از سگ های عاشق تا پرنده های مست؛ حقایقی جالب و خواندنی درباره دنیای طبیعت

از سگ های عاشق تا پرنده های مست؛ حقایقی جالب و خواندنی درباره دنیای طبیعت

شاید تصور کنید چیزهای زیادی درباره ی حیوانات، گیاهان و حشرات می دانید اما اگر از زاویه ی دیگری به زندگی آن ها نگاه کنید متوجه می شوید که نکات شگفت انگیزی در مورد آن ها وجود دارد. تصورش سخت است اما آن ها هم مثل ما با هدف و برنامه ای روزانه زندگی می کنند. مثلا ۲۲۷۰۰ زنبور باید تمام طول عمرشان فعالیت کنند تا به اندازه ی یک شیشه ی کوچک عسل تولید شود. در ادامه به حقایقی شگفت انگیز درباره ی دنیای طبیعت می پردازیم.

۱- عنکبوت ها برای حفظ بقا، عروسک خیمه شب بازی ای شبیه به خود می سازند

حقایق جالب دنیای طبیعت

عنکبوت های سیکلوسا از خانواده ی عنکبوت های کروی بافنده هستند و زندگی بسیار جالبی در کشور پرو دارند. آن ها علاوه بر اینکه شکار خود را به دام می اندازند، از شیوه های خلاقانه ای برای بقا استفاده می کنند. این عنکبوت ها نمونه ای ساختگی از خود را طعمه قرار می دهند! آن ها این کار را با چنان مهارتی انجام می دهند که دانشمندان مطمئن نیستند این همان گونه ی سیکلوسا است یا گونه ای جدید و باهوش تر.

این عنکبوت ها با استفاده از برگ ها و حشرات خشک شده، نمونه ای از خود را می سازند و آن را چنان حرکت می دهند که انگار یک عروسک خیمه شب بازی است. آن ها با این کار حواس موجودات شکارچی را پرت می کنند و در این حین در محل امنی مخفی می شوند.

۲- قارچ های هوشمند حرکت و برنامه ریزی می کند و رژیم غذایی دارند

آزمایش های انجام شده بر روی قارچ فیزاروم پلیسفلم نشان داد این قارچ از هوش ویژه ای برخوردار است و نه تنها می تواند تفکر کند بلکه قادر به برنامه ریزی هم هست. این قارچ در صورتی که هدفی (ماده ی غذایی) وجود داشته باشد، می تواند کوتاه ترین راه به بیرون یک هزارتو را پیدا کند، مسیر حرکتش را به خاطر بسپرد و به حرکات تکرار شونده واکنش نشان دهد.

این قارچ با استفاده از بخش زنده ی خود به نام پروتوپلاسم، به عقب و جلو حرکت می کند و این چرخه حدود دو دقیقه طول می کشد.

دانشمندان هوش این قارچ ها را قابل قیاس با هوش حشرات هوشمندی مثل مورچه ها می دانند. نکته ی جالب این است که قارچ فیزاروم پلیسفلم نه مغز دارد و نه سیستم عصبی.

فیزاروم پلیسفلم نمونه ای عالی از نیروی اراده است چون این قارچ ها هر غذایی را نمی خورند و در مصرف کربوهیدرات و پروتئین تعادل دارند چرا که به این مواد برای زنده ماندن و حفظ سلامتی نیاز دارند.

۳- پرندگان می توانند مست کنند و آوازهای مستانه سر دهند

محققان امریکایی با تحقیق بر روی فنچ های گونه ی آمادین پی بردند الکل بر روی توانایی های آواز خوانی آن ها تأثیر می گذارد. آن ها در این حالت، تن صدایی غیر معمولی دارند، از ریتم خارج می شوند و مثل همیشه آواز نمی خوانند.

در زیستگاه های طبیعی به ندرت می توان پرنده ای را پیدا کرد که تحت تأثیر الکل باشد و اگر چنین موردی پیدا شود، عمدتاً به دلیل مصرف توت های تخمیر شده اتفاق می افتد. همچنین ممکن است پرندگان میوه ی رسیده ای را بخورند اما میوه بعداً درون بدن شان تخمیر شود. این مسأله به دستگاه گوارش آن ها بستگی دارد. پرندگان مست ممکن است کنترل حرکات خود را از دست بدهند و حتی سعی کنند روی زمین بی حرکت بمانند، یعنی شبیه به رفتارهایی که انسان ها در زمان مستی دارند.

۴- سگ ها هم عاشق می شوند

دانشمندان ثابت کرده اند که سگ ها عشقی خالص به صاحبان شان دارند. این حیوانات وقتی با انسان ها یا دیگر سگ ها ارتباط برقرار می کنند، بدن آن ها اکسی توسین تولید می کند که به هورمون عشق معروف است. این هورمون در آن ها مشابه احساسی را ایجاد می کند که انسان ها در زمان تجربه ی آغوش و بوسه دارند.

سگ ها می توانند هم عاشق صاحب خود و هم عاشق سگ های دیگر شوند. این حیوانات درست مانند انسان ها، دلتنگ کسی که دوستش دارند می شوند و احساس تنهایی می کنند.

۵- گربه ها تصور می کنند انسان ها گربه هایی بزرگ هستند

زیست شناسان بریتانیایی با تحقیقاتی چند ساله بر روی رفتارهای گربه ها به این نتیجه رسیدند که این حیوانات تصور می کنند صاحبان شان گربه هایی بزرگ اما مهربان هستند.

به همین خاطر است که وقتی موشی را شکار می کنند آن را به عنوان هدیه برای شما می آورند.

۶- مهاجرت سالانه ی خرچنگ های جزیره ی کریسمس از فضا دیده می شود

هر ساله در ماه نوامبر یا دسامبر در جزیره ی کریسمس استرالیا نزدیک به ۱۲۰ میلیون خرچنگ برای تخم گذاری از جنگل های گرمسیری به سواحل اقیانوس هند مهاجرت می کنند. این منظره شبیه به یک فرش قرمز عظیم است. این خرچنگ ها حرکت خود را با اولین بارش باران شروع می کنند که آن ها را در طول مسیرشان زنده نگه می دارد و باعث می شود آب بدن شان را از دست ندهند. تمام خرچنگ ها تنها ظرف ۱۸ روز به مقصد می رسند.

مردم استرالیا تلاش می کنند تا جایی که می توانند به این خرچنگ ها کمک کنند. آن ها بزرگراه ها را می بندند و پل های مخصوصی می سازند تا مطمئن شوند که بیشتر جمعیت خرچنگ ها به سلامت به اقیانوس می رسند.

۷- گاوهای ماده با یکدیگر دوست می شوند و حتی بهترین دوست شان را انتخاب می کنند

دوستی واقعی در دنیای حیوانات هم وجود دارد و رابطه ی میان گاوهای ماده نمونه ی خوبی از این مسأله است. زیست شناسان بریتانیایی به این نتیجه رسیدند که گاوهای ماده از دوران کودکی با دیگر گاوهای ماده ارتباط برقرار می کنند و در زمان جدایی از یکدیگر مضطرب می شوند.

به گفته ی دانشمندان، حفظ رابطه ی دوستی گاوهای ماده و قرار دادن گاوهای دوست در کنار یکدیگر می تواند منجر به بیشتر شدن شیر آن ها شود. همچنین وقتی گاوهای ماده وارد گله ی جدیدی می شوند، این کار می تواند از اندوه آن ها کم کند.

۸- بعضی گل ها برف ها را ذوب می کنند تا هر چه زودتر از طریق حشرات گرده افشانی کنند

فقط انسان ها نیستند که دوست دارند از هم نوعان شان جلو بزنند و اولین باشند و این مسأله در دنیای طبیعت هم وجود دارد. کلم گندو نوعی گل است که می تواند دمای خود را تغییر دهد و آن را بین ۱۵ تا ۳۵ درجه ی سانتیگراد نگه دارد. به این توانایی گرمازایی در بدن گفته می شود.

کلم گندو برف های اطرافش را ذوب می کند تا مطمئن شود که در صف گرده افشانی زود هنگام بهاری اولین است. همچنین این گیاه از رایحه ای خاص برای جذب بیشتر حشرات استفاده می کنند.

۹- مار هاگنوز بازیگر کمدی تمام عیاری است

مار هاگنوز نوعی مار غیر سمی است که در امریکا یافت می شود. یکی از ویژگی های جالب این مارها حالت بامزه ی صورت شان است که اغلب انگار لبخند می زنند. در موارد زیادی، از مارهای هاگنوز به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند.

این مارها وقتی احساس خطر می کنند، به پشت می خوابند، زبان شان را بیرون می اندازند و با استفاده از غده های درون بدن شان بوی ناخوشایندی از خود منتشر می کنند تا شکی وجود نداشته باشد که مرده اند. اگر جسدشان را به شکم برگردانید، دوباره بدن شان را به پشت می چرخانند تا به شما نشان دهند که حتما مرده اند!

۱۰- اگرچه حلزون ها تخم گذاری می کنند اما همه ی آن ها دو جنسیتی هستند

بیشتر گونه های حلزون نرماده یا دوجنسیتی هستند. با این حال، آن ها برای تخم گذاری باید جفت گیری کنند. بعد از جفت گیری هر دو حلزون باردار می شوند و هر دو توانایی تخم گذاری دارند. بعضی حلزون ها در یک فصل مانند نرها و فصل بعد مانند ماده ها رفتار می کنند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • unknow اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸

    فقط اون ماره :))

  • me دی ۱, ۱۳۹۹

    من از ماره ترسیدم