احتمال تغییر کارکرد ۱۳۰ هزار باجه تلفن در سراسر کشور

درآمد زایی جدید از باجه های تلفن، برنامه شرکت مخابرات ایران

احتمال تغییر کارکرد ۱۳۰ هزار باجه تلفن در سراسر کشور

تلفن های همگانی نه تنها دیگر در تهران و شهرستان ها جذابیتی برای مردم و گردشگران و رهگذران ندارد، بلکه در بسیاری از مقصدهای گردشگری دنیا از لندن و پاریس گرفته تا دوبی و کوالالامپور، کمتر کسی برای برقراری تماس تلفنی، لنگ کارت تلفن و تلفن همگانی میشود.  فیس تایم و واتس آپ و اسکایپ و تلگرام و فیسبوک! بله! خودتان بقیه رو متوجه شدید.

اینترنت، پایانی بر مخابرات سنتی بوده و هست و به نظر می رسد شرکت های مخابراتی حتی شرکت مخابرات ایران که اکنون به زور خصوصی شده و سهامش در بازار بورس ایران خرید و فروش می شود، می بایست راه های درآمد زایی خود را خلاقانه و آگاهانه به روز رسانی کند. اگر چه غول مخابراتی خاورمیانه، همچنان ماهانه ده ها میلیارد تومان سودآوری دارد، اما به نظر می رسد که توانایی هایش در مقابل درآمدهایش بسیار زیاد باشد. اگر چه مخابرات عزیز ما هنوز میلیاردها تومان به پیمانکارانش از سال ۹۶ تا پایان نیمه اول سال ۹۷ بدهکار است و امیدواریم برای حل این چالش، فکری اساسی شود.

درآمد از  تلفن های همگانی در روزگار اینترنت و اینستاگرام و فیس تایم و فیسبوک و فیس های دیگر، بسیار سخت است. اگر روزگاری بود که هر  تلفن همگانی برای مخابرات ماهانه صد ها هزار تومان درآمد زایی داشت،‌ اما امروزه حتی در روستاهای ایران نیز کسی سراغ کارت تلفن و باجه تلفن همگانی زرد رنگ را نمی گیرد. همین موضوع باعث شده است که دیگر فروش کارت تلفن در دکه‌های روزنامه‌فروشی و سوپرمارکت‌ها آنقدرها برای مخابرات جذابیت نداشته باشد و کارت تلفن عمومی به سختی در بازار پیدا شود.

نمونه ای از تغییر کارکرد باجه های تلفن همگانی در کشورهای اروپایی: این کیوسک‌ها ۲ پورت یواس‌بی هم برای شارژ کردن تلفن همراه شما دارند. و همچنین یک صفحه نمایش بزرگ به شما کمک می‌کند تا به نقشه شهر دسترسی داشته باشید و مقصدهای گردشگری را پیدا کنید. مخابرات میتواند با ارائه این خدمات خلاق دیجیتالی، کسب درآمد کند

مخابرات چه می کند؟

دکتر داوود زارعیان، معاون فروش و بازاریابی مخابرات قبلا گفته بود که مخابرات می‌داند که هنوز بخشی از مردم مانند سربازان، دانشجویان و دانش‌آموزان مشتریان تلفن‌های عمومی هستند و از طرف دیگر ممکن است افراد موبایل‌ شان را فراموش کنند یا شارژ گوشی شان تمام شده باشد و در مکان‌های عمومی نیاز به تلفن داشته باشند. از طرفی پلیس می‌گوید که قرض‌کردن موبایل به بهانه تماس، یکی از ترفندهای سرقت گوشی تلفن همراه است و حالا کمتر کسی اعتماد می‌کند که گوشی خود را به دیگران قرض دهد.

تغییر کارکرد برخی از باجه های تلفن در انگلستان

جمع آوری باجه های تلفن؟

جمع‌آوری باجه‌های تلفن عمومی در خیابان‌های شهر بسیار جزیی بوده است و مخابرات نه‌تنها بنا ندارد بقیه باجه‌ها را جمع‌آوری کند، بلکه می‌خواهد استفاده از این باجه‌ها را با روش‌هایی آسان‌تر کند. ایرانی‌ها ٨٨‌میلیون دستگاه تلفن همراه دارند و تعداد موبایل از جمعیت کشور ٨‌میلیون دستگاه بیشتر شده است. این تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران است، با این حال، این موضوع باعث نشده باجه‌های تلفن همگانی منسوخ شوند و هنوز کاربری ویژه خود را دارند. البته این موضوع به ایران منحصر نمی‌شود و حالا در سایر کشورهای جهان باجه‌های تلفن همگانی نه‌تنها جمع‌آوری نشده‌ که به‌روز شده‌اند. به‌عنوان مثال شما می‌توانید در این باجه‌ها علاوه بر تماس تلفنی، گوشی‌هایتان را شارژ کنید یا از اینترنت رایگان استفاده کنید.

قیمت هر سهم شرکت مخابرات ایران در بازار بورس در مهر ماه ۹۷، حدود ۲۴۸ تومان بوده است. ارزش کل شرکت مخابرات ایران، ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد می شود

تلفن‌های همگانی نزدیک به ١٢٠‌هزار تلفن در سطح کشور بوده‌اند، اما نباید گمان برد که تعداد آنها به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده، چراکه هم‌اکنون ١٠۵هزار تلفن همگانی درسراسر کشور وجود دارد. به عبارت دیگر با ترویج استفاده از
تلفن همراه تنها ١۵هزار تلفن همگانی جمع‌آوری شده است.» با این حال تلفن‌های همگانی از نظر درآمد برای مخابرات جذاب نیستند.

محمدرضا بیدخام، سخنگوی شرکت مخابرات قبلا گفته بود که در‌سال ٨۶ میانگین استفاده از هر باجه تلفن همگانی در ماه ١٣٠‌هزار تومان بود، درحالی‌که این رقم در‌ سال‌جاری ماهانه به ٧هزار تومان رسیده است. او توضیح داد که «باجه‌های تلفن همگانی برای مخابرات زیان‌ده است، زیرا شرکت مخابرات برای نگهداری تلفن‌های همگانی ماهانه نزدیک به ٣٠‌هزار تومان پرداخت می‌کند و در مقابل تنها ٧‌هزار تومان در ماه از این باجه‌ها درآمد دارد. درواقع مخابرات بیش از ۴ برابر درآمد ماهیانه صرف نگهداری این تلفن‌ها می‌کند.»

سایت شرکت مخابرات ایران : tci.ir

با این حال هیچ‌کس منکر استفاده‌های ویژه از تلفن عمومی نیست؛ دانش‌آموزانی که اجازه استفاده از موبایل در مدارس را ندارند، سربازان و دانشجوها و حتی آنهایی که به صورت موقت به موبایل‌شان دسترسی ندارند، همچنان مشتریان تلفن‌های همگانی هستند. با این حال کارت‌های تلفن همگانی که قبلا در دکه‌های روزنامه‌فروشی و سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسید، اکنون یا دیگر پیدا نمی‌شوند یا با قیمت بازار سیاه در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. این کارت‌ها که معمولا ۵ هزار تومانی هستند و بین ٢۵٠ تا ٣۵٠ تومان هزینه توزیع‌شان است، حالا در بازار سیاه تا ١۵ هزار تومان فروخته می‌شوند. همچنین کارت‌های تقلبی تلفن‌های همگانی هم در سطح شهر تهران به فروش می‌رسند که مشتریان به محض استفاده با پیام «کارت غیر مجاز است» مواجه می‌شوند.

خلاقیت جدید مخابرات

تلفن همگانی

سایت شرکت مخابرات استان تهران :TCT.ir

گویا قرار است مخابرات امکانی را فراهم کند تا کارت‌های قابل شارژ برای تلفن‌های همگانی ایجاد و فروخته شود. همچنین برخی مناطق مخابراتی این امکان را ایجاد کرده‌اند که هزینه استفاده از مکالمه تلفن همگانی به تلفن ثابت منتقل شود.
در سرویس انتقال هزینه مکالمه تلفن همگانی به تلفن ثابت یا VA می‌توان از تمام تلفن‌های همگانی بدون نیاز به کارت تلفن همگانی استفاده کرد. در این سرویس هزینه مکالمات انجام شده از طریق دستگاه‌های تلفن همگانی به حساب تلفن ثابت کاربر منتقل و در قبض تلفن وی  درج می‌شود.

مشترکان این سرویس دارای شارژ اعتباری اولیه می‌شوند و به کمک آن مکالمات خود را انجام داده و در پایان هر دوره آن را تسویه می‌کنند. شرکت مخابرات استان تهران درباره نحوه دریافت این سرویس اعلام کرد: مالکان تلفن ثابت می‌توانند با مراجعه به امور مشترکان مرکز مخابراتی محل خود و تکمیل فرم‌های مربوطه این سرویس را دریافت کنند.

مشترکان می‌توانند پس از شماره‌گیری عدد ۹۰۰۲۱۱ شماره کارت سرویس خود را وارد کرده و علامت # را فشار داده سپس رمز عبور خود را وارد کرده و علامت # را فشار دهند پس از آن شماره مورد نظر خود را گرفته و با زدن علامت # مکالمه خود را انجام دهند. امیدواریم شرکت مخابرات ایران با استفاده از ایده های خلاقانه و استارت آپ ها، در فضای اقتصاد مشارکتی، سطح درآمد زایی خود را گسترش داده و خدمات هوشمندانه تری در اختیار شهروندان دهکده جهانی قرن بیست و یکم  در سراسر کشور قرار دهد.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود