با حقوق مسافران در هتل های ایران آشنا شویم

با بزرگ ترین سالن عروسی بدون ستون ایران آشنا شوید

با حقوق مسافران در هتل های ایران آشنا شویم
۴ نظر

حقوق مسافران در اقامتگاه ها اهمیت فراوان دارد. اگر نوروز ۹۸ قصد اقامت در هتل دارید٬ باید به حقوق خود آشنا باشید.  برای آن دسته از گردشگرانی که تنها به قصد کوله پشتی گردی و گردشگری خودمانی رهسپار ایران باورنکردنی نمی شوند و عاشق گردشگری لاکچری هستند، رزرو هتل، پیش از عزیمت، یک دغدغه مهم است.

چرا که گردشگران خودمانی، بیش از آنچه به اقامتی در مکان های لوکس و مدرن بیاندیشند، به فکر بهره گیری حداکثری از طبیعت ۴ فصل ایران هستند و دوست دارند بیشتر اوقات خود را در کویرها و جنگل ها و سواحل ایران سپری کنند و بودجه خود را به جای صرف اقامت در هتل های لوکس، به گردش در شهرهای مختلف ایران اختصاص دهند.

به هر حال، گردشگران، سلایق و اولویت های خاص خود را در گردشگری به نقاط مختلف جهان دارند که ایران هم از آن مستثنی نیست. در ایران، هنوز مثل وین و نیویورک و پاریس و لندن، هاستل و حتی هتل ۵ ستاره لوکس دراکثر شهرها در دسترس نیست. اما امکانات اقامتی برای طیف های مختلف گردشگران با بودجه های گوناگون، در دسترس است.

در صورتی که خارج از تور به ایران سفر می کنید و یا قصد ایرانگردی انفرادی دارید، نگران رزرو هتل نباشید. راه های بسیاری برای آگاهی از ظرفیت های اقامتی لوکس و معمولی در استان های ۳۱ گانه ایران در دسترس شما است که میتوانید از آن استفاده کنید. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران که مسئول مدیریت گردشگری در ایران است، میتواند در طول شبانه روز از طریق سایت، اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

معروف ترین سایت جهانی رزرواسیون هتل و دریافت ووچر رایگان جهت ارائه به سفارتخانه های کشورهای عضو منطقه شنگن

البته نظرات و پیشنهاداتی که صدها هزار گردشگری که از سراسر جهان به ایران سفر کرده اند هم میتوان یکی از راه حل های خوب برای آگاهی از ظرفیت های اقامتی، پتانسیل های گردشگری و شیوه های رزرواسیون هتل و محل اقامت در ایران باشد. این اطلاعات در سایت های مهم گردشگری دنیا مانند: lonelyplanet.com و tripadvisor.com در دسترس است. البته expat هایی که به ایران سفر کرده اند را میتوانید در سایت internations.org پیدا کنید و از نظراتشان بهره مند شوید. اگر دوست ایرانی یا غیر ایرانی در داخل ایران دارید، می توانید بر اساس برنامه سفر خود به تهران و دیگر شهرها، از وی درخواست کنید تا نسبت به بودجه ای که اختصاص می دهید، نسبت به رزرو هتل در ایران اقدام کند.

تصویر سالن کوه تور هتل مجلل پارسیان تهران که بزرگ ترین سالن عروسی بدون ستون ایران است

البته سایت های معروف عاشقان گردشگری دیجیتالی مانند:‌hotels.com, expedia.com, hostel.com, airbnb.com, booking.com سرویسی در ایران ندارند و نمی توانید از طریق این سایت ها، به رزرو محل اقامت در شهرهای مختلف ایران اقدام کنید. چنین درگاه هایی که خدمات رزرواسیون محل اقامت در شهرهای ایران را با کارت های اعتباری بین المللی انجام می دهند را در گوگل جستجو کنید.

متاسفانه سایت های بسیاری از هتل های ایران حتی هتل های ۵ ستاره مانند: هتل لاله تهران، هتل پارسیان، هتل آزادی:، هتل اسپیناس پالاس، هتل  بزرگ داریوش کیش و حتی هتل عباسی اصفهان امکان online booking با کارت های اعتباری بین المللی را تا ۲۰۱۸ در اختیار مشتریان خود قرار نداده اند. با این حال، قواعدی در هتل های کشور رایج است که در ادامه در سرویس دانستنی های روزیاتو به آن اشاره میکنیم.

حقوق مسافران در هتل ها

ماده ۱. پس از ارائه‌ی درخواست اولیه و اعلام مبلغ پیش‌پرداخت توسط واحد اقامتی، متقاضی باید در مهلت زمانی تعیین شده نسبت به واریز وجه به صندوق یا به حساب بانکی اعلام شده اقدام و مستندات پرداخت را به نحو مقتضی در اختیار واحد اقامتی قرار دهد.

ماده ۲. واحدهای اقامتی موظف هستند تاییدیه و یا عدم تاییدیه درخواست رزرو را حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت پس از وصول درخواست، با لحاظ کردن شرایط ماده سه به متقاضی اعلام کنند.

ماده ۳. قطعی بودن رزرو و شرایط رزرو شده صرفاً به تاییدیه رزرو مستند خواهد بود و کلیه شرایط و اطلاعات ضروری شامل اطلاعات هویتی مهمان، زمان صدور و تاریخ پذیرش، نام مسؤول صدور تاییدیه علی‌الخصوص نرخ تمام شده با احتساب تمام عوارضی قانونی باید در برگه تاییدیه منظور شود.

ماده ۴. ذخیره اتاق بنابر درخواست متقاضی و یا دفتر خدمات سیاحتی و جهانگردی و به نام مهمان استفاده‌کننده صادر و غیرقابل انتقال است.

ماده ۵. رزروهای بدون پیش پرداخت و یا بدون مکاتبه رسمی و کسب تاییدیه واحد اقامتی فاقد اعتبار است و واحد اقامتی مسؤولیتی در قبال آن ها نخواهد داشت.

ماده ۶: افراد زیر ۲ سال از پرداخت هرگونه هزینه اقامت معاف بوده و افراد بین ۲ الی ۱۲ سال در صورت عدم استفاده از سرویس اضافه، نیم بهاء و برای افراد بالای ۱۲ سال نرخ به‌طور کامل محاسبه خواهد شد.

ماده ۷. ساعت رسمی تخلیه اتاق حداکثر ساعت ۱۲ ظهر و تحویل اتاق ساعت ۱۴ است.

ماده ۸. مهمان باید در هنگام ورود به واحد اقامتی برگ تاییدیه رزو را به پذیرش ارائه دهد.

 ماده ۹. در هنگام ورود به واحد اقامتی، مهمانی که اتاق به نام ایشان رزرو شده باید شناسنامه، کارت ملی و یا گذرنامه معتبر خود و سایر همراهان را برای دریافت اتاق به پذیرش نشان دهند. تبصره: در صورت ارایه‌ی هرگونه مدارک هویتی و اطلاعات نادرست، عواقب ناشی از آن برعهده مهمان است. واحدهای اقامتی حق نگه داشتن مدارک هویتی مسافر را ندارند.

هتل NOVOTEL و هتل ibis دو هتل بین المللی مجلل فرودگاهی کشور هستند که روبروی فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران قرار دارند

ماده ۱۰. در صورت پرداخت وجه‌الضمان کافی برای تسویه حساب از جانب مهمان، واحدهای اقامتی حق نگهداری مدارک هویتی ارائه شده را نداشته و پس از رؤیت و احراز هویت مهمان، باید مدارک را به صاحب آن مسترد کنند. تبصره: در خصوص مهمانان داخلی و یا خارجی که در قالب تور و از طریق دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی در واحدهای اقامتی پذیرش می‌شوند، ضمانت‌های مالی لازم به منظور جبران خسارات احتمالی وارده از سوی مهمان و یا ارائه‌ی خدمات اضافی، باید از سوی دفتر خدمات سیاحتی و جهانگردی مربوطه به واحد اقامتی ارایه شود. در هر صورت واحد اقامتی به نگهداری مدارک هویتی مهمانان تور مجاز نیستند.

تصویر لابی هتل ۵ ستاره مجلل اسپیناس پالاس سعادت آباد تهران: مجلل ترین هتل پایتخت

ماده ۱۱. واحد اقامتی در خصوص جا ماندن، تاخیر و یا لغو برنامه حرکت وسیله سفر مهمانان هیچ‌گونه مسؤولیتی نداشته و در صورت عدم مراجعه مهمانان در روز مقرر، مشمول شرایط ابطال رزرو خواهند بود.

تبصره: در خصوص مهمانان داخلی و یا خارجی که در قالب تور و از طریق دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی در واحدهای اقامتی پذیرش می‌شوند، ضمانت‌های مالی لازم به منظور جبران خسارات احتمالی وارده از سوی مهمان و یا ارائه‌ی خدمات اضافی، باید از سوی دفتر خدمات سیاحتی و جهانگردی مربوطه به واحد اقامتی ارایه شود. در هر صورت واحد اقامتی به نگهداری مدارک هویتی مهمانان تور مجاز نیستند.

ماده ۱۷. اقامت مهمانان در واحد اقامتی مطابق تاریخ مندرج در تاییدیه رزرو بوده و تمدید اقامت منوط به موافقت واحد اقامتی است. اقامت های نصف و نیمه

ماده ۱۸. ورود مهمان تا قبل از ساعت ۶ صبح یک شب اقامت کامل و پس از آن حداکثر تا ۵۰ درصد هزینه کامل اقامت یک شب محاسبه خواهد شد. همچنین در صورت درخواست مهمان برای افزایش زمان اقامت تا ساعت ۱۸ حداکثر تا ۵۰ درصد و پس از آن هزینه کامل یک شب اقامت از میهمان دریافت می‌شود. تبصره: در صورت توافق طرفین و به منظور رعایت اصول مشتری‌ مداری، حذف و یا تعدیل هزینه‌های مندرج در این ماده امکان‌ پذیر است.

ماده ۱۹. حداقل مبلغ پیش پرداخت برای رزروهای انفرادی، هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق است.

 ماده ۲۰. چنانچه مهمان در زمان مقرر به واحد اقامتی مراجعه نکرد و یا تا موعد مقرر به صورت مکتوب علت عدم حضور خود را به واحد اعلام نکرد، مکان ذخیره شده فقط به مدت یک شب خالی نگه داشته شده و تاییدیه ذخیره جا از روز بعد باطل می‌شود. در این حالت، خسارت وارده بر اساس هزینه یک شب اقامت به ازاء هر اتاق محاسبه و از مبلغ پیش پرداخت کسر خواهد شد، به جز موارد خاصی که مشمول توافق قبلی طرفین باشد.

ماده ۲۱. دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی باید در برگه درخواست رزرو ارسالی به واحد اقامتی، تاریخ دقیق ورود و خروج، تعداد مهمانان، اسامی و مشخصات کامل آن ها، تعداد و نوع اتاق‌ها، نوع پذیرایی و هزینه‌های قابل پرداخت توسط رزرو کننده را به تفکیک معلوم و مشخص کنند.

ماده ۲۲. معرفی تمام مهمانان به واحد اقامتی باید با معرفی‌ نامه مُهر شده و امضاء دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی (اصل و یا نمابر) باشد.

ماده ۲۳. در صورت تقاضای اتاق بیشتر از حد توافق ‌شده از سوی دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی، باید هماهنگی‌های لازم به صورت کتبی و اخذ تاییدیه با واحد اقامتی به عمل آمده، درغیر این صورت واحد اقامتی مسؤولیتی در این زمینه نخواهد داشت.

تصویری از هتل عباسی اصفهان

ماده ۲۴. دفتر خدمات سیاحتی و جهانگردی به منظور انجام هماهنگی‌های اقامت و ارائه‌ی خدمات برای گروه‌های بیش از ۱۰ نفر، باید راهنما و یا نماینده‌ای را کتبا به واحد اقامتی معرفی کند.

ماده ۲۸. در صورت عدم توافق مکتوب قبلی، چنانچه پس از واریز مبلغ رزرو و دریافت برگ تایید به هر دلیل رزرو توسط متقاضی لغو شود، میزان خسارتی که باید پرداخت شود (از مبلغ پیش‌ پرداخت کسر شود) به شرح زیر محاسبه خواهد شد؛

الف) اگر متقاضی تا ۲۰ روز قبل از زمان رزرو شده برای استفاده، نسبت به لغو آن اقدام کند، هیچ گونه جریمه‌ای تعلق نخواهد گرفت.

ب) از ۲۰ روز تا ۱۱ روز قبل از ورود مهمان به واحد اقامتی، مبلغ ۲۰ درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق

ج) از ۱۰ روز تا شش روز قبل از ورود مهمان به واحد اقامتی، مبلغ ۳۰ درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق

د) از پنج روز تا ۴۸ ساعت قبل از ورود مهمان به واحد اقامتی، مبلغ ۵۰ درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق

ه) از ۴۸ ساعت قبل تا زمان ورود مهمان، مبلغ ۷۰ درصد هزینه اقامت یک شب به ازاء هر اتاق،

تبصره ۱: چنانچه مهمان پس از رزرو و اقامت در هتلی، بنا به هر دلیلی از ادامه اقامت در هتل منصرف شد، هزینه یک شب اقامت به ازاء هر اتاق محاسبه و از مبلغ پیش‌پرداخت کسر خواهد شد، به جز موارد خاص با توافق طرفین.

تبصره ۲: کاهش تعداد اتاق‌های رزرو شده توسط دفاتر خدمات سیاحتی و جهانگردی تا ۴۸ ساعت قبل از ورود و تا سقف قابل قبول بوده و مشمول جریمه نیست.

هتل

برای شکایت از خدمات هتل ها ، از طریق سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور اقدام کنید: shekayat.bazresi.ir

این قوانین در سال ۲۰۱۶ به عنوان شیوه‌نامه اجرایی ذخیره و ابطال اتاق در واحدهای اقامتی ایران توسط دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران تنظیم شده و به مراکز اقامتی کشور ابلاغ شده است. اگر در طول سفر به نقاط مختلف ایران و در جریان  فرآیند رزرواسیون، مواردی مشاهده کردید که خلاف این قوانین هستند، مراتب را به سازمان میراث فرهنگی ichto.ir و سازمان بازرسی کل کشور اطلاع دهید تا پیگیری شود. اگر در فرآیند شکایت، از دوستان ایرانی خود همکاری و مشورت بگیرید، سریع تر شکایت شما به اطلاع مسئولان مربوطه خواهد رسید.

شکایت هتل

برای شکایت هتل از اطلاعات سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استفاده کنید: http://www.ichto.ir

با توجه به اینکه این قوانین، در بازه های زمانی مختلف، ویرایش و به روز رسانی می شود، جدید ترین اطلاعات را می توانید از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران جویا شوید. توجه داشته باشید که در برخی از شهرهای پر توریست ایران مانند: تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، گیلان و مازندران، امکان رزرو محل های اقامتی غیر رسمی (مانند اجاره خانه های مسکونی به صورت دربستی یک روزه تا چند ماهه) در اختیار گردشگران قرار دارد که معمولا از طریق اینترنت نیز امکان رزرواسیون آن ها فراهم است و پرداخت الکترونیکی نیز بعضا در اختیار شما میگذارند.

تجربه های خود را در اقامتگاه های داخل کشور و نوع برخورد و مشکلاتی که برای شما پیش آمده است را در اختیار روزیاتو قرار دهید.

با حقوق مسافران در مکان های اقامتی بیشتر آشنا شوید

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 3 / 5. تعداد رای: 3

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

۴ نظر

ورود

 • صالح بهمن 25, 1397

  ما که یه بار رفتیم مشهد کارت ملی رو نگهداشتن تا روز اخر
  حالا رستوران همچین لاکچری نبود که نگران دزدیده شدن حوله هاش باشه.
  ولی ضد حال اصلی رو بعدش خوردیم. مجردی هوس مشهد کردیم و رفتیم. قبل رفتن گفتیم مشهده کلی هتل ریخته میریم حتما اتاق دارن. صبح رسیدیم و رفتیم زیارت یه سلام و زیارت و دو رکعت نماز بعدم اومدیم بیرون و دنبال هتل. اونجا دیدیم داد میزنن هتل هتل. رفتیم گفتیم هتل چنده یکی اومد گفت فلان قیمت یکی گفت فلان قیمت اخرش یه هتل ۱۴۰ هزاری گیر اوردیم و رفتیم یه هتل ده دقیقه پیاده راه بودش داخل کوچه پس کوچه که در اصل هتل نبود یه خونه چند طبقه رو به صورت هتل درست کرده بودن
  خلاصه فرما پر شد و کارت ملی رو تطابق دادن و بعدم یهو گفتن تا روز اخر که کلا چهار روز میشد نگه میدارن. گفتیم باشه موقع روز تخلیه حساب کتاب کردیم اومدیم بیرون به طرف ایستگاه راه اهن. رسیدیم ایستگاه اونجا دیدیم تو بادجه زده هتلا ۱۵۰ هزار ۱۶۰ هزار ۱۴۰ هزار. هتلاشم همه چهار پنج درجه دقیقا همون هتلای پنج ستاره معروف. رفتیم گفتیم اقا این قیمتا روزیه نصف روزیه ساعتیه؟ گفتش از ساعت ۱۵ تا دوازده عصره و ترانسفر هم رایگانه. اقا فکمون افتاد کف زمین
  توصیه میکنم هیچوقت از این ادمای تو خیابون هتل نگیرین. معلوم نیست چی بهتون میدن

 • نوید آذر 10, 1399

  سلام . من در مورد هتل آپادانا در تهران صحبت میکنم . نمیدونم باید این رو به کی باید گزارش بدم .. بدترین هتلی بود که رفتم . من هتل خیلی زیاد میرم ولی این هتل افتضاح بود . برخورد بد و غذای خیلی بد و افتضاح و نسبت به کیفیتش گرون . . صبحانه ندادن . کل هتل هم بو گند میداد . مثل مسافر خونه میموند . نه آبی تو یخچال گزاشته بودند و امکاناتی . در کل اصلا این هتل نرید چون پشیمون میشید . به من اطمینان کنید

 • گشتاسب دی 9, 1399

  خوب ،تمام چیز خوشگلها و قوانین ه کراوت زده رو گفتید.
  گرفتیم میزبان از قیافه ما خوشش نیومد و حل نکردکه بپذیره!
  خوب تکلیف ه اون مسافر که ۱۰ روز قبل رزرو کرده و با زن و بچه رفته به شهری که غریبه و کسی و جایی رو نمیشناسه، چی میشه؟
  شما میفرمایید هزینه رزرو عودت داده میشه.
  مسخره نیست؟
  خودتان و زن و بچه تون رو ، جای اون خانواده بذارید، بعد این قوانین ه فشل و ۲ زاری رو قرقره کنید.

 • منظر اسفند 17, 1399

  هتل شیراز تهران فقط نرین چون واقعا برخورد بد.باج گیر و بدون امکانات هست.