۲ نظر

بزرگ ترین رقابت علمی ایران در سال ۹۷، هفته اول تیر ماه تمام شد و آزمون سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در گروه های ۵ گانه در ۳۱ استان کشور با موفقیت برگزار شد. شرایط کنکور امسال به نسبت سالهای قبل از نظر آمار و ارقام کمی متفاوت بود. تقاضا برای رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی بیش از سایر گروه ها بود و این روند به دلیل بازار کار خوب رشته های تجربی به نسبت علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی است و به نظر  می رسد این روند همچنان در سالهای آتی نیز احتمالا ادامه داشته باشد. تعداد داوطلبان دختران از پسران پیشی گرفته و تعداد صندلی های خالی به نسبت داوطلبان همچنان قابل ملاحظه است. ۱۰۰ درصد داوطلبان گروه علوم ریاضی و فنی در دانشگاه پذیرفته می شوند و این به معنی کاهش تقاضای سنتی برای ورود به رشته های این حوزه است.

روزگاری که کنکور دو مرحله ای بود گذشت. روزگاری که برای ورود به رشته های فنی و مهندسی، رقابت سخت و شدیدی برقرار بود گذشت. روزگاری که دانشجویان از سال سوم تحصیلی وارد بازار کار و کارگاه های کوچک و متوسط میشدند و شاگرد تنبل ها فقط رشته های تجربی و علوم انسانی میرفتند گذشت. اوضاع فرق کرد.

کنکور

۱۰۰ درصد داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در آزمون سال ۹۷ پذیرفته می شوند

اکنون رشته های کارشناسی گروه آزمایشی علوم تجربی به دلیل اینکه به صنعت بهداشت و سلامت مرتبط است و تقاضا برای آن روند صعودی پیدا کرده، وضعیت بهتری از اشتغال رشته های مهندسی دارد. اوضاع کسب و کار هم به گونه ای شده است که دیگر مدرک تحصیلی، شرط لازم و کافی برای موفقیت و درآمد زایی نیست. چه بسا که به جز رشته های مهندسی که به اخذ پایه و رتبه از نظام مهندسی ختم می شود، دیگر رشته ها مثل متالوژی، مدرک تحصیلی در آن کاربرد چندانی ندارد.

خروجی مقطع کارشناسی دانشگاه ها، به سمت کنکور کارشناسی ارشد داخل کشور متمایل می شود و بخشی از دانش آموختگان نیز به خارج می روند. به هر حال، تحلیل آمارهای کنکور سراسری امسال میتواند نکات جالبی را در اختیار جامعه شناسان و تحلیلگران مسائل آموزشی و اجتماعی قرار دهد که در آینده به این موضوع اشاره میکنیم.

آمارها سخن میگویند

 • تعداد داوطلب آزمون سراسری سال ۹۷: ۱ میلیون و ۱۱ هزار نفر
 • درصد داوطلبان زن آزمون سراسری ۹۷: ۶۰ درصد
 • میزان افزایش به نسبت آزمون سراسری سال ۹۷: ۲ درصد
 • پر تقاضا ترین گروه آزمایشی: گروه علوم تجربی
 • تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی: ۶۴ درصد کل شرکت کننده گان
 • درصد داوطلبان گروه علوم انسانی: ۲۰ درصد کل شرکت کنندگان 
 • درصد داوطلبان گروه هنر: ۱ درصد کل شرکت کنندگان 
 • شانس قبولی داوطلبان گروه ریاضی و فنی: ۱۰۰ درصد (تعداد ظرفیت از تعداد داوطلب بیشتر است)
 • تعداد داوطلبان واقعی رشته زبان های خارجی :  ۷ هزار و ۵۳۴ نفر

با افسردگی چه کنیم؟

افسردگی و ناامیدی و یا افت تحصیلی، عمده تبعاتی است که داوطلبان بعد از ناکامی در ورود به دانشگاه و یا عدم قبولی در رشته مورد نظر با آن مواجه می‌شوند. شاید بتوان کنکور را به دو مرحله قبل از کنکور و مرحله بعد از آن تا اعلام نتایج تقسیم کرد، دو مرحله‌ای که ممکن است برای بسیاری از افراد مراحلی سخت و پراسترس باشد که می‌تواند در تمام زندگی تاثیر بگذارد.

علت هر اضطرابی ابهام است. وقتی ندانیم با چه چیزی قرار است روبه‌رو شویم و قدرت پیش‌بینی و کنترل وقایع را خارج از توان ببینیم دچار اضطراب می‌شویم. فرد ممکن است احساس کند که همه چیز برای قبولی در کنترل او نیست و به همین دلیل فکر کردن به نتیجه آن باعث افزایش اضطراب می‌شود.

هر فرد عملکرد خود در کنکور را می‌داند و اگر عملکردش به هر دلیلی مطابق انتظارش پیش نرفته باشد صحبت درباره نتیجه وی را دچار نگرانی و استرس می‌کند. صحبت‌های مانند من مطمئن هستم قبول می‌شوی هر چند امیدبخش و با هدف روحیه دادن باشد اما موجب اضطراب و نگرانی در دوطلب می‌شود. بنابراین در خانواده‌ها نباید در مورد نتیجه امتحان زیاد صحبت شود. همچنین برای پیشگیری از تبعات روحی منفی باید به داوطلب اطمینان داد و گفته شود که نتیجه هرچه باشد ما به تو افتخار می‌کنیم و دوستت داریم.

فرد مدت زیادی از اوقاتش را با برنامه‌ریزی‌های فشرده، برای آماده شدن در کنکور پر کرده و حال پس از کنکور باید وقتش را با برنامه‌های مفیدی پر کند. خانواده‌ها در این مقطع می‌توانند بهترین شرایط را برای داوطلب فراهم و به او کمک کنند.از دوستانی که درباره امتحان و درست یا غلط بودن سوالات حرف می‌زنند دوری کنید و حتی نخواهید صدایشان را بشنوید. بهتر است چند همراه مثل خودتان پیدا کنید که دلشان نخواهد دوباره از کنکور و امتحان صحبت کنند.

دوران پس از کنکور

بعد از کنکور یک خاطره درست و حسابی بسازید. با دوستانتان قرار استخر بگذارید یا اینکه سینما بروید و یک فیلم خوب را که به خاطر کنکور نمی‌توانستید ببینید تماشا کنید. اگر به خانه رفتید به جای خلوت کردن و داخل اتاق نشستن و اینستا و تلگرام بازی همیشگی، در جمع خانواده باشید و سعی کنید به آنها کمک کنید. یک روز کار خانه می تواند حسابی فکرتان را از کنکور دور کند تا بفهمید سخت تر از کنکور هم وجود دارد!

کتاب های درسی و کمک درسی را فورا از طبقات کتابخانه تان بردارید به دورترین جای ممکن خانه بفرستید تا دوباره شما را یاد کنکور نیندازد. می توانید حتی از دیگر اعضای خانواده بخواهید که این کار را برای شما انجام بدهند که اصلا حتی چشم تان هم به آنها نیفتد. جزوه های خود را نگه دارید. شاید خواستید برای آزمون سال بعد برای رتبه بهتر و دانشگاه و رشته بهتر اقدام کنید. هیچ چیز تمام نشده است. نه رتبه اول آزمون سراسری چند سال پیش، اکنون میلیاردر است و نه رتبه آخر آزمون سراسری چند سال پیش، اکنون کارتن خواب شده است! دیگر راه موفقیت از پشت صندلی دانشگاه و فلان رشته و فلان دانشگاه و فلان بورس و فرصت تحصیلی نمیگذرد. دنیا، دنیای فناوری اطلاعات و قرن ، قرن استارت آپ است.

خود را مجهز به ابزارهای فناوری و شناخت اکو سیستم کسب و کار قرن بیست و یکم بکنید و با دنیای تک بعدی جدول مندلیف و انتگرال چند گانه و نکته های تستی فاصله بگیرید. چه در آزمون قبول شدید چه نشدید، نگران نباشید. راه های موفقیت علمی و موفقیت کسب و کار چه در ایران و چه خارج از کشور بسیار است.

علم فرصت آفرین و ثروت آفرین است و علم ثروت آفرین، الزاما در یونیورسیتی ارائه نمیشود. استراتژی های خود را تغییر و به روز کنید و بیش از پیش مطالعه کنید. سواد زندگی کردن در هزاره سوم را فرا بگیرید که هیچ گاه در دانشگاه به شما تدریس نمی شود. کتاب آنچه دانشگاه هاروارد به شما نمی آموزد را توصیه میکنیم مطالعه کنید.

زمان انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۹۷

طبق روال سال های اخیر بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور و آگاهی داوطلبان از وضعیت رتبه خود، نوبت به انتخاب رشته می رسد. نتایج اولیه کنکور سراسری در نیمه دوم مرداد ماه اعلام خواهد شد. همان طور که گفته شد انتخاب رشته کنکور سراسری برخلاف آزمون ادغام نشده و به صورت مجزا انجام خواهد شد. یعنی انتخاب رشته دانشگاه های آزاد با سراسری متفاوت است.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری اواخر مرداد ماه ۹۷ خواهد بود. انتخاب رشته کنکور از آن جهت که تعیین کننده سرنوشت داوطلبان است از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. پس لازم است داوطلبان کنکور سراسری اطلاعات کاملی در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری بدست آورند و با آگاهی کامل نسبت به انجام آن اقدام نمایند. تا فرصت باقی است نسبت به رشته های دانشگاهی تحقیق کنید. سرویس دانشگاهی روزیاتو شما را با ده ها رشته مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا آشنا میکند.

منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • سجاد تیر 9, 1397

  من خودم پارسال کنکوری بودم و فکر میکردم که اگه پزشکی قبول نشم زندگیم خراب میشه،ولی الان فهمیدم که به غیر از پزشکی،از راه های دیگه ای هم میشه پول دراورد.