۱۰ زنگ تفریح: بدترین و ضعیف ترین تیم های تاریخ جام جهانی را بشناسید

۱۰ زنگ تفریح: بدترین و ضعیف ترین تیم های تاریخ جام جهانی را بشناسید

آیا تابحال از خود پرسیده اید که بدترین و ضعیف ترین تیم های تاریخ جام جهانی چه تیم هایی بوده اند؟ جام جهانی باید جایی برای گرد هم آمدن بهترین تیم های جهان باشد. هر ساله بهترین بازیکنان جهان در این مسابقات حضور یافته و در زمینی چمنی مقابل یکدیگر قرار می گیرند. جام جهانی میدانی برای نشان داده استعدادهای قدیمی و جدید است و بسیاری از بازیکنان با درخشیدن در این مسابقات به اوج شهرت و اعتبار دست پیدا کرده اند.

ضعیف ترین تیم های تاریخ جام جهانی

اما این بدان معنا نیست که در جام جهانی تیم ضعیفی نیز وجود ندارد زیرا به خاطر سیستم خاص انتخابی تیم های حاضر در جام جهانی، هر ساله شاهد هستیم که تعدادی از تیم های قدرتمند از راهیابی به مرحله نهایی جام جهانی بازمانده و برخی تیم های ضعیف و درجه چندم که در زمره ضعیف ترین تیم های این مسابقات قرار می گیرند می توانند در مسابقات نهایی حضور یابند. برای مثال در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تیم هایی مانند ایتالیا و هلند نتوانستند جزو ۳۲ تیم نهایی باشند و از آن طرف شاهد حضور تیم های ضعیفی از آسیا و آمریکای جنوبی در این مسابقات بودیم که از لحاظ کیفیت با تیم های دیگر قابل مقایسه نبودند.

ضعیف ترین تیم های تاریخ جام جهانی

این اتفاقی است که همواره در تمامی ادوار جام جهانی رخ داده است و موضوع جدیدی نیست. بسیاری از این تیم ها بدون کسب حتی یک امتیاز و با خوردن گل های فراوان این تورنمنت بین المللی را ترک می کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ تیمی آشنا کنیم که بدترین و ضعیف ترین تیم های حاضر در تاریخ جام جهانی لقب گرفته اند.

۱۰- بولیوی (۱۹۵۰)

جام جهانی ۱۹۵۰ اولین جام جهانی از سال ۱۹۳۸ بود که به مدت ۳ دوره و به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم برگزار نشده بود. این مسابقات در برزیل برگزار شده و تیم های آلمان و ژاپن از حضور در این مسابقات منع شده بودند. برخی دیگر از تیم های ملی نیز قبل از مسابقات یا در حین برگزاری از حضور در این تورنمنت جهانی انصراف دادند. شاید اگر بولیویایی ها می دانست که چه اتفاقی در ادامه این تورنمنت جهانی برای آن ها می افتد نیز از همان ابتدا از حضور در این مسابقات انصراف می دادند. این تیم به عنوان یکی از ضعیف ترین تیم های حاضر در مسابقات در گروه ۴ مسابقات در کنار اروگوئه و فرانسه قرار گرفت اما تیم فرانسه به دلیل مشکلات مسافرتی از حضور در این مسابقات صرفنظر کرد.

این تصمیم بدان معنا بود که در کمال ناباوری، در گروه چهارم این بازی ها تنها دو تیم بولیوی و اروگوئه حضور داشته باشند و رده بندی گروهی تنها با انجام یک بازی مشخص شود. اروگوئه که در نهایت قهرمان این مسابقات شد در تک بازی روبرو به معنای واقعی کلمه تیم بولیوی را در هم کوبید. اروگوئه ای ها در نیمه اول ۴ گل و در نیمه دوم نیز ۴ گل دیگر به بولیوی زدند و با نتیجه سنگین ۸ بر صفر تیم بولیوی را به خانه فرستادند. بدین ترتیب بولیوی یکی از سنگین ترین شکست های تاریخ جام جهانی را متحمل شده و به جمع بدترین و ضعیف ترین تیم های جام جهانی وارد شد.

۹- السالوادور (۱۹۷۰)

کشور کوچک السالوادور که در آمریکای مرکزی واقع است تاکنون ۲ بار موفق به حضور در جام جهانی شده است اما هر ۲ بار با شکست کامل این مسابقات را ترک کرده اند. در سال ۱۹۷۰، السالوادور با تیم های بلژیک، مکزیک و اتحاد جماهیر شوروی همگروه شد. آن ها بازی ابتدایی خود را به نتیجه ۳ بر صفر به بلژیک باخته و در بازی بعدی با میزبان بازی ها، مکزیک، روبرو شدند.

نتیجه ۴ بر صفر به نفع مکزیک بود که یک ضربه آزاد به نفع تیم السالوادور اعلام شد اما مکزیکی ها در یک فعل و انفعال جنجالی توپ را ربوده و به گل تبدیل کردند. بازیکنان السالوادور به این موضوع اعتراض کرده و توپ را به میان تماشاگران فرستاده و از میدان مسابقه خارج شدند. آن ها هیچگاه برای ادامه مسابقه بازنگشتند. بازی نهایی آن ها هم یک افتضاح کامل بود. آن ها بازی را ۲ بر صفر به تیم اتحاد جماهیر شوروی باخته و بدون امتیاز و حتی یک گل زده نیز به خانه فرستاده شدند.

۸- چین (۲۰۰۲)

علیرغم این که چینی ها لقب پرجمعیت ترین کشور جهان را یدک می کشند اما خاطره تلخی از اولین و تنها بار حضورشان در جام جهانی دارند و تیمشان یکی از ضعیف ترین تیم های ادوار جام جهانی لقب گرفته است. در جام جهانی ۲۰۰۲، چینی ها در گروهی سخت با برزیل، ترکیه و کاستاریکا همگروه شدند. باید بدانید که برزیل در این مسابقات به مقام قهرمانی رسیده و ترکیه نیز به مقام سوم این مسابقات دست یافت. آن ها تمام امیدشان برای کسب امتیاز به بازی ابتدایی شان در مقابل کاستاریکا بسته بودند زیرا می دانستند که در ۲ بازی بعدی شانسی برای کسب امتیاز نخواهند داشت.

این بازی بسیار خشن پیش رفته و دو طرف به شدت با هم درگیر شدند و در کل بازیکنان دو تیم ۷ بار کارت زرد را در برابر چشمان خود مشاهده کردند. در نهایت تیم کاستاریکا با ۲ گلی که در عرض ۴ دقیقه به ثمر رساند، به عنوان برنده میدان مسابقه را ترک کرد. در بازی دوم، تیم برزیل که ستاره هایی مانند رونالدینیو و رونالدو را در اختیار داشت فرصت کوچکترین عرض اندامی به بازیکنان چین نداده و در نهایت بازی با نتیجه ۴ بر صفر به نفع تیم برزیل خاتمه یافت. بازی نهایی جام نیز برای چینی ها فاجعه بار بود. ترک ها در همان ۱۰ دقیقه ابتدایی بازی ۲ بار دروازه آن ها را فرو ریختند و در لحظات پایانی بازی نیز گل سوم را وارد دروازه چین کردند.

۷- یونان (۱۹۹۴)

تمام یونانی هایی که برای دیدن مسابقات تیم ملی کشورشان به ایالات متحده پرواز کرده بودند بدون شک بعد از پایان جام جهانی ۱۹۹۴ آرزو می کردند که ای کاش در خانه می ماندند. یونان اما در مسابقات انتخابی عملکرد فوق العاده ای داشته و بدون شکست برای حضور در دور نهایی انتخاب شده بودند. آن ها با توجه به حضور در گروهی که نیجریه، آرژانتین و بلغارستان نیز در آن قرار داشتند برای صعود به مرحله حذفی رویاپردازی می کردند. در آن دوران تیم های سوم هر گروه نیز شانس حضور در مرحله حذفی را نیز داشتند و بدین ترتیب یونانی ها به این باور رسیده بودند که شانس بالایی برای صعود از این مرحله دارند اما در نهایت تنها لقب ضعیف ترین تیم جام را بدست آوردند.

اما اوضاع طور دیگری رقم خورد و در همان دقیقه دوم بازی اول برابر آرژانتین بود که دروازه یونان باز شده و در نهایت بازی با نتیجه خرد کننده ۴ بر صفر با هت تریک به یاد ماندنی گابریل باتیستوتا و گل پایانی مارادونا در ادوار جام جهانی به پایان رسید. اوضاع از بد به بدتر تغییر یافت و یونانی ها در بازی دوم خود نیز با همین نتیجه به بلغارستان باختند. در نهایت نیز تیم نیجریه با ۲ گل تیر خلاص را به یونان و امیدواری آن ها وارد کرده و آن ها بدون امتیاز و بدون گل زده و با دریافت ۱۰ گل به خانه بازگشتند.

۶- عربستان سعودی (۲۰۰۲)

عربستان سعودی بازی اول خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را افتضاح بود و در سال ۲۰۰۲ نیز شروع مشابهی داشت. آن ها تاکنون ۵ بار در جام جهانی حاضر شده اند و حتی با ۲ بردی که در مسابقات سال ۱۹۹۴ بدست آوردند توانستند به دور یک هشتم نهایی راه یابند. اما بعد از این جام جهانی آن ها همواره نتایج بسیار بدی بدست آورده که بدترین آن ها در سال ۲۰۰۲ رقم خورد. اگر فکر می کنید که باخت ۵ بر صفر آن ها به روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ بدترین نتیجه آن ها در تارخی جام جهانی بوده است سخت در اشتباهید. عربستانی ها در اولین مسابقه خود در جام جهانی ۲۰۰۲ در ورزشگاه ساپورو ژاپن بازی را ۸ بر صفر به آلمان واگذار کردند.

در مسابقه ای که میروسلاو کلوزه موفق به یک هت تریک به یادماندنی شد، عربستانی ها حتی نتوانستند ۲ پاس پی در پی به هم بدهند. در بازی بعدی عربستان کمی به خود آمده و مقاومت جانانه ای برابر کامرون انجام داد اما در نهایت بازی را یک بر صفر به حریف واگذار کرد. جام جهانی برای عربستانی ها با باخت ۳ بر صفر به ایرلند به پایان رسید که اولین گل بازی را رابی کین ۷ دقیقه پس از شروع بازی به ثمر رساند. بدین ترتیب عربستان سعودی با ۱۲ گل خورده و بدون امتیاز و گل زده مسابقات را ترک کرده یکی از ضعیف ترین تیم های تاریخ جام جهانی لقب گرفت.

۵- کره شمالی (۲۰۱۰)

کره شمالی عجیب ترین تیم مسابقات جام جهانی ۲۰۱۰ بود که حضورش در این تورنمنت جهانی برای بسیاری غیرقابل باور بود. کره ای ها برای اولین بار پس از سال ۱۹۶۶ موفق شده بودند جواز حضور در این بازی های را بدست آورند. آن ها که در آن دوران در رتبه ۱۰۵اُم رنکینگ جهانی قرار داشتند با تیم های برزیل، پرتغال و ساحل عاج همگروه شدند و این موضوع باعث شده بود که همه پایانی تلخ را برای مردان نحیف و پراضطراب کره ای پیش بینی کنند که همینطور نیز شد. جالب اینکه آن ها شروع بسیار بدی نداشتند و در مسابقه اول خود برابر برزیل و برخلاف تصور همگان توانستند نیمه اول بازی را بدون گل به رختکن بروند تا اینکه مایکون در نیمه دوم بازی توانست قفل دروازه کره ای ها را باز کند.

در دقیقه ۷۲ بازی بود که الانو بازی را ۲ بر صفر به نفع برزیل کرد اما کره ای ها با به ثمر رسیدن گل اول خود در دقیقه ۸۹ ورزشگاه را به وجد آوردند. در بازی دوم برابر پرتغال نیز کره ای بازی را خوب شروع کردند و نیمه اول تنها با یک گل به سود پرتغالی ها به پایان رسید. اما نیمه دوم شرایط کاملاً متفاوت شده و پرتغالی ها توانستند در عرض کمتر از ۷ دقیقه ۳ گل به ثمر رسانده و  و در ۸ دقیقه پایانی نیز ۳ گل دیگر وارد دروازه کره ای های نگون بخت کردند تا بازی با نتیجه ۷ بر صفر به پایان برسد. کره شمالی بازی نهایی خود را نیز با ۳ گل به ساحل عاج واگذار کرده و جام جهانی را با تفاضل گل منفی ۱۱ و بدون امتیاز ترک کرد.

۴- هائیتی (۱۹۷۴)

هائیتی اولین و آخرین حضور (تاکنون) خود را در جام جهانی ۱۹۷۴ تجربه کردند و در مرحله گروهی نیز حتی موفق به زدن ۲ گل نیز شدند. البته آن ها در ۳ مسابقه خود نیز ۱۴ گل دریافت کردند که نتیجه ای اسفناک بود. در واقع آن ها در طول دوران بازی های انتخابی منطقه کونکاکاف بسیار خوش شانس بودند زیرا تمامی این مسابقات در پایتخت این کشور، پورتو پرنس، برگزار شد. شانس آن ها بعد از همگروه شدن با ایتالیا، آرژانتین و لهستان در گروه مرگ مسابقات به شوربختی تبدیل شد. بازی اول برای تیم هاییتی خوب شروع شد و آن ها حتی نیمه اول بازی را با یک گل در برابر ایتالیای قدرتمند به رختکن رفتند.

تنها گل امانوئل سانون به دینو زوف بزرگ، در نیمه دوم با ۳ گل از ایتالیایی ها پاسخ داده شده و بازی ۳ بر ۱ به نع تیم ایتالیا پایان یافت. سپس هائیتی در مقابل تیم لهستان کاملاً خرد شد. این تیم تنها در نیمه اول ۵ تیم از لهستان دریافت کرده و ۲ گل در نیمه دوم نیز باعث شد که بازی با نتیجه باورنکردنی ۷ بر صفر به سود لهستانی ها به پایان برسد. در مسابقه پایانی نیز علیرغم گلزنی دوباره سانون، آرژانتینی ها با ۴ گل بازیکنان هائیتی را بدرقه کردند. ۱۴ گل خورده و ۲ گل زده باعث شد که هائیتی به یکی از بدترین و ضعیف ترین تیم های حاضر در تاریخ جام جهانی تبدیل شود.

۳- السالوادور (۱۹۸۲)

اگر چه بعضی از ضعیف ترین تیم های تاریخ جام جهانی مانند کویت و هندوراس برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ در جام جهانی حضور داشتند اما این السالوادور بود که در دومین حضور خود در این مسابقات بدترین نتایج خود را رقم زدند. آن ها در یک گروه سخت در کنار تیم های آرژانتین، بلژیک و مجارستان قرار گرفته بودند. آن ها بازی دوم خود را با نتیجه ۱ بر صفر و بازی نهایی خود را با نتیجه ۲ بر صفر به آرژانتین واگذار کردند. این دو نتیجه شکست اما برای تیم السالوادور یک عملکرد قابل قبول و حتی عالی بود پس چه دلیلی داشت که السالوادوری ها در رتبه سوم ضعیف ترین تیم های تاریخ جام جهانی قرار بگیرند؟

مشکل این است که اولین بازی آن ها برابر مجارستان بدترین شکست تاریخ جام جهانی لقب گرفت. این بازی با نتیجه ۱۰ بر ۱ به سود مجارستان به پایان رسید که پرگل ترین بازی تاریخ جام جهانی نیز محسوب می شود. در این بازی نیز تنها هت تریک توسط یک بازیکن در تاریخ جام جهانی به ثبت رسید و لاژیو کیس پس از وارد شدن به بازی در نیمه دوم توانست در دقایق ۶۹، ۷۲ و ۷۶ موفق به گلزنی شود. یکی دیگر از بازیکنان تعویضی مجارستان به نام لازا ژنتس نیز موفق شد در دقیقه ۷۰ دروازه السالوادور را باز کند و بدین ترتیب در عرض تنها ۷ دقیقه نتیجه بازی از ۵ بر ۱ به ۹ بر ۱ تغییر کرد. در کمال ناباوری، تیم مجارستان با این نمایش خیره کننده خود نیز نتوانست از دور گروهی صعود کند.

۲- زئیر (۱۹۷۴)

زئیر که اکنون با نام جمهوری دموکراتیک کنگو شناخته می شود تنها حضورشان در جام جهانی را در سال ۱۹۷۴ تجربه کردند و بعد از نمایش تاسف بار در مسابقات با این شعار که حضور صرف در مسابقات جام جهانی نیز برایمان افتخار بود با تبیدل شدن به یکی از ضعیف ترین تیم های تاریخ جام به خانه هایشان بازگشتند. آن ها بازی اول خود را بد شروع نکرده و بازی اول خود را  با نتیجه قابل چشم پوشی ۲ بر صفر به تیم قوی اسکاتلند واگذار کردند. اما بازی دوم آن ها برابر یوگسلاوی تاسفبار بود و گل اول یوگسلاوی تنها ۸ دقیقه پس از شروع بازی به ثمر رسید. در دقیقه ۲۲ بازی بود که اولین بازیکن زئیر از زمین اخراج شده و قبل از پایان نیمه اول نتیجه به ۶ بر صفر به نفع یوگسلاوی رسید. زمانی که سوت پایان بازی به ثمر رسید تابلو ورزشگاه نتیجه را ۹ بر صفر نشان می داد.

البته زئیری ها با نمایشی قابل قبول در بازی آخر برابر برزیل کمی روحیه و اعتبار از دست رفته خود را بازیافته و با نتیجه ۳ بر صفر در بازی پایانی به خانه رفتند. یکی از به یاد ماندنی ترین و خنده دارترین لحظات تاریخ جام جهانی در این بازی رخ داد. در حالی که پشت محوطه جریمه تیم زئیر یک ضربه آزاد به نفع تیم برزیل اعلام شده بود و بازیکنان زئیر دیوار دفاعی تشکیل داده بودند، یکی از بازیکنان تیم زئیر در حرکتی عجیب و قبل از زدن ضربه توسط برزیلی ها به سمت توپ رفته و آن را به سمت زمین برزیل شوت کرد که یک کارت زرد را برای او به دنبال داشت. شاید این صحنه به یاد ماندنی ترین عملکرد تیم زئیر در تاریخ فوتبال این کشور بود.

۱- کره جنوبی (۱۹۵۴)

قبلاً در مورد رکورد تاریخی گلزنی مجارستان در برابر السالوادور صحبت کردیم و البته این تیم سال ها قبل از آن نیز کار مشابهی انجام داده بود. در جام جهانی ۱۹۵۴ سوییس، کره جنوبی برای اولین بار جواز حضور در دور نهایی جام جهانی را کسب کرده و در گروه دوم مسابقات با تیم های مجارستان، آلمان غربی و ترکیه همگروه شد. در آن دوران، علیرغم این که هر گروه از ۴ تیم تشکیل شده بود هر تیم تنها ۲ بازی انجام می داد. از این رو کره جنوبی برای صعود از گروه خود تنها باید مقابل تیم های مجارستان و ترکیه بازی کرده و نتیجه قابل قبولی بگیرد.

بازی اول آن ها برابر مجارستان یک فاجعه تمام معنا بود: نیمه اول با ۴ گل به سود تیم مجارستان به پایان رسید و پیش از سوت پایان بازی نتیجه به ۹ بر صفر افزایش یافت. کره ای ها در برابر ترکیه بازی نسبتاً بهتری ارایه دادند و علیرغم دریافت ۴ گل در نیمه اول، میدان مسابقه را با نتیجه ۷ بر صفر به سود تیم رقیب ترک کردند. بدین ترتیب، کره جنوبی تنها با انجام ۲ بازی و با تفاضل گل منفی ۱۶، بدون گل زده و امتیاز این مسابقات را به پایان رساند. بدین ترتیب کره جنوبی رکورد مشترک بیشترین گل خورده تاریخ جام جهانی، بدترین تفاضل گل، بیشترین گل خورده در هر بازی و بدترین تفاضل گل برای هر بازی را به خود اختصاص داده و به عنوان بدترین و ضعیف ترین تیم تاریخ جام جهانی در صدر این فهرست قرار گرفت.

ماجرای جنجالی زنان گزارشگر و مفسر جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه چیست؟

۱۰ بازیکن برتر خط میانی حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را بشناسید [قسمت اول]

۱۹ نکته ساده اما جالب در مورد جام جهانی فوتبال که از آن ها اطلاعی نداشتید

نگاهی به پوسترهای جام جهانی فوتبال از ابتدا تاکنون

منبع: whatculture
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • reza فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

    ایران بدشناس ترین تیم تاریخ جام جهانی