آیا بعد از قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان نوبت «چند مهری» و «چند همسری» است؟

ماری کرامپتون زنی 45 ساله اهل بریتانیاست که دو شوهر دارد

آیا بعد از قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان نوبت «چند مهری» و «چند همسری» است؟

همه ما در مورد روابط جنسی بین همجنس گرایان و قانونی شدن آن در برخی کشورهای غربی شنیده ایم، اتفاقی که هر ساله در کشورهای بیشتری رخ داده و کشورهای بیشتری ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت می شناسند. اما به نظر می رسد که داستان به همینجا ختم نشده و «چند مهری» (polyamory) که انشعابی از «چند همسری» (polygamy) است نیز در حال رواج بوده و تلاش هایی برای قانونی کردن آن صورت گرفته است. اگر چه ازدواج مردان مسلمان با بیش از یک زن امری طبیعی است اما در کشورهای غربی (عمدتاً) ازدواج رسمی بین یک مرد و چند زن یا یک زن و چند مرد غیرقانونی است هر چند چنین روابط جنجالی به صورت پنهانی و غیررسمی رواج دارد.

چند همسری

در دین اسلام نیز اگر چه مرد اجازه دارد تحت شرایطی خاص و به شرط رعایت عدالت و داشتن تمکن مالی تعداد محدودی زن عقدی داشته باشد اما ازدواج یک زن با چند مرد یا رابطه غیر رسمی او با کسی غیر از همسرش نیز نکوهش شده و حرام است. اما این عمل غیراخلاقی در بریتانیا در حال گسترش بوده و حتی برخی قصد دارند قوانین ازدواج کشور را برای قانونی کردن «چند همسری» و «چند مهری» تغییر دهند.

برای مثال اخیراً زنی بریتانیایی خواهان تغییر در قانون این کشور شده است به نحوی که افراد بتوانند به صورت قانونی با بیش از یک نفر به صورت همزمان ازدواج کنند. ماری کرامپتون، از طرفداران «چند همسری» و  «چند مهری» است بدین معنی که او به داشتن بیش از یک شریک زندگی در زمان واحد باور دارد. این زن بریتانیایی اوایل سال میلادی جاری در یک مراسم ویژه و رسمی با مردی به نام جان هولس پیمان ازدواج بست. افرادی که به «چند مهری» اعتقاد دارند به همسران خود اجازه می دهند که با شخص دیگری نیز رابطه داشته باشد. بدین ترتیب، طبیعتاً تیم کرامپتون به ماری اجازه داده که بار دیگر ازدواج کند و حتی او را در مراسم عروسی دومش همراهی کرده است. ماری همراه با تیم، ۴۳ ساله و جان، ۵۳ ساله در یک خانه در شهر منچستر زندگی می کند و به یک اندازه به آن ها عشق می ورزد و البته همزمان دو حلقه ازدواج نیز در انگشت خود دارد.

 

چند همسری

او می گوید: «من در یک خانواده کاملاً سنتی بزرگ شدم. دوستانی از جنس مخالف داشتم و به تک همسری باورمند بودم. داشتن بیش از یک شریک زندگی به مغزم هم خطور نکرده بود. در بیست و چند سالگی در چارلتون ازدواج کردم و قصد داشتم تمام عمرم را با همسرم بگذرانم. در آن دوران هیچ مشکلی با داشتن یک شریک زندگی نداشتم. این موضوع نرمال بود. گاهی اوقات نسبت به افراد دیگر احساساتی داشتم اما از این موضوع احساس گناه می کردم زیرا این موضوع نشانه آن بود که به اندازه کافی شوهرم را دوست ندارم. وقتی که ازدواجم با شکست مواجه شد با مرد دیگری آشنا شدم و رابطه زناشویی دیگری را با او شروع کردم».

وی پس از آشنا شدن با مردی که روابط «چند مهری» را تجربه کرده بود در این مورد کنجکاو می شود. ماری می افزاید: «برای من همه چیز به عشق مربوط می شود. اگر چه برخی از روابط من شامل روابط جنسی شده اند اما رابطه جنسی انگیزه من در این سبک زندگی نبوده است».

بیشتر بخوانید: قوانین سخت و ظالمانه ای که آلبرت انیشتین برای همسر خود تعیین کرده بود

چند همسری
ماری کرامپتون در کنار شوهرانش، جان هالس (سمت راست) و تیم کرامپتون (سمت چپ)

جدای از این موضوع، ماری دو دوست از جنس مخالف (۶۳ و ۷۳ ساله) نیز در همان حوالی دارد و در صورتی که شرکای زندگی او بخواهند با زن دیگری ازدواج کنند یا رابطه داشته باشند هیچ مشکلی ندارد. اگر چه او به طور غیررسمی با تیم و جان ازدواج کرده اما تنها ازدواج او با تیم قانونی شناخته می شود. شرایط زندگی خصوصی ماری باعث شده که او سعی کند قانون را تغییر دهد و در این مسیر وی در حال لابی کردن برای تغییر قوانین ازدواج در کشور بریتانیاست.

ماری، ۴۵ ساله که قبلاً معلم بوده و در سن ۲۹ سالگی ایده «چند مهری» را پذیرفت، درباره روابط خود چنین می گوید: «قبل از اینکه من و جان ازدواج کنیم، او از قبل با من و تیم زندگی می کرد. جان در سال ۲۰۱۵ به خانه ما نقل مکان کرد، از این رو ما از قبل به یک شرایط خانوادگی باثبات و شادی رسیده بودیم، بدین ترتیب در واقع هیچ چیزی عوض نشده اما این موضوع از لحاظ عاطفی چیزهایی را برای من تغییر داده است. تیم به طور کامل از رابطه من و جان حمایت می کرد».

چند همسری

مراسم عقد ماری و جان در کلیسای یونیتارین چارلتون برگزار شد. این دو با هم پیمان بسته و جان و تیم نیز با هم قول و قرارهایی گذاشتند و به یکدیگر قول دادند که به تعهد ماری به دیگری احترام بگذارند. ماری می گوید که این اولین ازدواج «چند مهری» است که در کلیسایی در بریتانیا برگزار می شود. به گفته ماری، تیم و جان رابطه بسیار خوبی با هم دارند. ماری قصد دارد برای تغییر قوانین ازدواج در بریتانیا که تعدد زوجات را منع می کند دست به کار شده تا بدین شکل بتواند به ازدواج خود با جان نیز جنبه قانونی ببخشد. وی می گوید که در کشور بریتانیا بسیاری از مردان بیش از یک زن دارند ولی مجبورند تنها یکی از آن ها را به عنوان زن قانونی خود اعلام کنند که این موضوع از نظر او عادلانه نیست.

چند همسری
ماری و جان هالس

ماری می گوید: «من می خواهم کشوری داشته باشم که در آن به انتخاب های افراد احترام بگذاریم، در مورد روابطشان و اگر این بدان معنا باشد که یک مرد بخواهد با سه زن ازدواج کند و قانون این سه زن را به عنوان همسر قانونی او به رسمیت بشناسد، او باید اجازه چنین کاری را داشته باشد. من نیز اگر بخواهم دو شوهر داشته باشم، به همان شکل دوست دارم قانون به خواسته من احترام بگذارد و نمی توانم دلیل میسر نبودن چنین امری را درک کنم. در شرایط کنونی، از آنجایی که من به طور قانونی همسر جان -برخلاف تیم- محسوب نمی شوم، اگر فردا با اتوبوس تصادف کنم و به بیمارستان منتقل شوم، تیم همسر من محسوب شده و باید تمامی تصمیم ها را بگیرد در حالی که جان چنین حقوقی ندارد. البته تیم و جان رابطه بسیار نزدیکی دارند و به همین دلیل تیم با جان مشورت خواهد کرد اما آن ها در مورد یک تصمیم اختلاف نظر داشته باشند چه اتفاقی خواهد افتاد؟».

بیشتر بخوانید: مردی که برای فرار از دست همسرش ۵ سال در جنگل زندگی کرد

چند همسری
ماری و همسر اولش تیم کرامپتون

به گفته ماری، همین مشکل نیز در صورتی که او بمیرد رخ خواهد داد و تمامی ارث او به تیم خواهد رسید، بدون این که جان سهمی در آن داشته باشد. ماری ادعا می کنند بسیاری از زنان و مردان بریتانیایی نیز حس و خواسته مشترکی داشته و با راه اندازی یک کمپین می توان قانون ازدواج کشور را تغییر داد.

چند همسری

ماری ادعا می کند افرادی را می شناسد که شش یا هفت همسر همزمان دارند اما در کنار هم زندگی نمی کنند زیرا مسئله زمان محدودیت هایی را برای آن ها ایجاد می کند. علیرغم باور به «چند مهری»، ماری ادعا می کند که او به دنبال عشق واقعی است و نباید این روابط او را مشمئز کننده و قبیح دانست. اگر چه رسانه ای شدن این موضوع، به ادعای ماری، با کامنت های مثبتی همراه بوده اما در قسمت دیگر ماجرا نیز ماری می گوید حتی توسط کسانی که این سبک زندگی را نادرست و زشت می دانند تهدید به مرگ شده است.

بیشتر بخوانید: مردی با ۹۷ همسر و ۱۵۸ بچه؛ او می خواهد بازهم ازدواج نماید

چند همسری

یکی از پیام هایی که ماری در فیسبوک دریافت کرده بدین شرح است: «کاری که تو انجام می دهی غیراخلاقی و برخلاف قوانین خداوند است. من به خانه ات می آیم و تو را می کشم». ماری در این باره می گوید: «حتی یکی از آن ها محل زندگی مرا پیدا کرد و عکسی از در ورودی خانه ام گرفته و  همراه با پیامی به این مضمون برای من فرستاد: شوخی نمی کردم، امشب تو را خواهم کشت. قبل از این که بتوانم کاری در مورد آن بکنم او حساب کاربری اش را حذف کرد تا غیرقابل پیگیری باشد. از این رو شب ها در خانه را محکم می کنم!».

در فضای مجازی بسیاری او را آشغال و هرزه خطاب کرده و برخی زنان نیز او را به تلاش برای ربودن همسرانشان متهم کرده اند. برخی دیگر سبک زندگی او را بر خلاف قوانین اخلاق و خداوند دانسته و همانطور که گفته شد او را تهدید به مرگ کرده اند. برخی دیگر عشق بدون محدودیت را به تمسخر گرفته و گفته اند که شاد بودن چنین سبکی از زندگی را باور نمی کنند.

در روزگاری که زندگی زناشویی و خانوادگی بیش از هر زمان دیگری در معرض خطر قرار دارد و هر بار دلیلی تازه برای از هم گسیختگی خانواده ها و ازدواج ها پیدا می شود، به نظر می رسد که در دنیای غرب، «چند همسری» و «چند مهری» تیر خلاصی بر پیکر ازدواج باشد که معنای عشق را به طور کامل تغییر می دهد.

چند همسری

تصور این که چنین روابطی به رابطه ای دیرپا منجر می شوند دور از ذهن است و دیر یا زود چالش های اخلاقی و اجتماعی چنین روابطی عیان خواهد شد. جدای از موانع قانونی و اخلاقی، فرزندانی که از این گونه روابط به وجود خواهند آمد و مسئولیت های آنان، چالش های بسیاری بزرگی هستند که عملی بودن «چند همسری» و «چند مهری» را زیر سوال می برند. با دستمایه قرار دادن چنین ایده ای، هر کسی می تواند ادعا کند که عاشق چندین نفر شده و بدین ترتیب اخلاق و عشق واقعی معنای واقعی خود را از دست می دهد.

برخی از واکنش های مخاطبان ایرانی به این سبک از زندگی که در رسانه های داخلی انعکاس یافته را در این لینک مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: همسر یابی اینترنتی: آری یا نه؟

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۲ نظر

ورود

 • تارک آبان ۲۸, ۱۳۹۷

  انقلاب جنسی فاجعه ای جز عقبگرد انسانیت نبود.

  • محسن دی ۱۵, ۱۳۹۸

   اون موقع وقتی یه زن با دو تا مرد ازدواج میکرد و حامله میشد معلوم نبود بابای بچه کدومه چون اون زمان ازمایش DNA نبود که بفهمن به همین دلیل شد که قانون تک همسری برای زنا ثبت شد

 • زمانی آبان ۲۸, ۱۳۹۷

  مهمترین چیز رضایته
  اگه راضی هستین خوشحال و خوشبختین
  بزار بقیه هرچی میخوان بگن. ۹۹ درصد از حسودیشونه.
  مثلا برا نداشتن حجاب گیر میدن چون تو ۹۹ درصد خودشون به خاطر فشار اطرافیانشون نمیتونن حجابو بزارن کنار و این فشار باعث جلوگیری از حق دسترسی این فرد به نداشتن حجاب میشه و این فرد رو عقده ایی میکنه.

  • محمد آبان ۲۸, ۱۳۹۷

   منطق شما مثل انسان های غار نشین می ماند اخه مثلا چرا باید آدم به یک ف…. حسودی کنه شخصی که عقده حقارت دارد و فاقد سواد ، به قول معروف عقب افتاده هست و سعی در تبلیغ این اراجیف دارد چه مشکلی از دنیا حل می کند یا بی حجابی کدام مشکل جامعه را حل می کند چند شوهری میان اعراب ملخ خور قبل اسلام بسیار رواج داشت این موضوعات حقیر حتی ارزش فکر کردن هم ندارد

   • علی آبان ۲۸, ۱۳۹۷

    خب شمام گوشی رو بزار کنار چون پیامبر گوشی نداشت
    منطق شما همینه
    به زور که نگفتن بیا دوتا شوهر کن
    بعدم چرا پدر خودت دو سه تا زن نداره؟ چون پدر خودت انتخاب کرده
    این سه تام انتخاب کردن
    حالا هی بیا فحش بده عقده گشایی کن

    • محمد آذر ۱۴, ۱۳۹۷

     اتفاقا زمان قبل از پیامبر اسلام همین اتفاق می افتاد ولی بعد از اسلام این روابط از بین رفت
     مشکل اینجاست که چرا یکی تلاش میکنه قانون رو تغییر بده و به خودش این اجازه رو میده اگه هرکی هرکاری رو دلش بخواد بکنه که سنگ رو سنگ بند نمیشه به طور مثال الان اگه واقعا یه ادم خواست میتونه کسی رو بکشه یا یکی چون توانایی شو داره میتونه بیاد به ناموس مردم تجاوز کنه
     اگه هم بلدی درست حرف بزن چون عمومتون بی منطق حرف میزنید و این نوع حرف زدن ناتوانی خودتون در مباحثه رو نشون میده

   • ایران آبان ۲۹, ۱۳۹۷

    عرب نیستم ولی شعور داشته باش به نژاد های دیگه توهین نکنی بعد مسئله حجاب به خود شخص مربوطه نه من و نه تو هیچ کاری نمی تونیم بکنیم و اینم بگم تو کشوری که چهل سال هیچ فرهنگ سازی نشده چنین چیزایی عادیه

  • سهیل آبان ۲۸, ۱۳۹۷

   باید جو جامعه رو هم در نظر بگیرند اینطور نیست که هر کس هرچی خواست بپوشه

  • محمد آذر ۱۴, ۱۳۹۷

   ارزش یک کار به اونه که فرد بدون فشار اون کار رو انجام بده اگه حرفت درسته پس چرا دانشجویی که به شهر غریب میره و هیچ اشنایی اونجا نداره چادرشو حفظ میکنه و نمازشو میخونه ؟
   یه عده دوست دارن از چراغ قرمز رد بشن ایا باید اینو انجام بدن رضایت زمانی مهمه که جنبه ی کار فقط شخصی باشه به طور مثال این خانم میتونست بشینه تو خونه اش با ده نفر رابطه داشته باشه به هیچکس هم مربوط نبود ولی اصل ماجرا ازونجا شروع میشه که به فکر قانونی کردن اینکاره و به شکل علنی اعلام می کنه این میشه معضل اجتماعی و به مفهوم رضایت عمومی جامعه است اگر جامعه موافقت کنه بر اساس حکومت دموکرات مورد تاییده و بر اساس نظر جمهوری رد ولی تو خود انگلستان هم این کار مخالفان زیادی داره همونجور که میبینی حتی این خانم تهدید به مرگ شده پس حتی فرضیه حکومت دموکرات هم اینو رد میکنه

 • علس آبان ۲۸, ۱۳۹۷

  حتی حیوان هم این کارو نمیکنه اینه تمدن غرب؟

  • علی آبان ۲۸, ۱۳۹۷

   چون اونا حیوانن ما انسانیم.
   بعدم به زور نگفتن حتما بیا دوتا شوهر بگیر
   هرسه تاشون راضی حالا شما هی عقده گشایی کن

  • تارک آبان ۲۸, ۱۳۹۷

   در همین غرب گروهی وجود دارن به نام furries که با لباس مبدل حیوانات زندگی میکنند و خود را عملا حیوان میدانند و روابط جنسی نیز دارند…
   اگر ما از اینور بوم افتادیم اینا از اونور افتادن.

  • روزبه آبان ۲۸, ۱۳۹۷

   شما هم تو دلار ١۵ هزار! تومانى لول بخور.

   • محمد آذر ۱۴, ۱۳۹۷

    هه هه هه خندیدیم تو هم برو به فکر این باش چی شد همین ادمای مذهبی که یه روزی هیچ کس قبولشون نداشت الان تنها راه مخالفت باهاشون مسخره کردنشون هست نه منطقی حرف زدن چون منطقی در تو وجود نداره که بتونی حرف بزنی

 • محمد آبان ۲۸, ۱۳۹۷

  چطور یک مرد میتونه چنتا زن داشته باشه ولی زن نه ؟
  بنظرم عادلانست
  به امید روزی که کسی به کسی کاری نداشته باشه و همه آزاد باشن
  حجابم آزاد میشه ولی یواش یواش … … .. . .

  • علی آبان ۲۹, ۱۳۹۷

   آبجی گلم دین اسلام هیچ چیزی را الکی نمیگه دلیل اینکه زن نمیتونه چند تا شوهر داشته باشه اینه که وقتی زن حامله بشه نمیشه گفت بچه مال کدوم مرد هست ولی مرد چون خودش نطفه را میده چند تا زن داشته باشه راحت میشه فهمید بچه مال همون مرد هست امیدوارم گرفته باشی اون حجاب هم خواب ببینی

  • محمد آذر ۱۴, ۱۳۹۷

   خودتو پاره هم کنی نمیتونی حجاب رو قانونی کنی مگه اینکه روزی بتونی تمام مردم کشورت رو راضی کنی اون روز هم تنها در صورتی میاد که شروع به کشتنشون کنی که بعید میدونم نه توانشو داشته باشی نه جرئتش رو به جای اینکه هم اینجوری حرف بزنی برو به آمار های تجاوز نگاه کن بعد به این فکر کن که چرا تو شهری مثل تهران که عموم مردمش خودشون رو بافرهنگ تر از شهرستانی ها میدونن بیشتر به تجاوز دست میزنن و دوباره آمار رو با کشور های غربی مقایسه کن که چرا غربی هایی که تو این دور و زمونه تو همه چی از ما سرامدن آمار تجاوزشون به حد ما پایین نیست
   بعد بیا در رابطه با حجاب حرف بزن

   • 878 تیر ۲۸, ۱۳۹۹

    از بوی کند مغز امثال تو دارم خفه میشم بس کن مغزتونو از شورتتون در بیارید

 • علی آبان ۲۹, ۱۳۹۷

  آبجی گلم دین اسلام هیچ چیزی را الکی نمیگه دلیل اینکه زن نمیتونه چند تا شوهر داشته باشه اینه که وقتی زن حامله بشه نمیشه گفت بچه مال کدوم مرد هست ولی مرد چون خودش نطفه را میده چند تا زن داشته باشه راحت میشه فهمید بچه مال همون مرد هست امیدوارم گرفته باشی اون حجاب هم خواب ببینی

  • مهدی حسینی آبان ۲۹, ۱۳۹۷

   ببخشید علی شما با ژنتیک و غیره اشنا هستین؟
   ایا میدونی با یه ازمایش ساده ژنتیک میشه تشخیص داد؟
   بعدم اصلا به تو چه طرف میخواهد چندتا شوهر داشته باشه

   • Nila مرداد ۴, ۱۴۰۱

    چند همسری زشت و ناشایست و اشتباهه چه برای مرد چه برای زن. لطفا برای کار اشتباه بهانه تراشی نکنید.

 • . آبان ۵, ۱۳۹۹

  این چه تیتر احمقانه آیه که برای مطلب زدین!؟ چند همسری درست نیست بله.
  اما چرا هوموفوب می‌شید!؟