جزئیات جدید از قتل رومینا اشرفی از زبان وکیل مادرش؛ پای یک همدست در میان است

جزئیات جدید از قتل رومینا اشرفی از زبان وکیل مادرش؛ پای یک همدست در میان است

چند روز قبل اعلام شد دادگاه کیفری استان گیلان حکم پدر رومینا اشرفی را صادر و او را به ۹ سال حبس و پرداخت دیه در حق مادر رومینا محکوم کرد. این در حالی است که وکیل مادر رومینا اعلام کرد به این رأی اعتراض خواهد کرد.

رومینا اشرفی، دختر ۱۳‌ ساله تالشی بود که خرداد سال جاری به خاطر فرار با پسری به نام بهمن خاوری به‌ دست پدرش به قتل رسید؛ پدر رومینا با داس سر از تن فرزندش جدا کرد. این پرونده در زمان وقوع، افکار عمومی را به‌ شدت تحت تأثیر قرار داد و رئیس قوه قضائیه نیز در واکنشی اعلام کرد محکومیتی عبرت‌آموز به پدر رومینا داده خواهد شد.

قتل رومینا اشرفی

مزار رومینا اشرفی در روستای سفیدسنگان

اما پس از اعلام رأی صادر شده از سوی دادگاه کیفری گیلان، مادر رومینا به عنوان شاکی اصلی این پرونده در مصاحبه‌ ی چند روز قبل خود با خبرگزاری ایلنا اعلام کرد به این رأی اعتراض خواهد کرد؛ چرا که امنیت ندارد و دوست ندارد پدر رومینا دوباره به روستا برگردد. او همچنین گفت خانواده ی شوهرش قصد دارند پسر خردسال او را بگیرند و همین موضوع نگرانی‌ هایی را برای او ایجاد کرده است. به گفته ی مادر رومینا، برای بهمن خاوری هم ۲ سال حبس تعیین شده است.

دکتر ابراهیم نیکدل‌ مقدم، وکیل‌ مدافع مادر رومینا، ضمن تأیید خبر صدور حکم گفت: ما حدس می‌ زدیم که چنین حکمی صادر شود؛ چرا که بر اساس قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲، حداکثر مجازات برای ولی که مرتکب قتل فرزند شود، ۱۰ سال حبس و پرداخت دیه است که در این پرونده نیز ۹ سال حبس و پرداخت دیه صادر شده است، اما می‌ شد با توجه به خطرناک‌ بودن متهم، مجازات تکمیلی هم صادر شود و قضات می‌ توانستند مجازات تکمیلی و اقامت اجباری یا همان تعبید را هم برای پدر رومینا در نظر بگیرند که متأسفانه مجازات تکمیلی داده نشد و ما نسبت به این موضوع اعتراض خواهیم کرد؛ چراکه این مرد واقعاً خطرناک است.

او گفت: مجازات باید متناسب با عمل فرد باشد، قطع‌ کردن سر یک دختربچه ی ۱۳‌ساله با داس عمل بسیار خشنی است و باید مجازاتی سنگین‌ تر برای مرتکب درنظر گرفته می‌ شد. قانون باید مجازات قابل پیشگیری‌ تری داشته باشد و به مجازات فقهی در اینگونه موارد بسنده نشود.

نقص در تحقیقات پرونده

این وکیل دادگستری گفت: از نظر من به‌ عنوان وکیل مادر رومینا این پرونده نقص تحقیقاتی دارد. بعد از اینکه رومینا با بهمن فرار کرد از طریق یک واسطه به بهمن گفته شد مراسم عقد را برگزار کنید، پدر رومینا را هم می‌ آوریم. از این طریق محل اختفای بهمن و رومینا را متوجه شدند و بعد هم پدر رومینا با مأموران به محل رفته و دختربچه را به خانه بازگرداند. او بعد از اینکه رومینا را تحویل گرفت و به خانه برد، بر اساس گفته‌ های موکلم، به رومینا گفته قرص بخور و خودت را بکش. رومینا که از پدرش می‌ ترسیده فقط به او گفته چشم!

رضا اشرفی، پدر رومینا اشرفی

پدر رومینا را تحریک کردند

این وکیل دادگستری ادامه داد: بعد از این ماجرا پدر رومینا به مادر این بچه گفته است دیگر با او کاری نداشته باش، بچه است و یک غلطی کرده حتی برای او هدیه هم خریده است. بعد از مدتی وقتی پدر رومینا بیرون رفته و برگشته انگار همه‌ چیز تغییر کرده و بعد با داس سر رومینا را قطع کرده است. بر اساس شنیده‌ ها و برخی مستندات، پدر رومینا از سوی افرادی از نزدیکانش تحریک شده است. آن ها به پدر رومینا گفته‌ اند اگر تو این دختر را نکشی، ما این کار را می‌ کنیم.

نیکدل‌ مقدم در پاسخ به این پرسش که گفته می‌ شود پدر رومینا قبل از قتل درباره ی مجازات فرزندکشی تحقیق کرده است، گفت: متأسفانه این گفته درست است.

یکی از آشنایان این خانواده که آن زمان دانشجوی حقوق بود، بدون اینکه از نیت پدر رومینا باخبر باشد یا حتی بداند که چه اتفاقی برای رومینا افتاده، به سؤال پدر رومینا پاسخ داده است. تماسی که با او گرفته شده است هم یکی از ادله ی ما برای این است که پدر رومینا از طرف یکی از نزدیکانش تحریک شده است؛ چرا که پدر رومینا با تلفن همان فردی که گفته بود اگر تو رومینا را نکشی من این کار را می‌ کنم، با این دانشجوی حقوق تماس گرفته بود. این نشان می‌ دهد که آن ها کنار هم بودند و درباره ی قتل رومینا با هم صحبت و مشورت کرده‌ اند. پدر رومینا در این تماس بدون اشاره به اینکه چه اتفافی افتاده است، می‌ پرسد اگر پدری فرزندش را بکشد چه اتفاقی می‌ افتد و او هم مجازات قانونی را توضیح می‌ دهد. فردی که اطلاعات را به پدر رومینا داده‌، بعد از حادثه متوجه شده چرا چنین سؤالی از او پرسیده شده است. آن شخص خودش به‌ شدت از این حادثه متأثر است و کمک زیادی کرد که من وکالت مادر رومینا را بر عهده بگیرم و من خودم با او صحبت کردم و همه‌چیز را جویا شدم. به همین دلیل هم می‌ گویم پدر رومینا از سوی یکی از نزدیکانش تحریک شده است، بنابراین آن شخص نزدیک هم باید به اتهام معاونت در قتل تحت پیگرد قرار بگیرد. من در لایحه‌ ای که برای دیوان ‌عالی کشور ارسال خواهم کرد، علاوه بر اینکه موضوع مجازات تکمیلی را عنوان خواهم کرد، درباره ی نقص در تحقیقات و نقش آن شخص نزدیک در قتل رومینا هم ادله ی خود را بیان خواهم کرد.

بهمن خاوری

پدر رومینا به عملش آگاه بود

وکیل مادر رومینا درباره ی اظهارات متهم در دادگاه گفت: پدر رومینا در دادگاه ابراز پشیمانی کرد و گفت نفهمیده چه شده و یکباره این کار را کرده و زمان قتل می‌ خواسته با داس به سر کار برود که در یک لحظه دخترش را کشته است.

البته به نظر نمی‌ رسد این گفته‌ها درست باشد؛ چرا که او تأکید کرد برای پاک‌ کردن ناموسش دخترش را به قتل رسانده است. وقتی او چنین حرفی زد، سؤال جالبی از سوی رئیس دادگاه مطرح شد و رئیس دادگاه گفت اگر تو معتقد بودی ناموست لکه‌دار شده، چرا بهمن خاوری را نکشتی؟ چرا دختربچه ی خودت را درخواب کشتی؟ آیا این رفتار یک پدر با فرزندش است؟ که در این هنگام متهم گفت اگر بهمن را می‌ کشتم قصاص می‌ شدم.

این وکیل ادامه داد: این پاسخ نشان می‌ دهد گفته‌های پدر رومینا درباره ی اینکه نفهمیده چه شده و… کذب است و او با سبق تصمیم و تحریک عده‌ ای و همچنین آگاهی نسبت به کاری که می‌ خواسته انجام دهد، رومینا را قربانی کرده است.

عکس بهمن و رومینا استوری شده بود

او همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا بهمن خاوری واقعاً عکسی برای پدر رومینا ارسال کرده است، گفت: چنین عکسی ارسال نشده، عکس بهمن و رومینا در اینستاگرام استوری شده است. پدر رومینا هیچ آشنایی با فضای مجازی نداشته و عموی رومینا این عکس را نشان داده و آتش خشم آنجا شعله‌ ور شده است. اگر عکس از سوی بهمن برای پدر رومینا ارسال می‌ شد، حتما اتهام معاونت در قتل برای بهمن نیز می‌ توانست ثابت شود، اما بهمن از اتهام معاونت در قتل تبرئه شد.

این وکیل دادگستری همچنین خبر منتشر شده درباره ۲ سال حبس برای بهمن را هم تأیید کرد و گفت: او در دادگاه گفت که چندبار به خواستگاری رومینا رفته و پدرش قبول نکرده است و سرانجام باهم فرار کردند و قصد عقد داشتند که چنین اتفاقی افتاده است. البته او رومینا را از ۱۱‌سالگی اغفال کرده بود و مسلما فردی جاافتاده در سن بهمن می‌ دانسته که رومینا کودک است. البته اتهامات دیگری هم متوجه بهمن شده بود که در این زمینه هم محکومیت دارد.

بهمن خاوری از سوی دادستان به مباشرت در آدم‌ ربایی، معاونت در قتل از طریق ارسال تصاویر خصوصی و پیامک تحریک‌ آمیز، تشویش اذهان عمومی با ارسال تصاویر و مصاحبه با رسانه‌ های بی‌هویت متهم شده بود که دادگاه در اتهام مباشرت در آدم‌ ربایی با توجه به اینکه متهم با رضایت رومینا با او رفته بود و همچنین اتهام معاونت در قتل با توجه به اینکه وحدت قصد وجود نداشته است و ادله‌ ای در این زمینه نبود، تبرئه شد. اما درخصوص عمل منافی عفت که به‌ طور مستقیم در دادگاه رسیدگی شد و همچنین مصاحبه با رسانه‌ های بی‌هویت و انتشار تصاویر خصوصی و سوء‌استفاده از نوجوانی رومینا، به ۲۴ ماه حبس، ۹۹ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید محکوم شده است.

مادر رومینا می‌ تواند حضانت پسرش را بگیرد

ابراهیم نیکدل‌ مقدم درباره ی ادعای مادر رومینا درخصوص اینکه خانواده ی متهم قصد دارند فرزند او را بگیرند، گفت: این مسئله درون‌ خانوادگی است و در دادگاه چنین چیزی مطرح نشد، اما ما در این زمینه هم راه‌ حل قانونی داریم. مادر رومینا می‌تواند درخواست سلب حضانت پدر را بدهد و با توجه به شرایطی که پدر رومینا دارد، به‌طور قوی می‌ توان گفت که این حضانت به مادر داده خواهد شد. بر اساس قانون، حضانت فرزند با پدر است و اگر پدر به هر دلیلی نبود یا صلاحیت نداشت، حضانت فرزند با مادر خواهد بود. درباره ی برادر رومینا هم همه ی شرایط قانونی که حضانت از پدر سلب و به مادر واگذار شود، وجود دارد و مادر می‌ تواند راه قانونی آن را طی کند.

پدر رومینا وکیل مادرش را هم تهدید کرد

دکتر ابراهیم نیکدل‌ مقدم همچنین به تهدیدهای پدر رومینا در دادگاه اشاره کرد و گفت: پدر رومینا بسیار اصرار داشت که از مادر رومینا رضایت بگیرد و به من هم اصرار کرد که از موکلم رضایت بگیرم، من گفتم نباید موکل را اذیت کند و باید او را راحت بگذارد. وقتی که دید این اصرارها فایده‌ای ندارد، من را تهدید کرد و گفت برادرهایم را سراغت می‌ فرستم و تو را راحت نمی‌ گذارم که من این موضوع را به دادگاه منعکس کردم.

البته در کار وکالت چنین تهدیدهایی شده‌ ایم و اولین‌ بار نیست، اما قصدم از مطرح‌ کردن این موضوع آن بود که مشخص شود این مرد خطرناک است و اگر آزاد شود، مادر رومینا و پسرش راحت نخواهند بود. ضمن اینکه این تفکر خطرناک در میان خانواده ی پدر رومینا هم وجود دارد و ممکن است زنان و بچه‌ های دیگری هم قربانی شوند.

او در پایان دوباره تأکید کرد به ‌دلیل نقص در تحقیقات و عدم صدور مجازات تکمیلی به رأی صادره اعتراض خواهد کرد: فردی که پدر رومینا را تحریک به قتل کرده و گفته اگر تو نکشی من این کار را می‌ کنم، از نظر ما باید تحت تعقیب قرار بگیرد. اگر حالا جلوی او گرفته نشود ممکن است اتفاقات تلخ دیگری را رقم بزند، بنابراین من و موکلم روی این رأی اعتراض خواهیم کرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود