۱۰ بازیگر سبک متد اکتینگ که برای ایفای یک نقش‌ دست به کارهای دیوانه‌واری زدند [قسمت اول]

۱۰ بازیگر سبک متد اکتینگ که برای ایفای یک نقش‌ دست به کارهای دیوانه‌واری زدند [قسمت اول]

هر روز آن ها را می بینیم: در تیتر اخبار رسانه ها، در پیام های تبلیغات، در شوهای تلویزیونی، در تریلر فیلم ها و البته در درون خود فیلم ها. زندگی یک بازیگر بیش از زندگی هر شخص دیگری در صنعت فیلم سازی در برابر دید عموم مردم قرار می گیرد و این از حضور مستمر آن ها در برابر دوربین ناشی می شود. و در حالی که تمامی آن ها دارای سطحی از استعداد بازیگری هستند، فراتر رفتن از یک بازی معمولی به یک بازیگر خبره و بسیار کاربلد نیاز دارد. این بازیگران را متد اکتورها یا بازیگرانی که با سبک متد اکتینگ برای نقش خود آماده می شوند می نامند.

سبک بازیگری متد اکتینگ

این بازیگران برای مدت طولانی در درون نقش خود باقی می مانند، مقدار قابل توجهی از وزن خود را کاهش می دهند یا برعکس به وزن خود اضافه می کنند تا برای نقشی خاص مناسب باشند. اما برخی از آن ها حتی زندگی شخصی خود را نیز به کلی تغییر می دهند تا برای نقش خود در فیلم آماده شوند. سبک بازیگری متد اکتینگ برای بسیاری از بازیگران امروزی یک اولویت به شمار نمی آید. دلیل این امر این است که برای وارد شدن کامل به شخصیت و بازی متد اکتینگ تلاش و تعهد بسیار زیادی لازم  است که گاهی اوقات می تواند به روح و جسم بازیگر صدمات جبران ناپذیری وارد نماید. برخی بازیگران سبک متد اکتینگ هفته ها، ماه ها و یا حتی سال ها وقت صرف آماده سازی خود برای یک نقش خاص می کنند.

سبک بازیگری متد اکتینگ

باور این که چنین بازیگرانی این مقدار از انرژی و تعهد را دارند بسیار سخت است زیرا در واقع برای چنین کاری باید زندگی شخصی شان را به طور کلی تغییر دهند. اما این تعهد به سبک متد اکتینگ تا چه مقدار می تواند پیش برود؟ تا چه مقدار پیش رفتن در این حوزه قابل قبول است؟ آیا باید از این سبک تمجید کرد یا آن را به باد انتقاد گرفت. قبلاً نیز در مقاله هایی در این رسانه به این موضوع پرداخته ایم اما در این مطلب قصد داریم شما را یک مرحله جلوتر برده و با بازیگرانی آشنا کنیم که نه تنها در مقاله های قبل به آن ها اشاره نشده (در اغلب موارد) بلکه سبک متد اکتینگ را در مقیاسی بزرگ تر به نمایش گذاشته اند.

۱۰- جیم کری در «انسان در ماه»

سبک بازیگری متد اکتینگ

فیلم «انسان در ماه» (Man on the Moon) به کارگردانی میلوش فورمن داستان اندی کافمن فقید را روایت می کند که در روزگار خود یکی از عجیب ترین و جنجالی ترین کمدین ها بود. کافمن در سبک خاصی از نمایش های کمدی مهارت داشت و جیم کری نیز در ایفای نقش او کاری خیره کننده انجام داد به نحوی که می توان بازی او در نقش کافمن را یکی از بهترین نقش آفرینی های تاریخ سینما به شمار آورد. از صدا گرفته تا حالات و ژست های عجیب و غریب، تا حس کلی عجیب و غریب بودن، جیم کری تجلی فیزیکی واقعی کافمن بود و شاید حتی بیشتر از آن.

سبک بازیگری متد اکتینگ

شاید به همان سبکی که کافمن همکاران خود را آزار می داد، کری نیز در طول بازی در این فیلم، همبازی هایش را شکنجه می داد. وی چنان در نقش خود فرو رفته بود که حتی بین برداشت ها نیز از شخصیت کافمن خارج نمی شد. وی در تمام طول ساخت فیلم ترجیح داد که در نقش کافمن باقی بماند به نحوی که باعث عاصی شدن بسیاری از اعضای تیم سازنده سریال شده بود. وی در نهایت به خاطر بازی خود در این نقش مورد تمجید منتقدان قرار گرفته و جایزه گلدن گلوب را با خود به خانه برد.

۹- هیث لجر در «شوالیه تاریکی»

سبک بازیگری متد اکتینگ

در رده نهم این فهرست بهترین و محبوب ترین جوکر تمام دوران قرار دارد که نقش فراموش نشدنی او را هیث لجر فقید در سال ۲۰۰۸ در فیلم «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight) ایفا کرد. جک نیکلسون حتی در نهایت شرارت و شیطان صفتی خود نیز به پای نسخه لجر از جوکر نمی رسد. با حرکات بسیار خونسردانه، صورت دلقکی با رنگ سفید، خنده های ترسناک با تُن بالا و تمام چیزهایی که در یک فرد دیوانه و جامعه ستیز می توان دید، بسیاری حتی نمی دانستند که لجر نقش این شخصیت را بازی می کند.

سبک بازیگری متد اکتینگ

وقتی به این فیلم نگاه می کنیم شخصیت جوکر اولین چیزی است که به ذهن می رسد هر چند نقش مقابل او را نیز کریستین بیل با مهارت و زیبایی خاصی بازی کرده بود. هیث لجر به منظور آماده شدن برای این نقش حدود یک ماه خود را در اتاق یک هتل حبس کرد و صداهایی مختلف را امتحان می کرد، حتی خود را جوکر فرض کرده و خاطرات خود در این مدت را به رشته تحریر درآورد. همانطور که می دانید، مدت کوتاهی پس از اتمام فیلم برداری ها، لجر به دلیل سوء مصرف داروهایی که برای وی تجویز شده بود جانش را از دست داد.

سبک بازیگری متد اکتینگ

این که مرگ او با فرو رفتن در نقش جوکر در ارتباط بوده است را نمی توان قویاً تایید یا تکذیب کرد اما می توان دید که وی در این نقش منفی گم شده بود. شاید همانطور که فردریش نیچه گفته است، لجر کمی بیش از حد به انتهای گودال نابودی خیره شده بود و متاسفانه این مغاک نیز مستقیم به او نگاه کرد و در نهایت جانش را گرفت. جای تاسف است زیرا لجر هنوز بسیار جوان بود و می توانستیم برای دهه ها از هنرنمایی های او در عرصه سینما لذت ببریم.

۸- رابرت دنیرو در «تنگه وحشت»

سبک بازیگری متد اکتینگ

در بازسازی فیلمی با عنوان «تنگه وحشت» (Cape Fear)، رابرت دنیرو در یکی از تاریک ترین و خشن ترین نقش هایش فرو رفت. وی در فیلم مارتین اسکورسیزی نقش مکس کدی را بازی می کند، مردی که برای انتقام از وکیلی باز می گردد که ۱۵ سال پیش عمداً باعث شده وی در دادگاه محکوم شده و بخش زیادی از زندگی خود را در زندان سختی بکشد. دنیرو در این نقش خشمگین، شیطانی و به معنای واقعی کلمه هولناک ظاهر می شود و لحن کشدار و آهسته صحبت کردن جنوبی اش بر ترسناکی شخصیت نیز می افزاید. دنیرو که خود از بازیگران سبک متد اکتینگ است، برای این که بیشتر در این نقش فرو برود به معنی واقعی کلمه از لحاظ فیزیکی خود را دگرگون ساخت.

سبک بازیگری متد اکتینگ

او بدن خود را با مقادیر زیادی تتو تزیین کرد، بدن خود را از آب محروم کرد تا عضلات خشکی در بدن او شکل بگیرند و در یک نمونه تعهد مطلق به شخصیت، حتی ۵.۰۰۰ دلار به یک دندانپزشک پرداخت کرد تا دندان های او را نامرتب و ساییده شده سازد. در نهایت او توانست برای این نقش جوایز متعددی دریافت کرده و مورد تحسین منتقدان قرار بگیرد. شاید تنها چند هفته مسواک نزدن می توانست دندان های دنیرو را به شکل دلخواه مورد نظر کارگردان برای بازی در این نقش دربیاورد یا حتی می شد از دندان های مصنوعی استفاده کرد اما ظاهراً این کارها برای رابرت دنیرو کافی نبود.

۷- مت دیمون در «شجاعت در زیر آتش»

سبک بازیگری متد اکتینگ

در سال ۱۹۹۶، وقتی که فیلم «شجاعت در زیر آتش» (Courage Under Fire) منتشر شد، مت دیمون هنوز بازیگری شناخته نشده به شمار می رفت. در این فیلم، سرهنگ ناتانیل سرلینگ (دنزل واشنگتن) ماموریت پیدا می کند که در مورد مرگ کارن والدن (مگ رایان) و این موضوع که آیا او لیاقت دریافت مدال شجاعت را دارد یا نه تحقیق کند. یک سرباز ویژه به نام ایلاریو (مت دیمون) از مسافران هلی کوپتری بوده که والدن در آن حضور داشته است.

سبک بازیگری متد اکتینگ

سال ها بعد، وی به شدت از بابت مرگ دلخراش والدن که در نهایت واقعیت آن فاش می شود احساس گناه می کند. شخصیت دیمون اکنون به شدت درگیر مصرف مواد مخدر شده و او به شدت وزنش را از دست داده است. بر اساس گزارش ها، دیمون بیش از ۴۰ پوند (بیش از ۱۸ کیلوگرم) از  وزن خود را برای ایفای این نقش کاهش داد و تمام این کار را تنها برای بازی در دو صحنه از فیلم انجام داد که کمتر از ۲۰ دقیقه به طول می انجامید. اگر چه باید سبک متد اکتینگ خارق العاده او در این فیلم را ستود اما سوال این است که آیا دست زدن به چنین کاری طاقت فرسا برای ایفای این نقش کوتاه و فرعی لازم بوده است یا خیر؟

البته این کاهش وزن باعث شد که استیون اسپیلبرگ وی را به خاطر لاغری بیش از حدش برای بازی در نقشی اصلی در فیلم «نجات سرباز رایان» نادیده گرفته و نقشی کمتر مهم را به او واگذار کند. بعد از آن نوبت به فیلم «ویل هانتینگ خوب» رسید که مشهور شدن دیمون را در پی داشت.

۶- داستین هافمن در «دونده ماراتن»

سبک بازیگری متد اکتینگ

داستین هافمن در یکی از اولین سال های بازیگری خود در فیلم «دونده ماراتن» (Marathon Man) نقش مردی به نام بیب را بازی می کند که در دنیایی پر از گنگستر و جنایتکار گرفتار شده که به ظن سرقت مقداری الماس قصد کشتن او و برادرش را دارند. او یک دونده ماراتن نیز هست، قابلیتی که در بسیاری از لحظات فیلم جان او را از مرگ نجات می دهد. برای بازی کردن در این نقش، هافمن نزدیک به ۱۵ پوند (حدود ۷ کیلوگرم) از وزن خود را با روزی دستکم ۴ مایل (۶.۵ کیلومتر) دویدن کاهش داد.

سبک بازیگری متد اکتینگ

در صحنه هایی که به نظر می رسد او در اثر دویدن طولانی مدت توان نفس کشیدن ندارد، هافمن قبل از هر برداشت دستکم نیم مایل می دوید تا به شرایط مورد نظر برسد. مشهور است که لارنس اولیویه که در فیلم نقش دندانپزشک شرور داستان را بازی می کند از سبک متد اکتینگ هافمن انتقاد کرده و به او چنین گفته است:” بهتر نیست کمی بازیگری را امتحان کنی؟ خیلی راحت تر است”.

سبک بازیگری متد اکتینگ

اگر چه بعدها مشخص شد که این نقل قول دستکم به طور کامل چنین نبوده است اما همچنان به این نکته دلالت دارد که هافمن تعهد خاصی به نقش در این فیلم داشته است. در روزگاری که چنین زیاده روی ها و سخت گیری هایی در دنیای بازیگری مرسوم نبود، «دونده ماراتن» نشانه ای از بازی های سبک متد اکتینگ در آینده ای نزدیک بود.

ادامه دارد…

رژیم غذایی سخت و باورنکردنی برخی از بازیگران مرد هالیوود

ترسناک ترین شیوه هایی که بازیگران برای فرو رفتن در نقش های خود انتخاب کردند

بازیگران مطرحی که برای یک نقش خاص جانشان را به خطر انداختند

نقش های ترسناکی که صدمات جسمی و روحی جبران ناپذیری به بازیگران وارد کردند [قسمت اول]

منبع: whatculture
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • میلاد تیر ۳۱, ۱۴۰۰

    جالب بود اما لطفاً اطلاعات اشتباه فقط از روی دهن پرکنی ندهید، فردریش نیچه فیلسوف چه ربطی به جوکر داره ؟ صد سال قبل از ساخت جوکر مرده…