۱۲ حقیقت جالب و خواندنی درباره حمله کوسه ها

۱۲ حقیقت جالب و خواندنی درباره حمله کوسه ها

زمانی که صحبت از حمله کوسه ها می شود همه ی ما به یاد تصاویر هراس آور فیلم های هالیوودی می افتیم و تصورات ما درباره ی این موضوع به این فیلم ها محدود می شود. اما اغلب این تصورات به دور از واقعیت است. در اینجا به حقایقی درباره ی حمله کوسه ها می پردازیم که واقعیت این موضوع را نشان خواهد داد.

۱- حمله کوسه ها اتفاق نادری است و تقریبا هرگز منجر به مرگ نمی شود

احتمال آنکه در زندگی واقعی برخوردی نزدیک با یک کوسه داشته باشید حدود ۱ در ۱۱/۵ میلیون است. در حقیقت، احتمال آنکه در اثر حادثه ای درون یک قایق یا خرابی دوچرخه دچار صدمه شوید از احتمال مواجهه با یک کوسه بیشتر است. علاوه بر این، مرگ بر اثر حمله کوسه به ندرت رخ می دهد. برای مثال کشور امریکا در سال ۲۰۱۷ هیچ تلفاتی بر اثر حمله کوسه ها نداشت .

۲- غواص ها را خطر کمتری تهدید می کند

طبق گزارش موزه ی تاریخ طبیعی ایالت فلوریدا، موج سوارها و دیگر کسانی که ورزش های آبی مشابهی را انجام می دهند، ۶۵ درصد از آمار قربانیان حملات کوسه ها در سال ۲۰۱۴ را تشکیل می دادند، بعد از آن ها شناگران و کسانی بودند که در آب راه رفته بودند (۳۲ درصد) و تنها ۳ درصد از این آمار مربوط به غواصان بود.

۳- مشت زدن به صورت یک کوسه بهترین راه برای دفاع از خود نیست

حرکت دادن دست ها درون آب کار دشواری است، بنابراین اگر کوسه ای به شما حمله کرد،  به چشم ها و دستگاه تنفس آن که نقاط بسیار حساس کوسه ها هستند چنگ بزنید.

۴- گونه های اندکی از کوسه ها به انسان ها حمله می کنند

از میان ۵۰۰ گونه ی کوسه ها، تنها نزدیک به ۳۰ گونه تا به حال به انسان ها حمله کرده اند. بخش عمده ی تلفات ناشی از حمله ی این حیوانات، مربوط به سه گونه ی کوسه ی بزرگ سفید، پلنگی و گاوی است.

۵- کوسه ها بیشتر به مردان حمله می کنند

طبق گزارش سایت نشنال جئوگرافیک، ۹۳ درصد از حمله ی کوسه ها در سال های ۱۵۸۰ تا ۲۰۱۰ مربوط به پسران و مردان بوده است. علت این مسأله آن است که مردان بیشتر از زنان موج سواری و ورزش های آبی مشابهی را انجام می دهند که خطر حمله کوسه ها در مورد آن ها وجود دارد.

۶- حمله کوسه ها در ماه سپتامبر افزایش می یابد

بیشترین آمار حمله کوسه ها مربوط به ایالت فلوریدای امریکا است و ماه سپتامبر در این ایالت خطرناک ترین ماه برای رفتن به داخل آب است. از سال ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۲، ۱۰۳ مورد حمله کوسه در این ماه رخ داده، در حالی که این آمار در ماه های دیگر کمتر است.

۷- کوسه ها هم مانند انسان ها صبحانه و شام دارند

کوسه ها در حدود زمان طلوع و غروب آفتاب تغذیه می کنند. بنابراین بهتر است در این اوقات از روز خارج از آب بمانید یا اگر به داخل آب رفتید احتیاط کنید.

۸- کوسه ها آگاهانه حمله نمی کنند

گاهی زمانی که آب شفاف نیست کوسه ها انسان ها را با شکار خود اشتباه می گیرند. برق سفید رنگ پایی که در آب حرکت می کند یا تلالو زیورآلاتی که به دست یا پا بسته شده اند، توجه کوسه ها را به خود جلب می کند و ممکن است آن ها انسان ها را با شکار خود اشتباه بگیرند. قبل از رفتن به داخل آب زیورآلات خود را جدا کنید تا احتمال هر چند اندک حمله کوسه ها را کاهش دهید.

۹- جمعیت کوسه های دنیا رو به کاهش است

اگر فکر می کنید اقیانوس ها مملو از کوسه است باید بدانید که این تصور اشتباه است. جمعیت کوسه ها در سراسر دنیا به کمترین میزان در تمام دوران رسیده است. از طرفی دیگر، جمعیت انسان ها هر ساله در حال افزایش است. تعداد حمله کوسه ها مربوط به تعداد کسانی است که به داخل آب می روند نه تعداد کوسه ها.

۱۰- می توانید کوسه ها را به صورت آنلاین ردیابی کرد

دانشمندان معمولا با استفاده از تفنگ های دارتی یا به شیوه هایی کمی خطرناک تر، تعداد اندکی از کوسه ها را نشانه گذاری می کنند تا درباره ی الگوهای مهاجرتی، اندازه و رشد این حیوانات اطلاعاتی را جمع آوری کنند. ردیابی آنلاین کوسه ها که با استفاده از این اطلاعات میسر شده، تبدیل به نوعی سرگرمی برای برخی از کسانی شده که به سواحل آب ها می روند. آن ها می توانند کوسه های پلنگی آب های هاوایی و چندین گونه ی دیگر را در غرب استرالیا و بیشتر نقاط نیم کره ی شمالی زمین دنبال کنند. یکی از کوسه های بزرگ سفید به نام مری لی بیش از ۱۲۰ هزار دنبال کننده در توییتر دارد!

۱۱- کوسه ها شکارهای (غیر انسانی) خود را تعقیب می کنند

طبق اظهارات دانشمندان احتمالا تعداد بالای حملات کوسه ها که در سال های اخیر در آب های جزیره ی اوتر بنکس ایالت کارولینای شمالی رخ داده به دلیل تعداد زیاد شاه ماهی ها و لاک پشت های دریایی این ناحیه است.

۱۲- تعداد اندکی از حملات کوسه ها در آب های شیرین رخ می دهد

کوسه های گاوی یکی از تهاجمی ترین گونه های کوسه ها هستند که احتمال حمله ی آن ها از باقی گونه ها بیشتر است. اگرچه این حیوانات علاوه بر اقیانوس ها می توانند در رودخانه ها، دریاچه ها و حتی رودها زنده بمانند، اما تعداد دفعات گزارش شده از مواجهه ی انسان با کوسه ها در آب های شیرین اندک بوده است.

منبع: rd
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • رامین شهریور ۲۵, ۱۳۹۹

    من در باره کوسه ها زیاد فیلم میبینم و زیاد تحقیق کردم،خطرناکترین نوع کوسه سفید که در سواحل استرالیا و اسپانیا ،مکزیک جولانگاهشونه که بیشترین تعداد مرگ میر در این سه کشور گذارش شده وقتی وارد قلمرو شون میشی احتمال حمله بالاس اونها بوی خون از کیلومترها دورتر متوجه میشن ،پس نباید این موجودات دست کم گرفت .