۳ تئوری درباره علت استعفای غیرمنتظره نیکی هیلی از نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل

به حاشیه رانده شدن، تلاش برای کسب درآمد یا سودای کاخ سفید

۳ تئوری درباره علت استعفای غیرمنتظره نیکی هیلی از نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل

در دنیای سیاست که ظاهراً هیچ چیز نمی تواند کسی را شوکه کند، استعفای ناگهانی و غیرمنتظره نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل در روز گذشته بسیاری را در سراسر جهان در شوک فرو برد. اولین واکنش ها نسبت به این خبر یک کلمه بود: «چی؟؟؟؟». گفته می شود که اعضای مشاوران و دستیاران خانم نیکی هیلی نیز صبح سه شنبه از استعفای او خبردار شده اند. برخی دیگر نیز ادعا کرده اند که استعفای او باعث تعجب جان بولتون، مشاور امنیت ملی و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه شده است. عکس العملی که بلافاصله بعد از حیرت زده شدن از استعفای غیرمنتظره خانم هیلی آمد هم یک کلمه بود: «چرا؟؟؟».

استعفای نیکی هیلی

اکنون پاسخ به سوال دوم بسیار مهم تر از خود ماجراست، سوالی که هیچ کس نمی تواند پاسخی قطعی و مطمئن به آن بدهد و خانم هیلی نیز علت آن را دستکم به رسانه ها نگفته است. نیکی هیلی یکی از معدود اطرافیان دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده بود که به نظر می رسید هیچگاه از چشم رییس خود نیفتاده و همچنان جزو نزدیک ترین مشاوران او باقی خواهد ماند. وی همچنین در میان جامعه بین المللی و حزب جمهوری خواه کشور نیز از مقبولیت بالایی برخوردار بود. بدین ترتیب استعفای ناگهانی و ساده او از مقام خود در سازمان ملل بسیاری را شوکه کرد و همه از خود می پرسند چه دلیلی باعث شده که چنین شخصیتی با چنین مقبولیت بالایی به یکباره تصمیم به کناره گیری از مقام خود بگیرد.

بیشتر بخوانید: تلاش برای ترور «دونالد ترامپ» در کاخ سفید با استفاده از سم کشنده «رایسین»

استعفای نیکی هیلی

دونالد ترامپ در تلاش برای کاستن از صدمات ناشی از استعفای نماینده اش در سازمان ملل، بلافاصله پس از رسانه ای شدن این خبر، ملاقاتی با خانم نیکی هیلی داشت. وی بعد از این نشست اعلام کرد که از هفته گذشته در جریان این تصمیم قرار داشته و خانم هیلی پس از نزدیک به ۲ سال بودن در این مقام (در واقع یک سال و ۷ ماه) حس کرده که زمان رفتن او از سازمان ملل فرا رسیده است. بعد از این نشست بود که دونالد ترامپ به رسانه ها اعلام کرد که خانم هیلی در پایان سال میلادی کنونی (حدود سه ماه دیگر) از مقام خود در سازمان ملل کناره گیری خواهد کرد. نیکی هیلی در مورد دوران خدمت خود در مقام فرماندار کارولینای جنوبی و بعدها در دولت دونالد ترامپ چنین گفته است:«در این هشت سال دوران سختی داشته ام و به محدودیت های خدمتی باور دارم. هنوز تصمیمی برای اینکه کجا بروم نگرفته ام».

استعفای نیکی هیلی

شاید این گفته ها شاید واقعیت داشته باشد اما این که جان بولتون و مایک پومپئو از تصمیم نیکی هیلی برای استعفا بی خبر بوده اند کمی بر پیچیدگی ماجرا می افزاید. از دست دادن یک زن هندی-آمریکایی تنها ۴ هفته پیش از یک انتخابات مهم و در بحبوحه درگیری ها بر سر انتخاب عضو جدید دیوان عالی کشور، بدترین اتفاق ممکن برای دولت دونالد ترامپ در برهه کنونی به نظر می رسد. اکنون سوال این است که دلیل واقعی استعفای نیکی هیلی چه می تواند باشد. سه تئوری محتمل در این زمینه را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: زنانی که بر جهان حکومت می‌کنند: ۲۵ رهبر قدرتمند جهان

۱- نیکی هیلی توسط جان بولتون و مایک پومپئو به حاشیه رانده شده است

استعفای نیکی هیلی

همه می دانند که مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه کنونی ایالات متحده در زمیه سیاست های خارجی بسیار بی پروا و سختگیرانه عمل می کنند. در حالی که نیکی هیلی نیز در سازمان ملل سیاست های مشابهی را داشت اما گفته می شود که وی در خلوت دولت ترامپ از مدافعان سیاست های نرم تر بود که بیشتر مورد قبول حزب جمهوری خواه قرار دارد. اگر چه بدون شک نیکی هیلی ستاره دولت ترامپ در یک سال اول حضور این مرد جنجالی در کاخ سفید بود اما اختلافاتی نیز بین این دو و به خصوص در مورد روسیه در بیش از یکسال اخیر وجود داشته است.

در یک کنفرانس تلویزیونی در ماه آوریل بود که نیکی هیلی اعلام کرد ایالات متحده تحریم های جدیدی برای روسیه در نظر گرفته است اما ترامپ اصرار داشت که چنین تحریم هایی تصویب نشده و این اختلاف نظر را برداشتی غلط  از جانب هیلی منتسب کرد. او بلافاصله پاسخ داد که هیچ وقت گیج و دچار برداشت غلط نمی شود. با حضور شخصیت های جدید و موثری مانند بولتون و پومپئو در صدر دولت ترامپ، به نظر می رسد که هیلی به این نتیجه رسیده باشد که حرف های او دیگر خریدار نداشته و به حاشیه رانده شده است. بدین ترتیب تصمیم می گیرد پیش از اینکه مجبور به استعفا شود خود استعفا دهد.

۲- نیکی هیلی می خواهد کمی پول دربیاورد

استعفای نیکی هیلی

نیکی هیلی مدت زیادی است که در مدارج بالای حکومتی و سیاسی ایالات متحده فعالیت می کند. پیش از انتخاب شدن به عنوان فرماندار کارولینای جنوبی در سال ۲۰۱۰، او ۶ سال در مجلس نمایندگان کشور حضور داشت که شغل های پردرآمدی به شمار نمی آیند. در سال ۲۰۱۵ و یک سال پیش از آن که در دولت دونالد ترامپ مشغول به کار شود، هیلی و همسرش در گزارشی، درآمد سالانه خود را تنها ۱۷۰.۰۰۰ دلار اعلام کردند. در سال ۲۰۱۴ این رقم به ۱۹۰.۰۰۰ دلار نزدیک تر بود. در سال ۲۰۱۳، هیلی و همسرش، مایکل هیلی، نزدیک به ۲۷۰.۰۰۰ دلار درآمد کسب کرده بودند.

در گزارش مالی خانم هیلی در سال ۲۰۱۸، به بدهی های قابل توجه وی از جمله ۲۵.۰۰۰ تا ۶۵.۰۰۰ دلار بدهی به کارت های اعتباری، وام مسکن به مبلغ ۱ میلیون دلار و یک خط اعتباری به مبلغ ۲۵۰.۰۰۰ تا ۵۰۰.۰۰۰ دلار اشاره شده است. با داشتن یک فرزند در دانشگاه و فرزند دیگری که در چند سال آینده مسیری مشابه را در پیش می گیرد، به نظر می رسد که خانم هیلی با داشتن رزومه ای که دارد می تواند در بخش غیردولتی حقوق سالیانه ای ۷ رقمی (میلیون دلاری) دریافت کند.

بیشتر بخوانید: «هیولای سیاه»؛ کادیلاک لیموزین جدید و زرهی دونالد ترامپ در سفر به نیویورک

۳- نیکی هیلی قصد نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری را دارد

استعفای نیکی هیلی

کمتر کسی است که به تمایل نیکی هیلی برای حضور در کاخ سفید در سال های آینده باور نداشته باشد و اگر باور نمی کنید باید بدانید که او مشاور سیاسی و ناظر انتخاباتی مورد اعتماد خود، جان لرنر، را به سازمان ملل برد تا در کنارش باشد. در حالی که در کنفرانس خبری بعد از اعلام بازنشستگی هیلی از سمت خود در سازمان ملل از او پرسیده شد که آیا هدف او از این استعفا آماده شدن برای رقابت های انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ و رقابت با دونالد ترامپ است وی خندید و این احتمال را رد کرد و اعلام کرد که در دو سال آینده برای موفقیت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده تلاش خواهد کرد.

استعفای نیکی هیلی

واقعیت را بخواهید، هیلی بسیار باهوش تر از آن است که به رقابت با دونالد ترامپ در سال ۲۰۲۰ فکر کند. اگر چه علیرغم داشتن برتری در آرای الکترال، دونالد ترامپ در زمینه مقبولیت عمومی شرایط چندان خوبی ندارد اما او از محبوب ترین رئیس جمهورهای جمهوری خواه در میان طرفداران این حزب است. به نظر می رسد که کسی نتواند در درون حزب جمهوری خواه برای انتخابات سال ۲۰۲۰ رقیب ترامپ باشد، نه هیلی و نه هیچ کس دیگری. اما اینکه وی برای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ نامزد نمی شود بدین معنا نیست که وی کلاً قصد نامزدی برای این پست را ندارد.

بیشتر بخوانید: یک صبح تا شب با بانوی اول امریکا؛ روزهای ملانیا ترامپ چطور سپری می‎شود؟

استعفای نیکی هیلی

به یاد داشته باشید که چه دونالد ترامپ در رقابت های انتخاباتی ۲۰۲۰ برنده شود و چه قافیه را به نماینده دموکرات ها ببازد، نامزد جمهوری خواهان برای سال ۲۰۲۴ هنوز مشخص نیست. البته مایک پنس، معاون کنونی رییس جمهور یکی از کاندیداهای احتمالی است به خصوص اگر ترامپ برای بار دوم به عنوان رییس جمهور ایالات متحده سوگند یاد کند. البته می توان گفت که مایک پنس نامزد محبوب ترامپ برای سال ۲۰۲۴ خواهد بود. اما اگر تمایل ها به سمت کاندیدایی که روابط خوبی با دنیای ترامپ داشته و همزمان دارای سیاست هایی کاملاً مشابه و موازی با رییس جمهور سابق (در اینجا دونالد ترامپ) نیست تغییر کند، آیا شرایط برای نامزدی خانم هیلی فراهم نمی شود؟!

استعفای نیکی هیلی

اینجاست که باید گفت:«نیکی هیلی وارد می شود». او نزدیک به دو سال در دولت دونالد ترامپ خدمت کرده اما وقتی که به سال ۲۰۲۴ نزدیک شویم ۶ سال از خروج او از دولت رییس جمهور کنونی ایالات متحده گذشته است که می تواند موضوعی قابل توجه برای حزب جمهوری خواه بوده و آن ها را به انتخاب خانم هیلی به عنوان نماینده جمهوری خواهان در رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۲۴ متمایل سازد.

منبع: cnn
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • اریا مهر ۱۸, ۱۳۹۷

    کل مقاله یه طرف. فقط اون قسمت که برای اینکه درامدشون کمه میرن شغل آزاد تا درامدتون بیشتر بشه.
    بعد مقایسه کنین با ایران . طرف تا قبل پست گورنداشته کفن داشته باشه بعد از گرفت پست دولتی پورشه سوار میشه

  • کاف آذر ۲, ۱۳۹۸

    آدم شرمنده میشه تو کشوری زندگی میکنه همه سران حکومتی کشورش تو منطقه ی یک و بالاتر از اون زندگی میکنن .شرمنده میشه که نماینده مجلس کشورش برای رسیدن به کرسی مجلس و حقوق چندرغاز اون میلیاردی خرج میکنهشرمنده میشه اژ دسدن اینهمه نزول خور و نجوم خور پیشونی مهر بسته شرمنده میشه که ادعای جمهوری و مردمی بودنشون گوش فلک رو کر کرده و اینترنت و ارتباط را قطع میکنن تا نکنه مردم اعتراض کنن شرمنده میشه از مردمی که ادعای هوش اول جهان رو میکنن بعد به این راحتی تن به ذلت میدن . این دوران هم میگذره و روسیاهیش برا ذغال میمونه.