توطئه خارجی یا انفجار کپسول گاز؛ ماجرای سوء قصد به جان «نیکلاس مادورو» چیست؟

توطئه خارجی یا انفجار کپسول گاز؛ ماجرای سوء قصد به جان «نیکلاس مادورو» چیست؟

امروز صبح خبر رسید که نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا از یک سوء قصد جان سالم به در برده است. بر اساس ویدیویی که از این ماجرا منتشر شده، مادورو در حال سخنرانی در یک مراسم یادبود است که ناگهان انفجارهایی در آسمان رخ می دهد در حالی که این تصاویر به طور زنده از تلویزیون دولتی ونزوئلا در حال پخش است. چندین پهپاد مجهز شده به مواد منفجره به سمت جایگاهی که رییس جمهور در آنجا مشغول سخنرانی است فرستاده می شود اما قبل از رسیدن به نزدیکی های محل استقرار رییس جمهور ۵۵ ساله، منفجر می شوند.

نیکلاس مادورو

در ابتدا مشخص نبود که آیا این بسته های انفجاری هوایی زودتر از موعد مقرر منفجر شده و یا منهدم شده اند. به گزارش مقامات وزارت اطلاع رسانی ونزوئلا، در این سوء قصد اگر چه به مادورو آسیبی نرسیده اما ۷ نفر زخمی شده اند. ویدیو منتشر شده از این سوء قصد نشان می دهد که نیکلاس مادورو در حال سخنرانی در برابر هزاران سرباز در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، است که ناگهان صدای انفجارهایی در آسمان شنیده شده و صفوف سربازان به هم می ریزد. آقای مادورو و همسرش، سیلیا فلورس، به آسمان نگاه کرده و خود را عقب می کشند.

نیکلاس مادورو

چند لحظه بعد سربازان شروع به فرار کردن نموده و برخی از محافظان به سمت رییس جمهور می روند. پس از گذشت چند ساعت از ماجرا، مادورو در پیامی چنین می گوید:” این تلاشی بود برای کشتن من. امروز آن ها سعی کردند مرا ترور کنند”. وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا، خورخه رودریگز می گوید که این ترور نافرجام حدود ساعت ۱۷:۳۰ بعدازظهر و زمانی که آقای مادورو به مناسبت هشتاد و یکمین سالگرد تاسیس گارد ملی این کشور سخنرانی می کرد رخ داد. آقای مادورو که مشخص است از این اتفاق شوکه شده می گوید دیده که یک «وسیله پرنده» در هوا منفجر شده و با خود فکر کرده که شاید این موضوع جزیی از یک برنامه آتش بازی باشد.

نیکلاس مادورو

اما چند دقیقه بعد صدای انفجار دومی به گوش می رسد و وحشت جمعیت حاضر آغاز می شود. محافظان به سرعت رییس جمهور را از محل خارج می کنند. به ادعای آقای مادورو، احزاب «راست گرای تندرو» با بدخواهان دولت که در بوگوتای کلمبیا و میامی ایالات متحده هستند و به طور ویژه، خوان مانوئل سانتوس، رییس جمهور کلمبیا، پشت این سوء قصد قرار دارد. وی در یک نطق تلویزیونی شدید اللحن چنین گفت:” من زنده و پیروز هستم.همه چیز به راستگرایان افراطی ونزوئلا که با راستگرایان افراطی کلمبیا متحد هستند اشاره دارد و آن هم کسی نیست جز خوان مانوئل سانتوس که پشت این حمله قرار دارد. تحقیقات تا انتهای ماجرا ادامه خواهد داشت”.

نیکلاس مادورو

دولت ونزوئلا مرتباً فعالان سیاسی مخالف دولت را به دسیسه چینی برای حمله و ساقط کردن دولت مادورو متهم می کند. کشور ونزوئلا در سال های اخیر با بحران اقتصادی فلج کننده ای روبرو شده و تورم، کمبود کالاهای اساسی، جرم و جنایت و کاهش بی سابقه ارزش پول ملی مردم این کشور را به ستوه آورده است. به گفته طارق ویلیام صائب، دادستان کل ونزوئلا، این سوء قصد نه تنها برای ترور نیکلاس مادورو بلکه برای کشتن تمامی فرماندهان عالیرتبه نظامی کشور که در جایگاه سخنرانی در کنار رییس جمهور بودند طراحی شده بود. به گفته وی تحقیقات در این مورد آغاز شده و سرنخ هایی در مورد عاملان آن نیز بدست آمده است که جزییات بیشتر در ارتباط با آن روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

نیکلاس مادورو

اما سه نفر از مقامات محلی گفته اند که یک انفجار مربوط به کپسول گاز در داخل یک آپارتمان در نزدیکی های محل سخنرانی آقای مادورو رخ داده که دود ناشی از آن از پنجره ساختمان دیده می شود. آن ها جزییات بیشتری در مورد این موضوع بیان نکرده اند. مقامات کلمبیایی نیز هرگونه ارتباط رییس جمهور کشورشان را با این حادثه رد کرده اند. در کنار این ادعاها، یک گروه نظامی کمتر شناخته شده که خود را سربازان تی شرت پوش می نامند مسئولیت این اقدام را بر عهده گرفته و اعلام کرده اند که هدف آن ها به پرواز درآوردن ۲ پهپاد مملو از مواد منفجره و رساندن آنان به محل سخنرانی نیکلاس مادورو بوده است اما سربازان دولت قبل از رسیدن آن ها به محل از پیش تعیین شده توانسته اند این پهپادها را ساقط کنند.

نیکلاس مادورو

این گروه در پیامی توییتری گفته اند:” ما نشان دادیم که آن ها آسیب پذیر هستند. امروز موفقیت آمیز نبود اما این مسئله فقط به زمان برمی گردد”. برخی از کارشناسان نیز احتمال ساختگی بودن این سوء قصد از طرف خود نیکلاس مادورو را رد کرده اند زیرا در تصاویر منتشر شده می توان ترس را در نگاه آقای مادورو دید. دیوید اسمایلد، کارشناس مسائل ونزوئلا در این باره چنین می گوید:” او [مادورو] از این حادثه برای متمرکز کردن قدرت استفاده خواهد کرد. هر کسی که این کار را کرده باشد، او از آن برای محدود کردین بیشتر آزادی و پاکسازی در دولت و نیروهای مسلح استفاده خواهد کرد”.

۵ مورد از مهم ترین تئوری های توطئه راجع به ترور جان اف کندی

پاک‌ ترین و فاسد ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۸ را بشناسید

با ۵ مورد از بدترین و بالاترین تورم های افسار گسیخته در تاریخ آشنا شوید

۱۰ کشوری که بی ارزش ترین و ضعیف ترین واحدهای پول جهان را دارند

منبع: independent
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود