۵ نشانه‌ای که می‌گویند شما فراتر از تصور خودتان موفق هستید

۵ نشانه‌ای که می‌گویند شما فراتر از تصور خودتان موفق هستید

موفقیت از آن واژه‌هایی است که نمی‌توان تعریف دقیق و ثابتی برای آن داشت زیرا موفقیت در زندگی افراد مختلف، متفاوت است.

به‌طور مثال برای یک خانم خانه‌دار، پرورش فرزندان فعال و مودب می‌تواند یک موفقیت بزرگ در زندگی تلقی شود. اما مثلا برای مدیر یک شرکت، فروش بیشتر و داشتن مشتری‌های زیاد شاید یک موفقیت بزرگ بشمار آید.

بعضی از مردم حساب بانکی میلیاردی و برخی نوشتن کتاب و چاپ آن را موفقیت می‌دانند. اما کسانی همانند وارن بافت، توانایی «نه» گفتن در زندگی برایشان موفقیت است.

با این تفاسیر، باید گفت موفقیت دایره وسیعی را در بر می‌گیرد و ممکن است با توجه به سبک زندگی و اهداف و چشم‌اندازهای هر فرد تغییر کند. از این رو، شاید موفقیت در وجوه مختلفی از زندگی هر فردی پدیدار شود و او خودش به آنها واقف نباشد؛ از عادات مثبت گرفته تا داشتن استعداد، مهارت یا دیدگاه‌های منحصربه فرد.

بسیاری از ما موفقیت را چیزی فراتر از آنچه هست می‌دانیم و اغلب هم اعتقاد داریم که در زندگی خود موفق نیستیم در حالی که ممکن است واقعیت چیز دیگری باشد.

اگر در مورد دستاوردهای زندگی خود شبهات زیادی دارید و نمی‌دانید که آیا در مسیر درست پیشرفت هستید یا خیر، توصیه می‌کنیم ادامه این مطلب را از نظر بگذرانید. در زیر به ۵ موردی اشاره شده که نشانه‌ی موفقیت در زندگی هستند و ممکن است خودتان به آنها واقف نباشید.

موفق بودن در زندگی
همیشه سعی کنید با افرادی بهتر و بالاتر از خود رفت‌وآمد و معاشرت داشته باشید.

۱- شما انسان موفقی هستید زیرا اطراف خود را با انسان‌های موفق پر کرده‌اید

وارن بافت یکی از ارکان موفقیت خود را چنین توصیف می‌کند: همیشه سعی کنید با افرادی بهتر و بالاتر از خود رفت‌وآمد و معاشرت داشته باشید. انتخاب انسان‌های موفق برای دوستی این مزیت را دارد که شما نیز همانند آنها در مسیر صحیح زندگی قرار می‌گیرید.

این کاری است که تقریبا همه انسان‌های موفق در زندگی انجام می‌دهند. آنها به خوبی می‌دانند که از انسان‌های بالاتر از خودشان می‌توانند مهارت، دانش و رفتار صحیح را بیاموزند و به این ترتیب، آینده‌ای بهتر را برای خود رقم بزنند.

۲- شما انسان موفقی هستید زیرا به دیگران کمک می‌کنید پیشرفت کنند

آدام گرانت، یکی از استادان برجسته در دانشکده علوم بازرگانی وارتون و نویسنده کتاب‌های پرفروش «بده و بستان»، «اصیل‌ها» و «گزینه B» در این رابطه گفته: «یکی از ارکان اصلی موفقیت این است که به دیگران در راستای دستیابی به اهدافشان کمک کنید.»

گرانت همچنین در راستای مطالعات خود به این نتیجه رسیده که مدیران موفق کسانی هستند که بیشتر و بزرگ‌تر از خود و کارهای خود فکر می‌کنند. به این مفهوم که، پروژه یا چشم‌اندازهای کاری خود را به‌گونه‌ای تعریف می‌کنند که علاوه بر خودشان، افراد دیگری هم از آن سود ببرند. یعنی منفعت را شخصی نمی‌بینند و آن را متعلق به گروه می‌دانند.

گرانت همچین بر این باور است: «مدیرانی که کمک به پیشرفت دیگران را در اولویت کارهای خود قرار می‌دهند، اغلب با تلاش و موفقیت زیاد کارمندان و خلاقیت و تعهد کاری بیشتر آنها مواجه می‌شوند. کسی که توانایی تشویق و تحسین دیگران را داشته باشد همیشه بهترین نتایج را بدست خواهد آورد. این افراد اغلب بخشنده هستند تا گیرنده.

موفق بودن در زندگی

۳- شما انسان موفقی هستید زیرا ارتباط‌های اجتماعی‌تان بر اساس صداقت و راستگویی است

توانایی برقراری ارتباط‌های اجتماعی سالم و موثر از بهترین مهارت‌های انسان برای رشد و پیشرفت بشمار می‌رود. این را بدانید، کسانی که قادرند به خوبی افکار، احساسات، نظرات، نگرانی‌ها و آرزوهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، آنهایی هستند که در مراحل زیادی از زندگی خود موفق بوده‌اند.

  • این افراد قادرند به خوبی اختلاف‌نظرها را مدیریت کرده یا از آنها پرهیز کنند
  • می‌توانند مسیر صحبت‌ها را به برد دو طرفه برسانند
  • توانایی تحت تاثیر قرار دادن دیگران را دارند
  • این افراد می‌توانند در بالاترین حد خود با دیگران همکاری و همفکری داشته باشند

۴- شما موفق هستید زیرا به کار خود عشق می‌ورزید و از نتیجه کارهایتان آگاه هستید

همه انسان‌های موفق فارغ از اینکه چقدر درآمد دارند، هدفی در زندگی دارند و به عشق آن تلاش می‌کنند. تیم کوک در این رابطه گفته: کاری را انجام دهید که دوست دارید و با همه احساس خود آن را انجام دهید و شاد و خوشحال باشید.

حتی اگر آن کار پول و درآمد کمی داشته باشد، به بهترین شکل انجامش دهید زیرا دوستش دارید و این باعث می‌شود تا در زندگی موفق باشید.

تیم کوک همچنین گفته: توصیه من به شما این است که هرگز برای پول کار نکنید زیرا همیشه بدنبال درآمد بیشتر هستید و در نهایت خوشحال نخواهید بود.

۵- شما موفق هستید زیرا می‌دانید که زندگی یک سفر است نه مقصد!

انسان‌های موفق هرگز خیلی زود تسلیم نمی‌شوند. آنها وقتی شکست می‌خورند، می‌دانند که این هم بخشی از تجربه زندگی است و از آن درس گرفته و به عنوان تجربه‌ای برای رشد بیشتر و پیش رفتن به جلو از آن بهره می‌گیرند. افراد موفق هیچ‌وقت بدنبال شکست‌های خود ناامید نمی‌شوند و با مشت‌های گره کرده رو به آسمان فریاد نمی‌زنند که «من لایق این همه بدبختی نیستم!»

آنها به لحاظ فکری آنقدر رشد کرده‌اند که بدانند هر شکستی مقدمه‌ای است برای پیروزی. همچنین، با اعتقاد به جاری بودن زندگی سعی می‌کنند راهکارهای مناسب برای رشد را پیدا کرده و در مسیر صحیح قرار بگیرند.

این افراد از حمایت بی‌دریغ انسان‌هایی برخوردار هستند که به توانایی‌شان ایمان دارند. هر برد کوچکی را جشن می‌گیرند و می‌دانند که زندگی از همین لذت‌ها و شادمانی‌های کوچک تشکیل شده است.

منبع: businessinsider
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود