از دست دادن دونالد ترامپ تا بوسه جرج بوش؛ آتش بس میان بوش‌ها و ترامپ‌ها؟

استقبال دونالد و ملانیا از جرج و لارا در کاخ سفید پس از سال ها توهین و درگیری لفظی

از دست دادن دونالد ترامپ تا بوسه جرج بوش؛ آتش بس میان بوش‌ها و ترامپ‌ها؟

دونالد ترامپ و ملانیا ترامپ روز سه شنبه در اتاق پذیرایی ویژه رییس جمهور از جرج دبلیو بوش پسر و همسرش، لارا بوش، پذیرایی کردند. اگر چه این مهمانی بسیار دوستانه به نظر می رسید اما پتانسیل تبدیل شدن به یک فاجعه دیپلماتیک را نیز داشت. لارا بوش، بانوی اول سابق ایالات متحده، صبح روز سه شنبه برای تور تزیینات کریسمس که توسط ملانیا طراحی شده بود به کاخ سفید رفت و با کارکنان کاخ سفید ملاقات کرد.

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

او و رییس جمهور سابق، که روزگاری دونالد ترامپ او را «بدترین رییس جمهور تاریخ» ایالات متحده نامیده بود، ساعاتی بعد از ترامپ ها استقبال کرده و با هم وارد «بلر هاوس» (محل اقامت رییس جمهور و خانواده اش در کاخ سفید) شدند. ویدیوی این استقبال را در این لینک مشاهده کنید.

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

دونالد ترامپ هر دو دست بوش را فشرده اما ملانیا ترجیح داد که با بوسیدن رییس جمهور سابق و همسرش، صمیمت بیشتری از خود نشان دهد. بعد از آن بود که دونالد ترامپ و بانوی اول برای دوربین ها دست تکان دادند. علیرغم فاصله ۲۰۰ یاردی «بلر هاوس» از دروازه های ورودی کاخ سفید در خیابان پنسیلوانیا، خانم و آقای ترامپ ترجیح دادند که از خودرو برای رفتن به آن طرف ساختمان در هوای خنک ظهر کاخ سفید استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: تلاش برای ترور «دونالد ترامپ» در کاخ سفید با استفاده از سم کشنده «رایسین»

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

ترامپ در پیامی توئیتری در صبح روز سه شنبه نوشت که او «امروز منتظر دیدار با خانواده فوق العاده بوش در بلر هاوس» است. وی در ادامه پیام توئیتری خود چنین نوشت: «بانوی اول سابق امروز صبح به کاخ سفید خواهد آمد تا همراه ملانیا از تزیینات کریسمس دیدن کند. شکوه و ظرافت دو روز گذشته بسیار حیرت انگیز بوده است!». دعوت دونالد ترامپ از خانواده بوش برای آمدن به «بلر هاوس»، بعد از مرگ جرج دبلیو بوش پدر در روز جمعه گذشته، رخ می دهد.

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

لارا بوش نیز بعد از رسانه ای شدن دعوت کاخ سفید نشینان از او و خانواده اش برای یک مهمانی، با انتشار یک عکس گروهی در حساب توئیتری خود نوشت که این مهمانی «دیداری شیرین در طی یک هفته غم انگیز» بوده است. وی در ادامه چنین نوشت: «از خانم ترامپ به خاطر دعوت کردن خانواده ما به کاخ سفید برای دیدن تزیینات کریسمس و دوستان قدیمی مان، کارکنان اقامتگاه، تشکر می کنم».

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

سی ان ان در مقاله خبری خود نوشت که ملانیا و لارا، قبلاً نیز در خیابان ۱۶۰۰ پنسیلوانیا با هم دیدار کرده بودند. لارا بوش سال گذشته چنین گفته بود: «من با ملانیا صحبت کرده ام. به آنجا برگشتم و با او چای خوردم». وی در آن دوران گفته بود که به نظر او ملانیا «بسیار خوب عمل کرده» و او را یک «نماینده فوق العاده برای ایالات متحده» خطاب کرده بود.

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

با این وجود دشمنی بین خانواده ترامپ و بوش بسیار قدیمی است. اما دشمنی بین بوش ها و ترامپ ها در طی دوران رقابت های انتخاباتی جمهوری خواهان در سال ۲۰۱۶ برای بدست آوردن نامزدی حزب برای ریاست جمهوری به بالاترین حد خود رسید، زمانی که دونالد ترامپ از عبارت «جب کم انرژی» (low-energy Jeb) برای خطاب قرار دادن جب بوش، برادر کوچکتر جرج بوش و یکی از رقبای خود در حزب جمهوری خواه استفاد کرد. این عنوان در خاطر ماند و در نهایت ترامپ توانست ۱۷ رقیب خود در حزب را شکست دهد، از جمله جب بوش که سومین نفر از خانواده بوش بود که از شانس بالایی برای راهیابی به کاخ سفید برخوردار بود. در مقابل، جب بوش نیز ترامپ را «کاندیدای آشوب» (the chaos candidate) نامید.

بیشتر بخوانید: «هیولای سیاه»؛ کادیلاک لیموزین جدید و زرهی دونالد ترامپ در سفر به نیویورک

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

اما برنامه پرطرفدار «زنده شنبه شب» (Saturday Night Live) نشان داد که ترامپ این نبرد لفاظانه را برده است، جایی که دارل هاموند در نقش خود از لقب «جبرا» (Jebra) برای جب بوش استفاده کرد. به دنبال مراسم ادای سوگند دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور جدید ایالات متحده در ژانویه ۲۰۱۷ رسانه های آمریکا جرج دبلیو بوش را در حال به زبان آوردن این جمله شکار کردند: «این یک فاجعه بسیار عجیب و غریب بود». از آن زمان به بعد، دونالد ترامپ بارها از جرج دبلیو بوش به خاطر افزایش بدهی ها و تلفات انسانی ناشی از حمله به عراق انتقادهای تندی کرده است.

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

بوش نیز در کتاب مصاحبه ای «آخرین جمهوری خواهان» (The Last Republicans) نوشته مارک آپدگروو اعلام کرده بود که طرفدار دونالد ترامپ نیست. در یکی از جملات خود در این کتاب، بوش چنین گفته است: «واووو، این مرد معنای رییس جمهور بودن را نمی داند». بوش پدر نیز در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۶ درباره ترامپ چنین گفته بود: «چیز زیادی در مورد او نمی دانم اما می دانم که او یک لاف زن بزرگ است و از این که او رهبر شود زیاد هیجان زده نیستم». بوش پدر بعدها گفت که به هیلاری کلینتون رأی داده است که نماینده دموکرات ها بود.

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

هنوز معلوم نیست که آشتی هفته اخیر بوش ها و ترامپ ها چقدر دوام داشته باشد. دونالد ترامپ عصر روز دوشنبه به بوش پدر ادای احترام کرده و کمتر از دو دقیقه در مراسم تدفین رییس جمهور سابق و اخیراً درگذشته ایالات متحده در کاپیتول روتوندا حضور یافت که قابل انتظار بود.

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

همچنین دونالد ترامپ اجازه داد که از هواپیمای مخصوص رییس جمهور برای نقل و انتقال جنازه جرج دبلیو بوش پدر بین هیوستون تا واشنگتن استفاده شود و در مقابل خانواده بوش نیز با دعوت از ترامپ برای حضور در مراسم یادبود روز چهارشنبه (فردا) برای درگذشت جرج بوش پدر -که البته قرار نیست ترامپ در آن سخنرانی کند- این آتش بس موقتی را ادامه دادند.

دونالد ترامپ و ملانیا در مراسم تدفین جرج دبلیو بوش

رییس جمهورهای سابق ایالات متحده در سه مراسم تدفین رییس جمهورهای پیش از خود سخنرانی کرده بودند. دونالد ترامپ، پس از مرگ جان مک کین، در سه ماه پیش به مراسم تدفین او دعوت نشده بود، اتفاقی که علیرغم جنجالی شدن اما انتظار آن با توجه به درگیری های لفظی بین رییس جمهوری کنونی و سناتور مشهور جمهوری خواه می رفت. اما خانواده ترامپ در تابستان گذشته اعلام کرده بودند که هر گاه رییس جمهور چهل و یکم ایالات متحده فوت کند، از دونالد ترامپ برای حضور در مراسم تدفین او دعوت خواهد شد.

بیشتر بخوانید: «مونیکا لوینسکی» و افشای جزییاتی تازه از رابطه نامشروعش با «بیل کلینتون» در سریالی مستند

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود