۱۲ اشتباه رایج درمورد حمام کردن که به سلامتی ما صدمه می زند

۱۲ اشتباه رایج درمورد حمام کردن که به سلامتی ما صدمه می زند

طبق تحقیقات، همه ی ما حدود یک سال و نیم از عمرمان را در حمام و دستشویی و حدود شش ماه از آن را زیر دوش سپری می کنیم. البته این مسأله عجیب نیست چون بهداشت شخصی نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد. اما بسیاری از ما مرتکب اشتباهاتی در مورد حمام کردن می شویم که در ظاهر مسأله ی مهمی نیستند اما در حقیقت به سلامتی ما صدمه می زنند. در ادامه به ۱۲ مورد از رایج ترین این اشتباهات می پردازیم.

۱- بعد از ورزش کردن حمام نمی کنید

اشتباهات حمام کردن

بعضی تصور می کنند فقط به خاطر بوی عرق است که باید بعد از ورزش حمام کنیم. اما حقیقت این است که این کار دلایل دیگری هم دارد. عرق بدن رشد باکتری ها روی پوست تان را بیشتر می کند و این مسأله می تواند منجر به ایجاد ضایعات پوستی شود. بنابراین بعد از ورزش کردن، در اسرع وقت حمام کنید.

۲- قبل از پدیکور، موهای پاهایتان را می زنید

قبل از پدیکور، موهای پاهایتان را نزنید. هنگام زدن موها، خراش های کوچکی روی پوست ایجاد می شود که ممکن است حین انجام پدیکور عفونت کنند.

۳- دوش آب سرد نمی گیرید

درست قبل از بیرون آمدن از حمام، به مدت ۳۰ ثانیه دوش آب سرد بگیرید. این کار مقاومت تان در برابر اضطراب را زیاد، سیستم ایمنی تان را قوی تر و مثل یک داروی ضد افسردگی عمل می کند. اما به خاطر داشته باشید که دوش آب سرد قبل از خواب، ممکن است باعث بی خوابی شود.

۴- هر روز حمام می کنید و موهایتان را می شویید

کسانی که موهای نازک یا ضعیفی دارند نباید هر روز موهایشان را بشویند. بهترین برنامه برای شست و شوی موها، دو بار در هفته است تا رطوبت موها متعادل بماند.

همچنین فراموش نکنید که زیاد حمام کردن پوست را اذیت می کند و رطوبت آن را می گیرد چون آب تمام باکتری های مفید را از بین می برد. این مسأله می تواند منجر به بالا رفتن احتمال بروز عفونت های پوستی شود.

۵- موهای خیس تان را در حوله می پیچید

موهای خیس آسیب پذیری بیشتری دارند و به راحتی می شکنند. برای جلوگیری از این مسأله، بعد از حمام، موهایتان را در حوله نپیچید. همچنین در این حالت به دلیل بالا رفتن دما، فعالیت غدد چربی پوست سر بیشتر می شود، در نتیجه موها کمتر تمیز به نظر می رسند.

۶- سر دوش را تمیز نمی کنید

وقتی مدت زیادی از دوش حمام استفاده می کنیم، سر دوش جرم می گیرد. این جرم ها می توانند برای سلامتی ما خطرناک باشند. دانشمندان پی برده اند روی سر دوش باکتری هایی می تواند وجود داشته باشد که ممکن است باعث بروز بیماری های ریوی شوند.

۷- از جاصابونی درست استفاده نمی کنید

اگر در حمام جاصابونی دارید، همیشه آب داخل آن را خالی کنید. در غیر اینصورت صابونی که استفاده می کنید به محلی برای رشد باکتری ها تبدیل می شود.

۸- ژیلت تان را گوشه ای از حمام رها می کنید

برای جلوگیری از رشد باکتری ها روی ژیلت، آن را روی یک حوله بگذارید تا خشک شود. همچنین باید تیغ آن را به طور مرتب عوض کنید.

۹- مدت ها از یک حوله استفاده می کنید

از یک حوله نباید برای مدتی طولانی استفاده کرد. اگر از حوله ای استفاده کنید که کاملا خشک نباشد، ممکن است روی آن باکتری وجود داشته باشد. دانشمندان توصیه می کنند بعد از حداکثر ۳ بار استفاده از یک حوله، آن را بشویید.

۱۰- بعد از حمام، وان را نمی شویید

فراموش نکنید که بلافاصله بعد از حمام، وان را بشویید. محیط مرطوب شرایط رشد باکتری ای کولای (باکتری عامل مسمومیت غذایی) را فراهم می کند. شست و شوی منظم وان از بروز عفونت جلوگیری می کند.

۱۱- لیف تان را گوشه ای از حمام رها می کنید

با رها کردن لیف تان در حمام اجازه می دهید باکتری های مختلف در محیط مرطوب آن سریع تر رشد کنند. بنابراین بهترین کار این است که لیف تان را به خوبی تمیز کنید و آن را در جایی خشک نگه دارید.

۱۲- پاهایتان را نمی شویید

بعضی افراد هنگام حمام کردن پاهایشان را نمی شویند چون تصور می کنند آب و صابون از روی بدن به پاها می رسد و به این ترتیب پاها خود به خود تمیز می شوند. اما این تصور کاملا اشتباه است و اگر پاهایتان را به خوبی نشویید، ممکن است دچار قارچ ناخن پا شوید.

اگر دیگر به حمام نرویم چه اتفاقی برایمان می افتد؟

هشت اشتباه رایجی که در هنگام شستن موها مرتکب می شویم

از دست و پا تا گوش و ناف؛ ۷ عضو بدن که همیشه آن ها را اشتباه می شویید

آیا می دانید کدام قسمت های بدن را بیشتر باید شست؟

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود