آیا می دانید چه عواملی باعث بروز سردرد می‎شوند؟

آیا می دانید چه عواملی باعث بروز سردرد می‎شوند؟

سردرد یکی از شایع ترین انواع درد در سراسر دنیا است. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، نزدیک به نیمی از مردم دنیا  حداقل یک بار در سال گذشته سردرد را تجربه کرده اند. اگرچه سردردها در ظاهر مشکل مهمی به نظر نمی رسند، اما می توانند نشانه ی مشکل دیگری باشند.

اغلب سردردها نگران کننده نیستند و با مصرف مسکن های معمولی که نیاز به تجویز پزشک ندارند درمان می شوند. اما همه ی سردردها یکسان نیستند و پی بردن به منشأ درد می تواند به جلوگیری از وقوع آن ها در آینده کمک کند.

در ادامه به عواملی می پردازیم که می توانند منشأ سردردهای ما باشند.

کم شدن آب بدن

کم شدن آب بدن می تواند به سردرد یا میگرن منجر شود. تفاوتی ندارد به دلیل کافی نبودن آبی که می نوشید باشد یا در اثر افراط در ورزش یا حتی گریه کردن؛ سردردهای مرتبط با کم آبی بدن، اغلب با گرفتگی عضلات، تیرگی ادرار نسبت به قبل و تشنگی همراه هستند. این سردردها تنها تا زمانی که بدن کم آب است ادامه می یابند، بنابراین تجدید نیروی بدن با آب و الکترولیت ها باعث بهبودی سردردهایتان خواهد شد.

آلرژی یا مشکلات سینوسی

آبریزش چشم ها و بینی تنها نشانه های آلرژی نیستند، بلکه سردردهای شدیدی که با میگرن اشتباه گرفته می شوند هم می توانند از عوارض آلرژی باشند. سردردهای مرتبط با آلرژی به گرده های گیاهان یا سینوزیت، ناشی از انسداد مجراهای خیشومی یا یک عفونت باکتریایی هستند. از آنجایی که درمان آن ها نیاز به داروهای بسیار ویژه ای دارد، تشخیص صحیح از اهمیت زیادی برخوردار است.

اضطراب بیش از اندازه

طبق تحقیقات، هرچه اضطراب بیشتر باشد، احتمال بروز سردرد بیشتر است. این اضطراب می تواند به شکل سردردهای تنشی مزمن یا دوره ای بروز کند یا باعث تشدید میگرن افراد مبتلا به این بیماری شود. سردردهای تنشی دوره ای می توانند در نتیجه ی یک اتقاق اضطراب آور خاص، مثل از دست دادن شغل یا مرگ یکی از اعضای خانواده باشند، اما سردردهای تنشی مزمن در نتیجه ی یک اضطراب طولانی مدت و مدیریت نشده هستند.

ضربه به ستون فقرات

وارد آمدن ضربه به ستون فقرات، به ویژه بخش زهدان گردنی، می تواند منجر به بروز سردرد شود. اگر دچار سردردهایی باشید که منشأ گردنی دارند، ممکن است متوجه شوید که برخی حرکات سر، درد را افزایش می دهد یا شدت درد به حدی است که حرکت دادن سر را تقریبا غیر ممکن می سازد. این علائم می تواند مشابه نشانه های میگرن باشد، چون درد تنها در یک بخش از سر (اغلب پشت سر یا چشم ها) احساس می شود و می تواند باعث حالت تهوع یا حساسیت به نور شود.

نداشتن استراحت کافی

کمبود خواب می تواند از عوامل بروز سردرد و مشکلات شناختی باشد. هرگونه تغییری در برنامه ی خواب شما حقیقتا می تواند بدن تان را تحت فشار قرار دهد. اگر عادت به ۸ ساعت خواب شبانه دارید، اما ناگهان مسأله ای خواب تان را به ۴ ساعت تقلیل دهد، احتمال بروز سردرد در اواسط صبح وجود دارد.

مناسب نبودن رژیم غذایی

کاهش قند خون زمانی رخ می دهد که مغز به میزان کافی گلوکز دریافت نمی کند چون مواد غذایی کافی به بدن نرسیده یا مصرف بسیار زیاد مواد قندی باعث تولید بیش از اندازه ی هورمون انسولین در بدن شده است. سردرد یکی از علائمی است که از پایین بودن بیش از اندازه ی قند خون خبر می دهد. بدن ما برای تجدید نیرو در طول روز به مواد غذایی نیاز دارد. خوردن وعده های کوچک در طی روز، ساده ترین راه برای جلوگیری از بروز چنین سردردهایی است.

مشکلات چشمی

بسیاری از ما تمام روز خود را به خیره شدن به صفحه ی کامپیوتر سپری می کنیم. این مسأله می تواند اثری منفی بر چشم های ما داشته باشد. اگر در پایان روز دچار سردرد می شوید، لازم است به علائم دیگری که وجود دارد دقت داشته باشید. برای مثال، اگر این سردردها تنها در روزهای کاری اتفاق می افتند یا اگر متوجه شده اید که با نگاه کردن به صفحه ی کامپیوتر، چشم هایتان را بهم فشار می دهید یا آن ها را نیمه باز نگه می دارید، لازم است به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی داروها

شاید همیشه لیست احتمالا بلند بالای عوارض جانبی داروهای مصرفی تان را چک نمی کنید، اما حقیقت آن است که باید این کار را انجام دهید. اگر شروع سردردهایتان همزمان با مصرف یک داروی جدید یا تغییر دوز داروی فعلی تان است، این مسأله می تواند عامل سردردهای شما باشد. قرص های ضد بارداری، داروهای مخصوص فشار خون، محرک ها و دیگر داروها می توانند باعث بروز سردرد یا تشدید کننده ی آن باشند.

بالا رفتن فشار خون

اگرچه طبق تحقیقات بالا بودن فشار خون رابطه ی مستقیمی با بروز سردرد ندارد، اما بالا بودن همیشگی فشار خون یکی از عوامل بروز بیماری فشار خون است و این بیماری باعث ایجاد سردرد می شود. این سردردها با اغلب دیگر انواع آن متفاوت هستند و درمان های معمول تأثیری در رفع آن ها ندارد. در حقیقت درمان فشار خون بالا بهترین راه برای رفع این سردردها است.

مشکلات جدی جسمانی

بسته به سن فرد و وضعیت سیستم ایمنی او، عامل شروع سردرد و مدت زمان آن می توانند حاکی از مشکلات جسمانی جدی تری باشند. سردردها می توانند از علائم سکته ی مغزی یا یک عفونت باشند. بنابراین لازم است به یک پزشک مراجعه و درباره ی علائم خود با او صحبت کنید.

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود