چگونه بدون بی‌احترامی کردن موضوع بحث را عوض کنیم؟

چگونه بدون بی‌احترامی کردن موضوع بحث را عوض کنیم؟

آیا تاکنون در این شراطی قرار گرفته‌اید که موضوع گفت‌وگو به سمتی برود که شما به هیچ‌عنوان در آن احساس راحتی نداشته باشید؟

اگر پاسختان مثبت است حتما می‌دانید که شرایط چندان خوبی نیست و فرد دایم در ذهنش دنبال راه فرار می‌گردد. برای اینکه بدانید در چنین مواقعی چه کارهایی می‌توانید انجام دهید که به طرف مقابل بر نخورد و به او بی‌احترامی نشود اما شما هم بتوانید موضوع را عوض کنید از شما دعوت می‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

البته باید توجه داشته باشید که این روش همیشه هم کارساز نیست زیرا ممکن است طرف مقابل متوجه اشاره‌های سربسته شما نشود.

۱- اول حرف طرف مقابل را تایید و سپس موضوعی دیگر را مطرح کنید

اگر متوجه شدید طرف مقابل شما سعی دارد بحث را به سمتی پیش ببرد که برایتان خوشایند نیست، سعی کنید با یک تصدیق ساده موضوع بحث را تغییر دهید.

برای شفاف شدن موضوع به مثال‌های زیر توجه کنید:

 • وقتی فردی در یک مهمانی موضوعی را پیش می‌کشد که می‌دانید در نهایت به جروبحث و دعوا می‌انجامد فقط کافیست چنین عباراتی را به او بگویید: نظرات مختلفی در مورد این موضوع وجود دارد چرا به جای آن در مورد موضوعات جالب‌تر مثل سفر آخر تو به کیش صحبت نکنیم؟
 • یا مثلا اگر کسی قصد دارد در مورد همسر یا نامزد سابق شما حرف بزند بهتر است از همان اول این مکالمه را پایان دهید. چگونه؟ خیلی راحت به او بگویید: جدایی ما بسیار سخت بود اما این خوبی را داشت که من توانستم با انسان‌های جذاب جدیدی آشنا شوم که دیدگاهشان به زندگی شبیه نگاه من به زندگیست. آیا تا حالا زیر باران به دریا رفته‌ای؟
 • وقتی فردی قصد دارد یادآوری کند که شما توانایی یافتن کار موردنظرتان را ندارید، با یک تصدیق ساده بگویید: بله، من از پیدا کردن شغل موردنظرم ناامید بودم اما مصاحبه در شرکت‌های مختلف این فرصت را به من داد تا یاد بگیرم برای تقاضای کار چه مواردی را باید مدنظر داشته باشم و چه مهارت‌هایی را باید بیاموزم.
 • اگر آقایی می‌خواهد در مورد لباس شما یا یک خانم دیگر نظر منفی بدهد، به جای عصبانی شدن به او بگویید که چه اطلاعات خوبی در مورد مد و پوشاک زنان دارد و سپس از او در مورد مد جدید لباس‌های مردانه بپرسید.
 • وقتی صحبت‌ها از مسایل جالب به حرف‌های بی‌مزه و کسل‌کننده پیش می‌روند بگویید: این که می‌گویی هم درست است اما من دوست دارم در مورد فلان چیز (بحث قبلی که دوست داشتید) بیشتر بدانم.

چگونه بدون بی‌احترامی کردن موضوع بحث را عوض کنیم؟

۲- از دانش و اطلاعات فرد تعریف کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای تغییر دادن موضوعاتی که برایتان خوشایند و جذاب نیست، تعریف کردن از میزان اطلاعات طرف در مورد آن موضوع است.

به طور مثال، اگر فرد مقابل در مورد مسایل سیاسی جامعه صحبت می‌کند که خوشایندتان نیست با او بحث نکنید که این مکالمه کسل‌کننده ادامه پیدا کند. در عوض، از اطلاعاتی که مثلا در مورد فلان رهبر یا رئیس جمهور دارد تعریف کنید و بپرسید که این همه دانش را از کجا یاد گرفته؟

به همین سادگی موضوع عوض می‌شود و طرف مقابل بدون اینکه متوجه شود در مورد کتاب‌ها یا مقاله‌هایی که مطالعه کرده صحبتش را ادامه خواهد داد.

۳- دنبال کلمه یا عبارتی باشید که در بحث وقفه ایجاد کند

گاهی پیش می‌آید در جلسه‌ای حضور بیابید که از موضوع بحث چیزی نمی‌دانید و در نتیجه حرفی هم برای بیان نخواهید داشت. مکالمه‌های یک‌طرفه همیشه خسته‌کننده هستند بنابراین توصیه می‌کنیم مترصد فرصت باشید. یعنی چه؟

یعنی به حرف‌ها گوش کنید و در میان آنها دنبال کلمه یا عبارتی بگردید که بتوانید با استفاده از آن موضوع صحبت را تغییر دهید. در زیر مثال‌هایی در این رابطه نوشته‌ایم که به درک بهتر شما کمک می‌کنند:

 • اگر مثلا فردی در مورد تاپ‌هایی که سرشانه ندارند یا بخش بالایی آنها باز است صحبت می‌کند و این استایل از نظر شما اصلا جذاب نیست، می‌توانید با گفتن چنین جمله‌ای کل بحث را عوض کنید: در مورد تاپ بدون سرشانه گفتید، توجه کرده‌اید که هوا در عرض یک روز چطور ناگهان عوض می‌شود؟ و به این ترتیب بحث را به آب‌وهوا بکشانید.
 • یا مثلا وقتی یک نفر در مورد بازی فوتبال صحبت می‌کند و این مکالمه برایتان بیش از حد خسته‌کننده است، به محض اینکه به زمین فوتبال و چمن اشاره کرد، این کلمه را در هوا بقاپید و بگویید: تا الان توجه کرده‌ای که رنگ سبز چمنی چقدر زیباست؟ من عاشق این رنگ هستم و در مورد اینکه چرا به این رنگ علاقه دارید توضیح دهید.

۴- بدون مقدمه موضوع صحبت را عوض کنید

یکی دیگر از روش‌ها تغییر دادن موضوع بحث این است که منتظر یک وقفه کوتاه در حرف‌های طرف بمانید. به محض اینکه او حرفش را قطع کرد تا نفسی گرفته و دوباره صحبت‌هایش را ادامه دهد، از فرصت استفاده کرده و فورا موضوعی را مطرح کنید که مطمئن هستید بقیه با شما همراهی خواهند کرد.

بیشتر مردم متوجه می‌شوند که شما از قصد صحبت‌هایشان را قطع کرده‌اید و دیگر ادامه نخواهند داد.

اما در مواردی که طرف متوجه این اشاره غیرمستقیم نمی‌شود، دوباره این کار را تکرار کنید. هنگام قطع کردن صحبت‌های او لبخند بزنید تا هیچ سوتفاهمی در این میان به وجود نیاید و طرف احساس نکند به او بی‌احترامی شده است.

برای این ترفند چند مثال در زیر ذکر کرده‌ایم:

 • وقتی در کافه نشسته‌اید و دوستان در مورد یک فرد غایب غیبت می‌کنند برای اینکه موضوع صحبت را عوض کنید، بدون مقدمه به طراحی کافه اشاره کنید و بپرسید: به‌نظرتان چنین کافه‌ای چقدر سرمایه لازم دارد؟
 • وقتی یک نفر در مورد شرکتی که در آن کار می‌کنید بد حرف می‌زند، از او بپرسید آیا حیوان خانگی دارد؟ اگر بله، آن حیوان چیست و چند تا هستند؟ فرد فورا متوجه اشاره شما خواهد شد و دیگر به اعتراض‌هایش ادامه نخواهد داد.
 • وقتی کسی شروع می‌کند در مورد همکار یا دوست شما غیبت می‌کند یا از کارهایش انتقاد می‌کند، با یک لبخند بزرگ در مورد آخرین باری که سفر رفته از او بپرسید.

چگونه بدون بی‌احترامی کردن موضوع بحث را عوض کنیم؟

۵- رک و مستقیم موضوع بحث را عوض کنید

گاهی هیچ کدام از روش‌های بالا مناسب موقعیتی که در آن حضور دارید نیست و بهتر این است که مستقیم و مودبانه به طرف مقابل بگویید که ترجیح می‌دهید در مورد موضوع دیگری صحبت کنید.

به روش‌های زیر می‌توانید این کار را انجام دهید:

 • من خیلی متاسف هستم اما این حرف‌ها خاطره‌های بدی را برای من تداعی می‌کند و ممنون می‌شوم در مورد موضوعات دیگری با هم صحبت کنیم.
 • من چیزی در مورد این موضوع نمی‌دانم. بهتر نیست در مورد چیزی صحبت کنیم که هر دو از آن لذت می‌بریم؟
 • من خیلی راحت نیستم که در مورد مسایل اعتقادی و مذهبی صحبت کنم؛ فارغ از این بحث‌ها، این گردنبند چقدر به رنگ چشم‌هایت می‌آید!
 • کاملا مشخص است که موضع سیاسی ما با هم متفاوت است، پس چرا در مورد مساله جذاب‌تری با هم صحبت نکنیم؟

۶- عذرخواهی کرده و محیط را ترک کنید

بعضی از مردم برایشان مهم نیست که شما از موضوع مکالمه خوشتان می‌آید یا خیر و به هر نحوی که شده به صحبت‌های خود ادامه می‌دهند. در مقابل چنین افرادی لازم نیست حرص بخورید یا از اینکه نمی‌توانید موضوع بحث را عوض کنید، ناامید شوید. در عوض به بهانه دستشویی رفتن، فضا را ترک کنید.

اگر مجبور به بازگشت به سر میز هستید، موضوعی تازه در ذهن خود آماده کنید و به محض نشستن آن را شروع کنید تا فرد دیگر حرف‌های قبلی‌اش را ادامه ندهد. اگر متوجه شدید او همچنان قرار است همان صحبت قبلی را ادامه دهد، عذرخواهی کرده و کلا محیط را ترک کنید.

۷- برای عوض کردن بحث همیشه آماده باشید

همیشه در ذهنتان چندین موضوع برای مواقعی که موضوع بحث خسته کننده است، داشته باشید. به این ترتیب برای فرار از شرایط ناخوشایند لازم نیست زیاد فکر کنید زیرا آمادگی روبه‌رو شدن با این مساله را از قبل داشته‌اید.

در زیر تعدادی از موضوعات که برای عموم مردم کاربردی هستند را نوشته‌ایم:

 • صحبت در مورد تغییرات آب‌وهوایی
 • تیم‌های ورزشی
 • برنامه تلویزیونی یا فیلم جدید که سر و صدای زیادی به پا کرده
 • رستوران‌های مورد علاقه
 • بهترین شهرها برای سفرهای دوستانه و سفرهای خانوادگی

امید که با آگاهی از آداب اجتماعی صحیح جامعه‌ای شادتر بسازیم که سراسر احترام است و رعایت حقوق دیگران.

منبع: thespruce
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود