یک نظر
کیش تور

بقایای انسانی یافت شده در ترکیه شواهدی مبنی بر قربانی کردن کودکان در حدود ۵ هزار سال پیش در منطقه‌ای دارد که به «مهد تمدن جهان» مشهور است.

گروهی از محققان به‌تازگی گورهایی کشف کرده‌اند که قدمت آنها به سال‌های ۳۱۰۰ و ۲۸۰۰ پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. این قبور در آرامگاه «باشور هویوک» یافت شده‌اند که به عصر برنز تعلق دارد.

گمانه‌زنی می‌شود که این یافته باستان‎شناسی یکی از نمونه‌های اولیه‌‌ی قربانی کردن انسان‌ها در بین‌النهرین است؛ منطقه‌ای که نخستین مجموعه‌های شهری جهان در آن شکل گرفته و توسعه یافته است.

محققان باستان‌شناسی در این رابطه گفته‌اند که این کشف می‌تواند آنها را در مسیر درک هر چه بهتر روند توسعه مناطق شهری و تمدن مدنی یاری برساند.

مجموع ۱۰ اسکلت کشف شده در این گورستان ترکیبی از زنان و مردان در بازه سنی ۱۱ تا ۲۰ سال هستند که برای این مجموعه قربانی شده‌اند.

این گورستان دارای اتاق‌های داخلی است که با در سنگی از اتاق بیرونی جدا شده‌است.

۸ فقره از اسکلت‌ها به صورت کپه روی هم چیده شده‌ و دیگر اسکلت‌های در تالار بیرونی قرار گرفته‌اند. اسکلت دو کودک دیگر نیز در یکی از اتاق‌های داخلی یافت شده که در اطراف آنها گنجینه‌های فلزی همچون سرنیزه‌های برنزی کشف شده است که گمانه‌زنی می‌شود به موقعیت اجتماعی بالای این اجساد مربوط بوده.

«برنا حاسط»، یکی از کارشناسان زیست‌باستان‌شناسی در موزه تاریخ طبیعی شهر لندن که یکی از نویسنده‌های مقاله‌ی کشف این سایت در نشریه‌ی “Antiquity” است، بدنبال آنالیز اجساد تایید کرده که دو اسکلت جوانی که در تالار بیرونی کشف شده‌اند پیش از مرگ مورد خشونت قرار گرفته‌اند. آزار پیش از مرگ این افراد شامل وارد کردن اجسام تیز و برنده به سر و پهلوهایشان بوده است.

گورستان باشور هویوک عصر برنز دارای اتاق‌های داخلی و خارجی است.

نوکرانی برای جهان پس از مرگ؟

طریقه مرگ و این حقیقت که آنها در اتاق بیرونی گور به خاک سپرده شده‌اند گویای این حقیقت است که ۸ جسد بیرونی «نوکران» دو جسد در اتاق داخلی هستند.

به باور باستان‌شناس یاد شده، روش دفن اجساد در این منطقه نشان می‌دهد که در گذشته پس از مرگ افراد مهم، چندین نوکر و پیش‌خدمت هم در کنارشان به خاک سپرده می‌شدند تا در دنیای پس از مرگ در خدمتشان باشند.

این باوری است که در مصر باستان هم می‌توان به وضوح شواهد آن را یافت.

«برنا حاسط» گفته: «در آن زمان برای نمایش جایگاه اجتماعی افراد به این ترتیب مرده‌ها را دفن می‌کردند. جایگاه مرگ هر فرد دقیقا بازگو کننده‌ی موقعیت اجتماعی آنها در زندگی واقعی‌شان بوده است.»

روش مرگ بقیه کودکان هنوز معلوم نیست. اما با توجه به اینکه تاریخچه گورستان باشور هویوک به دورانی از تاریخی می‌رسد که در آن مردم برای تشکیل شهرها و تمدن‌ها گرد هم می‌آمدند، این کشف بسیار اهمیت می‌یابد.

قربانی کردن کودکان برای نمایش قدرت

تا پیش از ظهور بین النهرین (عراق، شرق سوریه و جنوب‌شرقی ترکیه)، پیشرفت‌هایی همچون کشاورزی، علم ستاره‌شناسی و حساب در این منطقه توسعه یافته بود و مردم در تلاش مستمر برای ساخت و توسعه اجتماعات شهری بودند.

گورستان Başur Höyük که در سال ۲۰۱۴ میلادی کشف شد، در زمانی مورد استفاده قرار داشته که یکی از این تلاش‌ها برای توسعه تمدن با شکست و تخریب مواجه شده است. در حال حاضر، اطلاعات اندکی در این رابطه با این دوره‌ی زمانی در دسترس است اما فرضیه قوی این است که بین‌النهرین نخستین مکانی در جهان است که سیستم اولیه شهرنشینی در آن ساخته شده.

قربانی کردن کودکان برای نمایش قدرت

اسکلت جوانان در اتاق خارجی گور که پیش از مرگ با وسایل تیز و برنده مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

قربانی کردن کودکان برای نمایش قدرت

شواهدی مبنی بر قربانی کردن انسان‌ها در تاریخ در گوشه‌وکنار جهان یافت شده است. اما انگیزه هر کدام از آنها با دیگری متفاوت است.

در تمدن آزتک‌ها، انسان‌ها را برای اهدا به خداوند قربانی می‌کردند.

در مورد بین‌النهرین باستانی باید گفت، تبدیل شدن به شهرهای اولیه به معنی قانون‌مند کردن گروه بزرگی از مردم برای زندگی در کنار هم، سازمان‌دهی آنها و وضع قوانین اجتماعی و مدنی بوده که همگام با کنترل فشارهای اجتماعی باعث ایجاد تغییرات شده است.

در این میان، قربانی کردن انسان‌ها و مدفون کردن آنها به همراه ابزار و سایل قیمتی و ارزشمند، به احتمال زیاد برای نمایش قدرت زیاد گروهی از مردم بوده است.

به گفته‌ی حاسط، این خاکسپاری با مراسم و آیین‌های پر زرق و برقی همراه بوده تا حاضرین در مراسم شاهد قدرت و اقتدار درگذشتگان باشند.

حاسط همچنین اعتقاد دارد: قدرت بر زندگی بشر نوعی قدرت اجتماعی بی‌نهایت است. اگر شما بتوانید انسان‌هایی که در اختیار دارید را همانند گنجینه‌ها و هدایای خود به نمایش بگذارید، بدون شک نشان می‌دهید که انسان قدرتمندی هستید.

بیش از ۱۰۰ سر نیزه برنزی در اتاق داخلی گور یافت شده است.

اگوستا مک‌ماهون، باستان‌شنای بین‌النهرین از دانشگاه کمبریج نیز این نظریه را تایید کرده است.

مک‌ماهون می‌گوید، اسکلت‌های باشور هویوک قدیمی‌تر از نمونه‌های قربانی انسان‌هایی باشند که در آرامگاه رویال در عراق کنونی کشف شده است. در این معبد که تاریخ ساخت آن به ۵۰۰ سال پس از معبد باشور هویوک مربوط می‌شود، نشانه‌های از قربانی کردن دسته‌جمعی انسان‌ها یافت شده است.

محققان اکنون در حا بررسی DNA اسکلت‌های یافت شده هستند تا هرگونه رابطه فامیلی بین اسکلت‌ها در قبرهای کنار هم را بیابند.

چگونگی قربانی کردن انسان

دکتر کاسو در کتاب مردمان آفتاب، دربارهٔ چگونگی قربانی کردن برای تسکاتلیپوکا (ایزد آفریننده) چنین روایت کرده‌است:

اسیری را بعنوان مظهر ایزد برمی‌گزیدند، کاهنان به وی آداب و رسوم درباری و نواختن نی لبک را می‌آموختند؛ خدمتکارانی به خدمت وی گمارده می‌شدند؛ او جامهٔ خدایان را می‌پوشید؛ از چپق زرین تنباکو دود می‌کرد و همچون اشراف دسته گلی بدست می‌گرفت و به گردش می‌پرداخت، در حالیکه همه در برابر وی، کُرنش می‌کردند. بیست روز قبل از مراسم جشن، لباس سرداران و جنگجویان دلیر را بر تنش می‌پوشاندند؛ چهار دوشیزه که مظهر همسران [=چهار همسر] ایزد تقدیر بودند، به عقد ازدواج وی درمی‌آمدند.

در روز جشن، به افتخار او، رقص و مهمانی برپا می‌شد و همه مدح وی را می‌گفتند؛ وی همراه با همسرانش در یکی از زورق‌های سلطنتی به معبد کوچکی که در کرانهٔ دریاچه‌ای بود، می‌رفت و در آنجا همسرانش وی را ترک می‌کردند. او با نی لبک‌ها [با چند نی لبکی که به همین منظور توسط کاهنان درباری در اختیار وی قرار گرفته و نواختن آن به وی آموزش داده شده بود]، از پلکان معبد بالا می‌رفت و سر هر پله‌ای، یکی از نی لبک‌ها را که نشانه‌ای از بزرگی گذشته اش بود، می‌شکست.

در بالای معبد، کاهنان جامه از بدن او بیرون می‌آوردند، وی را بر قربانگاه می‌خواباندند و قلب طپنده اش را بیرون می‌کشیدند.

کیش تور
منبع: cnn
یک نظر

ورود

 • ايراني-فرانسوي تیر ۳۰, ۱۳۹۷

  عه بقيه جاهام تمدن دارن؟
  مگه هنر و تمدن فقط نزد ايران نبود و بس؟
  تو المان يه ايراني زده مسافراي اتوبوسو با چاقو تيكه پاره كرده بعد يع عده اومدن نظر ميدن نه ايراني نبوده، يك ميگه عرب ايران بوده نه ايراني، يكي ميگه بلوچ بوده، يكي ميگه افغاني بوده، خلاصه همه ميگن هر كشوري بوده به جز ايران و پليس المان اشتباه ميكنه ميگه طرف ايراني بوده و سيتيزن المانم هست، يكي اومده ميگه طرف مهاجر لهستاني زمان جنگ جهاني دوم بوده كه بعدا اومده المان و سيتيزن المان شده. تو المان كسي كن سيتيزن ميشه بايد تابعيت اوليشو ول كنه، ولي براي اتياع ايران استثنا قائل شدن، يعني يه ايراني به علت مسئله ي سربازي ميتونه هم ايراني باشه هم الماني، چون براي ترك تابعيت اول طرف بايد بره ايران و اگه سربازي نرفته باشه احتمال ممنوع الخروجش هست، برا همينه وقتي خود پليس ميگه دو تابعيته ايراني الماني بوده يعني ايراني بوده. نه لهستاني نه عرب نه بلوچ،
  تو فرانسه هربار ميبينم اخبار جرم يه ايراني رو پوشش ميده همه اطرافيا فقط اظهار فضل ميكنن كه طرف ژن ايراني نداره وگرنه ايراني اين كارا رر نميكنه طرف حتما ژن عرب داشته. بدبختي امار بالاييم هست. هزاربار به اطرافيا گفتم بياييم كار فرهنگي كنيم دولت فرانسه هم مكانشو ميده هم حمايت ميكنه، همشون ميگن نه مگه ايراني خلافم ميكنه كه بخواييم كمك كنيم؟
  به اين درد دچاريم، نپذيرفتن حقايق. تا وقتي حقيقتو نپذيريم هيچي درست نميشه، اگه حقيقتو بپذيريم بعدش براش راه حل پيدا ميكنيم و اصلاحش ميكنيم، ولي چون اين چيزا سخته و حتي تو ذات ما نيست قبول نداريم.
  به تجاوز ميرسه ميگيم ايراني اين كارا رو نميكنه بعدم نه دولت و نه مردم هيچ قدمي برا كم شدن تجاوز بر نميدارن، اصلا طوري شده مقصر اول و اخر فرد قربانيه،
  به امار جرم و جنايت ميرسه همينه، بعدم دولت ميگه ديدي؟ ما مجرم نداريم كه اصلا برنامه ايي براش بچينيم
  به كمبود اموزش كه ميرسه اوضاع همينه
  بياييم يكبار براي هميشه به خودمون بياييم و يكم فكر كنيم.
  تا كي هرچي ميشه مقصر بقيه هستن؟ تا كي هي بايد منكر بشيم و يا اصلا برامون مهم نباشه؟
  خب ايران هيچي ولي حداقل تو كشوراي ديگه ايي كه هستيم يكم به فكر باشيم تا اينجا رو يه ايران ديگه نكنيم
  تا كي گول شعارها رو بخوريم،؟ تا كي همه چي رو تبديل به جك و مسخره بازي كنيم و بعدم همه چي تموم؟
  تا كي نميخواييم تعامل و همزيستي مسالمت اميزو با بقيه ملتها ياد بگيريم؟
  اينحا تو فرانسه اينقدر ايرانيه كه با تهران مو نميزنه بعد طرف مياد ميگه مردم فرانسه اينطوريه اونطوريه، دماغشون اينطوريه، لهجه شونو مسخره ميكنيم كه مثل قورباغه و بزغاله حرف ميزنن، بعدم يه كليپ ميسازيم و يه فرانسوي رو مياريم جلو دوربينو و بهش ميگيم مثل بزغاله حرف ميزنين و بعدم پخشش ميكنيم و در نهايت هركي ميبينه ميخنده و يه دمش گرم ميگه. اما به علت ناداني قسمت ديگه ي ماجرا رو اصلا نميبينيم، چون تمسخر شده يه كار روزمره و عادي، چون هركي مثل ما نباشه يه موجود پست تر از ما هست و بايد مسخرشون كنيم و اگه تمدن دارن تمدنشونو مسخره كنيم اگه خنري دارن بريم جلو روشون و بگيم هنرتون بدرد نخوره چون هنر نزد ايرانيان هست و بس، بعدم گله منديم چرا مردم اروپا و غرب با ايرانيا خوب تا نميكنن، به هر اروپايي ميرسيم هي ميگيم ما پروفسور سميعي داريم، دكتر فلان زاده داريم، مهندس اميد كردستاني داريم، ولي نميگيم اينا تو كشوراي غربي بزرگ شدنو و دكتر مهندس شدن. جالبه از يه الماني كه امكانات درس خوندن و رشد دكتر سميعي رو از كودكس تا الانو ايجاد كرده يه تشكر خشك و خالي نميكنيم ولي به همون الماني ميگيم بايد افتخار بدن دكتر سميعي تو كشورشون زندگي ميكنه، بعدم ميناليم المانيا بهمون ميگن مردم مغرور قدر نشناش. بعدم به پيشرفت ميرسه منت سر همه كشوراي اروپايي ميزاريم چون تنها عامل پيشرفتشون اين چندتا دكتر مهند ايراني بوده. تو همين فرانسه بهترين دكترا هندي و لبناني ان، كلي استاد دانشگاه الجزايري و ليبيايي و عرب و هندي دارن درس ميدن ولي هيچكدومشون نيومدن بگن عامل پيشرفت فرانسه فقط ماييم، هيچكدوم اين مليتهز كه از كوچيكي همينجا بزرگ شدن و از امكانات برابر استفاده كردن و دكتر مهتدس استاد دانشگاه شدن نيومدن و نميان خود فرانسوي ها رو مسخره كنن و بعدم فيلمشو پخش كنن، تو روز ملي فرانسه اين مليتها ميان از فرزنسن تشكر ميكنن برا اينكه بهشون امكان رشد و مهندس و دكتر شدنو دادن، ولي ماها اول از همه اصلا تو جشناي مليشرن شركت نميكنيم و اگه شركت كنيم فقط و فقط پرچم ايران ميگيريم و اگه يكي پرچم فرانسه رو بده دستمون انگار يه چيز نجسه و باعث انزجارمون ميشه، بعدم مياييم تو دنياي مجازي ميگيم تيم ملي فرانسه به مشت گدا گشنه ي افريقايي بودن نه فرانسوي، بازيكن تيم ملي فرانسه با پيشينه ي يه كشور افريقايي مياد جلو تلويزيون خودشو فرانسوي ميدونه و از تمام مردم فرانسه تشكر ميكنه، بعد ماها مياييم ميگيم نه طرف فرانسوي نيست چون پوستش تيره هست در حالي تو تمام سالهايي كه تو فرانسه بودم ايراني نديدم پرچم فرانسه دستش بگيره، اصلا افتخار نميديم خودمونو به فرانسه ايي كه امكانات زندگي برابر رو بهمون داده، خرج زندگي مونو ميده، امكان درس خوندنو برامون فراهم كرده بچسبونيم، بعدم ميگيم ما ايراني هستيم، فرانسوي ها ادماي پستي هستن، اين كاراييم كه برا ماها كرده به اين علته كه ما بهتريم و بايد برامون اين كارا رو بكنن.

  چون اينجا بازديد زيادي داره و قبلا كامنت گذاشته بودن اينو نوشتم
  ممنونم اين امكاناتر در اختيار ما ميزارين