۷ نظر

اژدر هسته ای خوفناک روسیه با نام «پوسایدون» (Poseidon)- خدای دریاها- که برای نابود کردن شهرهای ساحلی و ایجاد کردن سونامی های مرگبار طراحی شده وارد مرحله آزمایش عملی شده است. اما کارشناسان نظامی بر این باورند که تحقیقات بر روی این اژدر که زمانی تنها یک بلوف و حقه از جانب مقامات نظامی روسیه در نظر گرفته می شد از سال ۲۰۰۸ آغاز شده بود. این اژدر بسیار قدرتمند که روس ها قبلاً آن را «استاتوس- ۶» (Status-6) یا «کنیون» (KANYON) می نامیدند اکنون نام «پوسایدون» را به خود گرفته و وزارت دفاع روسیه نیز این موضوع را تایید کرده است.

اژدر هسته ای Poseidon

«پوسایدون» بزرگ ترین اژدری است که تاکنون ساخته شده که تقریباً ۲۰ متر طول و حدود ۲ متر عرض دارد. این اژدر هسته ای برای طی مسافت های طولانی در اقیانوس ها طراحی شده تا پس از انفجار کلاهک گرما هسته ای خود، می تواند شهرهای ساحلی یا پایگاه های دریایی دشمن را به طور کلی نابود سازد. اژدر پوسایدون توسط زیردریایی های خاصی حمل می شود و پیشنهاد شده که در محفظه های کپسول مانند در کف دریا مستقر شوند تا در صورت لزوم به سمت اهداف از پیش تعیین شده شلیک گردند.

اژدر هسته ای Poseidon

بر اساس گزارش های اولیه، کلاهک اژدر پوسایدون بیش از ۱۰۰ مگا تن نیروی هسته ای حرارتی تولید می کند که دو برابر قدرت «بمب تزار» به شمار می آید؛ بمبی که بزرگ ترین و قدرتمندترین بمب هسته ای جهان بوده و قادر بود شهرهای ساحلی را نابود ساخته و می توانست سونامی هایی را ایحاد کند که مملو از اشعه های رادیواکتیو بوده و شهرهای خارج از ساحل را نیز درگیر خود می ساخت. حتی بدتر از این، کلاهک هسته ای این اژدر به اصطلاح «نمکی» شده است بدین معنا که ایزوتوپ های رادیو اکتیو موجود در آن می تواند مناطق تحت تاثیر قرار گرفته را برای سال ها غیرقابل سکونت نماید.

اژدر هسته ای Poseidon

همچنین به ادعای مقامات روسی، این اژدر هسته ای توانایی هدف قرار دادن ناوگان های دریایی دشمن را داراست و کلاهک آن نیز به قدری بزرگ است که می تواند یک ناو هواپیمابر آمریکایی را به طور کامل نابود نماید. آغاز ساخت این اژدر به سال ۲۰۰۸ بر می گردد که نیروی دریایی روسیه یک زیردریایی خاص به نام «ساروف» (Sarov) را دریاف کرد که قرار است این اژدر غول پیکر جدید روی آن نصب شده و آزمایش گردد. بر اساس ادعای وبسایت Covert Shores ، اژدر پوسایدون در حال حاضر سرعتی بیش از ۱۲۹ کیلومتر بر ساعت دارد. این سرعت بسیار بیشتر از سرعت زیردریایی های هسته ای آمریکایی و اژدرهای ضد کشتی آن است.

اژدر هسته ای Poseidon

همچنین این اژدر می تواند در عمق یک کیلومتری آب نیز عمل کند که بسیار بیشتر از عمقی است که زیردریایی های ایالات متحده در شرایط کنونی است. به نظر می رسد که اژدر هسته ای «پوسایدون» یک سلاح تدافعی و ثانویه است که نابودی کشوری که روسیه را به طور ناگهانی مورد حمله هسته ای قرار دهد در پی خواهد داشت. همچنین این اژدر توانایی فرار از دست سیستم های دفاع موشکی بالستیک ایالات متحده را دارد که برای رهگیری و نابود ساختن موشک های زیر دریا طراحی شده است.

«لرزاننده بهشت»: اژدر انتحاری ژاپنی که به کابوس کشتی های آمریکایی تبدیل شد

اژدر فوق سنگین «اسپیرفیش»؛ غول ویرانگر زیردریایی های بریتانیایی

۷ کشور قدرتمندی که دارای ناوگان زیردریایی با قابلیت حمل موشک بالستیک هستند

موشک‌های بالستیک جدید روسیه؛ کابوس‌هایی هولناک برای مقامات ایالات متحده

منبع: popularmechanics
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • محسن جولای 29, 2018

  واقعا اگه روسیه وجود نداشت دنیا جای خیلی بهتری بود تا کسی خیری ازش ندیده فقط نابودی و کشتار سلاح اتمی ای که یه کشور رو به صورت کامل نابود می کنه

 • سالار جولای 29, 2018

  تکنولوژی کلاهکش فکنم با بمب تزار یکیه سوالی که میمونه وزنش چه قدره؟ خود تزار ۵۰ مگاتنی ۲۷ تن وزن داشت بعد از ۵۰ خورده ای سال تونستند سبکترش کنند ؟

 • Abolfazl Janbakhsh جولای 29, 2018

  به امید روزی بدون سلاح و جنگ
  هرچند که ذات انسان ها جنگ و کشتار هست
  از روز اول خلقت تا به امروز

 • مسعود آگوست 3, 2018

  این روسیه هم زیادی توهم دشمن زده. حالا مثلا که چی. دنیا نابود بشه چی می شه مثلا؟ سخت ترین کار ساخت بمب اتم بود که آلمان ساخت حالا بزرگ کردنش که هنری نیست. فقط کافیه دوباره یه خر بازی مثل چرنوبیل در بیارن که دنیا نابود بشه. احمق های کمونیست

 • مانی آگوست 3, 2018

  واقعا ناامید کنندست.نسبت به آینده.نسبت به بشریت.
  همچین سلاحهایی فقط برای کشتار انسانهای بی گناه ساخته میشن.

 • SDN فوریه 18, 2019

  البته باعث تاسف هست که کشورهای قدرتمندی مثل آمریکا و روسیه از قدرت و ثروتشون برای تولید جنگ افزارها و گسترش اونها استفاده می کنند. اما اصل بازدارندگی و پایداری استراتژیک معنیش دقیقا همینه، چنان ترسی از توان نظامی و دفاعی خودت در دشمن ایجاد کن که دشمن نتونه به خودش این جرعت رو بده که حتی به این فکر کنه که علیه منافع و ملت تو اقدام کنه. در واقع از دیدگاه یک دکترین نظامی پیشرفته بهترین اسلحه اونی هست که هیچوقت لازم نباشه ازش استفاده کنی! قدرت مند ترین سلاحی که بشر به اون دست پیدا کرده “ترس” هست . . .

 • مسعود مارس 22, 2020

  نزدیک به پنجاه سال از خداوند عمر گرفته‌ام،از زمانی که یادم هست،کشورهای جهان داثما در حال ساختن تسلیحاتی وحشتناک و قدرتمند برای نابودی یکدیگر هستند.آرزو داشتم که یکبار و فقط یکبار سران این قدرتها دورهم جمع شوند و یک سوال را از خود بپرسند و آن اینکه:ما چه مرگمان است؟چه مرضی داریم؟
  نمیدانم نابود کردن دنیایی که مکانهایی همچون نیاگارا،هیمالیا،البرز،اقیانوسها،اهرام مصر،موجودات شگفت انگیز و…….دارد،چه لذتی میتواند داشته باشد،؟
  اینهمه جنگیدید،آدم کشتید،آثاری مثل مجسمه بودا و شهر باستانی سوریه را ازبین بردید،به چه نتیجه‌ای رسیدید؟
  بس کنید لعنتی ها،ببندید درب آن کارخانه‌های تولید اسلحه را که برای مردم آوارگی،فقر،نقص عضو وکشتار کودکان و زنان را به همراه دارد و برای خودتان باغهای تفریحی،خانه های دارای استخر و سونا وبهترین هتلهای دنیارا.
  هرزمان در هر فیلم مستند یا سینمایی اسلحه کلاشینکف را میبینم وحشت وجودم را میگیرد،یاد حمله به هتلهای هند،یازده سپتامبر، سالن تاتر روسیه،حمله اهواز،مجلس ایران،پرواز لاکربی و …..‌می‌افتم.ازاین سلاح متنفرم.از سازنده منحوسش هم همینطور.بشر باید برگردد به دنیای صلح و آرامش.ازین همه خون و قربانی شدن بیگناهان متنفرم.توسط هر بی‌وجدانی انجام شود فرقی نمیکند.