هیولاهای اتمی؛ ۱۰ نیروگاه هسته ای بزرگ جهان با بیشترین میزان تولید برق [قسمت اول]

هیولاهای اتمی؛ ۱۰ نیروگاه هسته ای بزرگ جهان با بیشترین میزان تولید برق [قسمت اول]

این روزها بحث تورقوزآباد داغ است و همه هم دلیل آن را می دانند، مکانی که اخیراً توسط نخست وزیر اسراییل به جدیدترین مکان مربوط به فعالیت های هسته ای ایران منتسب شده است. اما ساخت نیروگاه هسته ای و فعالیت هسته ای صلح آمیز در جهان از کی شروع شد؟ در دسامبر سال ۱۹۴۲ آزمایشی در دانشگاه شیکاگو انجام گرفت که کسی نمی دانست قرار است دنیای آینده را تغییر دهد. بعد از سال ها تحقیق و ماه ها ساخت و ساز، اولین رآکتور هسته ای جهان با نام «شیکاگو پایل-۱» (Chicago Pile-1) آماده تست شده بود.

نیروگاه اتمی

رآکتور هسته ای مذکور که از شبکه ای از بلوک های گرافیتی مملو از اکسید اورانیوم و فلز اورانیوم  که در ۵۷ لایه روی هم قرار گرفته تشکیل شده بود، شباهت بسیار اندکی به رآکتورهای هسته ای امروزی داشت. سه مرد که «جوخه انتحار» را تشکیل می دادند آماده بودند تا در صورت از کار افتادن تجهیزات امنیتی رآکتور وارد عمل شده و آن را به صورت دستی خاموش نمایند. خوشبختانه در آن روز بیش از ۵۰ نفر بدون هیچ مشکل خاصی شاهد راه اندازی اولین رآکتور هسته ای جهان بودند بدون این که نیازی به وارد عمل شده جوخه انتحار باشد. رآکتور شیکاگو پایل-۱ بدون هیچ مشکلی کار خود را انجام داده و عصر هسته ای آغاز شد.

نیروگاه اتمی

در سال ۲۰۱۱، بیش از ۴۴۰ نیروگاه هسته ای در بیش از ۳۰ کشور جهان نزدیک به ۱۴ درصد از برق تولیدی کل جهان را تولید می کردند. انرژی هسته ای نقاط قوت و ضعف خود را دارد اما کسی نمی تواند اهمیت این انرژی نسبتاً پاک را در دنیای کنونی منکر شود. اکنون که شما را با چگونگی شروع شدن عصر انرژی هسته ای آشنا کردیم می خواهیم شما را با ۱۰ نیروگاه هسته ای بزرگ جهان آشنا کنیم. رده بندی صورت گرفته بر اساس ظرفیت خالص جمعی بوده اما باید بدانید که ظرفیت تولید انرژی همیشه به معنای بیشترین میزان خروجی نیروی الکتریسیته نخواهد بود.

۱۰- نیروگاه هسته ای فوکوشیما داینی

نیروگاه اتمی

 • ظرفیت خالص: ۴.۲۶۸ مگاوات
 • مکان: ناراها، ژاپن
 • تعداد رآکتورها: ۴
 • خروجی:-

نیروگاه هسته ای فوکوشیما داینی یا فوکوشیما ۲ در ژاپن در مکان دهم بزرگ ترین نیروگاه های هسته ای قرار می گرفت اگر در سال ۲۰۱۳ به دلیل آسیب های زلزله تعطیل نمی شد. ۴ رآکتور نیروگاه فوکوشیما به صورت اتوماتیک در نتیجه زلزله بزرگی که در ماه مارس ۲۰۱۱ در شرق ژاپن رخ داد خاموش شدند. این نیروگاه ۴.۲۶۸ مگاواتی متعلق به کمپانی TEPCO بوده و از ۴ رآکتور هسته ای جوش آب با ظرفیت ناخالص ۱.۱۰۰ مگاوات و ظرفیت خالص ۱.۰۶۷ مگاوات برای هر رآکتور تشکیل شده است. سونامی بزرگی که پس از یک زلزله ۹ ریشتری رخ داد باعث گردید که سه رآکتور این نیروگاه ذوب شوند اما نیروگاه به دلیل خاموش شدن اضطراری رآکتورها بدون رخ دادن فاجعه ای بزرگ تعطیل شد.

۹- نیروگاه هسته ای اوهی

نیروگاه اتمی

 • ظرفیت خالص: ۴.۴۹۴ مگاوات
 • مکان: فوکوی، ژاپن
 • تعداد رآکتورها: ۴
 • خروجی (۲۰۱۰): ۲۷.۲۸۹ گیگا وات ساعت

نیروگاه هسته ای اوهی (Ohi) در ۳۵۰ کیلومتری غرب توکیو قرار گرفته و در رقابتی نزدیک به نیروگاه فوکوشیما در رتبه نهم بزرگ ترین نیروگاه های هسته ای جهان قرار می گیرد. این نیروگاه در سال ۲۰۱۰ بیش از ۲۷.۲۹۸ گیگاوات برق تولید کرده است که برای تامین برق تمامی خانه های ایالت مریلند در سال ۲۰۰۹ کافی بوده است. اگر چه زلزله مارس ۲۰۱۱ به طور مستقیم هیچ تاثیری بر روی این نیروگاه نگذاشت اما واحد سوم این نیروگاه از آن زمان از چرخه خارج شده است. بعد از زلزله مذکور، دولت ژاپن دستور داد که تمامی ۳۵ رآکتوری که به دلیل بررسی های امنیتی روتین خاموش شده بودند تا پایان یک تست تنش دو مرحله ای همچنان خاموش باقی بمانند.

این تست برای مشخص کردن میزان مقاومت رآکتورها در برابر زلزله ها و سونامی های بزرگ انجام می شود. بر اساس گزارش سازمان اتمی ژاپن در سال ۲۰۱۱ تنها ۱۰ رآکتور از ۵۴ رآکتور هسته ای ژاپن در مدار قرار داشتند که تنها ۱۸ درصد از ظرفیت هسته ای این کشور را شامل می شود.

۸- نیروگاه هسته ای کتنوم

نیروگاه اتمی

 • ظرفیت خالص: ۵.۲۰۰ مگاوات
 • مکان: نورماندی، فرانسه
 • تعداد رآکتورها: ۴
 • خروجی (۲۰۱۰): ۳۴.۹۸۹ گیگاوات ساعت

فرانسه که ۷۵ درصد از انرژی برقش را از طریق نیروگاه های اتمی تامین می کند، به ساخت چنین زیرساخت هایی در کشور اهمیت زیادی می دهد. بدین ترتیب جای تعجب ندارد که ۳ مورد از نیروگاه های هسته ای بزرگ جهان که در این فهرست قرار دارند در خاک فرانسه واقع شده اند. نیروگاه هسته ای کتنوم (Cattenom) که ۴ رآکتور هسته ای آن در منطقه نورماندی و در محلی هم مرز با آلمان و لوگزامبورگ واقع شده اند، سومین نیروگاه هسته ای کشور از لحاظ ظرفیت خالص محسوب می شود. در سال ۲۰۱۰، این نیروگاه بیش از ۳۴.۹۸۹ گیگاوات ساعت برق وارد شبکه کرده که برای تامین برق تمامی ایالت نوادا کافی است.

مکان این نیروگاه نارضایتی در میان مردم ساکن منطقه را در پی داشته و نزدیکی آن با کشور لوگزامبورگ که هیچ تاسیسات هسته ای ندارد باعث ابزار نگرانی توسط مردم و مقامات رسمی این کشور شده است. ۴۴ مورد از ۵۹ رآکتور هسته ای فرانسه در درون خاک این کشور واقع شده اند. این موضوع بدان معناست که این نیروگاه های اتمی برای خنک کردن رآکتورهای هسته ای خود به جای دریاها به آب رودخانه ها نیاز دارند. خشکسالی هایی که ممکن است باعث خشک شدن این رودخانه ها شود باعث نگرانی مقامات فرانسوی در سال های اخیر شده است. کاهش آب جاری در نتیجه خشکسالی می تواند کار خنک کردن رآکتورها در بسیاری از نیروگاه های هسته ای این کشور را به مخاطره بیندازد.

۷- نیروگاه هسته ای پالول

نیروگاه اتمی

 • ظرفیت خالص: ۵.۳۲۰ مگاوات
 • مکان: نورماندی، فرانسه
 • تعداد رآکتورها: ۴
 • خروجی (۲۰۱۰): ۳۳.۰۶۷ گیگاوات ساعت

چهار رآکتور هسته ای نیروگاه اتمی پالول (Paluel)در سین ماریتایم کانتی نورماندی نصب شده اند، منطقه ای که بیش از ۱۱ درصد کل نیروی برق کشور فرانسه را تولید می کند، عددی که در سال ۲۰۱۰ برای نیروگاه هسته ای پالول به تنهایی ۶ درصد کل برق تولیدی در کشور بوده است. این رآکتورها از اوایل دهه ۱۹۸۰ تاکنون فعال بوده و در طول عمر خود روی هم رفته ۸۷۴.۰۵۳ گیگاوات ساعت برق تولید کرده اند که بیشتر از تمام نیروی برقی است که کشور آلمان در سال ۲۰۰۸ مصرف کرده است. اما تولیدات این نیروگاه هسته ای تنها به نیروی برق خلاصه نمی شود.

حضور نیروگاه هسته ای پالول در منطقه نورماندی باعث رونق اقتصادی قابل توجهی در منطقه شده به طوری که ارزش قراردادهای نیروگاه با کسب و کارهای محلی در سال ۲۰۰۵ به بیش از ۶۴.۶ میلیون دلار بالغ می شد. این نیروگاه در کنار نیروگاه هسته ای پنلی به طور فعال در زمینه آزمایشات مربوط به رونق کشاورزی مشارکت داشته اند. برای مثال در سال ۲۰۰۳، لجن تولید شده از فاضلاب نیروگاه هسته ای پالول برای تولید کمپوست مورد نیاز مزارع نی مورد استفاده قرار گرفته و نیروگاه پنلی نیز جلبک لازم برای تولید کود توسط دو کمپانی بزرگ را تولید می کند.

۶- نیروگاه هسته ای گریولاینز

نیروگاه اتمی

 • ظرفیت خالص: ۵.۴۶۰ مگاوات
 • مکان: نورد، فرانسه
 • تعداد رآکتورها: ۶
 • خروجی (۲۰۱۰): ۳۶.۶۲۵ گیگاوات ساعت

نیروگاه هسته ای گریولاینز (Gravelines) در ۲۷ آگوست ۲۰۱۰ با تولید ۱.۰۰۰ میلیاردمین کیلووات ساعت تولید برق خود در تاریخ جاودانه شد. تا آن زمان هیچ نیروگاه هسته ای تولید برق دیگری نتوانسته بود به این عدد دست یابد، عددی که دو برابر برق مصرفی سالانه در تمام کشور فرانسه است. اما این نیروگاه هسته ای که بزرگ ترین یا قدیمی ترین نیروگاه هسته ای جهان نیست چگونه توانسته پیش از دیگر نیروگاه ها به این عدد بزرگ دست یابد؟ نیروگاه اتمی گریولاینز موفقیت خود را مدیون راندمان بالا و کارآمد، سیستم بهینه تعمیر و نگهداری، روش های استاندارد و البته نیروی بسیار متخصص خود است.

در طول بیش از ۳۰ سال فعالیت مستمر، نیروگاه هسته ای گریولاینز هیچگاه با مشکل امنیتی خاصی مواجه نشده است. این نیروگاه بر روی زندگی مردم محلی نیز تاثیر غیرقابل انکاری داشته است به نحوی که در طول سه دهه فعالیت، بیش از ۱۱ میلیارد دلار از دستمزدها و مالیات های منطقه توسط این نیروگاه تامین شده است. انتظار می رود که هر یک از رآکتورهای شش گانه این نیروگاه بتوانند ۳۰ سال دیگر نیز به کارکرد خیره کننده خود ادامه بدهند. بدین ترتیب انتظار می رود که این رآکتورها پیش از بازنشستگی بار دیگر به عدد ۱.۰۰۰ میلیارد کیلووات برق تولیدی برسند.

هر هزار میلیارد کیلووات ساعت معادل یک پتاوات ساعت است که تقریباً به اندازه برق تولیدی در نتیجه سوزاندن ۳۸۶ میلیون تن زغال سنگ یا ۲۴۳ میلیون تن نفت خام است. اگر برای تولید میزان برق تولیدی در نیروگاه هسته ای گریولاینز از سوزاندن زغال سنگ استفاده شده بود، بیش از ۱.۱۰۰ میلیون تن دی اکسید کربن وارد اتمسفر می شد.

قسمت دوم این مطلب را از طریق این لینک مطالعه نمایید.

۵ نمونه از سلاح های بیولوژیکی آخرالزمانی که بسیار خطرناک تر از بمب اتمی خواهند بود

هر آنچه که باید در مورد حمله اتمی و راهکارهای مقابله با آن بدانید

۱۴٫۹۹۵ سلاح اتمی مرگبار: با کشورهای دارنده زرادخانه هسته ای آشنا شوید [اینفوگرافیک]

هر آن چه که باید در مورد بمب اتمی، بمب هیدروژنی و تفاوت آن ها بدانید

منبع: howstuffworks
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • محمد مهر ۸, ۱۳۹۷

  داشتن راکتور مزیت بسیار خوبی برای کشور هایی مثل ما برای ساخت آب شیرین کنه انشالله روزی برسه که مهندسای ما هم بتونن ازین نیروگاه های بزرگ اتمی برای آبادی استان هایی که به دریا راه دارند و با کمبود آب و ضعف در کشاورزی روبه رو هستند بسازند

 • فرزاد مهر ۱۰, ۱۳۹۷

  “سونامی بزرگی که باعث وقوع یک زمین لرزه ۹ ریشتری شد” !!!!!

  زمین لرزه ۹ریشتری که باعث وقوع سونامی شد