثرتری شود.

منبع: rd
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۶ نظر

ورود

 • امیرحسین مرداد ۱۶, ۱۳۹۸

  نویسنده این مقاله احتمالا یک راست دست بوده که به چپ دست ها حسادت میکرده چون درست گشته و تمام واقعیات رو بر عکس نوشته در حالیکه اگه کمی تحقیق میکرد می دید چپ دست ها در۹۰ درصد اوقات باهوشتر و گزینه های بهتری برای رهبری هستند.
  I am laft hander

  • گلریز برهمند مرداد ۱۶, ۱۳۹۸

   دوست عزیز البته کلمه ی درست left handed هستش.

  • مهسا تیر ۱۶, ۱۴۰۰

   این مقاله مال یه نفر بوده که از حسادتش نوشته، من خودم مربی شطرنج‌ هستم و تیم شهرستانمون ۴نفر شطرنج‌ باز حرفه ای انتخاب کرد و جالبه بدونید همه دست چپ بودیم ، اینها اتفاقی نیستن ، دست چپ ها خنگ ندارن اینو دیگه میشه ثابت کرد وابنکه مشکل روانی میگید دارن این از هوششون هست که سطح فکرشون فراتر از دنیای راست دست هاست

 • علی اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۹

  این دروغ ها رو چرا نوشتین ؟؟؟ اگه به مقالات لاتین به روز دسترسی داشته باشین میبینید که تحقیقات جدید ثابت کرده مغز یک فرد چپ دست منعطف تره و پیچیدگی زیادی داره خواهشا کامل تحقیق کنید بعد منتشر کنید.

 • مهدی مرداد ۲۸, ۱۳۹۹

  تو هیچ مقاله ای صد در صد اثبات نشده که چپ دست ها باهوش ترند. افراد سرشناس و نخبه مثل انیشتین و خانم میرزاخانی راست دست بودن که به دروغ بهشون برچسب چپ دستی زدن

 • سام دی ۱۳, ۱۴۰۱

  می دونید من قبول ندارم چپ دست ها باهوش ترن من خودم با دوتا دست راحتم ولی دلیل نمیشه که شما شر و ور بگید