۱۰ فیلم تماشایی و برتر سینمای کره جنوبی که هالیوود به آن ها حسادت می کند

۱۰ فیلم تماشایی و برتر سینمای کره جنوبی که هالیوود به آن ها حسادت می کند

سریال ها و فیلم های کره ای در کشورمان بسیار پرطرفدار هستند و این موضوع را می توان از تعداد محصولات تصویری این کشور که سالانه در ایران به نمایش در می آیند متوجه شد. اگر چه سریال های کره ای همواره از محبوب ترین و پرطرفدارترین سریال های تلویزیونی در خارج از مرزهای کره بوده اند اما نباید از فیلم های سینمایی این کشور نیز غافل ماند که در سال های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب نموده اند. سینمای کره (جنوبی) در طی سال های اخیر به اعتبار بسیار بالایی در جهان دست پیدا کرده به طوری که فاصله آن با هالیوود و دیگر سینماهای پیشگام جهان به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است.

فیلم کره ای

موفقیت خیره کننده این سینما در اصالت و اورجینال بودن سناریوها، بازی های خیره کننده بازیگران بااستعداد فعال در صنعت سینمای کره، فیلم برداری با کیفیت و آهنگ های متن بسیار زیبای آن نهفته است. اگر چه بسیاری از فیلم هایی که در کره ساخته می شوند از لحاظ بودجه ساخت با فیلم های هالیوودی قابل مقایسه نیستند، اما سینمای کره به خصوص در سال های اخیر فیلم های بسیار قابل توجه و زیبایی تولید کرده است. اگر چه فیلم های کره ای متعددی وجود دارد که بدون شک ارزش تماشا کردن دارند اما در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از بهترین فیلم های کره ای آشنا کنیم که بدون شک از تماشای آن ها لذت خواهید برد.

۱۰- تائه گوک گی: برادران در جنگ (۲۰۰۴)

چه کسی گفته که تنها هالیوود می تواند فیلم های جنگی در کلاس جهانی بسازد؟! فیلم  کره ای «تائه گوک گی: برادران در جنگ» (Tae Guk Gi: The Brotherhood of War) فیلمی جنگی است که جنگ و عواقب ناگوار آن را به چالش می کشد به نحوی که از این حیث و جهات بسیار دیگر می توان آن را با فیلم ماندگار «نجات سرباز رایان» (Saving Private Ryan) مقایسه کرد. مقیاس و بزرگی این فیلم بسیار فراتر از یک فیلم کره ای و حتی آسیایی است و همه چیز را در بهترین شکل ممکن به نمایش می گذارد.

در فیلم مذکور شخصیت های اصلی داستان قهرمانانی هستند که جنبه های انسانی آن ها بیش از هر فیلم دیگری برجسته سازی شده است که کمتر در فیلم های هالیوودی مورد توجه قرار می گیرد. اگر چه در برخی از موارد تکان های دوربین در صحنه های نبرد و درگیری ممکن است برایتان غیرمعمول باشد اما حس واقعی بودن فیلم را تشدید کرده و تصویری خیره کننده و البته تکان دهنده از جنگ دو کره را در برابر چشمان خود خواهید دید.

۹- داستان دو خواهر (۲۰۰۳)

فیلم کره ای

گاهی اوقات فیلم کره ای «داستان دو خواهر» (A Tale of Two Sisters) مانند یک فیلم ترسناک کلیشه ای به نظر می رسد اما به شما اطمینان می دهیم که اینگونه نیست حتی اگر در ظاهر چنین باشد. ترسناک نامیدن این فیلم کمی بی عدالتی است زیرا فیلم «داستان دو خواهر» را باید ترکیبی از یک درام دردآور و یک تریلر روانشناسانه دانست. موسیقی متن ، فیلم برداری و نورپردازی به کار گرفته شده در این فیلم همراه با داستان پردازی تاریک و تکان دهنده آن، از این شاهکار کره ای تجربه ای فراموش نشدنی ساخته است. بازی هایی که شخصیت های اصلی داستان ارایه می دهند کاملاً بی نقص است و به سادگی نمی توان از کنار بازی جونگ اه یوم گذشت که نقش نامادری فیلم را بازی کرده و بازی او را باید بسیار نمادین و تکان دهنده دانست که حتی پس از پایان فیلم نیز برای مدتی در ذهن شما باقی خواهد ماند.

با این تصور که صحنه های ترسناک ناگهانی در فیلم وجود داشته که به یکباره شما را از روی صندلیتان به هوا بلند خواهد کرد به سراغ این فیلم نروید زیرا در این صورت بسیار ناامید خواهید شد. در عوض، انتظار یک فیلم با داستانی پیچیده که هر بار پیچشی جدید در داستان آن رخ می دهد را داشته باشد که تاثیر روانی آن برای مدتی با شما باقی خواهد ماند. بدون شک «داستان دو خواهر» یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای کره است.

۸- قطار بوسان (۲۰۱۶)

فیلم کره ای

«جنگ جهانی زد» (World War Z) را فراموش کنید! «طلوع مردگان» (Dawn of the Dead) را همینطور! فیلم کره ای «قطار بوسان» (Train to Busan) بدون شک بهترین فیلم زامبی محوری است که تاکنون ساخته شده است. داستان این فیلم در دنیایی کاملاً معمولی و امروزی است که در آن زامبی ها به جای آن که به شیوه معمول سینما و تلویزیون تلو تلو خوران باعث خنده شما شوند، به معنای واقعی کلمه شما را در وحشت فرو خواهند برد. در این فیلم شاهد حمله های سریع و ترسناک زامبی ها، حرکات باورنکردنی دوربین در زوایای مختلف و ترس های ناگهانی هستیم که در تمام طول فیلم شما را روی صندلیتان نیم خیز خواهد کرد.

جلوه ها بصری فیلم بسیار خیره کننده بوده و صحنه و اتفاقات فیلم به نحوی هستند که به طور کامل توسط بیننده حس خواهند شد. چنین تصویرپردازی های خیره کننده و بی سابقه ای با توجه به این نکته که فیلم های کره ای در مقایسه با فیلم های هالیوودی از بودجه های بسیار کمتری برخوردارند، شما را شگفت زده خواهد کرد. اگر شما هم از علاقمندان به ژانر زامبی هستید بدانید که تماشای فیلم «قطار بوسان» برای شما یک باید محسوب می شود.

۷- کنیز (۲۰۱۶)

فیلم کره ای

آخرین فیلم ساخته چان ووک پارک مشهور که بسیاری او را به خاطر فیلم «پیر پسر» (Oldboy) می شناسند، با عنوان «کنیز» (The Handmaiden) چیزی فراتر از یک تریلر عاطفی و رمانتیک است. اگر چه این فیلم در مورد موضوعی حساس و غیراخلاقی است اما جنبه های هنری فیلم را نباید نادیده گرفت. سکانس های دیدنی، زاویه بندی های دوربین و دیگر جنبه های زیبایی شناختی فیلم به مانند دیگر آثار پارک، طرفداران سینما را حیرت زده خواهد کرد. داستان فیلم گاهی اوقات کمی عجیب و غریب می شود اما این موضوع بر جنبه رازآلود بودن فیلم می افزاید.

سیر روایی داستان فیلم بسیار بی نقص بوده و در تمام طول ۱۴۴ دقیقه خود برای لحظه ای احساس کند پیش رفتن داستان را نخواهید داشت. قبل از تماشای این فیلم باید بار دیگر تاکید کنیم که این فیلم دارای داستانی حساس و صحنه هایی نامناسب است؛ از این رو قبل از تماشای فیلم «کنیز» به این مسئله توجه داشته باشید.

۶- تعقیب گر (۲۰۰۸)

فیلم کره ای

نام سینمای کره و کره ای ها با فیلم های تریلر جنایی و اکشن بزرگ و هیجان انگیز عجین شده است. فیلم «تعقیب گر» (The Chaser) نیز یکی دیگر از این فیلم های تریلر دیدنی است که بخش هایی از آن بر اساس اتفاقات واقعی ساخته شده است. گاهی اوقات تماشای صحنه های خشن فیلم غیرممکن می شود اما داستان های فرعی فیلم باعث شده که بسیاری از طرفداران سبک نوآر از تماشای این فیلم لذت ببرند.

وفور احساسات و تغییر آن ها در طول فیلم و تلاش پلیس برای متوقف کردن قاتل سریالی داستان شما را به شدت درگیر خود خواهد کرد و تماشای تبدیل شدن امید آن ها به ناامیدی دل شما را به درد خواهد آورد. بازیگران فیلم بازی های بی نقص و قابل باوری ارایه داده اند اما بهترین نقش آفرینی فیلم را باید از آنِ جونگ وو ها دانست که نقش قاتل سریالی روان پریش، ترسناک و ضد اجتماعی فیلم را بازی می کند.

۵- میزبان (۲۰۰۶)

فیلم کره ای

فیلم کره ای «میزبان» (The Host) در مورد یک هیولاست که علاوه بر صحنه های ترسناک، صحنه های کمیک جذابی نیز در خود دارد. اصیل بودن هیولای فیلم و سادگی داستان باعث شده که تماشای فیلم و تعقیب داستان آن بسیار آسان بوده و دستکم ارزش تماشا کردن و وقت گذاشتن را داشته باشد. اگر چه در این فیلم از جلوه های تصویری کامپیوتری استفاده شده اما این موضوع از زیبایی های بصری آن نکاسته است.

بدون شک هالیوود باید استفاده از فیلم سازان کره ای را در دستور کار قرار دهد زیرا مشخص شده که آن ها در استفاده بهینه از بودجه مهارت بالایی دارند. حتی اگر تماشای یک فیلم کره ای در مورد هیولایی جدید شما را اغوا نمی کند، می توانید تنها برای یک سرگرمی با کیفیت و ناب به تماشای فیلم «میزبان» بنشینید.

۴- خاطرات قتل (۲۰۰۳)

فیلم کره ای

فیلم «خاطرات قتل» (Memories of Murder) را بسیاری نمونه کره ای فیلم «زودیاک» (Zodiac) دانسته اند، اگر چه این فیلم کره ای ۴ سال پیش از نسخه آمریکایی منتشر شده و اشتراکاتی نیز با فیلم «لس آنجلس محرمانه» (L.A. Confidential) دارد. زمان فیلم که در دهه ۸۰ رخ می دهد به زیبایی و با یک فیلم برداری بی نقص به تصویر کشیده شده است.

حتی در لحظاتی از فیلم شاهد صحنه های کمیکی خواهید بود که بدون شک حال و هوایتان را عوض خواهد کرد و تنش موجود در فیلم را هوشمندانه خواهد شکست. هالیوود بدون شک باید با تماشای این چنین فیلم هایی مشق فیلم سازی کند که چگونه می توان با کمتری بودجه و بازیگرانی ناشناخته تریلری جنایی درگیر کننده و پرهیجانی این چنین با سیر روایی تند و سرگرم کننده و البته بن مایه های طنز ساخت.

۳- مادر (۲۰۰۳)

فیلم کره ای

فیلم کره ای «مادر» (Mother) که شاهکاری دیگر از بونگ جون هو کارگردان فیلم «خاطرات قتل» است یک فیلم درگیر کننده و هوشمندانه دیگر است که ما را به یاد فیلم های آلفرد هیچکاک می اندازد. این فیلم داستان بی پایان تلاش های یک مادر برای اجرای عدالت در حق پسرش را روایت می کند که به نظر او به ناحق به جرم قتل محکوم شده است. فیلم «مادر» از آن جمله فیلم های کره ای است که آرام آرام شما را درگیر کرده و از درون شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این فیلم دارای صحنه های بسیاری است که تنها در شاهکارهای سینمایی دیده می شوند؛ جایی که یک صحنه ظاهراً آرام به یک انفجار ناگهانی در عواطف تبدیل شده و پایانی اکشن را در پی دارد.این فیلم را نیز باید در زمره فیلم های برتر کره ای قرار دارد که دیدن آن ها یک باید محسوب می شود.

۲- من شیطان را دیدم (۲۰۱۰)

فیلم کره ای

ترسناک، نفرت انگیز و مشمئز کننده. فیلم کره ای «من شیطان را دیدم» (I saw the Devil) باعث شده که خشونت موجود در فیلم های کوئنتین تارانتینو در مقایسه با آن چیزی فراتر از یک بازی کودکانه به نظر نرسند. این فیلم داستان انتقام یک مامور مخفی از قاتل سریالی را روایت می کند که با هر داستان انتقامی که تاکنون شنیده و دیده اید متفاوت است. نکته ترسناک اصلی فیلم در این است که هر دو شخصیت اصلی فیلم قصد دارند به هر طریق ممکن بدترین ترس و وحشت و درد را به طرف مقابل وارد کنند.

این تریلر زشت و دردناک شما را به یاد فیلم کلاسیک «هفت» (Se7en) خواهد انداخت و بدون شک شاهکار خونریزی و بیرحمی سینماست. بدین ترتیب تماشای این فیلم برای کسانی که دل نازکی دارند توصیه نمی شود اما برای کسانی که به تماشای فیلم های جنایی در مورد قاتلین سریالی علاقه دارند، فیلم کره ای «من شیطان را دیدم» بهترین گزینه ای است که می توانند در این ژانر داشته باشند.

۱- پیر پسر (۲۰۰۳)

فیلم کره ای

برای بسیاری از کسانی که علاقمند به سینما بوده و خارج از کره زندگی می کنند، فیلم «پیر پسر» (Oldboy) اولین فیلم کره ای است که به تماشای آن نشسته اند. اکنون اما این فیلم کره ای یک فیلم شناخته شده در سراسر جهان است که بازسازی ناموفقی در هالیوود داشت اما نسخه کره ای را می توان شاهکار بی بی دلیل و سنگ محک سینمای کره به شمار آورد. بسیاری از سینمادوستان تنها پس از تماشای فیلم «پیر پسر» و احساس زیبایی و جذابیت آن بود که زبان به تمجید از سینمای کره گشودند. با یک داستان بسیار اصیل و اروجینال، این فیلم یک درام روانشناسانه پیچیده است که بسیار بهتر از فیلم های هالیوودی در این ژانر عمل کرده است.

داستان فیلم بدون شک نفس کسانی که برای اولین بار به تماشای آن می نشینند را در سینه حبس خواهد کرد و در نهایت آن ها را به شدت تکان خواهد داد. سکانس مربوط به مبارزه طولانی شخصیت اصلی داستان با جمعی اوباش یکی از به یادماندنی ترین صحنه های فیلم است که در کمال ناباوری تنها در یک سکانس بدون توقف به اجرا در می آید و در تاریخ سینما بی نظیر است. این فیلم را از دست ندهید!

۱۰ فیلم حماسی بی نقص و دیدنی سینمای آلمان که قبل از مرگ باید دید

فیلم های فوق العاده ترسناکی که بیش از یک بار تحمل تماشای آن ها را ندارید

۱۵ فیلم حماسی برتر و دیدنی تاریخ سینما که باید حتماً ببینید [قسمت اول]

۱۰ مورد از بهترین فیلم های سال ۲۰۱۸ تاکنون که شاید ندیده باشید [قسمت دوم]

منبع: thecinemaholic
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲۲ نظر

ورود

 • اکبر خرداد ۲۹, ۱۳۹۷

  سلام خسته نباشید معنای oldboy که گارگردان بهش اشاره داشته اصلا پیر پسر نیست oldboy در معنای دوست قدیمی هست

 • علی تیر ۹, ۱۳۹۷

  اینکه چرا اسم فیلم های “Miracle in cell no. 7” و “The Wailing” توی این لیست نیست واقعا عجیبه.

  • Sara h مهر ۸, ۱۳۹۷

   اره دقیقا..سلول شماره ی هفت از کم نظیر ترین فیلما بود…همینطور پسر گرگنما خیلی خیلی قشنگ بود

 • ناشناس شهریور ۱, ۱۳۹۷

  عنوان “بی نظیر” فقط برای خدای متعالست ، بقیه همه نظیر دارند ان شاءا… تعالی

 • جمال مهر ۲۳, ۱۳۹۷

  فیلم بی نظیر the man from nowhere 2010 فکر کنم ندیدید.

 • مینا دی ۱۰, ۱۳۹۷

  فیلم پسر گرگ نما wolf boy و همیشه always هم خیلی زیبا بودن که تو لیست شما نیستن

 • جمیل دی ۲۲, ۱۳۹۷

  عزیز معنیشو درست گفته دوست قدیمی میشه oldfriend ، پسر پیر میشه oldboy

 • Esbat فروردین ۳۰, ۱۳۹۸

  درود ادمین
  درسته از غرب و غیره خوشت نمیاد ولی لااقل انصاف رو رعایت کن.فیلم های کره ای خوبن ولی هیچ وقت نمیتونه از هالییود بالاتر و چه بسا بهش برسه..و بعید بدونم سینمایی از کشوارای دیگ قدزت رقابت داشته باشن
  احترام به هوش و حواس مردم مهمو الزامیه عزیز جان

  • ناشناس اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸

   با نظرتان کاملا موافقم?

  • صمد جعفری اسفند ۶, ۱۳۹۸

   نمی تونن که… انگل ۴ تا اسکار گرفت هالیوود رو درهم شکست… از اون آدمایی هستی که همیشه تنهان هیچکس دلش نمی خواد باهاشون ارتباط داشته باشه

  • فاطمه آبان ۸, ۱۳۹۹

   چرا هیچ وقت نمیتونه ؟ اگه الان هالیوود موفقه به خاطر چند تا دلیله : ۱- بودجه ی زیادی که دارن ۲- تلاش بی وقفه ی همه ی دست اندر کارانش . خب هر کشور یا بهتر بگم کمپانی ای که این دو تا رو داشته باشه میتونه از هالیوود جلو بزنه همونطور که امسال فیلم انگل از همه ی فیلم های هالیوود جلو زد و با اختلاف بهترین فیلم سال چه در اسکار و چه در کن شد .
   غیر ممکن نیست فقط یک دید واقع بینانه می خواد

  • سارا آبان ۲۶, ۱۳۹۹

   پس خبر نداری بهتره بری فیلم قطار تا بوسان و انگل ببینی تا متوجه سینما کره بشی

 • sarajoon مرداد ۶, ۱۳۹۸

  واقعابی نظیربودن هنوزم تحت تاثیر بعضیاشونم فوق العاده بودن!!!!!هنوز به oldboy فکرمیکنم وخاطرات قتل. زبونم قاصره واقعا پیشنهادمیکنم

 • عرفي فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

  تو فیلم من شیطان را دیدم ،
  ی چیزی هست که شاید تو هیچ فیلمی پیدا نکنید
  اخه چقد ی فیلم میتونه رو ادم تاثیر بزاره

 • parnian فروردین ۳۰, ۱۳۹۹

  فیلم کره ای “فراموش شده “هم به شدت پیشنهاد میکنم بهترین فیلمی بود که دیدم حتی از هالیوودم سطحش بالاتر بود

 • ms9 اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹

  پیشنهاد می کنم حتما فیلم door lock و the terror live رو هم ببینین عالین
  parasite هم که نیاز به معرفی نداره

 • وحید آبان ۲۴, ۱۳۹۹

  از تو این لیست من شیطان رو دیدم واقعآ دیدنی و شاهکاره، البته اگر ب ژانر جنایی علاقه دارید پیشنهاد میکنم ببینید،

 • محمد حسین نیک پور دی ۱۱, ۱۳۹۹

  من موافقم فیلم کره ای انگل ۴ تا اسکار گرفت ولی این به این معنی نیست جای هالیوود رو بگیره

 • ناشناس بهمن ۱۹, ۱۳۹۹

  سلام قطار بوسان عالیه پیشنهاد می کنم حتما ببینین خاطرات قتل به نظر من فیلم خوبی نبود ولی هر کسی یه جور نظری داره

 • ونوس اسفند ۳, ۱۳۹۹

  بنظرم حتما باید فیلم “اتاق شماره ۷” و “عشق پاک” رو ببینید.فوق العادست.

  • Nila مرداد ۶, ۱۴۰۱

   فیلم های نوجوانانه پیشنهاد نکنید لطفا.