برنامه مرداد ماهی تئاتر تهران: از «سُسِ توت‌ فرنگی» تا «اعترافات چند خر»

روزهای پایانی تئاتر «خونه قمر خانم»

برنامه مرداد ماهی تئاتر تهران: از «سُسِ توت‌ فرنگی» تا «اعترافات چند خر»

مرداد ۹۷ آغاز شد و شب های کوتاه تابستان در پایتخت را میتوان هم به تماشا نگارخانه های شهر رفت و با هنرمندان هنرهای تجسمی آشنا شد و هم به سالن های نمایش رفت و با هنرهای صحنه ای دوست شد. هنرهایی که در تابستان، فرصت بهتری برای آشنایی با استعداد هنرمندان جوان تهرانی روی استیج های کم فروغ تئاتر وجود دارد. گزارش امروز سرویس هنری روزیاتو همچون روال هفته های پیش، شما را با جدید ترین برنامه تئاترهای پایتخت آشنا میکند. با تئاترگردی امروز ما همراه باشید و نقطه نظرات خودر ا درباره این برنامه ها از طریق کامنت در اختیار سرویس هنری روزیاتو قرار دهید.

فراخوان جشنواره بین المللی تئاتر فجر

تئاتر گردی
سایت جشنواره بین المللی تئاتر فجر

خبر  اول اینکه مشتاقان تئاتر در جشنواره هنری بهمن ماه ایران مطلع باشند که سی و هفتمین جشنواره بین‌ المللی تئاتر فجر توسط اداره کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و انستیتو بین‌ المللی تئاتر (ITI) برگزار می شود.

جشنواره امسال در یازده بخش برگزار می‌شود که شامل : تئاتر صحنه‌ای، تئاتر خیابانی و دیگر گونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، فجر استانی، چهل سالگی انقلاب اسلامی، مسابقه نمایشنامه نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر، مسابقه و نمایشگاه پوستر تئاتر، کارگاه های آموزشی و نشست‌های تخصصی، همایش برگزیدگان جشنواره های تئاتر استانی و بخش به علاوه فجر خواهد بود. طبق این فراخوان زمان برگزاری جشنواره ۲۲ بهمن ماه تا ۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ خواهد بود.

چه خبر از دیکتاتوری که عاشق می شود؟

تئاتر

از اول مرداد ماه، تئاتر دیکتاتور عاشق در خانه تئاتر مستقل تهران روی صحنه می رود. تماشای دیکتاتورهای خون ریزی که عاشق می شوند، تم طنز و اجتماعی تئاتر ۷۵ دقیقه ای است که فرصت تماشای آن را از دست ندهید. بازیگران این نمایش عبارتند از: سوسن پرور، علی رضا زمانی نسب،  غزاله جزایری، حمیدرضا کاظمی‌پور، حامد نظامی اصل ، محمد حسین سیاهپوش، آرمان آشتیان، فاطمه مردانی، عارفه معماریان حسین سپهرنژاد، مجتبی مجیدی و نیما اولیایی.

در خلاصه داستان این نمایش آمده: در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم یک گروه ارکستر از اردوگاه آشویتس به مخفیگاه فوق سری آدولف هیتلر اعزام می شوند تا در جشن ازدواج پیشوای آلمان و معشوقه اش اوا براون موسیقی بنوازند که با اجرای عملیات عجیبی  روبرو می‌شوند. اصغر خلیلی پیش از این نمایش‌های راپورت های شبانه، دولت ضعیفه را به روی صحنه برده بود. نمایش دیکتاتور عاشق از اول مرداد هر شب ساعت ۱۹ در تئاتر مستقل به روی صحنه می‌رود.

چه خبر از سس توت فرنگی؟

تئاتر دیگری که توصیه میکنیم در هفته اول مرداد تماشا کنید، نمایش سُسِ توت‌فرنگی به نویسندگی سپیده فلاح‌فر و طراحی و کارگردانی مهدی پاشایی است که از روز دوشنبه، یکم مرداد، با حضور کمال تبریزی، کارگردان مطرح سینمای ایران به عنوان مهمان ویژه، در تالار قشقایی تئاترشهر اجراهای خود را آغاز کرده است. سهیل برخورداری، سمیرا حسن‌پور، مهدی زمین‌پرداز، سحر صباغ‌سرشت، منصور عربی، پرستو علیزاده و علیرضا مهران در این نمایش ایفای نقش می‌کنند. حامد کمیلی نیز به عنوان صداپیشه با این گروه همکاری داشته است.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از: مژگان کامجو و فتانه امینی (گروه کارگردانی)، مقدی شاهپریان (طراح لباس)، عسل صابر وحید و دنیا یوسف‌پور (دستیاران طراح لباس)، علی سیبی (مدیر صحنه)، حمیدرضا قاسمی (طراح گریم)، عاطفه ابیضی (مجری گریم)، سینا افشار (طراح گرافیک)، کیوان ضیاءپور (طراح و مجری نور)، محسن فرهادی‌سینایی (صدابردار)، سامان سالور (کارگردانِ تیزر تبلیغاتی)، مسعود سلامی (فیلم‌بردار)، حوریا چاپی (عکاس).

در خلاصه‌داستان این نمایش آمده: جمع‌شدنِ دوستانِ قدیمی در باغِ لواسان برای تقسیم باغ که این جمع‌شدن باعث نمایان‌شدن روابط مخفی زناشویی می‌شود. مهدی پاشایی طی سال‌های اخیر، نمایش‌هایی نظیر دور از دسترس اطفال نگهداری شود و انگشتری ژنرال ماسیاس را روی صحنه برده است.

تئاتر خونه قمر خانوم

نمایش خونه قمر خانم به نویسندگی و کارگردانی شهناز روستایی از ۱۴ تیرماه ساعت ۲۰ در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران روی صحنه است. بازیگران این اثر نمایشی کمدی اجتماعی مرجان صادقی، سارا عباسپور، شراره یوسفی، امیر حسین گلکار، مریم محسنی، سمانه شعبانی و پرنیا نقاشی هستند. شهناز روستایی درباره موضوع و مضمون نمایش خونه قمر خانم گفته بود که مضمون این نمایش درباره معضلات اجتماعی است که زن‌های جامعه ما از ۶۰- ۷۰ سال گذشته تاکنون با آن‌ها دست به گریبان بوده‌اند.

مشکلاتی که در این زمان شکل ظاهری آن متفاوت شده است و گرنه همچنان زن‌های مطلقه و تنها درگیر آن مشکلات هستند و بسیاری از این مسائل از سوی هم‌ جنسان خودشان به آن‌ها تحمیل می‌شود و این زن‌ها مجبور هستند که این مشکلات را تحمل کنند و با آن‌ها بجنگند. این کار مصداق جمله از ماست که بر ماست است.

در خلاصه داستان نمایش خونه قمر خانم آمده است: زیور، زن جوان و بیوه‌ای است که به همراه فرزند خردسالش در یک اتاق موروثی در خانه قمر خانم به همراه فامیلش زندگی می‌کند. قمر خانم وصیت کرده که اگر کسی اتاقش را اجاره بدهد یا بفروشد از ارث محروم می‌شود. در پی بیوه شدن زیور حسادت زن‌های خانه مشکلاتی را برایش بوجود می‌آورد سرانجام این حسادت‌ها به نفع زیور تمام می‌شود و او را راهی خانه بخت می‌کند.

دیگر عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: دستیار کارگردان: سارا عباسپور، گریم: افسانه نوری، موسیقی: سوگل ساربان، طراح پوستر و بروشور: شیوا جباری خطب، طراح و دوخت لباس:  ‌سارا چیت زن و نورپرداز: ‌افسانه نوری.

تئاتر اعترافات چند خر

نمایش اعترافات چند خر به نویسندگی و کارگردانی امیر اسماعیلی و بازی علی آتشانی، امیر اسماعیلی، افسانه بخشی فرد، یاشار بیک زاده، یاسمن علی نژادیان و با صدای هادی عطایی  تا ۲۹ مرداد در تماشاخانه ایران تماشا اجرا خواهد شد.

این نمایش پیش از این در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان اجرا شده و مورد تایید مرحوم استاد سمندریان قرار گرفته است. در خلاصه این نمایش آمده است: پنج نفر در پنج اپیزود نمایشی ماجرای خود را بازگو می‌کنند. برای آنها مشکلاتی پیش آمده که بخاطر پایبندی به ارزش‌ها ایجاد شده است. این نمایش کنایه‌ای دارد به ارزش‌های اجتماعی که دیگر ارزش سابق را در اجتماع ندارند.

عوامل اجرای این نمایش عبارتند از: دستیار کارگردان و انتخاب موسیقی احمد (عرشیا) مرادی، منشی صحنه آرزو صالحی، طراح لباس مروارید ابراهیمی، عکاس مجید نیک نفس، مریم اصلانی، مدیر روابط عمومی رضا پورزارعی، مشاور رسانه مینا قاسمی و تبلیغات عباس علی اسکعتی.

امیدواریم این برنامه های تئاتر جالب بتواند فرصت تئاترگردی خوبی را برای شما در مرداد ماه تهران به ارمغان آورد. برنامه های هفتگی خانه هنرمندان تهران و تئاتر شهر را نیز فراموش نکنید.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود