نگاهی به عادت های عجیب چهره های مشهور برای خوابیدن

نگاهی به عادت های عجیب چهره های مشهور برای خوابیدن

همه ی ما عادت های خاص خود را برای خوابیدن داریم. کتاب می خوانیم، موسیقی گوش می دهیم و حتی گشتی در شبکه های اجتماعی می زنیم (هر چند عادت خوبی نیست!) تا رفته رفته چشم هایمان گرم شود و به خواب برویم. نوابغ و چهره های مشهور جهان هم از این قاعده مستثنی نیستند و حتی گاهی عادت های عجیبی برای خوابیدن دارند. در ادامه نگاهی می اندازیم به عادت هایی که ۱۲ چهره ی مشهور برای خوابیدن دارند.

۱- چارلز دیکنز

تاریخ نگاران حوزه ی ادبیات می گویند چارلز دیکنز در همان دورانی که داستان های جاودانه اش را خلق می کرد از بی خوابی رنج می برد. علاوه بر این، آن ها می گویند دیکنز عقایدی خرافی در مورد شیوه ی خوابیدنش داشت، به طوری که زمانی که استراحت می کرد (و به نوشتن مشغول می شد) حتما صورتش را در جهت شمال قرار می داد چون تصور می کرد این کار روی خلاقیتش تأثیر می گذارد.

۲- ماریا کری

ماریا کری، خواننده ی مشهور امریکایی برای حفظ کیفیت صدایش ۱۵ ساعت در روز می خوابد. علاوه بر این، او دوست دارد هوای اتاق خوابش مرطوب باشد. کری در اینباره می گوید: « بیست تا دستگاه بخور اطراف تختخوابم دارم. در واقع مثل خوابیدن در حمام بخار می ماند.»

۳- کلی کلارکسون

کلی کلارکسون، خواننده و آهنگساز امریکایی نمی تواند بخوابد مگر آنکه قبل از آن همه ی عصاره ی خلاقیتش را به شکل یک آهنگ روی کاغذ بیاورد. او می گوید اگر زمانی که خواب آلود است ایده ای به ذهنش خطور کند باید در همان لحظه آهنگ آن را بنویسد. کلارکسون در اینباره می گوید: «به همین خاطر است که خواب خوبی ندارم. بیشتر مواقع این ایده ها شب ها به سراغم می آیند.»

۴- استفن کینگ

استفن کینگ، نویسنده ی نامدار و محبوبی که احتمالا جذابیت کتاب های او بسیاری از طرفدارانش را تا پاسی از شب مشغول مطالعه و بیدار نگه داشته، آداب و عادت های ویژه ای برای خوابیدن دارد. کینگ برای آنکه به خواب رود بالش خود را به شکل خاصی تنظیم می کند. او می گوید: «دندان هایم را مسواک می زنم و دست هایم را می شورم. چرا کسی باید دست هایش را قبل از خواب بشوید؟ نمی دانم. بالش ها هم باید به شکل خاصی قرار بگیرند و سمت باز روبالشی باید به آن طرف تخت باشد که من رو به آن نمی خوابم. دلیلش را نمی دانم.»

۵- تام کروز

از قرار معلوم خر و پف های تام کروز تا حدی است که در خانه اش اتاقی برای این منظور ساخته که دیوارهای آن عایق صدا دارند تا صدای خرو پف های شبانه ی کروز از آن بیرون نرود. ساخت این اتاق به پیش از جدایی تام کروز و کیتی هلمز بر می گردد، بنابراین هر دوی آن ها می توانستند خواب راحتی داشته باشند.

۶- توماس ادیسون

توماس ادیسون که یکی از بزرگ ترین مخترعین تاریخ است، برای تقویت ذهنش نیاز چندانی به خواب نداشت. ادیسون از خواب زیاد پرهیز می کرد چون آن را هدر دادن وقت می دانست. او ترجیح می داد از چرخه ی خواب چند مرحله ای استفاده کند، به طوری که با چرت زدن زمان بیداری خود را به حداکثر می رساند.

۷- امینم

امینم خواننده ی معروف امریکایی، از اختلالات خواب رنج می برد. تفاوتی ندارد او در کجای دنیا باشد؛ امینم پنجره ی محل خوابش را با فویل آلومینیومی می پوشاند تا جلوی نور خورشید را بگیرد و بتواند به خواب برود. علاوه بر این، او از نویز سفید (صدای برفک تلویزیون) استفاده می کند تا او را به طور کامل به خواب ببرد.

۸- ایلان ماسک

ایلان ماسک مدیر عامل شرکت تسلا زندگی پر مشغله ای دارد اما او به همان اندازه که به کارش علاقه دارد، از اهمیت خواب برای سلامتی خود هم آگاه است. به همین دلیل او به طور منظم ۶ ساعت (از ۱ شب تا ۷ صبح) می خوابد. در مواردی که ماسک مجبور است ساعات بیشتری را مشغول کار باشد، برای او تفاوتی ندارد چه ساعتی از روز باشد، ماسک در یک کیسه ی خواب در محل کار خود می خوابد.

۹- لئوناردو داوینچی

الگوی خواب داوینچی تقریبا به اندازه ی خود او حیرت انگیز است، در واقع داوینچی هر ۴ ساعت به مدت ۲۰ دقیقه چرت می زد. اگرچه این شیوه برای زندگی کردن منطقی به نظر نمی رسد اما این کار به او اجازه می دارد زمان بیشتری را برای خلق و ابداع در اختیار داشته باشد و البته باعث می شود تا فرد نمی تواند به عمیق ترین فاز یک خواب راحت دست یابد.

۱۰- امیلی برونته

امیلی برونته نویسنده ی رمان مشهور «بلندی های بادگیر»، از بی خوابی رنج می برد. این نویسنده ی بریتانیایی آنقدر در اتاق غذاخوری خانه اش قدم می زد تا بالاخره به خواب برود. خواهر او شارلوت برونته هم دچار بی خوابی بود و روتین خوابی مشابه امیلی داشت.

۱۱- نیوتون

آیزاک نیوتون تنها ۲ ساعت در شب می خوابید و ۲۲ ساعت بقیه ی روز را مشغول کار بود. ما بخش مهمی از دانش بشری را مدیون هوش فوق العاده و کار طولانی مدت او هستیم، اما احتمالا اگر این ذهن درخشان استراحت کافی داشت می توانست دستاوردهای بیشتری هم داشته باشد.

۱۲- اپرا وینفری

شکی نیست که اپرا وینفری یکی از موفق ترین زنان دنیا است اما او بدون داشتن استراحت به این درجه از موفقیت نرسیده است. این مجری مشهور می  گوید برنامه ی ثابت او برای قبل از خواب حمام کردن است: «شب ها قبل از خواب حمام می کنم. این کار تشریفاتی دارد و سر فرصت حمام می کنم، مثلا از وان ها و نمک ها و روغن های مختلفی برای حمام کردن استفاده می کنم.»

منبع: rd
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود