۱۰ حقیقت جالب درباره زندگی پاپ که شاید نمی دانید

۱۰ حقیقت جالب درباره زندگی پاپ که شاید نمی دانید

مرد بودن، تجرد، سن بیشتر از ۳۵ سال، داشتن مقام کاردینال و درجه ی دکتری، شرایط لازم برای پاپ شدن هستند. این مقام بالاترین درجه برای یک کشیش کاتولیک بوده و دستیابی به آن به شدت دشوار است.

در اینجا به حقایقی درباره ی این مقام می پردازیم که ابعاد جالبی از پاپ بودن را نمایان می کند.

۱- ماشین جالب پاپ

«پاپموبیل» نام ماشینی است که به طور اختصاصی برای پاپ طراحی شده است. در گذشته، ۱۲ نفر پاپ اعظم را با تخت ویژه ای حمل می کردند، اما با پیشرفت تکنولوژی آن تخت جای خود را به یک ماشین داد. طراحی ویژه ی این ماشین به دلیل آن است که طرفداران پاپ مایلند که بتوانند سر پاپ را در زمان حرکت او در شهر ببینند.

پاپ در سفرهایش به کشورهای دیگر این ماشین را با خود نمی برد و معمولا آن را در کشور مقصد برای پاپ می سازند. پاپموبیل نباید مجلل باشد. پاپ فعلی واتیکان از میان شرکت های خودروسازی برندهایی را انتخاب می کند که قیمت کمتری دارند. اما پاپ های قبلی برندهای مرسدس و ب ام و را ترجیح می دادند.

۲- کلاس های جن گیری واتیکان

آیین جن گیری مورد تأیید کلیسای کاتولیک است و در واتیکان دوره های آموزشی ویژه ای برای جن گیرها برگزار می شود. البته هر کسی نمی تواند در این دوره ها شرکت کند و تنها کشیش ها می توانند این کلاس ها را بگذرانند. این کلاس ها یک کتاب آموزشی و یک استاد دارند و به جن گیرها می آموزند فردی که روح آن تسخیر شده را با دعا، پزشکان واجد شرایط و روانپزشکان نجات دهند.

۳- شغل جالب اما بسیار مهم پاپ

تصمیماتی که توسط پاپ اتخاذ می شوند اهمیت بسیار زیادی دارند. برای مثال، در سال ۱۸۸۲ پاپ جان پاول دوم به مسأله ی نظریه ی گالیله خاتمه داد و تصدیق کرد که زمین به دور خورشید می چرخد.

۴- لباس های خاص پاپ

اینفولا، زوچتو و موزتا نوعی غذای ایتالیایی نیستند، بلکه در حقیقت نام لباس های مختلف پاپ هستند. پاپ لباس های مختلف زیادی دارد و ابریشم و مخمل رایج ترین انواع پارچه ی مورد استفاده در لباس های او هستند. علاوه بر این، از طلا، نقره و خز قاقم (نوعی راسو) برای تزئین لباس ها استفاده می شود. بعضی از پاپ ها حتی عطری اختصاصی برای خود دارند.

پاپ برخلاف لباس های مرسوم تری که دارد، می تواند کفش هایی از چرم قرمز به پا کند و از انگشتر افسانه ای ماهیگیر استفاده کند. اما همه ی پاپ ها از چنین تجملاتی استفاده نمی کنند. پاپ فرانسیس، پاپ فعلی واتیکان کفش های ساده ای می پوشد و از انگشتری استفاده می کند که به خواست او از جنس نقره ساخته شد و روکش طلا دارد.

تنها مشکل این لباس ها این است که مناسب هوای طوفانی نیستند!

۵- قدرت مطلق پاپ در واتیکان

برخلاف پادشاهی های بسیاری از کشورها، پاپ تنها یک شغل نمایشی نیست. اگر جزئیات خسته کننده ی این شغل را در نظر نگیریم، پاپ قدرت مطلق واتیکان و کلیسای کاتولیک را در اختیار دارد و این عنوان تا آخر عمر به او تعلق دارد. پاپ می تواند از سرمایه ی کلیسا استفاده کند، قدیس بودن شخصی را تعیین کند و کارهای زیاد دیگری را انجام دهد.

۶- ثروت فراوان کشور واتیکان

واتیکان کشور بسیار ثروتمندی است و تمام سرمایه های جهان کاتولیک در آن جا در جریان است مثل کمک های بلاعوض، درآمد ناشی از گردشگری و غیره. واتیکان مایملک زیادی در اروپا و امریکای لاتین دارد و پول کافی برای سرمایه گذاری در صنعت کشورهای پیشرفته و خرید سهام را در اختیار دارد.

۷- سکه های طرح پاپ

ارز ملی واتیکان یورو است، اما سکه های ویژه ای برای این کشور ساخته می شود که تصویر پاپ فعلی را بر روی خود دارند. این سکه ها را در سرتاسر قاره ی اروپا می توان پیدا کرد.

۸- عابر بانک های واتیکان

در واتیکان همه چیز به طور اختصاصی برای مردم این کشور ساخته می شود. در این کشور عابر بانک هایی به زبان لاتین برای کسانی وجود دارد که زبان انگلیسی بلد نیستند.

۹- تابعیت پاپ

اگر کسی تصمیم بگیرد زندگی خود را وقف خدمت به خدا کند، آموزش های لازم را می بیند و مراحل پیشرفت را طی می کند تا در نهایت به مقام کاردینال (مقام رسمی کلیسایی و بالاترین مقام کاتولیک ها بعد از پاپ) برسد. بعد از آن او را برای مقام پاپ انتخاب می کنند و او تابعیت واتیکان را خواهد داشت. تصویر بالا پاسپورتی را نشان می دهد که هر یک از پاپ های جدید دریافت می کنند. اما این پاسپورت در واقع تنها برای سفرهای دیپلماتیک بین المللی پاپ کاربرد دارد و در داخل واتیکان او تنها یک کارت شناسایی معمولی دارد.

پاپ تنها زمانی می تواند تابعیت واتیکان را دریافت کند که در آنجا خدمت کند، بنابراین اگر او از مقام خود کناره گیری کند، پاسپورت ایتالیایی دریافت خواهد کرد.

۱۰- روی دیگر زندگی پاپ

رهبری دنیای کاتولیک کار بسیار مهم و جدی ای است که دستیابی به آن بسیار دشوار است چون چیزهای زیادی را برای رسیدن به این مقام باید فدا کرد.

نگاه تمام دنیای کاتولیک به پاپ است و به همین دلیل است که او مسئولیت بسیار بزرگی را به عهده دارد. اما پاپ هم یک انسان است و جالب است بدانید که او یک حساب کاربری در شبکه ی اجتماعی توییتر و یک تیم فوتبال دارد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود