بزرگ ترین مانور نظامی روسیه بعد از پایان جنگ سرد

مانور بی سابقه روسیه با حضور بیش از 300.000 نیرو و 1.000 هواپیما و هلی کوپتر

بزرگ ترین مانور نظامی روسیه بعد از پایان جنگ سرد

ارتش روسیه برای چیزی که کارشناسان نظامی آن را بی سابقه ترین مانور نظامی روسیه تاکنون دانسته اند آماده می شود امادر حالی که هزاران سرباز و ادوات نظامی در مناطق شرقی روسیه برای انجام این مانور نظامی آماده می شوند، مقامات روسی بیش از پیش توجه خود را به سمت غرب متمایل ساخته اند. اوایل ماه جاری میلادی، مقامات روسی این مانور نظامی را بزرگ ترین مانور نظامی آماده سازی کشور از زمان مانور نظامی Zapad-81 توصیف کرده بودند، مانوری نظامی در دوران اتحاد جماهیر شوروی  که در سال ۱۹۸۱ برگزار شده و بین ۱۰۰.۰۰۰ تا ۱۵۰.۰۰۰ نیروی روسی در آن حضور داشتند.

مانور نظامی بزرگ روسیه

روز جمعه گذشته بود که خبر رسید دو فروند جت جنگنده F-22 Raptor متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده دو بمب افکن استراتژیک روسی Tu-95MC با قابلیت حمل بمب هسته ای را بر فراز اقیانوس قطب شمال در نزدیکی آلاسکا رهگیری کرده و آن ها را تا خروج از هوای این منطقه همراهی کرده اند. این جنگنده ها تا زمان خروج بمب افکن های روسی از منطقه مذکور دست از تعقیب آن ها برنداشته بودند.

مانور نظامی بزرگ روسیه

به گفته یکی از منابع وزارت دفاع، ممکن است این بمب افکن های روسی در حال تمرین برای حمله با موشک های کروز به پایگاه های دفاع موشکی و رادارهای آمریکایی در منطقه آلاسکا بوده اند؛ عملیاتی که می تواند بخشی از مانور نظامی بزرگ روسیه موسوم به «Vostok-2018» باشد که در روزهای آینده آغاز شده و به گفته مقامات روسی بزرگ ترین مانور نظامی این کشور پس از دوران جنگ سرد خواهد بود. نیروهای روسی از قبل تحت بازرسی های ناگهانی به منظور آمادگی برای انجام این مانور نطامی قرار گرفته، مانوری که بخش فعال آن از روز سه شنبه (۲۰ شهریور) مصادف با ۱۱ سپتامبر آغاز خواهد شد.

مانور نظامی بزرگ روسیه

این مانور نظامی در ۵ منطقه آزمایشی زمینی و ۴ منطقه آزمایشی هوایی روی دریای ژاپن و دریاهای برینگ و اوخوتسک به انجام خواهد رسید.سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در این باره گفته است:«هواپیماها با نهایت برد عملیاتی خود به پرواز درآمده و عملیات سوخت گیری در آسمان و فرود در میدان های نبرد استراتژیک نیز انجام خواهد شد. کشتی های نیروی دریایی نیز مانورهای نبرد و شلیک به اهداف را اجرا خواهند کرد». شویگو اواخر ماه پیش گفته بود که در حدود ۳۰۰.۰۰۰ نیروی نظامی روسی و ۱.۰۰۰ فروند هواپیما از جمله هواپیماهای بدون سرنشین در این مانور نظامی شرکت خواهند کرد.

مانور نظامی بزرگ روسیه

وزیر دفاع روسیه این هفته افزود که بیش از ۸۰ کشتی جنگی و لجستیکی و بیش از ۳۶.۰۰۰ تانک، خودرو زرهی و دیگر خودروهای نظامی در این مانور حضور خواهند داشت. والری گراسیموف، فرمانده ارشد روسیه اعلام کرد که بیش از ۲۱ آرایش نظامی مختلف در بیش از ۱۰ منطقه از منطقه عملیاتی مانور مذکور شکل گرفته و هدف از انجام آن بررسی سطح آموزشی است که تنها می توان میزان آن را در یک مانور نظامی در حد و اندازه های مناسب تشخیص داد. وی در این باره چنین گفته است:«این تمرین نظامی که به صورت اشتراکی برگزار می شود، سخت ترین آموزش برای مهارت های نطامی و آمادگی بخش های نظامی به منظور عملیات زمینی، هوایی و دریایی خواهد بود.

مانور نظامی بزرگ روسیه

در این مانور، نیروهایی از ایالت های فدرال مرکزی و شرقی، ناوگان شمالی، نیروهای هوایی و همچنین هواپیماهای باربری نظامی دوربرد و تاکتیکی نیروهای هوافضای روسیه حضور خواهند داشت». وی همچنین اعلام کرده که تعداد قابل توجهی از نیروهای نظامی چین و مغولستان نیز در کنار نیروهای روسیه در این مانور نظامی بزرگ حاضر خواهند شد. وزیر دفاع روسیه هفته اخیر گفته است که بیش از ۳.۵۰۰ سرباز چین نیز در سناریو اصلی مانور در منطقه زمینی تسوگول در بخش نظامی شرقی روسیه حضور خواهند داشت. شرکت چین در این مانور نظامی بسیاری را شگفت زده کرده است زیرا بسیاری فکر می کردند که مانور نظامی «ووستوک» که در زبان روسی به معنای «شرق» است به منظور آمادگی روسیه براق مقابله با تهدیدهای  احتمالی چین انجام می شود.

مانور نظامی بزرگ روسیه

چین و روسیه قبلاً نیز مانور نظامی مشترک انجام داده اند اما این بار اولین باری است که چین در این رشته از مانورها با نام «ووستوک» شرکت می کند. الکساندر گابوئف، کارشناس سیاسی مسایل چین در مرکز کارنگی روسیه ماه گذشته گفته بود که چین به عنوان یک دوست و حتی و نیمه متحد به این مانور نظامی دعوت شده است. انتظار می رود که این مانور شامل شبیه سازی حمله با سلاح های هسته ای هم باشد. مقامات نظامی ایالات متحده اعلام کرده اند که این مانور را به دقت زیر نظر داشته و آن را یک پیام فرستادن استراتژیک از جانب روسیه و چین دانسته اند.

مانور نظامی بزرگ روسیه

مغولستان نیز برای اولین بار در این مانور نظامی شرکت می کند و در زمینه گسیل نیروها به منطقه مانور با چین هماهنگی کامل خواهند داشت. ناتو نیز این مانور نظامی را محکوم کرده و آن را نشانه ای از تهاجمی تر شدن روسیه در سال های اخیر با توجه به افزایش بودجه دفاعی و حضور نظامی خود در دیگر نقاط جهان دانسته است. مقامات روسی این اظهارات را در کرده و اعلام نموده که نیروهای روسی در جریان قرار گفته اند تا از محدودیت های توافق شده بین این کشور و کشورهای اطراف و به خصوص ایالات متحده خارج نشوند.

مانور نظامی بزرگ روسیه

انجام چنین مانور نظامی بزرگ و پرهزینه ای در شرایط کنونی که اقتصاد روسیه با مشکلات بسیاری روبروست باعث انتقادات داخلی نیز شده است اما مقامات کرملین اعلام کرده اند که در شرایط کنونی جهان که کشورهای غربی رویکردی خصمانه با روسیه در پیش گرفته اند انجام چنین مانور نظامی بزرگی لازم و منطقی است و هیچ گزینه جایگزینی ندارد.

«پوسایدون»: اژدر هسته‌ای خوفناک و آخرالزمانی روسیه که سونامی‌های مرگبار تولید می‌کند

ساخت نسخه‌ای هیبریدی از F-35 و F-22 توسط کمپانی لاکهید مارتین

کشتن پوسایدون: چگونه می توان با اژدر هسته ای آخرالزمانی و خوفناک روسیه مقابله کرد؟

رقابت روسیه و آمریکا در زمینه ساخت اسلکت های پوشیدنی نظامی

منبع: businessinsider
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

 • اشکان شهریور ۲۲, ۱۳۹۷

  خیلی فرقه بین کشوری که سربلندی و رفاه و عدالت مردم رو میخواد و کشورایی که زندگی مردمشون رو جهنم کردن و میکنن حالا به هر دلیلی.
  کشورای غربی رو ببینین طرف به خاطر سی چهل هزار تومن بنزین زدن با پول مردم دادگاهی میشه مردمشون همه شاد و خوشحال
  کشورای روسیه ایران کوبا ونزوئلا کره شمالی کشورای مسلمون و جهان سومی رو ببینین همشون تو بدبختی و جهل و فقر و فلاکت هستن. همشونم میگن امریکا مقصره
  وقتی نمیخوان راه پیشرفت رو یاد بگیرن و میخوان با جمبل و جادو و ورد و دعا به پیشرفت برسه معلومه شکست میخوره اخرشم امریکا مقصر میشه

  • Soheil Tehrani شهریور ۲۲, ۱۳۹۷

   کشورهای مسلمون؟؟؟
   پس کشورهای حاشیه خلیج و مالزی چی؟؟
   هنوز هنوز قیمت ی قوطی کبریت تو امارات گرون نشده