راهکارهایی برای کاهش عوارض خطرناک شغل های پشت میزی و نشستن طولانی مدت

راهکارهایی برای کاهش عوارض خطرناک شغل های پشت میزی و نشستن طولانی مدت

در گذشته انسان ها تمام روز برای گذران زندگی در تکاپو بودند و تحرک زیادی داشتند. اما رفته رفته با پیشرفت فناوری، سبک زندگی بی تحرکی به وجود آمد و حالا در جوامع امروزی تقریبا همه ی انسان ها به «بیماری نشستن» مبتلا شده اند. نشستن طولانی مدت چنان عوارض وحشتناکی برای سلامتی ما دارد که از آن به عنوان بیماری ای کشنده یاد می شود. اگر کارتان از نوع شغل های پشت میزی است یا به هر دلیلی بیشتر روز را نشسته سپری می کنید خطرات این بیماری جان شما را تهدید می کند. اما راهکارهایی وجود دارد که کمک می کند عوارض ناشی از نشستن طولانی مدت را کاهش دهید.

۱- گردن درد

کاهش عوارض نشستن طولانی مدت

جلو کشیدن گردن هنگام کار با کامپیوتر پشت میز، فشار زیادی به ستون فقرات وارد می کند. وقتی سر خود را ۳۰ درجه جلوتر از بدن تان نگه می دارید، تعداد عضلاتی که درگیر می شوند سه تا چهار برابر بیشتر از زمانی است که سرتان را صاف نگه می دارید.

راهکار: محل قرارگیری کامپیوتر را به گونه ای تنظیم کنید که مرکز صفحه ی مانیتور هم ارتفاع با چانه ی شما باشد. این کار باعث می شود گردن خود را در یک حالت خنثی و بی حالت نگه دارید. اگر نمی توانید مانیتور را به این شکل تنظیم کنید، با گذاشتن یک جعبه یا چند کتاب زیر مانیتور، آن را بالاتر ببرید تا مجبور نشوید سرتان را پایین بیاورید. اگر نور صفحه ی مانیتور کم است یا نور پنجره داخل آن می افتد و برای بهتر دیدن صفحه ی مانیتور دائما سرتان را جلو می آورید، نور صفحه را زیاد کنید یا محل قرارگیری مانیتور را تغییر دهید.

۲- عدم تمرکز

نشستن باعث می شود گردش خون در بدن کم شود و اکسیژن کمتری به مغز برسد، در نتیجه دچار حالتی می شوید که اصطلاحا به ان مغز مه آلود می گویند و نمی توانید تمرکز کنید.

راهکار: اینکه سعی می کنید برای صرفه جویی در وقت تان، همه ی کارهایی که برای انجام آن ها لازم است از جایتان بلند شوید را یکباره و همزمان انجام دهید اصلا خوب نیست. در واقع هر چه بیشتر تحرک داشته باشید، برای سلامتی تان بهتر است. بنابراین به جای آنکه همه ی این کارها را باهم انجام دهید، هر از گاهی برای انجام هر یک از کارهایتان از جای خود بلند شوید.

۳- افسردگی

تحقیقات پژوهشگران امریکایی نشان می دهد زنان میانسالی که بیش از ۷ ساعت از روز خود را نشسته سپری می کنند، احتمال بروز نشانه های افسردگی در آن ها بیشتر از زنانی است که روزانه ۴ ساعت یا کمتر می نشینند.

راهکار: مدت زمانی را در فضاهای طبیعی و هوای آزاد سپری کنید. در تحقیقی مشاهده شد کسانی که ۹۰ دقیقه در فضاهای طبیعی پیاده روی می کردند در مقایسه با کسانی که در فضاهای شهری قدم می زدند، احتمال آنکه درگیر احساسات منفی شوند کمتر بود. درگیری بیش از اندازه با افکار منفی می تواند خطر ابتلا به افسردگی و دیگر بیماری های روحی را افزایش دهد.

۴- مشکلات انسولینی

طبق تحقیقات، تنها یک روز را نشسته سپری کردن می تواند به میزان قابل توجهی از فعالیت ماده ی انسولین در بدن کم کند. وقتی بدن نتواند از ماده ی انسولین به درستی استفاده کند، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار می گیرید.

راهکار: همیشه یک بطری آب به همراه داشته باشید. وقتی بدن کم آب می شود، سطح هورمون وازوپرسین در بدن بالا می رود، در نتیجه قند خون افزایش پیدا می کند و بدن قادر نیست به درستی از ماده ی انسولین استفاده کند. اما کسانی که آب بیشتری می نوشند، خطر ابتلا به دیابت نوع دو در آن ها کمتر است.

۵- کمر درد

عوارض ناشی از قوز کردن روی میز برای مدتی طولانی از دردهای جزئی و گاه و بیگاه شروع و به کمر دردی جدی ختم می شود. بد نشستن به دیسک های ستون فقرات فشار می آورد و باعث می شود کناره های سفت تر دیسک ها به مرکز نرم تر آن ها فشار بیاورند. نتیجه ی این مسأله مشکلات شدید فیزیکی خواهد بود.

راهکار: درست نشستن تمام عوارض ناشی از یک روز را نشسته سپری کردن را از بین نمی برد اما می تواند به کاهش این عوارض کمک کند. بد نشستن زمان لازم برای بهبودی را طولانی تر می کند. هنگام کار با کامپیوتر پشت میز، حتی اگر دستگاه تان لپ تاپ است، همیشه از کیبورد جداگانه استفاده کنید تا قوز نکنید. کیبورد را به گونه ای قرار دهید که آرنج هایتان چسبیده به بدن تان قرار بگیرند و مچ دست هایتان تا حدودی کشیده شوند.

۶- پا درد

وقتی پاهایتان را به اندازه ی کافی کشش و حرکت ندهید، عضلات آن دچار درد می شوند. بدن با این دردها سعی دارد به شما بفهماند که باید به آن توجه کنید و اگر این کار را انجام ندهید، دردها شدیدتر خواهند شد.

راهکار: صندلی خود را به گونه ای تنظیم کنید که پاهایتان حالت راحتی داشته باشند. وقتی می نشینید، پاهایتان را صاف روی زمین نگه دارید و ارتفاع صندلی را باید به گونه ای باشد که زانوهایتان کمی بالاتر از لگن تان قرار گیرند.

۷- اضافه وزن

تحرک نداشتن باعث می شود فعالیت آنزیم چربی سوزی به نام لیپوپروتئین لیپاز در بدن کاهش پیدا کند و در نتیجه چربی های بیشتری در بدن ذخیره شود.

راهکار: هر از گاهی از جای خود بلند شوید و قدم بزنید. اگر نمی توانید از میزتان دور شوید، هر ۱۵ دقیقه بدون آنکه بلند شوید استراحت کوتاهی به خود دهید و در همان حالت، به مدت ۵ ثانیه یک یا چند عضو بدن تان را حرکت دهید. مچ پاهایتان را بچرخانید، سرتان را عقب و جلو کنید، انگشت هایتان را باز و بسته کنید و یا به صندلی تان تکیه دهید.

۸- ضعیف شدن استخوان ها

تحقیقات نشان داده است تحرک نداشتن استخوان های بدن را شکننده می کند و مواد معدنی درون آن ها را کاهش می دهد.

راهکار: با مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم مثل محصولات لبنی و بسیاری از مواد غیر لبنی و همچنین مواد غذایی حاوی ویتامین دی، استحکام استخوان های خود را حفظ کنید. ویتامین دی به بدن کمک می کند بتواند کلسیم را جذب کند.

۱۰ بلایی که ۸ ساعت نشستن هر روزه در محل کار یا خانه بر سر بدن شما خواهد آورد

 

منبع: rd
بدون نظر

ورود