چه کنیم که دیرتر پیر شویم و بیشتر جوان بمانیم؟

چه کنیم که دیرتر پیر شویم و بیشتر جوان بمانیم؟

همه ی ما دوست داریم تا زمانی که ممکن است هم از نظر سلامت بدنی و هم از نظر ظاهر، جوانی خود را حفظ کنیم. گروهی از دانشمندان با آزمایش بر روی هزار فرد ۳۸ ساله پی بردند بعضی از آن ها به اندازه ی دهه ی بیست زندگی شان از سلامت برخوردار بودند، در حالی که بقیه ی آن ها از نظر سلامتی شرایطی مثل افراد مسن داشتند. طبق این تحقیق، ژنتیک تنها به اندازه ی ۲۰ درصد روی نحوه ی پیر شدن ما تأثیر می گذارد، درحالی که عوامل  محیطی و سبک زندگی نقش بسیار بیشتری در این پروسه دارند. در ادامه می خواهیم ببینیم چطور می توانیم بیشتر جوان بمانیم و سرعت پیر شدن مان را کم کنیم.

۱- اضطراب تان را مدیریت کنید

جلوگیری از پیر شدن

پژوهشگران پی برده اند مسئولیت پروسه ی پیری سلول های بدن ما بر عهده ی تلومرها (انتهای کروموزوم ها) است. در واقع هر چه تلومرها کوتاه تر شوند، ما زودتر پیر می شویم. اضطراب مزمن منجر به کوتاه شدن تلومرها می شود. به همین دلیل است که مدیریت اضطراب اهمیت زیادی دارد.

مدیتیشن یکی از بهترین راه ها برای کم کردن اضطراب و احساس آرامش بیشتر است. علاوه بر این، این کار به جلوگیری از کوتاه شدن تلومرها کمک می کند. با یوگا کردن می توانید یاد بگیرید که افکار منفی را از خود دور کنید.

۲- با کسانی معاشرت کنید که دوست شان دارید

طبق تحقیقات، کسانی که در محیط های امن و دوستانه زندگی می کنند، تلومرهای بلندتری دارند. بنابراین سعی کنید با کسانی معاشرت کنید که به شما احساس مثبتی می دهند.

پژوهش دیگری نشان می دهد افراد متأهل و کسانی که دوستی های قدیمی شان را حفظ می کنند هم تلومرهای بلندتری دارند، یعنی اندکی کمتر از دیگران پیر می شوند. بعضی تحقیقات نشان داده است برای آنکه بتوانیم سلامتی مان را حفظ کنیم، در مطلوب ترین حالت به ۶ دوست نیاز داریم.

۳- کمتر غذا بخورید، بیشتر زندگی کنید

محدود کردن کالری های دریافتی که به معنای کمتر غذا خوردن و نه سوء تغذیه است، می تواند سوخت و ساز بدن را کم کند و به ما کمک کند بیشتر جوان بمانیم. محققان در تحقیقات خود، دو گروه از میمون ها را به مدت ۲ سال مورد بررسی قرار دادند. آن ها به این نتیجه رسیدند میمون هایی که رژیم غذایی کم کالری ای داشتند بیشتر عمر می کردند و از سلامت بیشتری برخوردار بودند.

علاوه بر این، شما می توانید رژیم غذایی تان را تنظیم کنید. سعی کنید از خوردن هر نوع ماده ی غذایی فرآوری شده ای پرهیز کنید چون فسفات هایی که به مواد غذایی فرآوری شده اضافه می شوند به فرآیند پیری سرعت می دهند. در عوض، مواد غذایی ای در رژیم غذایی تان بگنجانید که خاصیت ضدپیری دارند مثل شکلات تلخ، مغزهای خوراکی، انجیر، ماهی سالمون، زردچوبه، آووکادو، بلوبری و غیره. با این کار، ریسک بروز بیماری قلبی را کاهش می دهید، از پوست و بینایی تان محافظت می کنید، توانایی شناختی تان را تقویت می کنید و سلامت روده هایتان را بهبود می بخشید.

تحقیقات جدید نشان می دهد مغز گردو حاوی بیشترین آنتی اکسیدان های ضد پیری است. خوردن روزانه تنها ۳ عدد گردو به شما کمک می کند سالم تر و جوان تر بمانید. همچنین، سعی کنید مواد غذایی ای که قند افزوده دارند را کمتر مصرف کرده و از خوردن نوشابه و مشروبات الکلی پرهیز کنید.

۴- مغزتان را ورزش دهید

ورزش کردن اهمیت زیادی برای سلامت بدن دارد، اما فراموش نکنید که باید مغزتان را هم ورزش دهید. کتاب بخوانید، زبان جدید یاد بگیرید و بازی هایی انجام دهید که نیاز به فعالیت ذهنی دارند. با فعال نگه داشتن مغز خود می توانید سرعت فرآیند پیری را کم کنید. تحقیقات جدید نشان داده است، کار یادگیری، تعداد نورون های مغز را افزایش می دهد و همین مسأله به جوان تر ماندن مغز کمک می کند.

۵- از مواد آرایشی طبیعی تری استفاده کنید

سعی کنید کمتر آرایش کنید چون پارابن موجود در مواد آرایشی می تواند تولید هورمون زنانه ی استروژن در بدن را مختل کند و قدرت باروری زن را دچار پیری زودرس کند. شما می توانید از مواد آرایشی طبیعی تری استفاده کنید. اگر علاقه ی زیادی به آرایش کردن دارید و نمی توانید کمتر آرایش کنید، هر  روز حتما صورت تان را خوب بشویید.

۶- حدود ۱۵ دقیقه را در آفتاب بگذرانید

این روزها در همه ی مطالب پزشکی توصیه می شود که هرگز و حتی در روزهای ابری فصل سرما، بدون زدن کرم ضد آفتاب از خانه خارج نشویم. اما محققان معتقدند روزانه باید حدود ۱۵ دقیقه را در ساعات میانی روز بدون کرم ضدآفتاب در معرض نور خورشید سپری کنیم. این کار به شما کمک می کند بدون آنکه ریسک ابتلا به سرطان وجود داشته باشد، هر روز ویتامین دی مورد نیاز بدن خود را تأمین کنید. به خاطر داشته باشید که اگر در بدن تان ویتامین دی وجود نداشته باشد، کلسیم مصرفی تان هم جذب بدن تان نمی شود.

۷- بیشتر برقصید

تحقیقات جدید نشان می دهد رقصیدن یکی از مؤثرترین انواع ورزش است که می تواند روند پیری را معکوس کند. رقصیدن، به ویژه رقصی که حرکات آن دائما در حال تغییر باشد، می تواند فعالیت بخش هیپوکامپوس مغز را بیشتر کرده و به کم کردن سرعت فرآیند پیری کمک کند.

۸- زودتر بخوابید

داشتن یک برنامه ی خواب مناسب اهمیت زیادی برای سلامت بدن دارد. به گفته ی کارشناسان، خوابی که ما بین ساعات ۱۱ تا ۳ شب می کنیم، بدن را تغذیه و احیا می کند، به همین دلیل شب ها باید ساعت ۱۱ یا زودتر بخوابید. بهترین حالت آن است که هر شب ۷ تا ۸ ساعت بخوابید. کمبود خواب مزمن نه تنها روی حال ما، بلکه روی ظاهر ما هم تأثیر می گذارد.

تحقیقی نشان داد کسانی که معمولا کمتر از ۷ ساعت می خوابیدند، از زمانی که شروع به زودتر خوابیدن می کردند تغییرات مثبتی در فشار خون آن ها به وجود می آمد. این مسأله به کم شدن ریسک سکته ی مغزی و حمله ی قلبی کمک می کرد.

۹- ویتامین های بیشتری در رژیم غذایی خود بگنجانید

آنتی اکسیدان ها جلوی صدمه زدن رادیکال های آزاد به سلول های بدن ما را می گیرند. این رادیکال های آزاد در اثر آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید یا مصرف سیگار در بدن به وجود می آیند. یک راه برای بهره بردن از آنتی اکسیدان ها، استفاده از کرم های صورتی است که حاوی آنتی اکسیدان هستند. قوی ترین آنتی اکسیدان هایی که سرعت روند پیری را کم می کنند سلنیوم، ویتامین ای و ویتامین سی هستند.

علاوه بر این ها، مکمل های روغن ماهی یا هر نوع مکمل ضد التهاب دیگری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. روغن ماهی سرشار از اسیدهای امگا ۳ است که عملکرد قلب را بهبود می بخشند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و رشد موها را بیشتر می کنند. امکا ۳ همچنین تأثیر فوق العاده ای در حفظ جوانی پوست دارد.

بیشتر بخوانید:

بعد از چهل سالگی دقیقاً چه اتفاقی در بدن رخ می دهد؟

۸ تصور اشتباهی که درباره پیری و افزایش سن وجود دارد

آیا می دانید کدام بخش های بدن زودتر پیر می شوند؟

۱۰ عادت روزانه ای که باعث پیری زودرس پوست می شود

۱۰ نشانه پیری در بدن که پیش از چروک شدن پوست ظاهر می‌شوند

۱۴ عادت اشتباهی که مغزتان را پیر و ناتوان می کند

آیا اکسیر جوانی وجود دارد؟ اولین زنی که جام حیات ابدی را نوشید

منبع: brightside
دیجیاتو
بدون نظر

ورود