درباره بهیار، بهیاری، شرح وظایف و فهرست هنرستان های آموزش بهیاری بیشتر بدانید

درباره بهیار، بهیاری، شرح وظایف و فهرست هنرستان های آموزش بهیاری بیشتر بدانید
۴۰ نظر

بهیار و بهیاری همچون پرستاری، از شغل های شریف، سخت و پر زحمتی است که در مراکز درمانی در اختیار بیماران قرار میگیرد و بهیاران، به عنوان دستیاران کادر پرستاری، بخشی از فرآیند درمان را طبق برنامه پزشکی اعلامی انجام می دهند. افراد زیادی هستند که علاقمند به فعالیت در عرصه پرستاری بوده اما فرصت ادامه تحصیل در دانشگاه برای آن ها فراهم نمیشود و میتوانند در دوره های بهیاری شرکت کرده و مدرک صلاحیت حرفه ای اخذ کنند. گزارش امروز سرویس سلامت روزیاتو شما را با بهیاری، بهیار، مراکز آموزش بهیاری و ضوابط مربوطه آشنا میکند. با ما همراه باشید.

بهیار و بهیاری و مدرک بهیاری

سازمان نظام پرستاری کشور تنها مرجع رسیدگی به موضوعات بهیاری در کشور است

بهیار، بهیاری و وظایف بهیار

بهیار به کسی گفته میشود که دوره آموزش رسمی بهیاری را طبق ضوابط با کسب دانش و مهارت قابل قبول کسب نموده و توانایی ارایه خدمات بهداشتی درمانی را به بیمار داشته باشد. بهیاری عضوی از گروه پزشکی بوده که زیر نظر پرستار از بیماران مراقبت میکند.

از نمونه وظایف بهیار مراقبت از بیماران و افرادیست که دوران نقاهت خود را پشت سر میگذرانند. در بیمارستانها و مراکز نگهداری از سالمندان و کلینیک ها و سایر مراکز که فعالیت بهیاران تحت نظارت یک پرستار حرفه ای ثبت شده است. زمانی که بهیار برای پیشگیری از صدمات یا بهبود بخشیدن به صدمات و مشکلاتی که برای فرد بیمار بوجود آمده تلاش می کند هیچ موضوعی به اندازه سرعت عمل و برخورد عاطفی و وجدان آن نمی تواند تاثیر گذار باشد و این رمز ارتقاء شغل و موفقیت یک بهیار است.

شرح وظایف بهیاری از وظایف اداره کل امور پرستاری وزارت بهداشت و درمان است. کار بهیاران از دورترین روستاها شروع می شود تا بزرگترین مراکز بیمارستانی و حتی در اورژانس های جاده ای انجام وظیفه میکنند. هدف از جذب بهیاران، تامین نیروی پرستاری مورد نیاز در بخش بالینی است که کمبود آن به شدت احساس می شود.  از دیگر وظایف بهیار میتوان به کمک کردن و اهمیت دادن به دیگران, فراهم نمودن کمک به افراد؛ توجه پزشکی و حمایت عاطفی یا سایر مراقبت های شخصی مانند کمک به همکاران، مشتریان ,بیماران و همچنین مجروحان و یا ناتوانانی که در بیماستان بستری هستند و یا در آسایشگاه‌ها و کلینیک‌ها و یا در منازل شخصی حضور دارند اشاره نمود.

از مزایای داشتن مدرک بهیاری میتوان به داشتن بازار کار فراوان در داخل و خارج از کشور، امکان اشتغال و استخدام دربیمارستان ها، اورژانس ها، مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی اشاره کرد. بهیارانی که مدرک بین المللی داشته و دوره های صلاحیت حرفه ای مکمل را طی کرده و مسلط به یک زبان خارجی هستند، برای فرصت های اشتغالی در کشورهای آسیایی و اروپایی نیز میتوانند اقدام کنند.

نمونه مدرک بهیاری صادر شده توسط جهاد دانشگاهی

فهرست هنرستان های مجاز آموزش بهیاری ۹۷ در استان ها

سازمان نظام پرستاری و مدیر کل آموزش مداوم وزارت بهداشت در رابطه با موضوع مراکز مجاز آموزش بهیاری عناوین مراکز رسمی و شرایط مورد تایید این مراکز را به شرح زیر اعلام کرد:

 • هنرستان بهیاری ایرانشهر(دخترانه)
 • هنرستان بهیاری ایرانشهر (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری مرودشت (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری مرودشت (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری آباده (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری آباده (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری بم (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری بم (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری زابل (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری قائم شهر (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری نهاوند (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری تویسرکان (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری بافت ( دخترانه)
 • هنرستان بهیاری رفسنجان (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری بندر گناوه (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری برازجان (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری قائن (دخترانه)

تصویر نامه وزارت بهداشت درباره آموزش حرفه ای بهیاری در ایران

شرایط مراکز مجاز برگزاری آموزش های بهیاری

۱- مجوز تاسیس هنرستان های بهیاری صرفا جهت دانشگاه/دانشکده های علوم پزشکی با موافقت و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و با توجه به امکانات و پرسنل مورد نیاز هنرستان از سوی این اداره کل صادر می گردد. از آنجائی که نظام آموزش متوسطه تغییر نموده و سه ساله است.

۲: داوطلبان متقاضی با شرکت در آزمون کتبی، مصاحبه و با توجه به تعداد ظرفیت پذیرش و اولویت بومی، انتخاب می شوند. گروه یاد شده همچون رشته های دیگر کار و دانش، رشته بهیاری را در سه سال طی نموده و بعد از گذراندن دروس عمومی، اختصاصی و کار آموزی از طرف آموزش و پرورش منطقه گواهی دیپلم بهیاری اخذ خواهند نمود. همچنین از سوی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه (گواهی مهارت) به ایشان تعلق خواهد گرفت.

۳: گواهی دیپلم بهیاری مورد قبول وزارت بهداشت و درمان، باید با اسناد موجود در هنرستان ها و این اداره کل مطابقت نمایند.

شرایط داوطلبان شرکت در دوره های بهیاری

قائم مقام سازمان نظام پرستاری در خصوص شرایط داوطلبین گفته بود که داوطلبین شرکت در این دوره ها هم بایستی دارای شرایط خاص باشند، از جمله دارا بودن مدرک قبولی سوم راهنمایی و حداکثر سن ۱۸ سال. لازم به ذکر است که تحصیل در این هنرستان ها رایگان است و بابت آموزش هزینه ای از محصلین دریافت نمی شود.

ضوابط صدور مدارک موسسات مجاز بهیاری

شرایط و ضوابط صدور مدارک و موسسات مجاز معتبر بهیاری به این شرح است:

۱ -توسط مدارس بهیاری و یا هنرستان های کاردانش که با مجوز وزارت آموزش و پرورش و با مدیریت و نظارت وزارت بهداشت ارائه می شوند.

۲- این هنرستان ها دولتی بوده و بنابراین موسسات، مجتمع ها و یا شرکت های تعاونی، هنرستان ها و نهادهای خصوصی و یا نیمه دولتی نمی توانند اقدام به تربیت بهیار نماید.

۳- تربیت و آموزش دانش آموزان بهیاری رایگان بوده و هزینه ای برای شرکت کننده ندارد. بنابراین هر شخص حقیقی یا حقوقی که  برای تربیت بهیار هزینه ای دریافت نماید مرتکب خلاف شده و اگر در این خصوص اقدام به دریافت پول نموده خلاف قانون عمل کرده و پرداخت کنندگان می توانند به مراجع ذیصلاح شکایت نمایند.

۴- این هنرستان ها بیشتر در مناطق محروم و تعداد آنها محدود است و لیست آنان بایستی توسط وزارت بهداشت تایید شود.

۵- داوطلبین دارای شرایط سنی هستند یعنی نباید ۱۸ سال به بالا باشند  و اگر در مراکزی سن بالاتر از ۱۸ سال پذیرفته شود مرتکب تخلف شده اند.

۶- برای ورود مدرک سوم راهنمایی کفایت می کند.

۷- دوره سه ساله است، بنابراین اگر مدرکی یک ساله صادر شده بازهم خلاف است.

مراکزی با انگیزه مالی و با تظاهر به اینکه مجوز تربیت بهیار دارند و با اخذ وجوهی غیر متعارف اقدام به آموزش و صدور مدارک بهیاری نموده اند که صراحتاً اعلام شده است که اینگونه مدارک هیچ گونه ارزشی ندارد و افراد نبایستی فریب تبلیغات گسترده این مراکز را بخورند و قبل از اقدام به ورود به این دوره بایستی مشروعیت این مراکز را از وزارت بهداشت یا آموزش و پرورش و یا سازمان نظام پرستاری استعلام نمایند. متأسفانه بعضی از مراکز درمانی نیز به استناد این مدارک مجعول و خلاف اقدام به بکارگیری برخی از این افراد نموده اند که مورد تأیید مراکز دولتی مراجع ذیصلاح نیست.

اگر بهیار هستید و یا در دوره های بهیاری شرکت کرده اید، نظرات و دیدگاه ها و تجارب خود را در این زمینه از طریق کامنت یا کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید. برای آشنایی با فرصت های تحصیل و بورس پرستاری در داخل و خارج از کشور درخواست خود را ارسال فرمایید.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 2.8 / 5. تعداد رای: 72

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

دیجیاتو
۴۰ نظر

ورود

 • فاطمه طلوعی اردیبهشت 16, 1398

  مدرک بهیاری

  • شیما شهریور 8, 1398

   چطور بهیارشم

   • Mobin مهر 23, 1400

    باید دبیرستان بهیاری بخونی

  • سلام من بهیارم هرکی سوالی داره ۰۹۰۳۸۱۷۵۷۴۰واتساپ اردیبهشت 18, 1400

   من بهیارم هرکی سوالی داره ۰۹۰۳۸۱۷۵۷۴۰واتساپ

  • عبدالرحمان مرداد 19, 1400

   سلام حسته نباشین
   من خیلی رشته بهیاری رو دوست دارم میخام بهیاری بخونم کسی هست کمکم کنه راهنمایم کنه هر کسی میتونه هزینه میدم تنها کمکم کنه برای بهیاری من این مهر ماه ۱۴۰۰ سال اخرم هست رشته تجربی هستم اگر میتونیم کمکم کنین راهنمایم کنین ۰۹۹۳۱۲۲۳۹۱۳ تماس وتساپ لطفا بیاین کمکم کنین راهنمایم کنین برای بهیاری هر چند بگی هزینه میدم تنها کمک راهنمایم کن

 • سید مرتضی موذن شهریور 16, 1398

  منم با اطلاعاتی که از پزشکی دارم دوست دارم به بار بشم مطالب خیلی عالی بود ولی راهنمایی کمتر کردی

  • علی زمانی شهریور 16, 1398

   ممنون از نظر شما
   از بهیاران شاغل در نظام سلامت کشور، اطلاعات به روز بگیرید. هشتگ بهیار در اینستاگرام فراموش نشود 🙂

   • سحر اسفند 7, 1399

    سلام من ۲۱ سالمه نمیشه بدم مدرک بهیاری بگیرم لطفا ب ایمیل خودم پاسخ بدین

 • فرهاد آبان 8, 1398

  فقط مدرک نظام پرستاری رو تو بیرون قبول میکنن مگر پارتی کلفت داشته باشین کلاه سرتون نره
  جهاد دانشگاهی رو هیچ حا قبول نمیونن من پرس و جو کردم تو بیمارستانا

  • عبدالرحمان مرداد 19, 1400

   سلام حسته نباشین
   من خیلی رشته بهیاری رو دوست دارم میخام بهیاری بخونم کسی هست کمکم کنه راهنمایم کنه هر کسی میتونه هزینه میدم تنها کمکم کنه برای بهیاری من این مهر ماه ۱۴۰۰ سال اخرم هست رشته تجربی هستم اگر میتونیم کمکم کنین راهنمایم کنین ۰۹۹۳۱۲۲۳۹۱۳ تماس وتساپ لطفا بیاین کمکم کنین راهنمایم کنین برای بهیاری هر چند بگی هزینه میدم تنها کمک راهنمایم کن

 • فاطمه آذر 15, 1398

  سلام ببخشید میخواستم بدونم من۱۶سالمه پایع دهم هستم رشته کامپیوتر میتونم وارده بیهاری بشم.تویه نهاوند

  • روح الله بهمن 11, 1398

   سلام ببخشید یاسوج هم کمک بهیاری برگزار میشه ؟

 • Muhammad H اسفند 25, 1398

  سلام. اون عکسی که شما گذاشتین مدرک کمک پرستاری هست نه بهیاری و خیلی فرق داره با بهیاری.

  • توفیق مرداد 14, 1399

   سلام. عزیزم. اونجا تو پرانتز نوشته بهیاری. منظور از کمک پرستاری همونی هست که شما میگین.

 • عسل خرداد 20, 1399

  سلام ببخشید من سال اول رشته انسانی هستم اما هیچ گونه علاقی بهش ندارم میخوام در بهیاری شرکت کنم ولی شرایط شرکت در بهیاریو نمیدونم ایا میتوانم اصلا شرکت کنم یا نه تروخدا اگه میشه زودتر جواب بدید ممنون میشم ??

 • فاطمه درزاده تیر 22, 1399

  من ۵ساله دوره کمک بهیاری رو گذراندم ومدرک کمک بهیاری رو گرفتم برای جذب کار راهنمای ام کنید لطفا نیاز به کار دارم

  • ماهان شهریور 19, 1399

   سلام لطفا جهت ارسال رزومه کاری در واتس اپ با ما در ارتباط باشین
   ۰۹۹۸۱۲۲۹۱۵۲

  • محدثه تیر 2, 1400

   مدرسه بهیاری رفتی یا کلاس شرکت کردی اگ کلاس شرکت کردی
   کجا ها برگزار میکنه این دوره رو ممنون میشم کمکم کنی

 • حسین شایان شهریور 11, 1399

  دوستان مدرک بهیاری فقط در دبیرستان ها تدریس میشد .و الان دیگه وجود نداره نمیدونم شاید در مناطق محروم باشه.که اگه این مدرک رو بگیرید یعنی اگه وجود داشته باشه ارزش داره که براش حتی بری یه شهر دیگه مدرکش رو بگیری.ولی اکثر این کلاسها و اموزشگاه ها کمک بهیاری رو دوره هاش رو گذاشتن.از جهاد دانشگاهی و انجمن پرستاری در انقلاب تهران تا هر جای دیگه که هیچ ارزشی نداره مگر اینکه پارتی داشته باشید.پس مدرک بهیاری با کمک بهیاری زمین تا اسمون فرق میکنه .میگن بهیار حق تزریقات زیر نظر پرستار و پزشک رو داره ولی کمک بهیار نداره چون اصلا تزریقات یاد نمیدن بهشون.صادقانه بگم پتک کردن و تمیز کردن زیر کون بیمار و جابه جا کردن و حموم بردن و لالایی براش خوندن از وظایف کمک بهیاری هست در واقع همون خر حمالی.

 • نازی شهریور 15, 1399

  سلام من دوست دارم بهیار بخونم چجوری بخونم؟!

 • اسماعیل محمدی مهر 4, 1399

  سلام ببخشید یه سوال داشتم: من مدرک لیسانس روانشناسی دارم می خواهم مدرک بهیاری بگیرم چکار کنم

 • فاطمه گرمابی آبان 25, 1399

  باسلام من مدرک دیپلمم بهیاری وفوریت های پزشکی رودارم. والان دنبال کارهستم ممنون میشم کمکم کنید

 • Mobina آذر 27, 1399

  سلام من دیپلم تجربی دارم ایا میتونم بهیاری بخونم اصلا راهی داره که بتونم دیپلم بهیاری بگیرم؟لطفا کمکم کنید

 • Mobina آذر 27, 1399

  سلام من دیپلم تجربی دارم ایا میتونم بهیاری بخونم یا دیپلم بهیاری بگیرم؟ اصلا راهی داره؟ لطفا کمکم کنید

 • Mobina آذر 27, 1399

  سلام میشه بادیپلم تجربی بهیاری خوند؟لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه؟

 • مریم دی 2, 1399

  من ۱۰ سال که مشغول به کار در بیمارستان هستم میخوام بهیاری بخونم چکار کنم مدرکشو میخوام

 • مریم دی 2, 1399

  سلام من ۱۰ سال سابقه کار در بیمرستان دارم میخوام بهیاری بخونم لطفا راهنماییم کنید

 • آوا اردیبهشت 4, 1400

  میخوام مدرک بهیاری و فوریتهای پزشکی بگیرم. از کجا باید بگیرم؟ و اینکه آیا میتونم بااون مدرک برم سرکار؟؟

 • mosi اردیبهشت 18, 1400

  من بهیارم هرکی سوالی داره ۰۹۰۳۸۱۷۵۷۴۰واتساپ

 • سجاد اردیبهشت 21, 1400

  سلام چطوری مدرک بهیاری بگیرم خیلی عجله ای اگه تو کرج و فردیس جایی هست اطلاع بدین
  ۰۹۱۲۳۶۸۶۱۸۴ وات ساپ

 • وحید مرداد 11, 1400

  سلام خسته نباشین من کمک پرستارم و دربیمارستان مشغولم میخوام مدرک دیپلم بهیاری بگیرم آیا امکانش هست؟واگه امکانش هست به کجا بایسی مراجعه کنم

 • لیلا شهریور 1, 1400

  سلام من برای کارم نیاز به گرفت این مدرک دارم میشه راهنماییم کنید

  • حامد آبان 15, 1400

   سلام به این شماره تو واتساپ پیام بدین ۰۹۰۵۴۴۷۷۶۵۱ آقای نصیری هستن