لباس های عجیب به روش مد مفهومی در نمایشگاه «رو به تهران من»

با فرصت های تحصیل طراحی لباس مفهومی آشنا شویم

لباس های عجیب به روش مد مفهومی در نمایشگاه «رو به تهران من»

مد مفهومی (conceptual fashion) رویکردی جدید به دنیای مد و لباس است. نگاهی که تلاش میکند تا جنبه هایی بیش از وضعیت ظاهری و طرح و رنگ و دوخت را در لباس های مردمان عصر هزاره سوم پر رنگ کند و لباس را که روزگاری یک نماد جریان ساز در قرن بیستم میلادی بود، دوباره به جایگاه جریان ساز خود در قرن بیست و یکم بازگرداند. مد مفهومی را میتوان رسانه ای خاموش دانست. رسانه ای که اهتمام جدی دارد تا سبک زندگی و پوشش خلاقانه ای را وارد استایل انسان های عصر دیجیتال کرده و با کمک فناوری های پوشیدنی، محصولی نوآورانه را در عرصه فشن در اختیار ساکنان دهکده جهانی قرار دهد.

مد مفهومی خیلی عجیب و غریب است و در نگاه اول، با لباس هایی که سالها به تن کرده ایم و در مغازه ها خریدیم، متفاوت به نظر می رسد. لباس هایی که شاید سلبریتی ها یا مانکن ها در رژه های کت واک فشن ویک های میلان و لندن و نیویورک بر تن کرده و از جنبه ای، تنها استفاده برای فوتوشوت های تبلیغاتی دارد و لاغیر! اما مد مفهومی و تولید گسترده آن در کشورهای مختلف از جمله در ایران در یک دهه اخیر نشان گر این واقعیت است که طراحی و تولید و عرضه و خرید این لباس ها اگر چه محبوب لاکچری گردها محسوب می شود، اما استقبال از آن روند فزاینده ای دارد. نرگس طافی، یکی از طراحان فعال مد مفهومی در ایران است که به عنوان مهندس رایانه، ارشد طراحی مد را در اسپانیا تمام کرده است.

مد مفهومی

۳ طرح لباس زنانه مفهومی از نرگس تافی

به این لباس مفهومی دخترانه توجه کنید. نوع متریال به کار رفته در طراحی پارچه و هم چنین نوع دوخت لباس باعث شده تا لباس سبک با قابلیت شستشو سریع و راحت و هم چنین پرو دلخواه در اختیار مصرف کننده باشد. این لباس را میتوان به شکل های مختلف درآورد و بر تن کرد. مصداقی از مد مفهومی که با آستین و بدون آستین است.

لباسی که ۱۰ تکه می شود و میتوان آن را به عنوان مانتو، کاپشن، دامن و البسه دیگری به متقضای زمان و مکان مورد نظر پوشید، نوعی لباس مفهومی خواهد بود. لباسی که طرح خاصی دارد و با طرح ویژه خود، مفهومی را القا میکند، مصداقی از لباس مفهومی است. مثل لباس هایی که با منسوجات طبیعی قابل بازیافت طراحی و تولید شده و یا حامی توسعه پایدار و محیط سبز هستند. مد مفهومی میتواند حامی تمام عیار مد سبز (green fashion) باشد. مد سبز میکوشد تا دنیای مد را که یکی از آلوده کننده ترین صنایع در قرن بیست و یکم است، عاری از آلودگی های زیست محیطی کرده و اصطلاحا، foot print آن را کاهش دهد.

مصداق هایی از مد مفهومی که توسط دانشجویان کالج مد لندن طراحی شده است

اخیرا در تهران، نمایشگاه لباس های مفهومی در گالری مستقل تهران به نمایش در آمده است تا علاقمندان به طراحی و تولید چنین لباس هایی بتوانند از الگوهای ارائه شده در این نگارخانه ایده بگیرند. نمایشگاه رو به تهران من، تا ۱۷ مرداد ماه در نگارخانه مستقل تهران برپاست. مقدی شامیریان و شاگردانش تلاش دارند تا در نمایشگاه رو به تهران من، شما را با ده ها مدل لباس مفهومی که میتواند در صنعت پوشاک ایران عصر ۱۴۰۰ مخاطبان و مشتریان زیادی را جلب کند، آشنا کرده  و  سبک جدیدی از کسب و کارهای پوشاک را در معرض دید علاقمندان به صنعت مد به خصوص گالری گردهای تابستانی قرار دهند.

نمایشگاه لباس های مفهومی رو به تهران من با همکاری مقدی شامیریان در گالری مستقل تهران

در ادامه نگاهی داریم به لباس های مفهومی به نمایش در آمده در این نگارخانه تهران.

عکسی از نمایشگاه رو به تهران من

۶ مدل از لباس های مفهومی به نمایش در آمده در نگارخانه مستقل تهران

لباس هایی شبیه پوشاک هالوین در نمایشگاه رو به تهران من

شاید در نگاه اول، این پوشش ها عجیب باشد، اما باید توجه داشت که هدف مهم مد مفهومی، تجاری سازی فوری ایده ها در بازه زمانی خاص نیست

اگر چه استفاده از نوشته ها در طراحی لباس مفهومی خیلی رایج نیست، اما طراحان جوان این نمایشگاه در گالری مستقل تهران، از جلوه های نوشتاری برای ارتباط با مخاطبان نیز بهره بردند

اگر درباره این آثار و طراحی و ایده آن و همچنین استیتمنت ها، با پرسشی مواجه شدید با مهدی دوایی، طراح این نمایشگاه تعامل کنید. اگر میخواهید با مد مفهومی آشنا شوید، توصیه میکنیم تنها کتاب موجود در بازار نشر ایران را در این عرصه مطالعه فرمایید. برای آشنایی با دنیای مد و لباس، از فرصت های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس در دانشگاه فنی و حرفه ای و الزهرا تهران استفاده کنید. هم چنین ، مدرسه مد پاریس و مدرسه مد میلان ایتالیا نیز همه ساله نسبت به پذیرش دانشجوی طراحی مد و علاقمندان به حوزه طراحی مد مفهومی، دانشجو میپذیرد.

کتاب مد و لباس در قلمرو هنر مفهومی

اگر مشتاق به یادگیری طراحی لباس مفهومی هستید از فرصت های تحصیلی مدرسه مد و لباس پاریس استفاده کنید.

سایت مدرسه مد و لباس پاریس

حتما بخوانید: مد با طعم فلسفه، آشنایی با دنیای جالب لباس مفهومی

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود