آیا امکان دارد یک نفر در یک سال ۲۰۰ کتاب مطالعه کند؟

آیا امکان دارد یک نفر در یک سال ۲۰۰ کتاب مطالعه کند؟

وقتی یک روزنامه‌نگار از وارن بافت در مورد راز موفقیتش سوال پرسید، بافت با دست به کتابخانه‌اش اشاره کرد و گفت:

من هر روز ۵۰۰ صفحه کتاب مطالعه می‌کنم. دانش اینگونه بدست می‌آید. همه شما می‌توانید این کار را انجام دهید اما شرط می‌بندم که همه‌ شما این کار را نخواهید کرد …

یکی از نویسنده‌های سایت «مدیوم» به نام «چارلز» در این باره گفته: من وقتی برای اولین بار این نقل قول را شنیدم، به نظرم یک جای کار مشکل داشت.

آن موقع آخرین ماه سال ۲۰۱۴ بود و بدنبال شغل رویایی خود بودم. من پشت میز کارم نشسته بودم و فکر می‌کردم که باید روزی به جایگاه موردنظرم برسم. با خودم فکر می‌کردم من ۴۰ سالم شده و هنوز چیزی ندارم! من نمی خواستم به این شکل بمیرم…

من فقط به این فکر می‌کردم که یک جای کار مشکل دارد. من تحصیلات عالیه داشتم، مدیر بودم، کار و درآمد داشتم. من باید یک برنده محسوب شوم، اما خوشحال نبودم و یک چیزی در این میان کم بود.

در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی، دوباره به حرف‌های بافت فکر کردم و تصمیم گرفتم مطالعه کنم. می‌خواستم تا جایی که می‌توانم بخوانم و بخوانم و بخوانم تا بتوانم پاسخ این سوالات ذهنی‌ام را پیدا کنم.

من توانایی مطالعه ۵۰۰ صفحه در هر روز را نداشتم. اما در عرض دو سال توانستم بیشتر از ۴۰۰ کتاب مختلف را مطالعه کنم. پشت سر هم کتاب می‌خواندم، تا یکی تمام می‌شد می رفتم سراغ کتاب بعدی.

تصمیمم برای مطالعه کتاب یکی از بهترین انتخاب‌های زندگی‌ام بود.

شاید تصور کنید که مطالعه ۲۰۰ کتاب در یک سال کار بسیار سختی است. اما به هیچ وجه این طور نیست. تقریبا همه می‌توانند این کار را انجام دهند.

با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که برای مطالعه کتاب به اندازه کافی زمان دارید.

در ادامه چند موضوع را مطرح کرده‌ام که با استناد به آنها می‌توانید سرانه مطالعه خود را افزایش دهید.

۱- قبل از شروع کردن، انصراف ندهید

شنیدن این جمله «۵۰۰ صفحه در روز» باعث می‌شود تا خیلی از افراد بدون فکر از انجام آن انصراف دهند. اولین چیزی که پس از این جمله به ذهن می‌رسد این است: «اصلا امکان ندارد!»

اما توصیه ما این است پیش از فکر کردن به یک موضوع و فقط از روی ظاهر از انجام کاری منصرف نشوید. در چنین مواقعی نگویید: من به اندازه کافی باهوش نیستم. من وقت این کار را ندارم. من اصلا اهل کتاب خواندن نیستم.

مطالعه ۲۰۰ کتاب در سال به هیچ عنوان سخت و دور از ذهن نیست.

۲- حساب و کتاب کنید

چقدر طول می‌کشد ۲۰۰ کتاب در سال بخوانید؟

بهتر است به آمار زیر نگاهی داشته باشید:

 • به طور میانگین، مردم در هر دقیقه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه مطالعه می‌کنند.
 • کتاب‌های معمولی (غیر افسانه‌ای و غیر فانتزی) حدودا ۵۰ هزار کلمه دارند.

خب! با یک حساب و کتاب ساده می‌توانید پاسخ سوال بالا را بدهید:

 • ۲۰۰ کتاب ضربدر ۵۰ هزار کلمه / کتاب = ۱۰ میلیون کلمه
 • ۱۰ میلیون کلمه / ۴۰۰ واژه در هر دقیقه (wpm) = 25 هزار دقیقه
 • ۲۵ هزار دقیقه / ۶۰ = ۴۱۷ ساعت

برای مطالعه ۲۰۰ کتاب در هر سال شما به ۴۱۷ ساعت زمان نیاز دارید.

احتمالا الان با خودتان می‌گویید این رقم خیلی زیاد است و بی خیال می‌شوید. شاید تصورتان این باشد که یک نفر در هفته ۴۴ ساعت کار می‌کند، پس چطور می‌تواند ۴۱۷ ساعت در سال کتاب بخواند؟

۳- وقت پیدا کنید

بله! حق با شماست. ۴۱۷ ساعت عدد بزرگی است. اما طرز نگاه خود را عوض کنید.

شاید جالب باشد بدانید که مردم به طور میانگین در هر سال وقت خود را به شرح زیر سپری می‌کنند:

 • ۷۰۵ ساعت را در شبکه‌های اجتماعی
 • ۲۷۴۰ ساعت را پای تلویزیون

یعنی نزدیک به ۳۵۰۰ ساعت از عمر خود را دور می‌ریزید!

اگر از این وقت‌ها برای مطالعه استفاده کنید بدون شک می‌توانید بیشتر از هزار و ۶۰۰ کتاب در هر سال مطالعه کنید.

برای مطالعه کتاب خیلی آسان می‌توانید وقت خالی پیدا کنید. همه آدم‌ها این زمان خالی را دارند. اما مساله اینجاست که بیشتر ما خیلی به موبایل‌های خود وابسته هستیم، ضعیف هستیم یا بیش از حد حواسم به مسایل اطراف پرت است.

در واقع، «انجام» کار برای ما سخت است.

۴- انجام بدهید

همه به خوبی می‌دانیم که مطالعه کتاب بسیار مهم است. می‌دانیم که باید کتاب‌های بیشتری بخوانیم. اما هرگز این فکرها و باورها را به مرحله اجرا در نمی‌آوریم.

شاید برای فرار از این همه بهانه‌گیری‌ها بتوانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

 • محیط اطراف خود را مخصوص مطالعه کردن طراحی کنید

اگر به ماده مخدری اعتیاد داشته باشید، آیا بعد از ترک آن را در خانه خود نگهداری می‌کنید؟ بدون شک نه! ترک وسایل دیجیتال و رسانه‌های آنلاین هم چندان آسان نیست و کنار گذاشتن آنها همچون ترک مواد مخدر سخت است.

اگر تصمیمتان برای مطالعه جدی است، دو مورد زیر را حتما مدنظر داشته باشید:

 1. همه مسایلی که موجب حواس پرتی شما می‌شوند را از محیط حذف کنید.
 2. دسترسی به کتاب را برای خود آسان کنید.

کتاب‌های خود را همیشه همراه داشته باشید و تا حد امکان نیز از اپلیکیشن‌های سرگرم کننده موبایل دوری کنید.

اگر قصدتان این است که با کتاب خواندن سطح دانش و مهارت‌های کاری و زندگی خود را افزایش دهید، بدانید که به جای اپ‌های پیام‌رسان و اینستاگرام و … به اپ‌های کتاب‌های صوتی، کتاب‌خوان و … نیاز دارید.

 • عادت‌های تازه برای خود بسازید

قدرت اراده ابزار خوبی برای تغییر سبک زندگی نیست زیرا وقتی به آن احتیاج دارید، شکست می‌خورد. به جای اعتماد کردن به قدرت مغز و نیروی اراده، قلعه‌ای از عادت‌های تازه برای خود بسازید. این کار باعث پیشرفت شما در بسیاری از زمان‌ها خواهد شد.

اگر با علم عادت ساختن آشنایی ندارید می‌توانید به این مقاله رجوع کنید یا کتاب‌هایی که در این رابطه نوشته شده را مطالعه کنید.

پس از اینکه یاد می‌گیرید عادت‌های صحیحی داشته باشید، متوجه خواهید شد که بسیاری از اشتباهات گذشته شما قابل پیشگیری بودند.

 • از ابزارهای گوناگون برای مطالعه استفاده کنید

وقتی صحبت از مطالعه به میان می‌آید نباید خود را به یک رسانه یا یک وسیله محدود کنید. در کنار کتاب‌های چاپی، انواع مقاله‌های آنلاین، روزنامه‌ها، کتاب‌های صوتی، پادکست‌های آموزشی و … را نیز در دستور کارهای خود قرار دهید. از موبایل می‌توانید به عنوان کتاب‌خوان کمک بگیرید و هر جا که هستید از اتوبوس و تاکسی گرفته تا در مطب دکتر می‌توانید به مطالعه کردن ادامه دهید.

اورهان پاموک در مورد مطالعه کتاب گفته:

من یک روز کتاب خواندم و همه زندگی‌ام تغییر کرد.

با مطالعه کتاب‌های گوناگون می‌توانید مسیر زندگی خود را تغییر داده و به رویاهای همیشگی خود دست پیدا کنید. ابتدا به سراغ کتاب‌هایی بروید که بسیار موردعلاقه‌تان هستند تا بدین شکل برای مطالعه هر چه بیشتر اشتیاق بیشتری داشته باشید.

هر بیشتر بخوانید و یاد بگیرید برای کسب آگاهی بیشتر تشنه‌تر خواهید شد.

منبع: medium
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • سجاد مهر ۷, ۱۳۹۷

  پست عالی بود.ممنون

 • Amir Safari مهر ۸, ۱۳۹۷

  مقاله خوبی بود ولی اینا چجوری مطالعه میکنن ک خوندن هر کتاب تقریبا دو ساعت طول میکشه؟؟من تمام دقایقی ک کتاب می خونم رو یادداشت میکنم،یک کتاب ۴۰۰ صفحه تا حالا کمتر از ۸ ساعت طول نکشیده خوندنش.و یک مشکل دیگ،خیلی پیدا کردن کتاب خوب سخته،اگه یه روش برای پیدا کردن کتاب خوب معرفی کنید عالی میشه،کتابی ک واقعا سطحش بالا باشه و یه نویسنده فقط برا پول فصل هارو سر هم نکرده باشه

  • seyedmm021 مهر ۱۰, ۱۳۹۷

   من هم با شما موافقم
   ادم کتاب میخونه باید به محتواش هم توجه کنه
   وگرنه همین طوری بخونی بری که اصن طرف متاب نری بهتره..

  • آترین مهر ۱۱, ۱۳۹۷

   دقیقا. اصلا کمیت تویه مطالعه مهم نیست کیفیت مهمه. شما میتونید طوطی وار یک کتاب رو بخونید و برید سراغ کتاب بعدی یا میتونید با تامل و حتی نت برداری نهایت استفاده رو از کتاب بکنید. درضمن به نظر من کتاب های زیادی هستن که اصلا ارزش خونده شدن رو ندارن و آدم نباید کورکورانه یک کتاب رو برداره و بخونه. خوندن یک کتاب مثل پیرمرد و دریا خیلی باارزش تر از خوندن رمان های عاشقانه (ایرانی) و تکراری هست و اکثر کتاب های خودشناسی هم که جدیدا همشون مثل هم شدن و دیگه حرف جدیدی برای گفتن ندارن.

 • مطیع مهر ۱۱, ۱۳۹۷

  ۲۰۰ کتاب در سال که چیزی نیست، پروفسور ازغدی، در هفته ۲۰۰ کتاب میخوانند.