تلاش شجاعانه یک دختر سوئدی برای جلوگیری از دیپورت شدن پناهجوی افغان [تماشا کنید]

تلاش شجاعانه یک دختر سوئدی برای جلوگیری از دیپورت شدن پناهجوی افغان [تماشا کنید]

یک دختر دانشجوی سوئدی با امتناع از نشستن در هواپیمایی که قرار بود یک مرد افغان را نیز از کشور خارج کند، به دیپورت شدن او اعتراض کرد و بدین ترتیب مانع از انجام پرواز شد که می تواند عواقب سنگینی برای وی در پی داشته باشد. الین ارسون، ۲۲ ساله، یک فعال جوان است که در دانشگاه گوتنبورگ سوئد درس می خواند. او با خرید بلیط پرواز گوتنبورگ به استانبول وارد این هواپیما شد؛ هواپیمایی که یک مسافر افغان ۵۲ ساله نیز در آن حضور داشته و قرار بود بعد از رسیدن به استانبول با پرواز دیگری به کابل منتقل شود.

بحران پناهجویان در سوئد

الین با به هم زدن آرامش پرواز و امتناع ورزیدن از نشستن روی صندلی اش باعث شد که پرواز انجام نشده و بدین ترتیب دستکم به صورت موقتی از دیپورت شدن این مرد افغان به کشورش جلوگیری کرد. الین ارسون، بدین منظور، تلفن همراهش را برداشته و یک ویدیو ۱۴ دقیقه ای بسیار احساسی را از اقدام شجاعانه خود تهیه می کند. در این ویدیو او در داخل هواپیما راه می رود و توضیح می دهد که این مرد افغان در صورت اخراج شدن از سوئد و بازگردانده شدن به افغانستان کشته خواهد شد (به احتمال فراوان).

بحران پناهجویان در سوئد

ارسون که می داند تا زمانی که وی سرجایش ننشیند هواپیما پرواز نخواهد کرد، می گوید تا زمانی که مرد افغان از هواپیما پیاده نشود سرجایش نخواهد نشست. در ابتدای این ویدیو، اعضای تیم پروازی و دیگر مسافران از او می خواهند که روی صندلی اش بنشیند اما او می گوید این کار را زمانی انجام خواهد داد که به مرد افغان اجازه داده شود از هواپیما خارج گردد.

در یک صحنه، یکی از مسافران ناراضی پرواز قصد دارد بزور تلفن همراه ارسون را از او بگیرد اما دختر گریان با این حرف به او پاسخ می دهد:” کدام یک مهم تر است، زندگی یک نفر یا وقت شما؟ تمام چیزی که من می خواهم متوقف کردن اخراج شدن اوست و پس از آن من از قوانین اینجا تبعیت خواهم کرد. این کاملاً قانونی است و من هیچ خلافی مرتکب نشده ام”.

بحران پناهجویان در سوئد

در نهایت به مرد افغان اجازه داده می شود که از هواپیما پیاده شده و از دیپورت شدن او جلوگیری می گردد. به گفته مقامات فرودگاه، مرد افغان همراه با ۳ نیروی امنیتی و الین ارسون قبل از پرواز هواپیمای مذکور از آن خارج می شوند. با این وجود، مقامات سوئد گفته اند که در هر صورت این پناهجوی افغان به کشورش بازگردانده خواهد شد، هرچند هنوز تاریخ جدیدی برای این کار تعیین نشده است. آن ها همچنین ادعا کرده اند که این فعال جوان ممکن است با ۶ ماه زندان به دلیل امتناع از گوش دادن به فرامین پلیس مواجه شود.

در انتهای ویدیو منتشر شده، برخی دیگر از مسافران نیز به ارسون پیوسته  و زمانی که مرد افغان از هواپیما بیرون می رود بسیاری از مسافران دست می زنند. بدنبال انتشار این ویدیو در رسانه های اجتماعی، بسیاری از کاربران توییتر به این دختر شجاع سوئدی لقب «قهرمان» داده اند. یکی از این کاربران چنین نوشته است:” به خاطر مقاومتت، به خاطر شجاعتت، و به خاطر مهربانی و امیدت از تو متشکرم”. یکی دیگر چنین می گوید:” این چیزی است که یک ابرقهرمان باید باشد”.

بحران پناهجویان در سوئد

اعتراض نمادین ارسون، بر مخالفت مردم سوئد با اقدامات سختگیرانه مقامات کشور در مقابله با مهاجران تاکید دارد. در حالی که حزب دموکرات راستگرای سوئد- که مخالف مهاجرت و پنه دادن به مهاجران است- اخیراً در انتخابات این کشور نتایج خوبی بدست آورده اند، دولت کنونی سوئد به این نتیجه رسیده که قبل از انتخابات ماه سپتامبر باید سختگیری های بیشتر در ارتباط با مسایل مربوط به مهاجرت نشان دهد. در اوایل سال میلادی کنونی که در نتیجه یک حمله تروریستی در کابل، بیش از ۱۰۰ نفر کشته و ۲۳۵ نفر زخمی شدند، دولت سوئد به طور موقت اخراج کردن مهاجران افغان را متوقف کرد اما در روزهای اخیر این روند از نو آغاز شده و مهاجرانی که درخواست پنهاهندگی آن ها رد شده باید کشور را ترک کنند.

ارسون تنها یکی از هزاران سوئدی است که سیاست های کنونی دولتمردان را سختگیرانه می داند. وی در این باره چنین می گوید:” من تلاش می کنم که قوانین کشورم را تغییر دهم، این قوانین را دوست ندارم. درست نیست که مردم را به جهنم بفرستید”.

می توانید در ادامه مطلب ویدیو کامل تلاش موفقیت آمیز و شجاعانه این دختر سوئدی برای جلوگیری از اخراج شدن مرد افغان را مشاهده نمایید.

در صورت مناسب نبودن کیفیت ویدیو می توانید از این لینک برای تماشای کیفیت بهتر استفاده نمایید.

جدید ترین بورسیه های مهندسی سوئد و آلمان

راهنمای دریافت روادید گردشگری سوئد

نگاهی به کلبه های روستایی یکصد ساله در کشور سوئد

هر آنچه لازم است در مورد دانشگاه اوپسالا سوئد بدانید

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • محمدرضارحیمی اسفند ۷, ۱۴۰۰

    چقدر پلیس وقانون مسخره ای بازم به ایران خودمون کی دیده درایران اگه نذاره هواپیما بلند بشه ششماه زندانی بشه واقعا بهترین کشور دنیا ایرانه ما میلیونها افقانی داریم حتی بدون کارت اونوقت انسانیت کجاست ایرانه یا اروپا