درباره بهیار، بهیاری، شرح وظایف و فهرست هنرستان های آموزش بهیاری بیشتر بدانید

درباره بهیار، بهیاری، شرح وظایف و فهرست هنرستان های آموزش بهیاری بیشتر بدانید

بهیار و بهیاری همچون پرستاری، از شغل های شریف، سخت و پر زحمتی است که در مراکز درمانی در اختیار بیماران قرار میگیرد و بهیاران، به عنوان دستیاران کادر پرستاری، بخشی از فرآیند درمان را طبق برنامه پزشکی اعلامی انجام می دهند. افراد زیادی هستند که علاقمند به فعالیت در عرصه پرستاری بوده اما فرصت ادامه تحصیل در دانشگاه برای آن ها فراهم نمیشود و میتوانند در دوره های بهیاری شرکت کرده و مدرک صلاحیت حرفه ای اخذ کنند. گزارش امروز سرویس سلامت روزیاتو شما را با بهیاری، بهیار، مراکز آموزش بهیاری و ضوابط مربوطه آشنا میکند. با ما همراه باشید.

بهیار و بهیاری و مدرک بهیاری

سازمان نظام پرستاری کشور تنها مرجع رسیدگی به موضوعات بهیاری در کشور است

بهیار، بهیاری و وظایف بهیار

بهیار به کسی گفته میشود که دوره آموزش رسمی بهیاری را طبق ضوابط با کسب دانش و مهارت قابل قبول کسب نموده و توانایی ارایه خدمات بهداشتی درمانی را به بیمار داشته باشد. بهیاری عضوی از گروه پزشکی بوده که زیر نظر پرستار از بیماران مراقبت میکند.

از نمونه وظایف بهیار مراقبت از بیماران و افرادیست که دوران نقاهت خود را پشت سر میگذرانند. در بیمارستانها و مراکز نگهداری از سالمندان و کلینیک ها و سایر مراکز که فعالیت بهیاران تحت نظارت یک پرستار حرفه ای ثبت شده است. زمانی که بهیار برای پیشگیری از صدمات یا بهبود بخشیدن به صدمات و مشکلاتی که برای فرد بیمار بوجود آمده تلاش می کند هیچ موضوعی به اندازه سرعت عمل و برخورد عاطفی و وجدان آن نمی تواند تاثیر گذار باشد و این رمز ارتقاء شغل و موفقیت یک بهیار است.

شرح وظایف بهیاری از وظایف اداره کل امور پرستاری وزارت بهداشت و درمان است. کار بهیاران از دورترین روستاها شروع می شود تا بزرگترین مراکز بیمارستانی و حتی در اورژانس های جاده ای انجام وظیفه میکنند. هدف از جذب بهیاران، تامین نیروی پرستاری مورد نیاز در بخش بالینی است که کمبود آن به شدت احساس می شود.  از دیگر وظایف بهیار میتوان به کمک کردن و اهمیت دادن به دیگران, فراهم نمودن کمک به افراد؛ توجه پزشکی و حمایت عاطفی یا سایر مراقبت های شخصی مانند کمک به همکاران، مشتریان ,بیماران و همچنین مجروحان و یا ناتوانانی که در بیماستان بستری هستند و یا در آسایشگاه‌ها و کلینیک‌ها و یا در منازل شخصی حضور دارند اشاره نمود.

از مزایای داشتن مدرک بهیاری میتوان به داشتن بازار کار فراوان در داخل و خارج از کشور، امکان اشتغال و استخدام دربیمارستان ها، اورژانس ها، مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی اشاره کرد. بهیارانی که مدرک بین المللی داشته و دوره های صلاحیت حرفه ای مکمل را طی کرده و مسلط به یک زبان خارجی هستند، برای فرصت های اشتغالی در کشورهای آسیایی و اروپایی نیز میتوانند اقدام کنند.

نمونه مدرک بهیاری صادر شده توسط جهاد دانشگاهی

فهرست هنرستان های مجاز آموزش بهیاری ۹۷ در استان ها

سازمان نظام پرستاری و مدیر کل آموزش مداوم وزارت بهداشت در رابطه با موضوع مراکز مجاز آموزش بهیاری عناوین مراکز رسمی و شرایط مورد تایید این مراکز را به شرح زیر اعلام کرد:

 • هنرستان بهیاری ایرانشهر(دخترانه)
 • هنرستان بهیاری ایرانشهر (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری مرودشت (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری مرودشت (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری آباده (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری آباده (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری بم (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری بم (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری زابل (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری قائم شهر (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری نهاوند (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری تویسرکان (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری بافت ( دخترانه)
 • هنرستان بهیاری رفسنجان (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری بندر گناوه (دخترانه)
 • هنرستان بهیاری برازجان (پسرانه)
 • هنرستان بهیاری قائن (دخترانه)

تصویر نامه وزارت بهداشت درباره آموزش حرفه ای بهیاری در ایران

شرایط مراکز مجاز برگزاری آموزش های بهیاری

۱- مجوز تاسیس هنرستان های بهیاری صرفا جهت دانشگاه/دانشکده های علوم پزشکی با موافقت و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و با توجه به امکانات و پرسنل مورد نیاز هنرستان از سوی این اداره کل صادر می گردد. از آنجائی که نظام آموزش متوسطه تغییر نموده و سه ساله است.

۲: داوطلبان متقاضی با شرکت در آزمون کتبی، مصاحبه و با توجه به تعداد ظرفیت پذیرش و اولویت بومی، انتخاب می شوند. گروه یاد شده همچون رشته های دیگر کار و دانش، رشته بهیاری را در سه سال طی نموده و بعد از گذراندن دروس عمومی، اختصاصی و کار آموزی از طرف آموزش و پرورش منطقه گواهی دیپلم بهیاری اخذ خواهند نمود. همچنین از سوی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه (گواهی مهارت) به ایشان تعلق خواهد گرفت.

۳: گواهی دیپلم بهیاری مورد قبول وزارت بهداشت و درمان، باید با اسناد موجود در هنرستان ها و این اداره کل مطابقت نمایند.

شرایط داوطلبان شرکت در دوره های بهیاری

قائم مقام سازمان نظام پرستاری در خصوص شرایط داوطلبین گفته بود که داوطلبین شرکت در این دوره ها هم بایستی دارای شرایط خاص باشند، از جمله دارا بودن مدرک قبولی سوم راهنمایی و حداکثر سن ۱۸ سال. لازم به ذکر است که تحصیل در این هنرستان ها رایگان است و بابت آموزش هزینه ای از محصلین دریافت نمی شود.

ضوابط صدور مدارک موسسات مجاز بهیاری

شرایط و ضوابط صدور مدارک و موسسات مجاز معتبر بهیاری به این شرح است:

۱ -توسط مدارس بهیاری و یا هنرستان های کاردانش که با مجوز وزارت آموزش و پرورش و با مدیریت و نظارت وزارت بهداشت ارائه می شوند.

۲- این هنرستان ها دولتی بوده و بنابراین موسسات، مجتمع ها و یا شرکت های تعاونی، هنرستان ها و نهادهای خصوصی و یا نیمه دولتی نمی توانند اقدام به تربیت بهیار نماید.

۳- تربیت و آموزش دانش آموزان بهیاری رایگان بوده و هزینه ای برای شرکت کننده ندارد. بنابراین هر شخص حقیقی یا حقوقی که  برای تربیت بهیار هزینه ای دریافت نماید مرتکب خلاف شده و اگر در این خصوص اقدام به دریافت پول نموده خلاف قانون عمل کرده و پرداخت کنندگان می توانند به مراجع ذیصلاح شکایت نمایند.

۴- این هنرستان ها بیشتر در مناطق محروم و تعداد آنها محدود است و لیست آنان بایستی توسط وزارت بهداشت تایید شود.

۵- داوطلبین دارای شرایط سنی هستند یعنی نباید ۱۸ سال به بالا باشند  و اگر در مراکزی سن بالاتر از ۱۸ سال پذیرفته شود مرتکب تخلف شده اند.

۶- برای ورود مدرک سوم راهنمایی کفایت می کند.

۷- دوره سه ساله است، بنابراین اگر مدرکی یک ساله صادر شده بازهم خلاف است.

مراکزی با انگیزه مالی و با تظاهر به اینکه مجوز تربیت بهیار دارند و با اخذ وجوهی غیر متعارف اقدام به آموزش و صدور مدارک بهیاری نموده اند که صراحتاً اعلام شده است که اینگونه مدارک هیچ گونه ارزشی ندارد و افراد نبایستی فریب تبلیغات گسترده این مراکز را بخورند و قبل از اقدام به ورود به این دوره بایستی مشروعیت این مراکز را از وزارت بهداشت یا آموزش و پرورش و یا سازمان نظام پرستاری استعلام نمایند. متأسفانه بعضی از مراکز درمانی نیز به استناد این مدارک مجعول و خلاف اقدام به بکارگیری برخی از این افراد نموده اند که مورد تأیید مراکز دولتی مراجع ذیصلاح نیست.

اگر بهیار هستید و یا در دوره های بهیاری شرکت کرده اید، نظرات و دیدگاه ها و تجارب خود را در این زمینه از طریق کامنت یا کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید. برای آشنایی با فرصت های تحصیل و بورس پرستاری در داخل و خارج از کشور درخواست خود را ارسال فرمایید.

۸۱ نظر

ورود