به مناسبت روز جهانی گربه؛ چرا این حیوانات اینقدر دوست‌داشتنی هستند

چرا این حیوانات رفتارهای عجیبی از خود نشان می دهند؟

به مناسبت روز جهانی گربه؛ چرا این حیوانات اینقدر دوست‌داشتنی هستند

شاید با ما هم نظر باشید که گربه ها بسیار دوست داشتنی هستند و از خمار کردن چشمانش گرفته تا تکان دادن دم، همه کارهایشان بامزه و سرگرم کننده به نظر می رسد و از آنجا که این موجودات بسیار محبوبند، در کشورهای مختلف، روز ملی برای آنها تعیین شده.

به طور مثال در اروپا، هفدهم فوریه یا در روسیه اول مارس را روز ملی گربه می دانند. در آمریکا،  ۲۹ اکتبر یعنی به نام روز ملی گربه نامگذاری شده است. اما روز جهانی گربه‌ها ۸ اوت است که در بیشتر کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود.

همچنین بد نیست بدانید که در مورد خاستگاه اصلی این موجودات زیبا که جزو محبوب ترین حیوانات خانگی محسوب می شوند، اطلاعات چندانی در دست نیست. فقط همین قدر می توان گفت که گربه ها، نیمه اهلی محسوب شده و تقریبا به حمایت انسان هیچ نیازی ندارند.

نکته جالبی هم که می توان در مورد گربه های خانگی بیان کرد این است که به طور خنده داری تصور می کنند شما هم یک گربه اهلی بزرگ هستید و به همین خاطر دور دست و پایتان می چرخند و خودشان را برایتان لوس می کنند. آنها خانه شما را همانند جنگل خود تصور می کنند.

اما فارغ از جذابیت های ظاهری این حیوان، آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چرا این حیوانات رفتارهای عجیبی از خود نشان می دهند؟ مثلا اینکه چنگال های خود را روی مبل بی زبان خانه تیز می کنند؟ یا چرا تا این حد به بلندی و ارتفاع علاقه دارند؟

برای آشنایی با دلایل رفتارهای گربه های دوست داشتنی خود بهتر است ادامه این مطلب را مطالعه کنید که از زبان یک پرورش دهنده گربه به نام تونی بافینگتون مطرح شده است.

چرا گربه‌ها رفتارهای عجیبی از خود نشان می دهند؟

چرا گربه ها به بلندی های داخل خانه علاقه دارند؟

گربه ها به دلیل ساختار عضلانی خاص خود و علاقه به حفظ تعادل، عموما دوست دارند به ارتفاعات صعود کرده و از آن بالا قلمرو خود را زیر نظر داشته و شکارشان را پیدا کنند. البته گربه های خانگی به توانائی شکار کردن غذای خود نیازی ندارند، چون همیشه خوراکی های موردعلاقه شان در دسترس شان قرار دارد. اما همچنان به نشستن در مکان های بلند همانند کتابخانه، بالای مبل یا میز علاقه دارند زیرا می توانند تمام فضای خانه را به طور کامل زیر نگاه خود داشته باشند و کوچک ترین حرکاتی را رصد کنند.

چرا همیشه آماده حمله به سوژه های کوچک هستند؟

به دلیل ذات وحشی و درنده ای که دارند، گربه ها همیشه مترصد فرصت برای شکار هستند. از آنجا که بیشتر صید این حیوانات را موجودات ریز و کوچک تشکیل می دهند، آنهایی که در طبیعت زندگی می کنند مجبور هستند چندین بار در طول یک روز شکار کرده و به موجب آن تغذیه کنند. همین ویژگی ذاتی، باعث شده تا گربه های خانگی هم به مقدار کم اما در وعده های زیاد تغذیه کنند و به حرکات هر جسم ریز و کوچکی هم حساس باشند. آنها اسباب بازی ها را به شکل شکار می بینند.

چرا به رفتن به داخل مکان های کوچک و تنگ علاقه دارند؟

از آنجا که غذای گربه ها را موجودات ریز تشکیل داده و آنها هم در فضاهای کوچک زندگی کرده یا مخفی می شوند، آنها بنا بر ذات خود به سرک کشیدن به درون چنین مکان هایی علاقه زیادی دارند.

چرا دوست دارند چنگال های خود را با مبل تیز کنند؟

در دنیای طبیعی، گربه ها به تیز بودن چنگال های خود برای شکار و محافظت از خود نیاز دارند. به همین منظور، به کمک هر وسیله ای که بتوانند ناخن هایشان را تیز می کنند. این امر برای گربه های اهلی که در خانه و کنار انسان ها زندگی می کنند، توسط مبل، صندلی، پره یا کوسن انجام می شود. این روند به آرامش بیشتر این حیوانات هم کمک می کند.

 روز جهانی گربه

چرا عجیب ترین مکان ها را برای خواب انتخاب می کنند؟

حیوانات همیشه در معرض شکار شدن قرار دارند، گربه ها هم از این قضیه مستثنا نیستند. به همین خاطر و به دلیل هوش ذاتی، آنها بهترین و نامعلوم ترین مکان ها را برای مخفی شدن پیدا کرده و خود را از گزند هر نوع شکارچی پنهان می کنند. همین رفتار ذاتی موجب شده تا گربه های اهلی مخفی ترین جاهای خانه را پیدا کرده و در آنجا قایم شوند. همچنین آنها هیچ بوئی هم از خود بر جا نمی گذارند تا مبادا بر اساس آن، صیاد پیدایشان کند.

 روز جهانی گربه

چرا گربه های خرخر می کنند؟

اگر در خانه گربه داشته باشید حتما متوجه شده اید که این حیوان در مواقع گوناگونی همانند خوشحالی زیاد، استرس یا گرسنگی خرخر می کند. با اینکه دلیل بسیاری از رفتارهای این حیوان کشف شده اما برای این مورد هنوز هیچ توضیحی وجود ندارد. فرکانس این صدا بین ۲۵ تا ۱۵۰ هرتز متغیر است و در این دامنه می توان بسیاری از بافت های بدن را بازسازی کرد. بنابراین بعید نیست وقتی آنها چشمان خود را بسته و خرخر می کنند، احتمالا بافت ماهیچه ها یا استخوان هایشان هم در حال ترمیم شدن باشد.

منبع: vox
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود