بعد از چهل سالگی دقیقاً چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

بعد از چهل سالگی دقیقاً چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

ترس از پیری یکی از ترس های شایع انسان است. روانشناسان معتقدند ترس از پیر شدن ایرادی ندارد، اما شما باید به ترس خود غلبه کنید و درک کنید که هر سنی مزایا و معایب خودش را دارد. در ادامه به جنبه های مثبت و منفی بالا رفتن سن می پردازیم و می خواهیم ببنیم بعد از چهل سالگی چه اتفاقی در بدن ما می افتد. توجه داشته باشید که لزوماً همه ی موارد زیر برای شما اتفاق نمی افتند و بروز این تغییرات به سلامت و سبک زندگی شما بستگی دارد.

۱- موهایمان کم پشت می شوند

تغییرات بدن در اثر بالا رفتن سن

این مشکل بیشتر در مردان رخ می دهد اما بسیاری از مردم قبل از سی سالگی موهایشان کم پشت می شود و ۵۳ درصد از مردان بعد از چهل سالگی تاس می شوند. زنان هم بخشی از موهایشان را از دست می دهند اما این روند در آن ها آهسته تر از مردان رخ می دهد. بله اتفاق ناخوشایندی است اما نکته ی مثبتی هم در آن وجود دارد و آن این است که از آن زمان رشد موهای بدن هم متوقف می شود.

برای جلوگیری از ریزش سریع موها، از موهایتان مراقبت کنید. گهگاه آن را کوتاه کنید، از ماسک های مو استفاده کنید و از سشوار استفاده نکنید. به رژیم غذایی تان تنوع بدهید و ویتامین بیشتری مصرف کنید. همچنین می توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت ریزش موهایتان را پیدا کرده و مشکل تان را برطرف کنید.

۲- راحت تر می توانیم والدین خوبی برای فرزندمان باشیم

زنان و مردان چهل ساله تجربه ی بیشتری از زندگی دارند، با مشکلات بهتر رو به رو می شوند و می دانند که در موقعیت های دشوار چه کاری باید انجام دهند. علاوه بر این، آن ها نسبت به افراد بیست ساله ثبات اقتصادی بیشتری دارند. به همین دلیل والدینی که سن بیشتری دارند می توانند هر چه که کودک شان نیاز دارد برایش فراهم کنند.

اما این مسأله نکات منفی ای هم دارد. باردار شدن و به دنیا آوردن یک کودک سالم برای زنان در سنین بالاتر دشوارتر می شود. بنابراین اگر امکان بچه دار شدن و تمایل به این کار را دارید، بهتر است زودتر اقدام کنید. البته باید در نظر داشت که علم پیشرفت های خوبی در زمینه ی حل مشکلات مربوط به باروری در مردان و زنان داشته است.

۳- ممکن است بدن مان به لاکتوز حساس شود

بعضی افراد از دوران کودکی قادر به هضم مواد لبنی نیستند و بعضی دیگر بعدتر دچار این مشکل می شوند. مشکل ناسازگاری با ماده ی لاکتوز موجود در شیر معمولا بعد از چهل سالگی در زنان به وجود می آید. در این سن، سطح آنزیم لاکتاز در بدن کاهش پیدا می کند. این آنزیم به هضم ماده ی لاکتوز کمک می کند. نتیجه ی این مسأله، ناتوانی در هضم شیر و بروز مشکلات روده ای خواهد بود.

اگر دچار این مشکل هستید، از شیرهای بدون لاکتوز استفاده و مواد پروبیوتیک مصرف کنید.

۴- از حساسیت دندان هایمان کم می شود

اگر در دوران جوانی از حساسیت دندانی رنج می برید، این مشکل احتمالا با بالا رفتن سن برطرف خواهد شد. علت این مسأله عاج دندان است، بافتی از جنس کلسیم سخت شده که به مرور زمان رشد می کند. به همین دلیل از حساسیت دندان ها کاسته می شود.

اما نکته ی منفی این مسأله آن است که بعد از این تغییرات، احتمال دارد متوجه مشکلات دندانی تان نشوید. به همین دلیل توصیه می شود که برای انجام معاینه مرتبا به دندان پزشک مراجعه کنید.

۵- قدمان کوتاه می شود

بعد از سی سالگی بدن ما شروع به تحلیل رفتن و کوچک شدن می کند و بعد از چهل سالگی این تغییرات را می توانیم به چشم در خودمان ببنیم. طبق تحقیقات، بین سنین سی تا هفتاد سال مردان به تدریج یک اینچ (حدود ۲/۵ سانتیمتر) و زنان نزدیک به ۲ اینچ (حدود ۴ سانتیمتر) کوتاه می شوند.

برای آنکه قدتان کوتاه تر نشود، غذاهای حاوی ویتامین دی و کلسیم بخورید و ورزش را فراموش نکنید.

۶- سوخت و ساز بدن مان کم می شود

اگر در چهل سالگی همان غذایی را بخورید که در بیست سالگی تان می خوردید، خیلی زود وزن تان بالا خواهد رفت. بعد از چهل سالگی سوخت و ساز بدن کاهش می یابد و ما با سرعت بیشتری عضلات مان را از دست می دهیم. زنان در بین سنین ۴۰ تا ۵۵ سال نزدیک به ۷ کیلوگرم وزن اضافه می کنند.

برای جلوگیری از این مسأله باید رژیم غذایی سالمی داشته باشیم و ورزش کنیم. متأسفانه هیچ دستورالعمل جادویی ای وجود ندارد که به ما کمک کند اندام متناسبی داشته باشیم و ما برای حفظ سلامتی مان باید سخت تلاش کنیم.

۷- جذابیت و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنیم

به ادعای روانشناسان، زنان بعد از چهل سالگی بیشتر از زنان بیست یا حتی سی ساله اعتماد به نفس دارند. این مسأله به آن ها کمک می کند خود را دوست داشته باشند، هرگز خود را برای مسائل کوچک و بی اهمیت نگران نکنند، آدم های منفی را از زندگی شان حذف کنند و واقعا شاد و از نظر مالی مستقل باشند.

در این سن، افراد خود و اطرافیان شان را یک ارزیابی دوباره می کنند. بنابراین هم مردان و هم زنان از نظر دیگران به افراد جذاب تری تبدیل می شوند.

۸- ممکن است شنوایی و بینایی مان ضعیف شود

در سن چهل سالگی افراد دچار دوربینی یا دیگر مشکلات چشمی می شوند، معمولا برای مطالعه به نور بیشتری نیاز پیدا می کنند و همینطور دچار تغییراتی در تشخیص رنگ ها می شوند. یک مشکل دیگر هم خشکی چشم ها خواهد بود.

شنوایی ما هم ضعیف می شود. علت این مسأله بروز تغییراتی در ساختار پرده ی گوش و گوش داخلی است.

برای آنکه به موقع متوجه این مشکل شوید، گهگاه برای انجام معاینه به پزشک مراجعه کنید.

۹- سیستم ایمنی بدن مان قوی تر می شود

تا سن چهل سالگی مورد تهاجم ویروس های بسیار مختلفی قرار می گیریم. در نتیجه سیستم ایمنی بدن مان قوی تر می شود و کمتر بیمار می شویم.

برای تقویت سیستم ایمنی خود، باید رژیم غذایی سالم و خواب کافی داشته باشید. به علاوه، حضور در فضاهای باز و تنفس هوای تازه اهمیت زیادی دارد.

۱۰- قدرت چشایی ما تغییر می کند

ما هنگام تولد ۹ هزار گیرنده ی چشایی داریم. با بالا رفتن سن، از تعداد این گیرنده ها کاسته می شود و به تدریج بخشی از قدرت چشایی مان را از دست می دهیم. این تغییر معمولا از مزه های شور و شیرین آغاز می شود و بعد از آن نوبت به مزه های تلخ و ترش می رسد. با این حال، تغییرات چشایی در زنان زودتر از مردان رخ می دهد.

متأسفانه جلوی این روند را نمی توان گرفت اما این به معنای آن نیست که دیگر نمی توانید مزه ها را از هم تشخیص دهید، بلکه فقط مزه ها به اندازه ی قبل برایتان واضح نیستند.

۸ تصور اشتباهی که درباره پیری و افزایش سن وجود دارد

آیا می دانید کدام بخش های بدن زودتر پیر می شوند؟

۱۰ عادت روزانه ای که باعث پیری زودرس پوست می شود

۱۰ نشانه پیری در بدن که پیش از چروک شدن پوست ظاهر می‌شوند

۱۴ عادت اشتباهی که مغزتان را پیر و ناتوان می کند

آیا اکسیر جوانی وجود دارد؟ اولین زنی که جام حیات ابدی را نوشید

منبع: brightside
دیجیاتو
بدون نظر

ورود